Jau gruodis. Tai klausk!

Šen ten važinėju… Kažkodėl daug dirbu. Tikriausiai ne tai ir ne taip. Spėju paklausti, nespėju atsakyti. Lieku skolingas.

*

Tai gal bent čia kas nors kaip nors… atsidus perskaitęs. Apsidžiaugs dar šiemet spėjęs paklausti. Atsakymai gali būti po metų… po metų… po…

Atsakymai

Burgis, 2012-12-03 07:59:11

Pritarkime metų pabaigai…

Mykolas, 2012-12-03 09:19:00

Sveiki,

Nežinau ar galėsite atsakyti, bet nežinau kur/ko paklausti. Po Černobylio avarijos, ji visiškai uždaryta buvo tik 2000 metais. Gal žinote kodėl taip ilgai ji dar dirbo? Juk joje dirbti turėjo žmonės nors aplink didelė radiacija…

Burgis, 2012-12-03 12:49:33

Mykolui: taip yra dėl to, kad uždaryti AE yra ko gero sunkiau nei pastatyti…

Darius, 2012-12-03 15:16:26

Ar etiška šioje svetainėje klausti apie gimnazistus ir gimnazijos vidaus reikalus?

Burgis, 2012-12-03 15:27:56

Žinoma, Dariau, bet prašyčiau anonimiškai…

Giedrius., 2012-12-03 17:04:31

Man atrodo, kad dorų merginų nelabai daug šiomis dienomis… ar gal aš negerai matau?

Ir dar. Kaip dažnai turiu asmeniškai svarbių klausimų, ir norisi paklausti, bet mintyse jie man gana keistokai nuskamba, nors vėliau randu labai realius atsakymus. Ar nebijote keistų klausimų? Kaip ir kada reikia klausti?

Darius, 2012-12-03 17:30:10

Mano dukra jau kelinti metai mokosi KTUG. Prieš savaitę buvo klasės tėvų susirinkimas. Kaip ir kiekvienais metais daug laiko užėmė auklėtojos pasakojimas, jog vaikai gimnazijoje užtrunka iki 18-19 val. (tačiau jie ten po pamokų nesimoko, o žaidžia kompiuterinius žaidimus, pokerį ir t.t.), ryte ateina neišsimiegoję, dėl to vartoja energetinius gėrimus. Dažnai ateina nepilnai pasiruošę pamokoms. Vaikų vardai kartojasi metai iš metų, o tėvai tik linkčioja galvas, ar trauko pečiais.

Mano klausimai:

  1. Nejaugi tėvai mano, jog įstojus į KTUG jau garantuotas atestatas su labai gerais pažymiais ir atviros visų universitetų durys (kai kurie tų vaikų tėvai kalbėjo net apie Harvardus ir t.t). Aš manau, kad KTUG nuo kitų mokyklų skiriasi tuo, jog čia visi vaikai gabūs ir imlūs mokslams, o geri Mokytojai jiems gali padėti siekti aukštumų. Bet viskas gali būti pasiekta tik sunkiu darbu – daug ir laiku mokantis.

  2. KTUG nuo kitų mokyklų skiriasi tuo, jog čia su vaikais jau nuo 9 klasės elgiamasi kaip su suaugusiais žmonėmis, studentais. Tačiau ar jie pasiruošę tam, ar jau subrendę būti suaugusiais ir prisiimti visą atsakomybę. Ar nereikia truputėlį griežčiau reaguoti į anksčiau išvardintas mano problemas gimnazijoje, jei tėvai nesugeba su jomis susitvarkyti. Gal reikia daugiau griežtumo ir kontrolės, o mažiau laisvių?

Burgis, 2012-12-03 18:22:34

Ačiū, Gerb. Dariau! Problema sena kaip gyvenimas – kiek laisvės, kiek drausmės? Mes domimės, šiek tiek reguliuojame, bet ne per griežtai. Retkarčiais į tai pasižiūriu atidžiau. Pasižiūrėsiu ir dabar…

Burgis, 2012-12-03 18:25:24

Dar Dariui: apie keistus klausimus. Aš mėgstu keistus klausimus! Jie daug pasako apie klausiantįjį (tik nepagalvokite, kad blogo!) Klausti siūlyčiau tada, kai klausimas „prinoksta“.

Anonimas, 2012-12-03 19:30:54

Norėčiau pasiteirauti, ar MLT dalyviams (8 klasė ) nebūtų galima pamatyti spręstų uždavinių ir jų atsakymų ?Kadangi praeitų metų MMLT septintokams ši galimybė buvo suteikta.

sonata, 2012-12-03 19:58:15

Visai proziškas klausimas: kada bus tėvų diena? Nemokėjau rasti informacijos Gimnazijos puslpyje.

sonata, 2012-12-03 20:33:29

paklausiau ir sužinojau, kad mano abitūra nuslėpė informaciją apie tėvų susirinkimą… mis Marpl kyla aiškintis priežastis:)

Rasa, 2012-12-03 21:05:03

🙂 Sudomino Dariaus parašymas.

Rašo: “Bet viskas gali būti pasiekta tik sunkiu darbu – daug ir laiku mokantis.” O kiek yra “daug” tavo manymu ir kada yra tas “laiku”? Man sunku suprasti, kodėl reikia “daug” mokytis. Taigi- kodėl?

