Griuvo siena akmeninė…

Tada man buvo trisdešimt penkeri…

Dabar tuo sunku patikėti – 35-eri! Buvau gerokai jaunesnis nei dabar mūsų vaikai.

*

Įvairiausių darbų tada imdavausi. Įvairiausių! Net tokių, kurių dirbti nemokėjau…

Gavome sodo sklypą šlaite. Sukūriau nepaprastą konstrukciją, iš akmenų savo rankomis sumūrijau trisdešimt penkis laiptelius. Trisdešimt penkis!

*

Visai nemokėdamas sumūrijau atramines sieneles. Ir dabar jos griūva… Žinoma, juk sumūrytos nemokšiškai!

*

Bet ar griūva mūsų gyvenimai, senjorai? Ne, negriūva! Nes „sumūryti“ labai sumaniai.

Vis prisimenu: kiekvienas žmogus per gyvenimą turi pastatyti namą, užauginti vaiką, pasodinti medį ir kaimyną. Tai va – tik paskutiniojo darbo dar nepadariau. Bet dar turiu laiko…

*

Žiūriu į tuos laiptelius, į tas sieneles ir galvoju: ne, vaikai, jūs nesimokykite iš mūsų klaidų. Mokykitės iš savo klaidų. Darykite klaidas! Nedideles, bet daug. Nedideles! Ir šaipykitės iš savęs, kad tų klaidų tiek daug.

Ir gėrėkitės savimi, kad nebijote klysti!

Atsakymai

Gediminas, 2017-10-01 22:22:27

Klaidas daro visi, bet jas pripažįsta tik didieji.

(Fontanelis)

Rasa, 2017-10-01 23:31:57

Sienelės sumūrytos buvo mokšiškai, o ne nemokšiškai. Tik va taip įdomiai gavosi. Kad nuskilo gabaliukas. “Nieko tokio”- pasakytų mano mažoji. Ir ji būtų teisi. ☺ Paskaičiuokit, po kelių metų pradėjo griūt? Po nemažai… O tada apsidairykim į daugelį namų mieste, kuriuos statė “profesionalai”. Neatlaiko nei pusės tiek, kol ima griūt ☺

Ką pats pasidarai, tai ne kito daryta… 😉 Kūrybos džiaugsmas yra nuostabu. Ane? 🙂 Čia juokiuosi ir visų klausiu ☺

Burgis, 2017-10-02 07:54:58

Gediminui: bet Jūs didus, o klaidų nedarote… Ačiū už tai!

Giedrius, 2017-10-02 12:57:19

“Jeigu uždarysite duris visoms klaidoms, tiesa liks už durų”.

(Rabindranatas Tagorė)

Giedrius, 2017-10-02 21:37:41

Tik matyt reikėtų patikslinti, kad tiesos būna įvairios. Yra Amžinos Tiesos, kurios nesikeičia per amžių amžius, o yra tai, kas konkrečiu istoriniu laikotarpiu žmonių yra vadinama kaip tiesa.

Negaliu neprisiminti ištraukos iš genialaus filmo apie Miunhauzeną, kuriame kaip tik tai yra įvardijama:

https://www.youtube.com/watch?v=8JjSb5QgmCw.

Nes kažkam tiesiog norisi tikėti savo ar kažkieno kito sukurta fantazija; kažkam paprasčiau yra matyti pasaulį primityvesnį nei jis yra iš tikrųjų; kažkas iš viso nenori ieškoti jokios prasmės, kaip sako A.J. Greimas, ir prasmę bando suteikti tam, kas jau savaime prasmės turėti negali…

Laikinąsias tiesas mums uoliai į galvas kemša žiniasklaida, o pirmųjų galima išmokti tik Gyvenimo Universitete.

Ir be klaidų čia niekaip neišsiversi. Tik yra viena svarbi sąlyga – išmokti pačiam sau pripažinti, kad klydai. O daug kam tai yra sunkiau nei Sizifui ridenti savo akmenį.

skaitytojas, 2017-10-02 22:22:20

Griuvo ir labai sumaniai pastatytos sienos.

https://www.youtube.com/watch?v=KiSfHuiHQJQ

petras, 2017-10-03 08:03:52

Skaitytojau, komunizmas praktikoje tau yra sumaniai pastatyta siena ?:) nejuokink

Giedrius, 2017-10-03 11:35:03

Stipriausios sienos iškyla ne išorėje, o žmonių ir tautų viduje. Jos lengvai statomos, bet labai sunkiai pajudinamos.

Palyginus su jomis – išrankioti po plytą, kad ir Didžiąją Kinijos sieną – juokų darbas.

petras, 2017-10-03 15:04:23

Giedriau, jei būtų labai lengvai pajudinamos, tai mes (žmonės) nebūtume tokie, kokie esam.

O sienų nestatyt neišeina, nes vėlgi, tai mūsų prigimtis.

skaitytojas, 2017-10-03 20:58:11

petrui:ar tamstai tai juokinga?

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_deaths_at_the_Berlin_Wall

Amber, 2017-10-03 22:12:03

Būna ne tik matomos, bet ir nematomos sienos, pavyzdžiui, valstybių sienos.

