Apie rasizmą

tataigis_m.jpg   Rašytojas, kuris matė pragaro dugną, žino, ką sako… Ar mes išmoksime būti PASAULIO žmonės?

Atsakymai

minde, 2007-11-27 21:44:59

esame tokie kokie esame

Andrius, 2007-11-28 21:33:16

Apie ką čia?

Burgis, 2007-11-28 22:01:16

Andriui: čia baltas žmogus airis bendrauja su juodaodžiu Jungtinėse Valstijose. Metai maždaug 1957. Emigrantas su “vietiniu”. Yra apie ką pagalvoti…

aktorius, 2007-11-29 17:19:30

labas vakaras gal galima aš paklausiu jūsų truputi ne į tema nežinau kur čia rašyti nes tokios temos neradau. Kai jūsų autografas senai gautas tai dabar galiu drąsiai klausti esu 3 kurse ir atsirado nemažai laisvo laiko tai kažkaip užsimaniau tobulėti nes neužkalnų reiks ieškotis darbo tai noriu tam pasirengti ir manau kad kokia knyga perskaityta turėtu padėti noriu jūsų paklausti ką rekomenduotumėte ???

Burgis, 2007-11-29 18:47:10

aktoriui: na, klausimas pernelyg platus! Ar Jūs norite paskaityti profesijos knygų, vadovėlių? Ar norite tiesiog ko nors apie verslą, darbo stilių? Ar tiesiog norite tobulėti? Nežinodamas atsakymų į šiuos klausimus, galiu patarti tik abstrakčiai: negalima skaityti gerų knygų! Reikia skaityti tik LABAI GERAS knygas, klasiką! Reikia perskaityti po vieną kitą garsių šiuolaikinių rayštojų knygą. Reikia paskaitinėti (pavyzdžiui, internete), ką kalbą verslo “rykliai” ir specialybės “guru”. Pavyzdžiui, Billas Gatesas. Bet tik paskaitinėti, nes naudos nelabai daug… Reikia skaityti žurnalą “Kompiuterija”! :-)))

aktorius, 2007-11-29 19:16:26

Kad Kompiuterijoj tik jūsų straipsniai ir yra Įdomus kai mūsų srautas sėdėjo ant palangių ir jūs Įdėjot foto maksimoj pavarčiau :)))) . O grįžtant prie tobulėjimo man ką nors iš klasikos rekomenduokit nes specialybės dalyku išmoksiu su laiku tikiuosi 🙂 .Beje noriu pasigirti jei dar beatsimenat praeitais metais rudens semestre kai buvo mini egzaminas 1 kažkoks vienas paraše 1 ar 2 anekdotus kuriu buvot mokęs apie Onutę ir Petriuką ir po to ta darbą gavot slėpti tai ten buvau aš :))) jūs mus vaikėt bet ir aš jums nors kažkaip įgėliau bet nepiktybiškai įdomumo dėlei.

Burgis, 2007-11-29 19:32:43

aktoriui: aha, aiškiau. Skaitykite E.Hemingvėjų, F. Dostojevskį, M. Bulgakovą, Ilfo ir Petrovo “12 kėdžių”, E. Remarką, Frank McCourt “Tamsta mokytojas”, Alessandro Baricco “Šilkas”, Herbjorg Wassmo “Dinos knyga” ir kt.

Būtinai perskaitykite V.Šekspyro “hamletą”, “Romeo ir Džiuljetą” bei keletą sonetų (yra internete)! Gal pamėgsite Omaro Chajamo rubajatus? O gal P. Širvio poeziją? O gal užteks ir Marko Tveno “Tomo Sojerio nuotykių” bei istorijų apie Šerloką Holmsą? Svarbu pradėti!

aktorius, 2007-11-29 19:36:16

Ir dar truputi ne į tema kokios muzikos klausot ? Kai norit pailsėti ar tiesiog na net nežinau aš tai po universiteto grįžus pasileidžiu trankia muzika kai atsibosta tada klausau Mamontovą.

aktorius, 2007-11-29 19:44:24

Na dabar jau ir man aiškiau o Tomo Sojerio nuotykius esu skaitęs tik ten dar kažkoks priedas buvo ir Heko Fino jei teisingai atsimenu . Na pradžiai tiek ir dėkui už sugaišta laiką.