O sakinys “vaikai gimnazijoje užtrunka iki 18-19 val. (tačiau jie ten po pamokų nesimoko, o žaidžia kompiuterinius žaidimus, pokerį ir t.t.), ryte ateina neišsimiegoję, dėl to vartoja energetinius gėrimus…” išvis gerulis 🙂 Net, sakyčiau praskaidrino visą vakaro nuotaiką :))))))))) Nesupykit, bet būtinai jį pacituosiu kam nors, žinoma visų pirma savo vaikams… :))))) Kad bent iš tolo supratimą turėtų, kad žinotų, kaip tikrai geri tėvai rūpinasi savo vaikais… :))))))))

Tik neįsižeiskit, na labai juokinga man tai ir viskas, tai ką man daryt? :))

Regina A., 2012-12-03 21:49:58

Rasa, kai kurie KTUG gimnazistai gyvena bendrabutyje… Nuo 9 klasės. Dar gal ir 16-os neturi, kai įstoja į KTUG ir pradeda savarankiškai gyventi. Ne visi, aišku, bet kai kurie tikrai nežino, ką daryti su ta laisve (pagal psichologus tai normalu). Juk ne retai ir studentas (18-19 m.), tarkim, atvykęs į didmiestį iš provincijos, prisirenka skolų nesusitvarkydamas su laisve (mokykloje buvęs pirmūnas). Tai ko stebėtis, kad taip atsitinka žymiai jaunesniems gimnazistams.

Tėvų rūpestis suprantamas.

o jei išsiplėsti, tai vis dažnėja paauglių ir studentų ligų – priklausomybių nuo kompiuterio – atvejų. Neseniai labai geras studentas turėjo mesti informatikos studijas, nes prisigyveno priklausomybę nuo kompiuterio. Grįžo į gimtąjį miestą. Dirba statybose paprastu darbininku. Visai nejuokinga.

Rasa, 2012-12-03 22:05:12

Reginai A.: o kaip tada tas buvęs studentas išdirba statybose? Be kompiuterio?! 😀 Na jei jau sugeba išdirbt, vadinasi dabar užsidirbs, įgaus supratimo ir, jei ir kai bus pasiruošęs, eis toliau mokytis. Čia anaiptol ne bėda. Arba jūs bėdų nematę…

Random, 2012-12-03 22:38:37

Regina:

Dėl priklausomybės nuo kompiuterio – tai yra senų bobučių ir psichologų, norinčių iš to uždirbti pinigus, pasakos. Gal dar pabrėžkite, kad žmonės yra priklausomi nuo maisto, oro, pinigų, sportininkai priklausomi nuo sporto, mokslininkai nuo mokslo, o jūs pati visiškai nuo nieko nepriklausoma. Siauras jūsų požiūris į pasaulį, siauras… Lygiai ta pati situacija su religijomis – mano religija – pati teisingiausia, ir visi, kas jos neišpažįsta, yra nusidėjėliai.

P.S. Balbieriškio kaime pirmūnas gali būti prastesnis už didmiesčio vidutinioką, nes Balbierišky nėra konkurencijos.

P., 2012-12-03 23:11:24

…gerulis supratimas apie priklausomybes: ai, padirbes statybose, paskui vel gales sest prie kompo. Tikriausiai taip galvojama ir apie alkoholika, ech, menesi negers, paskui per kokia svente paragaus.. ar losejas, ai, praejus laikui vel gales uzsukt i kazino…

Darius, 2012-12-03 23:29:19

Rasai:

aš nevisai suprantu Rasos ironiją. Ar yra gerai, kad gabiausi Lietuvos vaikai švaisto laiką veltui, kad trinasi be užsiėmimo iki vėlumos, kad naktimis bet kaip ruošia pamokas ir dar iki paryčių pramogauja internete? Arba aš labai senamadiškas, arba kažko tikrai nesuprantu.

Šie vaikai po KTUG galėtų pasiekti bet kokių aukštumų, o dabar jų žinios tikrai nebus tokios geros ir pilnos (dažnai tik paviršutinės) ir tada nuplauks visi oxfordai su harvardais…

Šie vaikai gimnazijoje laikosi tik dėka savo neeilinių gabumų ir proto, tačiau jų neišnaudoja pilnumoje. Jiems užtenka peržvelgti vadovėlio skyrių ir jie jau neblogai parašys kontrolinius, bet kokios būtų jų žinios, jei jie gerai pasimokytų tą skyrių?

Rasa, 2012-12-03 23:42:01

P.: apie priklausomybes supratimą turiu ne menką, jeigu ką 🙂

Bet juk kaip supratau, jis ne studijoms priklausomybę turi, taigi, aš sakiau, cituoju: “įgaus supratimo ir, jei ir kai bus pasiruošęs, eis toliau mokytis” 🙂

Jei norim padiskutuot apie kažką, siaurinkim temą į kurią nors:

Kiek reikia mokytis, kad tėvams atrodytų, kad mokaisi pakankamai? Kiek išties vaikam reikia mokytis?

Kita įdomi tema- tai kada (ar nuo kada) gi vaikus reikia mokyti ir pratinti prie laisvės? Ir iki kada juos reikia prižiūrėti, kad jie mokytųsi ar šiaip gerai elgtųsi? Ką reiškia “laisvė”? Kiek laisvės vaikai turėtų turėti? Man kitų nuomonė šia tema tikrai įdomi.

Tėvams visada atrodo, kad vaikai per daug sėdi prie kompo. Taigi- o kiek, jūsų manymu, sėdėti yra normalu? Kita vertus labai dažnai visas bėdas tėvai nurašo kompiuteriui- nuo blogų pažymių iki skyrybų (senesni tėvai 🙂 Ar tai ne “rankų nusiplovimas- nurašyti problemas blogiems draugams, kompiuteriui, blogai aplinkai… O jei ne tai, tai taip nebūtų- jau toks geras vaikas namie buvo… 🙂

O kur dar studentukam kitos pagundos- pasileidę mergos tam mieste, o kur dar studentiškas alus?… Jeigu ką tai kompam nelabai ir laiko jiems telieka… 😉

Rasa, 2012-12-03 23:55:24

Dariau: “Šie vaikai po KTUG galėtų pasiekti bet kokių aukštumų”- po bet kurios mokyklos vaikai gali pasiekti daug ko. Svarbiausia ne mokykla, o tai, ar jie to nori, ar jų tėvai. Nemanot taip?

