Haruki Murakami: kitoks pasaulis

Spalio 13, Ketvirtadienis

tvor_bb

*

– Kažkur, už jūrų, už marių, labai labai toli, yra šūdina sala. Bevardė sala – ji nė nenusipelnė, kad ją kaip nors vadintų. Šūdo formos šūdina sala. Toje šūdinoje saloje auga šūdinos palmės. Šūdinos palmės brandina kokoso riešutus, iš tolo trenkiančius šūdais. Medžiuose gyvena šūdinos beždžionės; jos nepaprastai mėgsta tuos šūdais trenkiančius kokoso riešutus, o paskui šika šūdiniausiu pasaulio šūdu. Jų šūdai krinta žemėn ir kaupiasi į šūdų krūvas, dėl to salos šūduose augančios šūdinos palmės darosi dar šūdinesnės. Uždaras ratas.
(Haruki Murakami. „Prisukamo paukščio kronikos“)
***
Taip, Haruki, uždaras ratas: kol tu taip rašysi, šūdo gyvenime tik daugės. Žinoma, aš suprantu, kad nori pasakyti kuo įtaigiau, priverti mane skaityti tavo storą knygą (583 puslapiai nedideliu šriftu), pridėjai į tą knygą visko, kas gali paveikti mintis ir jausmus (išsamiai, įtaigiai aprašei, kaip mongolų kareiviai japonų žvalgybininkui gyvam nulupa odą, kaip japonų kareiviai, taupydami šovinius, durtuvais subado prie stulpų pririštus kinus, išsamiai aprašei „šlapius“ sapnus, sekso epizodus..), bet aš labai abejoju, kad mano šalyje daug žmonių tavo knygą perskaitys… Pervers (kaip ir aš…) gal keli šimtai, na, gal pora tūkstančių (tiražas – 3000 egz.), bet tik pervers. Kodėl neskaitys? Todėl, kad tai jau ne pirma tavo knyga, kurioje fantastika, mistika ir tikrovė sumaišyta tikrai ne pagal mano skonį ir, ko gero, ne pagal lietuvių skonį. Matyt, pagal japonų skonį. Nors… Nacionalinės premijos laureatas Donaldas Kajokas knygą „Ežeras ir kiti jį lydintis asmenys“ parašė labai panašiu stiliumi. Bet ta knyga plonesnė, žymiai plonesnė!
*
Pripažįstu – tu esi nuostabus žodžio meistras! Bet… talento sesuo glaustumas, tiesa? Va, to tai tikrai nėra.
Nepaisant to, šiandien, ko gero, tau paskirs Nobelio premiją. Perskaičiau šešias tavo knygas. Įspūdis išlieka, bet ne Nobelio premijos lygio. Matyt, mano – kitoks pasaulis.
Dar kelios citatos.
***
– Norėjau pasakyti… na, man taip atrodo… žmonės privalo taip rimtai mąstyti apie tai, ką jiems reiškia gyventi čia ir dabar, tik todėl, kad žino, jog vieną gražią dieną jiems teks mirti. Juk taip? Argi kas nors svarstytų, kokia prasmė gyventi, jeigu gyventų amžinai? Kam tada kvaršinti sau galvą?
***
– Neapykanta – tarsi ilgas, tamsus šešėlis. Kas jį meta – šito dažniausiai nežino net pats žmogus, ant kurio tas šešėlis krinta. Tai lyg dviašmenis kardas. Sužeisdamas juo kitą, neišvengiamai susižeidi ir pats. Kuo didesne jėga kerti priešininkui, tuo stipresnis smūgis tenka tau pačiam. neretai jis gali būti net lemtingas.
***
Dėl nežinia kokios priežasties, kurios niekaip neįstengiau perprasti, žmonės iš tiesų įdėmiai klausydavosi jo nuomonės – ir net su vis labiau augančiu entuziazmu. Politinėje arenoje jis buvo visiška šviežiena, tačiau jau dabar jį skelbė esant vienu iš tų jaunųjų politikų, iš kurių ateityje galima tikėtis labai daug. Moterų žurnalo surengtoje apklausoje jis buvo išrinktas populiariausiu šalies politiku.
*****
Ačiū studentams medikams, kurie man padovanojo šią knygą! Reikia pažinti ir kitokį pasaulį…

patiko(15)RSS

Atsakymai (13)

petras, Spalio 13 13:07  #

Aš su japonais kiek esu susiduręs, tai tik labai siaurai per jų kuriamus animacinius filmus. Tai aš jaučiu kažkokį nepaaiškinamą artumą tarp lietuvių ir japonų. Manyčiau ir skoniai netoli. Bent jau man tinka.
O dėl nobelio, tai jei skiria, tai reiškias vertas nobelio premijos, kitaip jos neskirtų. Kitas klausimas ar ta nobelio premija ko nors verta (neskaitant pinigų) ?