Burgis, 2007-11-29 21:25:06

aktoriui: gėda, bet muzikos klausau retai… Namuose – TV, kompiuteris, knygos, kiemas… Jei klausau, tai dažniausiai ramios, lyriškos.

Remigijus, 2007-11-29 21:51:55

O kodel neklausote???

Nera tam laiko, nelabai megstate klausyti muzika, ar tiesiog siaip yra geresniu dalyku nei muzika?

Na beabejo yra, tiesiog turiu galvoje kazka darant namuose ir grojant linksmesnei muzikai smagiau ir dirbti namu ruosos darbus:) bent jau man:)

aktorius, 2007-11-29 21:54:12

Na jeigu ta rami muzika pvz: kaip Fool’s garden lemon tree . Tada jūs nevienas toks man ir patinka tokia muzika bet nevengiu ir kitokios :))) na sėkmės ir kantrybės jums. Ir palaikykit tokia pat mokymosi tvarka man ji patiko nors ir rugpjūčio 30d pasiėmiau autografa bet buvo įdomu nekiek matematika kiek šiaip jūsų požiūris i gyvenimą kuris dauguma atveju sutampa su mano požiūrių.

Burgis, 2007-11-29 22:32:07

Muzika… Kaip ir viskas, ką darai, turi būti daroma (klausoma, grojama, domimasi…) gerai, – arba užsiimk kuo nors kitu. Kita vertus, negaliu būti universalas. Džiaugiuosi bent tiek, kad yra muzikos, kuri mane jaudina, graudina, linksmina, “užveda”…

Adeptas, 2007-11-30 13:48:29

Mano manymu rasizmas – visiškai natūralus reiškinys. Tai viena iš evoliucijos, natūralios atrankos sudedamųjų dalių. Kiekviename žmoguje yra baimės, neapykantos, nepasitikėjimo daigas kitokiems nei “aš”. Civilizacijos, bendražmogiškų vertybių raida šį pojutį gali užslopinti, bet visiškai jo neišnaikins niekada. Kiekvienas mūsų priklauso kokiai nors, biologinei, socialinei – grupei, kuri buriasi pagal tam tikrus pagrindinius požymius… Sakykim roko, pop, klasikinės muzikos gerbėjai, šeimos ratas, draugai, bendradarbiai. Tokios grupės individus sieja bendri pomėgiai, giminystės ryšiai, bendri tikslai, kitaip tariant – tam tikri pagrindiniai bruožai. Pagrindinis biologinės rūšies išlikimo garantas – “sėkmingo” evoliucijos patikrinto genų rinkinio išlaikymas ir “nesėkmingų”-mutavusių atšakų žūtis. Natūralios atrankos principas – išlieka tik stipriausias, kuris savo genus perduoda ateinančioms kartoms. Silpni, ligoti, išsigimę individai atskiriami nuo pagrindinės grupės, pasmerkiami žūčiai – taip biologinė rūšis apsaugoma nuo išnykimo.

Burgis, 2007-12-01 13:39:42

Adeptui: nepaprastai tiksliai pasakėte mano mintis! Pridėkime tiek: įsibaiminę, kad bus apkaltinti rasizmu, žmonės viešai nekalba taip, kaip Jūs parašėte – tai ir yra blogiausias rasizmas. Antra, jei ir aš, baltasis, ir jis, juodasis, žinos tai, ką parašėte, žinos, kad aš taip galvoju – įtampa iškart sumažės. Jis neįsižeis, kad aš laikausi savo rato, man nereikės grubiai jam nurodyti laikytis savo rato – abu būsime patenkinti. Mes su šypsena, o ne su neapykanta stebėsime vieni kitus, vertinsime, šį tą pasiskolinsime (pvz., bliuzą, maisto receptų) vieni iš kitų – visiems bus gerai.