Kita vertus, be mokslo, vaikams reikia ir GYVENTI, o į šitą žodį sutelpa ir “žaisti”, “mokytis bendrauti”, “mokytis mylėti”, “atsiplaiduoti”, “ilsėtis”, “padirbėti”, “patinginiauti” ir begalė kitų dalykų…

Aš iš anksto atsiprašau, bet “užstumsiu” (kaip vaikai sako) ant Jūsų. Su visa pagarba Jums, kaip rūpestingam tėvu vis vien negaliu nepasakyt: Jei manot, kad vaikai blogai elgiasi ne todėl, kad rūko žolę už kampo, santykiauja be prezervatyvų ar geria darželiuose apsivėmę, o todėl, kad “vis tie patys lieka savo mėgstamoj mokykloj ir su draugais praleidžia 3-4val…”Taigi, jei manot, kad tai blogai, aš turiu apie Jus tik dvi nuomones: arba Jūs pats nepakankamai prisimokęs arba Jūs netyčia persimokęs savo laiku… Atsiprašau dar kartelį… 🙂

Darius, 2012-12-04 00:36:45

Rasai:

Po bet kurios mokyklos 1-2 vaikai gali siekti bet kokių aukštumų, o po KTUG 50 proc. Tai milžiniškas skirtumas.

Jei anksčiau mano aprašytos vaikų nesamonės vyktų tik retkarčiais, tai niekas nekeltų problemos, bet kai metai iš metų kiekvienas tėvų susirinkimas prasideda šių problemų iškėlimu, tai man pasidarė nejauku.

Kiekvienas suaugęs (norėdamas ko nors pasiekti) sunkiai dirba kaip minimum penkias dienas per savaitę, o GYVENA, „žaidžia“, „bendrauja“, „atsiplaiduoja“, „ilsisi“, „patinginiauja“ ir daro begalę kitų dalykų savaitgaliais, per atostogas… Šie vaikai jau turi ruoštis tokiam gyvenimui ir suprasti kada laikas dirbti, o kada laikas pramogauti.

Šių vaikų potencialas yra milžiniškas ir labai gaila, kad taip neprotingai jis yra švaistomas.

Dominykas, 2012-12-04 00:38:33

Dar viena amžina tema, bet turbūt niekada nebus per daug mėginimų atsakyti į šitokį klausimą. Taigi, straipsnis: http://www.delfi.lt/news/daily/education/aistros-vilniaus-mokykloje-istatymas-gina-museikos-bet-ne-ziauriai-sumusto-vaiko-teises.d?id=60140845. Taigi, klausimas: direktoriau Burgi, kur siūlytumėt tokį balvoną dėt?

Rasa, 2012-12-04 00:57:39

🙂 Užsisėdėjom prie kompų, ponas Dariau, kažkaip… 🙂 Ne-ge-rai… Įgysim pri-klau-so-my-bę… 😉

Nežinau nežinau… :)))) Gal jūs ir teisus. Na, o jei pav. jūs suaugęs ir sunkiai dirbat, negi neišlaviruojat kasdien ir visai tikrai nesirūpinat savo vaikais ir šeima? Gyvenimą gyvenat tik per atostogas ir savaitgaliais? Ko gero ne. Kai žmogus kažko nori, jis spėja VISKĄ. Ko žmogus daugiau nori, tuo jis sugeba daugiau spėti. Ir gimnazistų daug ne tik mokosi, kad būtų protingi, jie dar šoka, dainuoja, groja, sportuoja ir dar visai visko veikia, nes daugelis jų gabūs visapusiškai. Nors ne man kalbėt, ne man… Mano vaikai ne genijai, jie tik normalūs… Ir tik puikūs 🙂 Ir tik gabūs. Ir ne gimnazistai :))))))

O gal tie prisibendravę bus ateity kokie nepakartojami lektoriai, žurnalistai ar patys sukurs naujas kompiuterines programas ar dar ką? Gal tas bendravimas jiems būtinas kažkokiems įgūdžiams įgyti, kurių jiems stinga? 🙂

Na, einu miegot, prisipliurpiau :))))

Burgis, 2012-12-04 08:01:04

Dominykui: ačiū už temą! Žr. įrašą „Mauglis mokykloje“, jį paskelbsiu gal dar šiandien, bet ne tuoj – daug darbo…

Darius Dariui, 2012-12-04 12:47:42

Nesupratau. Jūs skundžiatės, kad jūsų vaikas nesimoko, ar laisvu laiku užsiima bet kuom? Tai darykit kažką nedejavęs….

Mano sūnus taip pat šitos gimnazijos moksleivis, tačiau tikrai nesitrina kampais iš neturėjomo ką veikti. Jis nuolat užimtas ir aš žinau kuo jis užsiima……

Rasa, 2012-12-04 14:27:26

🙂 Jau tie Dariai! 🙂

Dariau, kuris Dariui, nu taigi anas Darius nesiskundžia, kad jo vaikas nesimoko ir nesiskundžia kad jo mergaitė užsiima bet kuom. Kalba buvo tiesiog apie vaikus gimnazijoje… ir neišsimiegojimą :))))))))) Ir tuos rupūčkes energetinius gėrimus… 🙂

Darius, 2012-12-04 15:21:41

Darius Dariui:

mano nuomonė buvo apie kitus vaikus, kurius pažįstu nuo pirmos klasės (mokėsi kartu su mano dukra). Aš nesuprantu tų vaikų tėvų, kodėl jie nieko nedaro (ar galvoja, kad tai yra normalu).