Giedrius, 2017-10-03 23:00:54

Petrui: O tai kas trukdo tas vidines sienas pradėti klibinti ir baigti save raminti teiginiais, kad tokia žmogaus prigimtis, mes nieko pakeisti negalime ir pan. Pakeisti galima viską, tik reikia noro… Bet kartais tas noras atsiranda tik po gero spyrio į sėdimąją kūno dalį… Ir negali ant nieko pykti, nes žinai, kad gavai spyrį už savo prigimtį 🙂

nuoba, 2017-10-04 15:26:03

Man nelabai suprantama, kad sienų griovimas laikomas nusikaltimu ne tik valdžios viršūnėse, bet ir nemažos dalies eilinių piliečių.

Aš tai būčiau linkęs dalį biudžeto, skiriamo sienų statymui, skirti jų griovimui.

Giedrius, 2017-10-04 18:35:55

Beje, apie mūsų prigimtį. Yra puiki Omraam Mikhael Aivanhovo knygelė “Žmogiškoji prigimtis ir dieviškoji prigimtis”. Labai rekomenduoju visiems, ieškantiems atsakymų į šį esminį klausimą. Ištraukėlė: “Visi žmonės gyvena, vedami savo prigimties, tik svarbu žinoti, ar tai gyvuliškoji, ar dieviškoji prigimtis. Deja, dauguma ištikimai ir nuoširdžiai tarnauja gyvuliškajai prigimčiai” (17psl.).

Ar ne tą patį kalbėjo Vydūnas? “Iš prityrimo esti žinoma, kad tamsus yra tas žmogus, kurio prigimtis yra bukli ir žiauri. Toks žmogus paprastai visai gamtiškai gyvena. Jojo, visai kaip ir gyvulių, prigimtis pildo savo reikmenes” (Vydūno raštai, Mintis 1990m., I tomas, 84 psl.)

petras, 2017-10-05 08:10:05

Giedriau, nereiktų žmogui savęs kelti iki dievų, nes mes niekuo ne geresni nei kiti gyviai 😉

Skaitytojau, ne man nejuokinga. man juokingas tavo pasakymas, kad ta siena buvo sumaniai pastatyta. kame tas jos sumanumas ?

vilkas pilkas, 2017-10-09 12:34:09

Giedriau,

o dėl ko jūs visur stengiatės atskirti “Žmogų” nuo “Dievo”? Juk abu iš vieno molio drėbti…

Nemanote, kad žmogiškasis variantas, autoriaus žodžiais tariant “sumūrytas nemokšiškai”? Net jei trancendentinis būvis sukūrė “materialų” savo paties atvaizdą (hipotezės šaltiniai akivaizdūs), o pastarasis nuolat abejoja savo kūrėjo gebėjimais, subjektyviai, kūrėjas būtų vertinamas kaip “nemokša”. Spėju, Vydūnas kalbėjo apie “buitinę” prigimtį (jei perkelsite vaiką iš smurtaujančių alkoholikų šeimos Lietuvoje į budistų vienuolyną Himalajuose, po dvidešimt meditavimo metų jis nebebus obuolys nuo obels).

P.S. Namą pastačiau, vaiką dar auginu, medžiu ir kaimynu užsiimsiu pavasarį. Šaipausi iš savęs nuolat. 🙂

vilkas pilkas, 2017-10-09 12:52:35

Petrui:

nesutinku su Jūsų teiginiu “O sienų nestatyt neišeina, nes vėlgi, tai mūsų prigimtis”.

Ne prigimtis, o tik pasirinkimas.

Kartais norisi atsitverti nuo niekšų, dviveidžių, kvailių ir kitų parazitų. Jei neatsitversi – teks su jais gyventi, bendrauti, galbūt kovoti. Tuomet nebeliks laiko nei medžiui pasodint, nei dievui susirast.

O tam, kad neatsiribotum iki išprotėjimo, kapitalistai išrado …duris, spyną ir skambutį (IT pasaulyje tai vadinama “ugniasiene”).

petras, 2017-10-09 14:30:04

Vilkai, tikrai tu teisus, tai pasirinkimas.

Nors vėl gi, reiktų tikriausiai eksperimentus daryt, norint šimtu procentų išsiaiškinti. Nes dabartinėj aplinkoj, kai pasauly gyvena keli milijardai žmonių ir įvertinus, kad žmogus yra socialus, tai mažumėle kyla klausimas ar sienos statomos sąmoningai ar tai viso labo instinktas, kaip kad ir kitų gyvūnų, atskirti save nuo kitų ar mes nuo jie ir t.t. dėl saugumo, giminės pratęsimo ir maisto išteklių. Juk vilkų gaujoj nėra kapitalizmo, bet hierarchija griežta kaip reikalas 🙂 kažin ar jie taip sugalvojo kur sutupę.