:), 2007-12-01 13:59:00

prisiminiau juokeli “nekenciu dvieju dalyku, rasizmo ir negru ” 🙂

Burgis, 2007-12-01 15:34:03

Aš mokiau sakyti šiek tiek kitaip: “O, kaip aš nekenčiu rasistų ir negrų!” Taip aiškiau matosi, kad kartais mūsų aistros ir emocijos prieštaringos… Ir ne tik dėl rasių.

mokytoja, 2007-12-01 15:45:42

Chrestomatinis lietuviško rasizmo – nacionalizmo pavyzdys “Eglė – žalčių karalienė”. Nepripažinti kitokio, neįsileisti į savo ratą, o po to užkapoti dalgiu.

Adeptui: “Silpni, ligoti, išsigimę individai atskiriami nuo pagrindinės grupės, pasmerkiami žūčiai – taip biologinė rūšis apsaugoma nuo išnykimo.” Panašu, kad cituoji nacius. Kiek prisimenu, jie blogai baigė.

Burgis, 2007-12-01 16:01:57

mokytojai: aš darau prielaidą, kad Adeptas to netaiko individams – kitaip tikrai būtų rasizmas. Arba, kaip pasakoje: sūnus nusenusį tėvą išveža į mišką, kad netrukdytų gyventi. Arba – kaip labai taikliai parašėte Jūs apie Eglę. Bet noriu tikėti, kad Adeptas žvelgia plačiau: mes neturime demonstruoti lygybės, brolybės su grupėmis, kurios prigimtimi mums skirtingos. Pavyzdžiui, aš nesutinku gyventi kaip daugybė indų (nešvara pateikiama kaip tradicija!), bet nė kiek nepykstu, kad jie nesutinka gyventi kaip aš. Jei, anot Adepto, išnyks tokie kaip aš, o liks tokie, kaip indai – bus teisinga! Jei atsitiks priešingai – bus teisinga!

mokytoja, 2007-12-01 16:30:07

Nepripažįstu kolektyvizmo ir apibendrinimų. Kaip yra indų gyvenančių nešvariai, taip yra lietuvių gyvenančių šiukšlynuose arba prasigėrusių. Ir nesutinku gyventi kaip dauguma indų tik todėl, kad jų nesuprantu. Bet tai nereiškia, kad aš už juos geresnė ar mano gyvenimo būdas geresnis. Aš tik kitokia. Nesuprantu jokios lygybės ar brolybės su grupėmis. Yra atskiras žmogus. Ir bendrauju su juo, o ne su grupe.

Burgis, 2007-12-01 17:54:59

mokytojai: kategoriškai… Deja, nuo mūsų nepriklauso kolektyvizmas – mes priversti priimti ne tik individus, bet ir grupes. Aš tai ypač jaučiu gimnazijoje: negaliu bendrauti tik su man patinkančiais mokytojais, turiu bendrauti su MOKYTOJAIS kaip socialine grupe, jei norite – reiškiniu. Tai visai kas kita, nei bendrauti su individais!

aktorius, 2007-12-01 18:53:10

na jei apie rasizmą kalbam tai į ta tema anekdotą atsiminiau: toks klausimas kokius du baltus dalykus turi juodaodis ? atsakymas : dantis ir šeimininką :D:D:D

Andrius, 2007-12-01 19:01:51

Gerbiamieji, pasistenkite rašyti taisyklinga lietuvių kalba. Taisyklingai rašykite žodžius, nenumokite ranka į skyrybą. Sakiniai neturėtų būti pernelyg ilgi. Geriau jau trumpi ir aiškūs. Neminėsiu vardų, patys suprasite, kam tai taikau.

Tikrai, gal derėtų daugiau skaityti. Manau, tai padeda perprasti kalbą ir didina asmeninį leksikoną.

mokytoja, 2007-12-01 19:11:20

P.Burgiui: Jūs VADOVAUJATE grupei (reiškiniui – mokytojams). O bendraujate su p. Petraitiene. Na, dar p. Jonaitienė šalia gali stovėti. Ir nebūtinai p. Petraitienė Jums patinka. Bendravimas būna įvairus. Sutinku – vadovauti, tai visai kas kita, negu bendrauti su individais.

Aktoriui: Jūsų anekdotas pati tikriausia rasizmo apraiška.

aktorius, 2007-12-01 19:28:57

Ačiū. Beje norėjau paklausti kaip praėjo šventė penktadienį ta kur universitetui 60metu ? Čia klausimas Burgiui 🙂 beje ar jūs mėgstat alų?