O pas mane tai viaskas gerai – maniškė grįžta po pamokų namo, kiekvieną dieną sportuoja ir gulasi ne vėliau kaip 22:00.

Visa mano mintis yra apie tai, kad tie vaikai tikrai neišnaudoja pilno savo potencialo ir pas juos liks mokslo spragų…

Rasa, 2012-12-04 16:02:28

Vau… Gražu… 🙂

Kai man buvo 17-19 (tokių metų ir gimnazistai, kurie jau kelis metus ten mokosi) ir man mama liepdavo būtinai grįžti namo iki 23:00, aš tikrai nuoširdžiai maniau, kad jai su galva nelabai gerai, bet… “na iškentėsiu kol gausiu laisvę…”- galvodavau 🙂 Todėl puikiai suprantu visus tuos “išsirovusius į laisvę” studentus, apie kuriuos čia užsiminta pirmai 🙂 Kita vertus, aš visur suspėdavau dienom- ir į Vilnių nukeliauti ar dar kur. Vietoj pamokų, žinoma… 🙂 Ar tai atsiliepė mano mokslo kokybei? Ne. Aš mokiausi tiek gerai, kiek norėjau.

Mane išties stebina, nuoširdžiai. Kad yra tėvų, kurie ne tik kada grįžti reguliuoja, bet ir gali liepti eit miegot tokių metų žmogučiui 22:00. Kaip ten ta rusų laida kažkada vadinosi? Aaaaaaa- “ochevidno no neverojatno” 🙂

Juokauju šiek tiek, gal būt tas didelis vaikas pats išvargsta ir eina gult 22:00, gal…

Bet tada tai dar vienas “ochevidno no neverojatno” 🙂

Tiek to, nepriekabiausiu daugiau 🙂

Darius, 2012-12-04 16:12:43

Rasai:

tai ir yra blogai, kad “Aš mokiausi tiek gerai, kiek norėjau”. Mokytis reikia tiek gerai kiek sugebi ir dar daugiau. Kai nesieki aukštumų, kai nenori geriausių rezultatų, o nėra tų kas tau įspiria į užpakalį ir pastumia į priekį kaip aptingsti (tėvai) rezultatai geriausiu atveju būna vidutiniški…

16-17 metų retai kuris yra motyvuotas ir suprantantis ko jam reikia ir kada jam reikia. Tam ir yra tėvai, kurie nukreipia ir padeda. O pastovi dienotvarkė tikrai labai padeda ir gyventi ir mokytis (netgi suaugusiam). Jei leisim jiems eiti miegoti tada kai jie “pavargsta”, tai kitą dieną iki pietų jie bus mieguisti.

Random, 2012-12-04 16:37:21

Dariau, jūs auginate dar vieną psichiškai traumuotą vaiką. Blogai jam bus gyvenime, blogai… Nenustebčiau, jei ir dabar nelabai pritampa prie savo bendraamžių. Jei jūs norėjote roboto, tai jį reikėjo išrasti, o jei norėjote tarno, tai reikėjo nusisamdyti, o ne gimdyti vaiką, kuris yra vien tam, kad jūs kažką galėtumėte kontroliuoti ir taip išlieti savo jausmus dėl nepasisekusio gyvenimo ar pikto darbdavio.

Rasa, 2012-12-04 17:19:20

🙂 Dariui: žmonės skirtingi, skirtingi ir visų požiūriai 🙂 Ne visi turi poreikį būti geriausiu 🙂 Bet nesiginčysiu, sėkmės jums su dukra.

Galvoju net dabar apie vieną pažįstamą, kuri “gamina” iš dukros pasaulio čempionę. Sportuot mergytė tą sportą pradėjo kartu su vaikščiojimu, t.y. pirmiau. Matau, kad tai jų visos šeimos gyvenimo tikslas. Gal būt ji bus ta čempione. Puiku. O man iš šono truputuką gaila tos mergytės.

O žiūrint iš kitos pusės, kai kam iš vaikų labai patinka kai tėvai sustato jų gyvenimą. Va per teliką žiūrėjau kaip tokiu vaikišku balsiuku postringavo turtingų tėvų dukrelė. Tokia laiminga, nes jai ir vyrą senelis surado, tėvas kliniką atidavė vadovaut ir viskas taip gerai… Na, tiesa, ji pati tai norėjo kitko, bet jei tėtis liepė mokytis šito dalyko, tai ji ir mokėsi, nes juk jis ruošė ją klinikos vadovavimui… Gal tai gerai, kai žmonės taip moka, tada pagalvojau :), štai liepė tėvas: “Būk laiminga va šitaip gyvendama… ” Ir būna. Pamiršus visas savas svajones, savus norus, o galiausiai net jų nebeturint, nes už ją panori kiti. Visko ko jai reikia 🙂

Aš tai taip nemoku. Nei vaikų auklėt, nei tėvų klausyt šitaip. Tai gal mes tada skaitomės ir netikėlių šeimynėlė, bet… Čia jau iš kurios pusės pasižiūrėsi 😀 Ir tai kažkaip anaiptol nenumažina mano savivertės 😉 Ir aš nevertinu prasčiau savo vaikų todėl, kad jie patys žino, ko jie nori.

Jūratė, 2012-12-04 17:36:06

Rasa, o ko jie nori?:)

jovita, 2012-12-04 19:55:31

Puikus pokalbis! Juk gyvenime dazniausiai renkames ne tarp gerio ar blogio… Musu vaikams teks rinktis tarp to, kas lengva, greita, ir to kas teisinga, vertinga…

sveplas, 2012-12-04 20:49:50

Sveiki, Jus daznai vartojate issireiskima “zodziu skonis”, ka anot Jusu reiskia pajusti “zodziu skoni”?

