Jūs, vaikai, iš suaugusiųjų nesimokykite…

… nes išmoksite visokių netinkamų dalykų: sukčiauti, meluoti, vogti, tinginiauti, rūkyti, girtauti, paleistuvauti…

*

Parašiau ir pats išsigandau! Juk taip ir yra – vaikai visų šių netinkamų dalykų išmoksta iš suaugusiųjų. Ir net iš aukštas, prestižines pareigas užimančių suaugusiųjų, o ne iš kokių nors latrų, bomžų…

*

Pažvelkime siauriau: mokinys ir mokytojas. Jei mokytojas yra triskart vyresnis už penktoką, tai gal ir išprusęs turėtų būti triskart labiau? Pasitikrinkime.

*

Jau rašiau apie testą penktokams ir šeštokams. Ką tik baigiau taisyti šeštokų darbus. Nieko naujo – kontrastai, nuo 5,22 iki 19,46 (šaunuolis Dovydas Vasiliauskas, šaunuolis!). Žinoma, kontrastai mažesni, nes aš pasistengiau sudaryti testą taip, kad į daugelį klausimų gali atsakyti spėliodamas, gali atsakyti apytiksliai. Vertinau „švelniai“. Pagrindinis tikslas ir buvo patikrinti, kaip vaikai moka įvertinti apytiksliai. Juk visas gyvenimas – apytikslis…

*

O dabar jau spėjau tą patį testą pateikti ir vienam kitam mokytojui (ne mūsų gimnazijos). Iš jų sužinojau, kad Eifelio bokštas yra 80 m, gal 87 m (koks tikslumas!) aukščio, kad Grinvičas yra Suomijoje, kad nuo Kauno iki Druskininkų yra 70 kilometrų, kad Herkus Mantas yra vaidybinis personažas, kad „Toyota Yaris“ kainuoja 100 000 litų…

*

Už tai mokytojai tikrai žino, kad kilogramas bulvių kainuoja 0,89 lito!

*

Man buvo smalsu, kaip mokytojai atliks penkioliktąją (žr.pav.), moksleiviams sunkiausią užduotį. Atlieka kaip moksleiviai… Parašo ketvertuką penktoje eilutėje, 1, 5, 5, 5, 5, 1 paskutinėje eilutėje, o laipsniu dvinario pakelti nemoka…

*

Dabar jūs pasakysite – tai kad ir nereikia mokėti! Juk ne visi matematikai. O aš pasakysiu: mokytojas tikrai daug metų mokėsi matematikos mokykloje, mokėsi matematikos aukštojoje mokykloje, tai nejaugi nieko neišliko? Tai nejaugi jis nė kiek nepranašesnis už penktoką, šeštoką?

Atsakymai

Burgis, 2012-12-07 12:36:01

Įvertinkite apytiksliai… 🙂

laisvamanis, 2012-12-07 13:14:12

deja, daugybė mokytojų humanitarų tuo net didžiuojasi… nepranašumu…

Random, 2012-12-07 14:48:23

Tai bent jau išsirašytų (a+b)(a+b)(a+b)(a+b)(a+b) ir po vieną daugintų, bet spėju ir (a+b)(a+b) nemoka…

Arvydas, 2012-12-07 15:01:51

Matematika-tai kažkas iš tolimos vaikystės…Pitagoro teorema-kaip tada viskas buvo gražu ir aišku (kaip 2 kart du -keturi).Gražus mokslas-matematika.Netgi tie diferencialai ,integralai,vektoriai ir rotoriai-visai neblogai-iškart iškyla studentiški laikai…Penktokai,šeštokai ? Kiek prisimenu-nemenka buvo krizė-meilė buvo pradėjus kankint-iš pirmūno -greit pavirtau …-na patys žinot ,kas patyrėt.Tarp mokytojų-irgi dauguma-trejetukininkai (net ir pagal dabartinę vertinimų skalę).Buitis,buitis ir dar kartą buitis…Tais keikiamais tarybiniais laikais-mokytojas turėjo didesnę aureolę…ir didesnę meilę Matematikai.Tokie tie mano ‘matematiniai’ sentimentai.

