Amerikonėsime?

Gerb. Direktoriau!

Laba diena. Jums ir vėl rašo Simas. Mačiau, jog pas jus lankėsi ambasadorė Anne E. Derse. Kodėl nepaminėjote, kad aš su ExCEL programa išvykęs į Ameriką? Juk aš jūsų gimnazijos mokinys, ar ne?

Man sekasi gerai, tvarkausi su mokslais, tobulinu kalbą. Prieš savaitę, lapkričio 9-14 dienomis, buvau įspūdingiausiame renginyje, kokiame yra tekę būti – People To People International (PTPI) surengtame Global Youth Forum’e. Viskas vyko Kansas City, Missouri valstijoje. Šių metų tema buvo kultūrinis supratimas. Renginys buvo puikiai suplanuotas, puiki atmosfera, apsišvietę žmonės. Susirinko apie 120 studentų net iš 14 šalių, dauguma iš Amerikos. Aš atstovavau Lietuvai, teko šnekėti prieš didelę auditoriją, truputėlį „pralaužė“. Susiradau daug draugų.

Tokio kultūrų skirtumo dar nebuvau matęs.Viską labai sunku apibūdinti žodžiais, reikia ten būti ir viską pajusti.

Kadangi labai „užkabino“ visas šitas reikalas, norėčiau, jeigu būtų įmanoma, grįžęs gimnazijoje suburti šios programos „Student Chapter’į“, kuris telktųsi į diskusijas įvairiomis temomis, ugdytų supratimą kitų kultūrų atžvilgiu, tobulintų lyderystę, atliktų savanorišką veiklą ir kitus panašius dalykus. Kiek žinau, tai būtų pirma tokia PTPI grupė Lietuvoje.

Pagarbiai,

Simas Vainauskas

Atsakymai

Burgis, 2011-11-25 10:19:01

Ką manote?…

petras, 2011-11-25 11:18:13

nieko nemanau. tik džiaugiuosi, kad Simas patenkintas ir turi aiškius, jam įdomius tikslus.

Jovita, 2011-11-25 14:02:49

Simai, sauni ideja. Siais laikais kompanijos iesko talentingu zmoniu visose pasaulio salyse, o lietviai garseja… Vakaru kulturas mums palyginus lengva suprasti, nors, tarkim, sunku priprasti, kai verslo susitikimuose Meksikoje nepazystami zmones apsikabina ir pasibuciuoja:) Su pavaldiniais Indijoje musu amerikieciu komanda paprasciausiai “nesusikalbedavo”. Kompanija investovo i apmokymo kursus, kad padetu ismokti versti anglu kalba i anglu kalba:)

Linkejimai is JAV rytu pakrantes.

MariusM, 2011-11-25 14:16:04

Man kuo toliau, tuo baisiau skamba žodis “lyderystė”…

Martynas, 2011-11-25 19:05:28

Nesinori rašyti kiek rūgštoko komentaro, tačiau man pačiam yra tekę (ir tebetenka) pabaigus gimnaziją pasimalti įvairiuose tarpkultūrinėse terpėse, lyderystės ugdytojų ratuose ir panašiai, tad galiu pasidalint keliom pastabom, kurios, tikiuos, bus naudingos.

  1. Būnant paaugliu iš esmės reiktų pirmiausiai stengtis bandyti nuoširdžiai (!) pažinti savo kultūrą, ją suprasti. Patirtis rodo, jog dažniausiai paauglių kultūrinės tolerancijos būriuose to pažinimo yra labai maža. Ir tai nestebina, tokiam pažinimui reikia laiko. Daug laiko.

  2. Dažniausiai tokie kultūrinį turizmą (kartais tik mentalinį, kartais ir fizinį) skatinantys būriai nusprendžia, kad visos kultūros yra lygios. Tai yra daroma tarsi ir deskriptyviniame lygmenyje, tačiau labai greitai išvirsti į normatyvinį lygmenį ir tampa privaloma norma. Deja, bet pasaulis rodo akivaizdžiai – kultūros nėra lygios, kaip nėra lygūs (vienodi) žmonės. Yra žmonių, kurie atsisako tai suprasti, bet jie taip ir gyvena – ignoruodami tikrovę.

  3. Lyderystė (ir visas amerikietiškas jos diskursas, iš esmės svetimas Lietuvai) neskatina lyderių užaugimo. Dažniausiai, deja, skatina savanaudžių karjeristų iškilimą.

Geros kloties Simui!

sonata, 2011-11-26 19:11:46

Sužavėjo Martyno komentaras. Jaunas žmogus, o kiek išminties. Turint tvirtą pagrindą, kultūrinę savastį, nelieka pavojaus būti suniviletuom (gal atsimenat videoklipą su žmonėm, krentančiais į mėsmalę). Pamatų reikia tvirtų – o jau interjerą galima dailinti pagal laikmetį, madą, poreikius. Namas stovės. Mūsų, pusamžių kartos tie pamatai dar pusėtini – na mėto į visokius “koučingus”, “treiningus”, plauna smegenis aukšto lygio manipuliacijomis, bet patirtis daro savo, ir , dėkui gamtai, smegenys jau ne tokie imlūs:) Mano įsitikinimu, kai gerbiu savo kultūrą, papročius, sugebu gerbti ir visiškai kitoniškus (pvz., kai nuotakos laikomos narvuose, kad prieš vestuves gink dieve “nesukūstų”:). O dėl lyderių… Gal nuo darželio vykdomas spaudimas, kad privalai būt pirmas, turi įtakos tam, kad Amerikoj labai daug psichoterapeutų – kai lūkesčiai nepasiteisina.

laisvamanis, 2011-11-27 09:56:39

Martyno komentaras puikus. Taip pat pritariu sonatos prielaidai dėl psichoterapeutų skaičiaus JAV.