Burgis, 2012-12-04 21:01:30

sveplam: palyginkite: pašaipa, sarkazmas, ironija, patyčios. Jaučiate skirtumą? O kiti (kai kurie mano studentai…) nejaučia.

Dar palyginkite: mergaitė, mergelė, mergička, mergužėlė, mergina, mergytė. Jaučiate skirtumą tarp mergelės ir mergužėlės? Tarp mergaitės ir mergytės? Reikia jausti!

Tik tada, kai jaučiame žodžių skonį, teisingai pasirenkame: tu mane įžeidei? tu mane užgavai? tu mane įskaudinai? tu mane nuliūdinai?

Yra skirtumas!

sonata, 2012-12-04 21:10:30

Rasele, žaviuosi Jūsų liberalizmu. Tik aš visad už discipliną ir savidiscipliną – proto, jausmų, emocijų, kūno. Atgrasu? Bet jei imu ir suvokiu, kad laisvai galiu pasirinkti ir spausti iš savęs maksimumą, kodėl tuo nepasinaudoti? Tuo labiau, kad tam aplinkybės palankios. Kam eskaluoti tėvų ir vaikų priešpriešą – vaikai nori laisvės, tėvai lyg ir karpo sparnus. Kurio gimnazisto ar gimnazistės tėvai nori savo atžalai blogo? Gal trūksta susikalbėjimo. Kalbinimo, aiškinimo, “lindimo į dūšią”. Padėti susivokti. Susivokti, kodėl gimnazija, o ne profesinio rengimo centras ar “Maksimos” kasa. Arba patiems tėvams suvokti, kad visgi “Maksima”. Jei gimnazija – tenka taikytis su tuo, kad ten reikia mokytis. Kiek? Daug. Nes jaunam žmogui vis tik reiks palaipsniui prisitaikyt – prie darbdavio reikalavimų, savo šeimos narių poreikių, galų gale pasikeitusių draugų, jei norėsis jų turėti. Vieni tai vadina kompromisais, kiti – konformizmu. Kaip kam patogiau. Kiek kalbinti atžalas? Nuolat. Kaip Gebelso radijas. Kiek giliai “kabinti”? Kol išgirs. Kaip Tėvą Stanislovą. Vaikiščiai neklauso, neįsiklauso, jie atsiriboja, jie dygliuoti. Bet palaipsniui išgirsta. Verta.

Rasa, 2012-12-04 22:07:26

Jūratei: mano vaikai? 😀 Oi, jie tokie skirtingi ir tiek ir taip skirtingai visko nori! 🙂

*

Na, svarbiausia, ko jie nori- būti patys atsakingais už savo gyvenimą. O jei ir nenorėtų, neturi pasirinkimo 🙂 nes tai jų gyvenimas 🙂

Kažkada, būdamas apie 17-os vienas iš jų pasakė: “kaip būtų gerai, jei kažkas kitas nuspręstų kaip pasielgti…” Tada jam buvo labai sunkus momentas. Aš pasakiau tik tai, kokios perspektyvos mano nuomone laukia pasirinkus vienaip, kitaip ar trečiaip. Tada apsirengiau ir pasakiau: “palieku tave kuriam laikui vieną, nes tu turi nuspręsti, tai tavo gyvenimas, tiesiog ramiai apsvarstyk. Aš palaikysiu bet kurį tavo pasirinkimą”. Žinoma man plyšo širdis 🙂 Ir, žinoma, aš turėjau savą nuomonę, kuris pasirinkimas turėtų būti geriausias.

*

O dabar linksmiau. Hmmm… Ir ko tik jie nenorėjo- galvoju :)))) Vienas norėjo mokytis pačioj geriausioj gimnazijoj, kitas- nė už ką nenorėjo palikti nevykėlių klasės prastoj mokykloj, nes jam ten buvo šventė kasdien 🙂 Vienas piešė nuo ketverių, kitas žaidė futbolą, vėliau vienas šoko street dance, kitas žaidė kompu, vienas intensyviai derino maistą nes lankė sporto salę ir norėjo būti stipriu, kitas naršė apie sveiką maistą, vienas norėjo auskarų bamboj, liežuvy ir t.t. kitas nesutiko anei jokio auskariuko įsivert niekur, vienas šoko su parašiutu ir spėjo nelegaliai prisivartyt pavojinguose “vikrintasuose” su sklandytuvu, kitas lakstė ant žemės riedučiu ir dviračiu. Vienas žinojo nuo septintos klasės, kuo nori tapti, ir bandė to siekti kiek pajėgė, kitas ir po vidurinės dar nežinojo, taigi kad nesikamuotų, išmovė užsienin pasaulio pamatyt. Po metų darbuko statybose, jam protas ir nušvito 🙂 Tapo visiškai aišku, kuo nori tapti 🙂 Vienas tokius krūvius gyvenime sau užsikrovė, kad turėjo daryti pertrauką studijose, nes nebepajėgė, kitas tuo tarpu mokėsi mokytis. O kur dar jų pomėgiai- vienas ėmėsi iš sėklyčių visokių arbūzų kaime augint, žemuogių, vazonuose augaliukų, kitas valgyt gamint mokėsi, dabar atvirkščiai, kitas vakar sakė triufelius gamino 🙂 O dar tiek visko reik pabandyt?! Muilą jau virė,kosmetiką iš ekologiškų produktų jau gamino… Tik čia jų pomėgius aš sumaišius, ne visur “vienas” ir “kitas” reiškia tą patį žmogų :))))

Taigi… Kažin ko jie nori?… Turbūt tiesiog gyventi pilnavertį gyvenimą- nori mylėti, nori vaikučių (tik abu svarsto, kad dar reikia palaukt :), nori mokytis, norėtų gyventi bent truputį lengviau, manau…

Kartais jiems išties būna labai sunku.