patiko(4)Sokolovas, Spalio 13 13:10  #

„RAŠYTOJUI“ HARUKI MURAKAMI
Retoriškai…
Gero apetito jums, „šūdinos plunksnos genijau“…

patiko(3)petras, Spalio 13 14:03  #

p. Sokolovai, o kokia prasmė jūsų šito retorinio parašymo ? Tiesiog emocijos išliejimas internetiniame bloge, kurį skaito žmonės net nesusiję su rašytoju ? tai jūsų poelgis, jūsų akimis turėtų atrodyt dar „šūdinesnis“ nei rašytojo aprašyta šūdų sala :DD kaip koks grafitininkas, tėškėt sau pačiam įdomų grafitį viešumoje, kuris kitiems kaip „šūdų“ teplionė atrodo :)

patiko(9)andrius-2, Spalio 13 14:18  #

Murakami pasaulio akyse yra rašytojas. Be kabučių.
Vertas Nobelio ar ne – nuspęs tie, kam suteiktos kompetencijos.
Sutinkti ar nesutikti, mėgti ar nemėgti, skaityti ar neskaityti – kiekvieno asmeninis reikalas. Tai gali daryti net ir neįvykęs matematikas.

patiko(5)skaitytojas, Spalio 13 15:04  #


skaitytojas, Spalio 13 15:09  #

Vieno iš garsių laureato kūrinių „Cocaine Blues“(ne tik poezija,bet ir muzika) ištrauka:
„…Every time my baby and me we go up town
Police come and they knock me down
Cocaine all around my brain
Hey baby, better come here quick.

This old cocaine is ’bout to make me sick.
Cocaine all around my brain.
Yonder comes by baby, she’s dressed in red
She’s got a shot-gun, says she’s gonna kill me dead…“
http://www.lyricsfreak.com/b/bob+dylan/cocaine+blues_20164695.html

patiko(5)skaitytojas, Spalio 13 15:20  #

Patikslinu: tai buvo garsi laureato interpretacija.

patiko(2)petras, Spalio 13 15:58  #

Pratęsiant šūdų temą.
Kai valstybės, kurios kariuomenė aktyviai vykdo karinius veiksmus (kurių metu žūva žmonės ir vyksta kiti negražūs dalykai) keliose šalyse (t.y. svetimose valstybėse, toli nuo savo namų), prezidentas ir tos kariuomenės vadas gauna nobelio taikos premiją, tai kažkaip tos premijos lygis šūdo vertas darosi.
Na, reik tikėtis, kad bent kitose nominacijose išlaiko lygį.

patiko(5)andrius-2, Spalio 13 16:33  #

Petrui:
gal galėtumėte patikslinti, kurį Jūs turite galvoje? 1990 ar 2009.

patiko(1)juristas, Spalio 13 22:36  #

prieš 30 metų buvo populiarus kirgizų rašytojas Aitmatovas – IMHO, visa galva aukštesnis už Murakami. Bet dabar jau pamirštas. Šiaip, senų knygų knygynuose už eurą galima gauti tikrai geresnių knygų, negu šūdo aprašymų už 15

patiko(5)skaitytojas, Spalio 13 23:39  #


Rasa, Spalio 14 00:16  #

“ talento sesuo glaustumas, tiesa? „- sako p. Burgis ☺ Ir aš prisiminiau savo sūnaus rašinį… Vieną vakarą klausiu- paruošei pamokas? Sako: mhm. Sumaniau patikrint. Literatūra. Nagrinėja Mickevičiaus „Gražiną“. Reikia parašyti rašinėlį apie ją, panagrinėti jos charakterį. Atsiverčiu sąsiuvinį, ten parašyta:

Gražina

Gražina buvo protinga ir stipri moteris…

patiko(13)petras, Spalio 14 08:13  #

andriau, tai abu variantai tinkami :) tik nežinojau, kad 1990 tais Gorbačiovas gavo, bet matomai jau nuo seno tas lygis nuleistas buvo kaip reikiant.
Skaitytojau, tai nori pasakyti, kad putinas gavo nobelio taikos premiją ? ar kaip

patiko(2)XHTML

Leistinos XHTML žymos:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>