Dabar jau tik darbas. Tik matematika

Birželio 6, Penktadienis

Prie tarybų: pirmąją gyvenimo pusę nuryji visus įžeidinėjimus, antrąją – į juos atsakinėji.

Michailas Žvaneckis. „Atidžiau…“

***

Taigi pažvelkime atidžiau į kai kuriuos matematikos VBE uždavinius. Neišmanantiems ar nemėgstantiems (tai vienas ir tas pats…) matematikos, toliau neskaityti!

***

***

Iš pradžių keliais žodžiai apie tą tikimybių teorijos uždavinį (paskutinįjį VBE užduočių sąraše, žr. ankstesnę mano temą), už kurį skyrė net penkis taškus. Jei rutulių būtų buvę ne 11, o septyni, ištraukiama būtų ne 6, o 4, už išspręstą uždavinį būtų skiriama trys taškai, pagirčiau užduočių sudarytojus! Išsprendusiems ne apskaičiavimo, o suskaičiavimo (tik 35 variantai iš viso!) būdu duočiau du iš trijų taškų ir visi būtų patenkinti.

*

Dabar peržvelkime tuos iš mano pasirinkto sąrašo.

06. Tinka. Jei žmogus galvoja „ūkiškai“, visai nieko nemoka spręsti, jis vis tiek pasirinks A atsakymą, nes tikimybė, kad bent viena suveiks tikrai turi būti didesnė už tikimybę, kad suveiks kuri nors viena. Sprendimas: 1-0,9*0,97.

*

17. Už ką du taškai?! Surašai 36 variantus, pirštuku suskaičiuoji ir bingo! Akivaizdu – pataikaujama neišmanėliams.

14. Už ką du taškai?! Per dvi minutes gali sudėti, negirdėjęs apie jokias progresijas! O gal užduočių sudarytojai negirdėjo istorijos apie mažąjį K.Gausą? Akivaizdu – pataikaujama neišmanėliams.

10. Sprendimas: tga-1=2. tga=3. Ir gauni tašką?! Akivaizdu – pataikaujama neišmanėliams.

19. Du taškai – dosniai, bet neprieštarauju…

20. Normali užduotis, bet kvailai paklausta… Kritiniai taškai yra du. Panašu, kad gudragalviai užduoties sudarytojai „gaudo“: gal tu nežinosi, kad kritinis taškas yra argumento, o ne funkcijos reikšmė? gal tu pasirinksi atsakymą „du“, galvodamas, kad klausia, kiek yra taškų?… Kodėl nepaprašius tiesiog užrašyti tuos kritinius taškus?

21. Du taškai už septintoko dėmesio nevertą uždavinį? Akivaizdu – pataikaujama neišmanėliams.

23. Penki taškai už visą uždavinį – pernelyg dosnu. Taškas už 23.1 – patyčios iš abiturientų. Du taškai už 23.2 – normalu, bet du taškai už 23.3, kai jau parodyta 23.2 schema, – pernelyg dosnu. Geriausia buvo duoti tik 23.3 (praleidus 23.1 ir 23.2) už tris taškus.

24. Pritariu. Uždavinys lengvai išsprendžiamas klasikiniu būdu: keturi nežinomieji – keturių lygčių sistema; reikia žinoti progresijų savybes; viena sistemos lygtis netiesinė. Klasika. O klasika – visada gerai!

***

Viskas! Daugiau VBE užduočių čia nekomentuosiu. Pakvieskite į seminarą, užmokėkite – viską išnarstysiu po kaulelį… :-)

 

 

patiko(0)