Giedrius, 2017-10-09 15:27:23

Vilkui Pilkui. Pradžioje apie Vydūną. Žmogus, išvertęs Bhagavad Gitą (!), atsiliepęs teosofijos idėjoms, studijavęs filosofijos, religijos, kultūros, meno bei kitus mokslus, sanskrito kalbą ir t.t… ir po viso to – tiesiog pakalbėjo apie buitį bei išvadino žmones gyvuliais? O jūs tiesiog spėjote ir manote, kad pataikėte su spėjimu į dešimtuką? Pavydžiu Jums Jūsų tvirtumo įsitikinimuose. Ir aš taip norėčiau, o tai mat viskuo abejoju, netikiu niekieno žodžiu, viską, ką tik galiu pertikrinu iš įvairiausių šaltinių, tikrinu gyvenime, ieškau kaip kitiems tai sekėsi daryti ir patikiu tik po to, kai pamatau gerus to vaisius. O Jūs tiesiog iš karto į tikslą… Tikrai Pavydžiu. Beje, neturėjau galimybės patalpinti visų Vydūno citatų apie prigimtį, todėl gali būti, kad šios vienos ir mažoka pilnesniam apibendrinimui.

Dėl Jūsų “nenuginčijamo” įrodymo. Kažkas panašaus šiame autoriaus tinklapyje jau lyg ir buvo aptarinėta. Kiekvienas išsakė savo įrodymus ir kiekvienas dar labiau įsitikino savo tiesa 🙂 Pasakysiu tik tiek. Jūsų įrodymas paremtas labai jau paviršutiniais duomenimis, kurių pagrindu daryti toli siekiančias išvadas, būtų… jau šiek tiek per didelis pasitikėjimas savo žiniomis.

Pamėginkite perskaityti bent jau tą rekomenduotą knygelę. Tada bus matyti kaip su tuo įrodymu.

vilkas pilkas, 2017-10-09 16:21:36

Gerb. Giedriui,

prašom pastebėti, kad mano komentare apie įrodymus nekalbama. Juo labiau nenuginčijamus. Tik uždaviau tamstai du klausimus…

Kadangi apie teologią/teosofiją diskutuoti kompetencijos neturiu, o su Vydūno kūryba esu susipažinęs paviršutiniškai (mokyklos suole), prašau minėtą prielaidą ignoruoti. Tiesiog norėjau išryškinti perdėtą žodžio “prigimtis” sureikšminimą.

P.S. Tamstos paminėtą Bh. Gitos (Prabhupados angl. variantą) skaityti bandžiau – nepavyko.

Giedrius, 2017-10-09 19:32:31

Vilkui-Pilkui. Gerai. Atsiprašau, matyt sureagavau į norą išryškinti perdėtą sureikšminimą 🙂

Jeigu labai trumpai pagal teosofiją. Žmogus nėra atskirtas nuo Dievo ir niekada atskirtas nebuvo. Tik tam tikra jo dalis tam tikrame jo evoliucijos etape “sugalvojo”, kad jis yra atskira asmenybė, atskirta nuo viso likusio pasaulio.

Tiesiog toks evoliucijos etapas, panirimas į materiją ir iliuzinis, tik savo sąmonėje, atsiskyrimas nuo dvasinio pasaulio. Apie visą evoliuciją plačiau “Slaptojoje Doktrinoje”.

Bet jeigu panirom, tai reikės ir išnerti. Tą dalį, kuri abejoja, kritikuoja, kuri netiki, kuri yra maištinga bei netobula sukūrė pats žmogus savo pasirinkimais per daugybę gyvenimų, nes žmogus yra sukurtas pagal Kūrėjo paveikslą: jam duota galimybė kurti, gaunant į savo širdį Dieviškąją energiją ir ją nukreipiant savo dėmesio pagalba. Žmogui taip pat duotas žinojimas kas yra Gėris, kas yra Blogis. Tiesa, dėl mūsų iliuzinės dalies trukdžių, šis žinojimas šiek tiek apsiblausė. Bet jis yra, todėl teisintis, kad nežinojome – negalime.

Ką gi, pats sukūrė, pačiam žmogui tą košę teks ir srėbti. Todėl kiekvienas pats turi atsisakyti savo nerealiosios egoistinės dalies, kurią pats sukūrė ir turi pats ją įveikti. Kovos menuose tai vadinama nugalėti save. Tai pati didžiausia pergalė, kokią tik galima pelnyti šiame ar kitame gyvenime.

Tai tiek labai glaustai ir chaotiškai pagal teosofiją apie žmogaus sielos evoliuciją.

Tai tik atsakymas Vilkui-Pilkui į jo geranorišką žinutę. Toliau čia šios temos neplėtosiu, nes tai nedera su autoriaus pasiūlyta tema.

P.S. Vilkui-Pilkui. Yra Prabhupados “Bhagavad Gita tokia, kokia ji yra” rusų kalba, su jo komentarais ir paaiškinimais. Daug kas tampa aiškiau. Taip pat galima peržiūrėti serialą Mahabharata (apie 260 serijų po 20 min). Rusų kalba yra, dėl anglų nežinau. Ten apie tą patį, tik dar su priešistore iki mūšio Kurukšetros lauke. Labai įspūdinga.