Burgis, 2007-12-01 21:59:35

mokytojai: ot, ir ne! Aš GYVENU su mokytojais – noriu to ar nenoriu. Ir net tada, kai nei p. Pertraitienė, nei p. Jonaitienė nestovi šalia, aš visu savo būviu turiu išreikšti požiūrį į savo bendriją.

Ką tik baigiau skaityti trečiąją mokytojo Frank McCourt knygą (“Tataigis”). Jis irgi labai tiksliai įvardija šią bendrijos problemą. Keletas citatų – netrukus kitoje temoje.

Manfredas, 2007-12-04 01:44:28

Vidurkis charakterizuoja imtį, tačiau ar imtumėtės remdamasis vien juo charakterizuoti kurį nors imties narį? Tuo labiau, jeigu imtis, palyginti su visa populiacija, juokingai maža? Suprantu, kad jūs galite ir turite kalbėti apie mokytojų kolektyvą, kaip apie vienetą, bet jūs turite pakankamai žinių tai daryti: jūs pažįstate savo kolektyvo mokytojus, jūs galite įvertinti jų, kaip pedagogų savybes, pagaliau, galima išskirti kažkokias bendras pedagogų savybes, kurias apibrėžia pati specialybės sąvoka, todėl prielaidos, daromos apie mokytojus gali būti sąlyginai pagrįstos.

Ką bendro galima išskirti apie žmogų, žinant jo odos spalvą? Pasakyti apie pirmą kartą, kada jis įsimylės? Pirmą kartą, kai jis mąstys apie mąstantį save? Pirmą kartą, kai jis pirks narkotikus Manhetene?

Viskas labai paprasta – jūs darote prielaidas apie populiaciją iš imties, kuri yra per maža, kad tos prielaidos būtų objektyvios (greičiausiai bet kokia baigtinė imtis yra per maža vien dėl laiko baigtinumo jos sudarymo momentu – žmonės keičiasi), tačiau kita vertus, jūs negalite nedaryti prielaidų, nes kasdienės tikrovės intersubjektyvumas neleidžia

atsiriboti nuo subjekto suvokimo tam tikros charakteristikos atžvilgiu: žmonės, turintys tą pačią odos spalvą, egzistuoja, yra čia ir dabar, ergo, jie gali būti apibūdinti, dar daugiau, jie, kaip sakote, suformuoja grupę.

Kad ir kaip beprasmiškai tai skamba, bet to išvengti ar nuo to atsiriboti turbūt neįmanoma. Tik kaip matematikui, siūlau nepamiršti dispersijos ir populiacijos dydžio: bet koks apibendrinimas – nesvarbu, teigiamas ar neigiamas, žeidžia kokį šimtą tūkstančių žmonių, kurie yra visiškai priešingi jūsų apibendrinimui…

O tada jau ir kaip poetui: žodžio skonis burnoj.

Vikas, 2007-12-06 09:50:13

Dėl knygų pasirinkimo: apie verstinės knygos vertę neretai galima spręsti ir iš vertėjo pavardės. Pvz., jei knygą vertė Valdas V. Petrauskas, Teodoras Četrauskas, Irena Balčiūnienė, Antanas Gailius, Povilas Gasiulis, gali būti tikras, kad tai tikrai yra išskirtinė knygą, nes šie vertėjai “bet ko” neverčia. Lietuvos literatūros vertėjų sąjungos puslapyje(www.llvs.lt) yra ir rekomenduojamų verstinių knygų skyrelis.

Taip pat galima skaityti apžvalgas kultūrinėje spaudoje (“Literatūra ir Menas”, “7 meno dienos”, “Šiaurės Atėnai”, visi jie pasiekiami per http://www.culture.lt).

Atradus kurį nors patikusį autorių galima pasidomėti kitais rašytojais iš jo aplinkos, to paties literatūrinio “judėjimo” ( “lost generation”, “beat generation” ir pan.).

Na ir dar, be abejo, knygos, prestižinių (Booker, Pulitzer) literatūros premijų laimėtojos.