Kartais man būna už juos sunku, kai matau, kad jie renkasi sunkesnius kelius. Bet tai jų keliai ir jie turi atrasti sau tinkamus… Kartais man sunku, kad negaliu jiems padėti tiek, kiek norėčiau.

Na, bet kam čia postringauju? Tai juk visi eiliniai vaikai tokie 🙂 tik su menkais skirtumais.

Na, gal negelbėja ir negaudo kiti sužeistų balandžių vidury gatvės kai mašinos važiuoja ar neturi laukinių šeškų, bet tai kažkuo kitkuo puikūs :))))))

Rasa, 2012-12-04 22:32:21

Sonata, gražiai surašėt 🙂

Sakot: “Kiek kalbinti atžalas? Nuolat. Kaip Gebelso radijas. Kiek giliai „kabinti“? Kol išgirs. Kaip Tėvą Stanislovą. Vaikiščiai neklauso, neįsiklauso, jie atsiriboja, jie dygliuoti. Bet palaipsniui išgirsta. Verta.” Aš į tai žiūriu tik truputį iš kitos pusės. Vaikai pasiruošę kalbėti. Kada? Kai jų klausomasi. Kai juos girdima. Apie ką? Apie viską, kai… Kai jie ne smerkiami, o suprantami. Kai po jų klaidos nenuskamba:”ar aš tau nesakiau?!” 🙂

Vladas, 2012-12-04 22:40:37

Tu šaunuolė, Rasa. Baltai pavydėčiau tokios mamos, bet pats turėjau tokius tėvus ir, manau, esu toks tėvas ir senelis:)))

Rasa, 2012-12-04 23:01:44

Vladui: nežinau ar aš šaunuolė, bet ačiū 🙂

Darius, 2012-12-04 23:30:48

Po įžeidžiančio Random, kuris nei manęs, nei mano vaikų nepažįsta, atsakymo buvau nutaręs nesivelti toliau su savo nuomone, bet dar noriu Rasai pasakyti vieną mintį.

Rasa sako, jog leidžia savo vaikams rinktis savo sunkesnius kelius, daryti klaidas ir iš savo klaidų mokintis. Bet juk pasaulis jau seniai yra atradęs paprastesnį ir lengvesnį metodą – mokytis iš svetimų klaidų ir eiti lengvesniais keliais (pasiekiant tą patį tikslą). Patį gyvenimo, ateities, mokslo tikslą vaikai turi nusistatyti (pasirinkti) patys, bet tėvai turi padėti jam tą tikslą įgyvendinti lengviausiu ir teisingiausiu keliu (patariant) ir neleisti jam daryti klaidų (nes kiti tas klaidas jau darė ir savo tikslo nepasiekė).

Gyvenimas ir per daug spartus ir per daug trumpas, kad mokytis iš savo klaidų ir klaidžioti aplinkeliais…

Rasa, 2012-12-05 00:21:33

Dariau, neprieštarauju per daug 🙂 Ir turiu jus pagirti, kad rašote (taip atrodo) nesikarščiuodamas, o tai leidžia žmonėms pasišnekėti kaip žmonėms 🙂 Malonu. Taigi apie tas klaidas. Žinoma geriau būtų mokytis iš svetimų. Gal būt gerai vaikams patarti ir neleisti daryti klaidų. Gal būt. Bet žiūrim ką turim aplink. Kiek suaugusių yra pakankamai sąmoningi, kad sugebėtų teisingai, be bereikalingų emocijų patarti? Ir kaip labai daug manančių, kad jie tikrai žino, kaip kiti žmonės, tame tarpe ir jų nuosavi vaikai, turėtų gyventi, nors išties nei velnio nežino! Juk tikrai dažnas galvoja: “aš tai tikrai žinau, kas mano vaikui bus geriausia! Ir ko jam reikia” 🙂 Žmonės auga, keičiasi, keičiasi ir jų tikslai, kai kas ir brandaus amžiaus sulaukę nusprendžia kardinaliai pakeisti savo gyvenimus. Ir tai nėra blogai. Kartais tai žavi kituose. Kaip ne mažiau mane žavi ir viena griežta kolegė, kurios požiūris į vaikų auklėjimą taip labai skiriasi nuo manojo, bet man toks įdomus, kad su didžiausiu malonumu visad klausaus jos apie tai, koks gal nuobodus, bet tiesus ir aiškus jos ir jos vaikų gyvenimo kelias. Kaip įdomiai ji juos bando įtakoti! 🙂 Man gražu stebėti kitų gyvenimus. Bet miela gyventi sąvąjį. Taigi neperšu savo nuomonės, tik dalinuosi ja, nes labai puikiai suprantu, kad mano požiūris nuo daug kurių žmonių skiriasi. Na tegu ir gyvena visi taip, kaip jiems atrodo teisinga. Juk visi skirtingas vertybes turim, skirtingus požiūrius ir skirtingus tikslus. Tai ir nueiti tiesiai ir kaip ir lengviausiu keliu ne visiems įmanoma. Vienas gali eit kaip tankas, net per lavonus, o kitas kol kiekvieną apeis tam pačiam kely… Kitas pabandys dar paskui save kitus prisiviliot, vėl užtruks. Kitas susimuš pakeliui, o kitas užsižiūrės į ropojančią per kelią boružėlę… Taigi ir tam pačiam kelyje į tą patį tikslą žmonių kelionės gali būti visai skirtingos 🙂 Nes mes visi skirtingi. Todėl vėl pasakysiu- manimi sekti nereikia, aš netapau kažkuo 🙂 Taigi ir nemanau, kad vaikus turėčiau mokyti to, ko pati nemoku- tapti “kažkuo” 🙂 Mokau juos būti tiesiog žmonėmis, nes šitai geriausiai moku 🙂 Stengiausi išmokyti pasirinkti sąmoningai, atsakingai. Bet patiems. Na, pagaliau mes visi turim gal būt skirtingą supratimą iki kada mums vaikai dar tokie, kuriuos reikia mokyti ir kada jie jau pakankamai suaugę, kad galėtų priimti sprendimus.

Nesiplėsiu, nes vėl per vėlai nueisiu gult 😛

Filo, 2012-12-05 00:28:46

Pasaulis jei seniai atradęs, kad iš tikro pasimokom tik iš savo pačių klaidų.

Random, 2012-12-05 00:32:52

O jūs nebūkit tuo tikras, kad aš visiškai nieko nežinau. Jei jūs dėl to įsižeidėte, galima manyti, kad ir pats buvote auginamas šiltnamio sąlygose, bei esate silpna asmenybė, kuri nesugeba priimti kritikos. Ir dabar pagalvokite, ar būdama jūsų amžiaus dukra prisimins vaikystę šviesiomis spalvomis, o gal kaip pilką ir niūrų laikotarpį, bei pagiežą jums dėl prarastos vaikystės? Juokinga, kai žmogus mano, kad tik jo būdas teisingiausias ir visi privalo juo naudotis.

O juk ir tie Kembridžai ir Oksfordai nėra tokie nepasiekiami. Pavyzdžiui, KTUG moksleivių, pakliuvusių į Kembridžą pastaruoju metu, yra daugiausia iš tų, kurie gyveno bendrabutyje ir tikrai neturėjo geležinės priespaudos iš kontrolieriaus tėvo ar mamos, jie ir su draugais išgerdavo, ir miegoti anksti nenueidavo, net prie kompų sėdėdavo, bet vis dėl to ten pateko. Iš to seka, kad jeigu jūsų dukra neišgali įstoti į Kembridžą ar kokį kitą išsvajotą universitetą, nesilaikant tokios kontrolės, tai jums derėtų persvarstyti savo pasirinkimus ir gerai pagalvoti, ar jai(taip, ne jums, ne jūsų pažįstamiems ir giminėms, o jai) tikrai to reikia ir ar tai nepakenks jos ateičiai, ar nebus didelio nusivylimo ir depresijos po to, jei nepavyks įstoti?

Gyvenime kaip ir nulių žygyje: “Tiesiai per aplinkui” yra žymiai smagiau ir gyvenimas tampa žymiai vertingesnis, įdomesnis, nei tas, kuris yra vienas didelis šaržas. Spėju, kad ir pats Burgis nenorėtų, jog jam viskas būtų buvę paklota, kaip ant lėkštutės, ir jis būtų buvęs įspraustas į tokius veržiančius rėmus, toks gyvenimo tipas būtų pasmerktas.

Atsiprašau už skyrybą ir galbūt kokį nevartotiną žodį, nes man lietuvių kalba visada buvo silpniausia sritis.

jovita, 2012-12-05 01:04:09

Dariau, Rasa, – smagu skaityti, nes jauciu, kaip mylite savo vaikus. Auklejate savaip, kitaip, bet abu norite matyti juos laimingais… Genetiskai tai tikriausiai butent Jusu pasirinkti auklejimo budai labiausiai ir tinka Jusu vaikams:)

petras, 2012-12-05 09:14:24

Norėjau jūsų Burgi paklausti, gal galėtumėt kokį detektyvą parekomenduot. noriu mamai padovanot kalėdų proga, ji mėgsta tokio žanro knygas, visą galybę perskaičius. tai norėtųsi kažko įdomesnio (ne iš bestselerių :). nes kaip suprantu jūs ir mėgstat tokias knygas paskaityt. arba rašytoją kokį rekomenduot.

Burgis, 2012-12-05 09:23:36

Petrui: nupirkite keletą Harlan Coben detektyvų. Jau perskaičiau 11 šio „greito maisto“ kūrinių – lengvai skaitomi.

Vanessa, 2012-12-05 10:37:25

Kokie mes visi skirtingi …. O as, tai pati blogiausia mama (tevelis buvo labai uzimtas, darbu, sportu ir gyvenimu), nes mano vaikas nuo pat mazens augo savarankiskai. Pasakas seke magnetofonas. Skaityti ismoko dar darzelyje (aciu puikiai darzelio aukletojai). Ejo miegoti tada kada norejo, kartais veliau uz mane. Pradine mokykla (buvo tarp geriausiu – ketvirta , kartais trecia) buvo tolokai nuo namu (nors uz tvoros buvo mokykla). Atsibudes is ryto isgirsdavo pirmus paprastus, linksmus mano zodzius – mokytis, mokytis ir dar karta mokytis. Veziojo visuomeninis transportas. Nuo antros klases vokieciu kalba. Kadangi, vokieciu k. vodevelyje uzduotys ne lietuviskai . Paziurejau, nieko nesupratau ir vaikui pasakiau – as uz tave nesimokinsiu. Prasau eiti I biblioteka ir parsinesti reikiamu mokslui knygu. Pasamdziau moksleive, kad isaiskintu esme. Veliau pareiskiau – visos mokslui priemones bus nupirktos, bet daugiau pinigu neskirsiu nei cento. Pats turi mokintis. Kaip tu mokinsies ir kada, man tai neidomu – man idomus pats rezultatas. Tik pasakiau – visada issiaiskink ir suvok pacia esme, branduoli, prada – jei tai suprasi, toliau bus labai lengva. Po menesio vaika radau su kruva knygu, zodyneliu kuriuose piestukai sukaisioti. Sekmingai baige pradine, sekmingai istojo i KTUG, kuria baige su vienu sasviniu, kuriame tik keli pasizymejimai. Niekada nemaciau pamokas ruosiant – niekada!. KTUG baige sekmingai, sekmingai istojo i ISM. ISM sumokejo uz studijas (moka tik patiems geriausiems). Jau ISM skiria laiko studijoms.

Kita veikla – i plaukimo treniruotes veziojau nuo 5 metu. Veliau burelius pats rinkosi – jie keitesi. Isbande visus. Idomiausia man, kad net chora. Nupirkau gitara ir pasakiau – ismok, gyvenime pravers. Susirask mokytoja, issiaiskink kiek kainuos, sumokesiu. Ismoko groti savarankiskai, net renge viesus pasirodymus kavinese, zmoniu susiburimo vietose – buvo kvieciamas. Soka Lindy Hop – laimejo pirma vieta.

Pinigai ir daiktai jo gyvenime – pinigus duodavome, namuose ju buvo padeta matomoje vietoje, esant butinybei (maza kas gali atsitikti, gali ju prireikti). Visi daiktai buvo nupirkti anksciau nei jis galejo naudotis.

O siuo metu sakau – baigiasi linksmybes (mokslai) prasideda tikras gyvenimas – isiklausyk i save, pajusk ka nori nuveikti, kaip nori gyventi, kur nori gyventi – as uz tave tavo gyvenimo negyvensiu. Atsiprasau uz nerislu, netaisyklinga pasakojima ir uz ne lietuviskas raides – man atostogos.

Vanessa, 2012-12-05 10:38:07

Kadangi cia skyrelis “Tai klausk!” – tai ir klausiu:

Gerb. Burgi, kaip zinome jus isauginote du puikius vaikus. Jusu vaikai baige mokslus, igijo issilavinima, igijo puikias specialybes, turi puikius darbus, sukure puikias seimas, turi po du nuostabius vaikucius. Is sono ziurint atrodo tobuli.

Kaip jus auklejote savo vaikus? Matome puiku rezultata.

Aciu.

Darius, 2012-12-05 11:51:19

Į mūsų diskusiją apie vaikų auklėjimą neįsijungė svetainės šeimininkas B.B.

Norėjau jo paklausti kaip jis auklėjo savo vaikus, kiek jiems padėjo pasirinkti savo kelią, kaip juos nukreipė, ar leido klaidžioti sutemose patiems ir mokytis iš savo klaidų?

Suprantu, kad dabar kaip senelis jis yra kitoks, nei buvo tėvas (aš matau kaip mano tėtis pasikeitė, kaip tapo seneliu ir anūkus auklėja kitaip nei auklėjo vaikus).

Burgis, 2012-12-05 12:29:16

Vanessai ir Dariui: drąsiai ir dosniai daliju patarimus į kairę ir dešinę dar ir dėl to, kad turiu tvirtą atramą, tvirtą įrodymą – savo vaikus. Mes buvome jauni tėvai, bet abu iš savo tėvų buvome išmokę – vaikus reikia skatinti lavintis, mokytis, studijuoti, dirbti! Mes buvome jauni tėvai, nemokyti, kaip tuos vaikus reikia auginti, bet mes buvome nuoširdūs, mudu abu dirbome ir gyvenome teisingai, todėl vaikai mumis patikėjo. Koks džiaugsmas dabar! Tačiau klysta visi manantys, kad tame gyvenime su vaikais nebuvo duobių, skaudžių viražų… Laimė, kad viską teisingai išspręsti padėjo ir padeda meilė!

Vanessa, 2012-12-05 14:27:28

Kai gime vaikas as suvokiau, kad as galiu juo pasirupinti (materialiai), o visa kita tik KAZKIEK patarti. Pasaulio vystymasis vyksta tada, kai vaikai pralenkia tevus – tuomet tai suvokiau. Todel nesikisau, o ir patarimu kitiems negaliu duoti.

Cituoju: “Mes buvome jauni tėvai, bet abu iš savo tėvų buvome išmokę – vaikus reikia skatinti lavintis, mokytis, studijuoti, dirbti!“

Klausimas – kaip jus skatinote lavintis, mokytis, studijuoti, dirbti?

Kiek suprantu daugelis skatina, lavina, bet tokio rezultato neturi. Gal ne taip skatina? Matom puikius rezultatus. Teveliai pasimokys.Gal but jie ne taip viska daro? Visada viena akim paziurejus i praeiti – matosi – ka galetume pakeisti, ko galetume isvengti, ka galetume padaryti. Galite tuo pasidalinti, nes si tema labai aktuali visiems. Reikia dalintis (patirtim)! Aciu.

Burgis, 2012-12-05 16:36:03

Vanessai: to papasakoti neįmanoma… Gal svarbiausia – asmeninis pavyzdys. Po to – aplinka, mokykla, mūsų ir vaikų draugai. Svarbu ir sužadinti norą skaityti – įsiūlykite labai patrauklią knygą! Ne, to papasakoti neįmanoma…

Saulius, 2012-12-06 12:08:41

Klausimas p. Burgiui: ar Jūs esate dalyvavęs buvusioje “Žinių radijo” laidoje “Prie pietų stalo” ?

Burgis, 2012-12-06 18:07:16

Sauliui: „Žinių radijui“ lyg ir esu kažką sakęs, bet studijoje nebuvau, tokios laidos nepamenu… Bet gal dalyvavau nuotoliniu būdu?

petras, 2012-12-07 10:11:30

Norėjau paklaust visų, gal kas žinot. ar turi kažkokią reikšmę šių slapyvardžių (nikų) galūnės vienodos ir šiaip panaši žodžių sandara: Stalin, Lenin ? (dar buvo kažkoks iš jų chebros su panašia pravarde)

petras, 2012-12-07 10:13:45

Stalino pravardė tai gal su plienu susijus ?:)

Saulius, 2012-12-07 17:31:36

Lenin pavardė kildinama nuo upės Sibire Lena pavadinimo.