Gintaras, 2012-12-07 15:06:35

Aš apie „į daugelį klausimų gali atsakyti spėliodamas“. Nuo spėliojimo gerai ginasi kengūros organizatoriai – visi iš pradžių turi lygiai taškų, už teisingą atsakymą balų gauni, už neteisingą (jei spėjai nežinodamas) – prarandi. Tada gaunasi taip, kad spėt atsakymą nelabai apsimoka…

Saulius, 2012-12-07 15:42:22

Burgiui: ar Jūs bandėte savo bičiulį Giedrių Kuprevičių išmėginti matematikos meilėje ?

Dominykas, 2012-12-07 15:50:19

Na, Paskalio trikampio iki pradėdamas matematikos studijas matęs nebuvau… Manau, reikėjo tą šešetuką pateikti, ir teužduoti sugalvoti paskutinę eilutę – tada tikrintumėm gebėjimą mąstyti, o ne gebėjimą atsiminti 🙂

Regina A., 2012-12-07 16:54:37

Lygiai taip pat nuo spėliojimo saugo lietuvių kilmės tarptautinis IT konkursas „Bebras“: prieš pradedant spręsti mokinys turi 24 taškus, iš kurių atimama 0,75/1/1,25 taško (priklausomai nuo uždavinio sunkumo kategorijos), jei atsakymas neteisingas.

mokytoja, 2012-12-07 18:09:28

Bet turiu mokinį, kuris mokosi pagal pritaikytą programą, surinko 52, net neskaitydamas klausimų.

d, 2012-12-07 19:30:44

Tas trikampis ir yra tam, kad net (a+b)(a+b) nereikėtų mokėti. Bet bulvių kainos nežinau…

Šaras, 2012-12-07 19:34:48

“Dabar jūs pasakysite – tai kad ir nereikia mokėti! ” 😀 , bet kad tai -tiesa :DDDDD Aš kaip istorikas sąžiningai nežinau koks Eifelio aukštis, bet žinau kiek kainuoja e-skaityklė, už bulves moku po 70 centų vietiniam turgelyje, o filmai nieko nekainuoja (nusikalstu torrentuose, bet randu milijoną pasiteisinimų sau…. Gerb. Burgis yra matematikas, tad dalis klausimų yra pasufleruoti jo profesijos, tačiau, nepykit, bet pažvelgęs į duotus du matematinius pavyzdžius, net nutariau negalvot… (aišku iš KTU gimnazijos būčiau atleistas matyt iškart… :D) , nors galėčiau romaną parašyt, kas geresnis: Hitleris ar Stalinas; Darbo partija ar Tautininkų sąjunga; Geriau gyventi prie “ruso” ar kapitalizme; ir ar reikia rušiuoti šiukšles….Tiesiog- kiekvienam savo. Neišspręsčiau, matyt elementariausios lygties (arba reikėtų gerai pamintyti), tačiau žvelgdamas į banko saskaitą suvokiu kur pliusas/minusas…. 🙂 Gero vakaro, visiems kolegoms. P.s. Kai auklėtinis klausia ar moku chemiją/matematiką/fiziką ir ar galiu padėt- atsakau: ne, bet sėdėdamas prie laužo žygyje, padedu kitur….

Vladas, 2012-12-07 21:12:01

Kažkokioje kitoje diskusijoje siūliau idėją, kad visi mokytoja bent kas trys – penki metai laikytų egzaminus su abiturientais. Ir visiškai ne tam, kad būtinai išmoktų mokyklos kursą ar kažkas patikrintų jų žinias (rezultatai galėtų likti žinomi tik jiems), bet tiesiog, kad geriau suvoktų “kuo kvėpuoja” moksleiviai:))

laisvamanis, 2012-12-07 22:36:46

Vlado idėja yra nuostabi!

karbar, 2012-12-07 23:26:17

O Dovydas tikras šaunuolis!!!

sqrt, 2012-12-08 00:13:02

Aš pritarsiu Dominykui, kad neliktų vienas su minusu – nežinant Paskalio trikampio nėra jokios priežasties jį pratęsti “teisingai”. Man pirma idėja šautų, kad į raudonrašyti reikia

sqrt, 2012-12-08 00:21:00

Siaubas, kokios kreivos mano rankos. Tęsiu nutrūkusią mintį – taigi, rašyčiau 5 į raudoną vietą, matydamas kaip išorinės eilutės didėja po 0, arčiau vidurio esančios po vieną, tad dar arčiau gal po 2, o po to po tris? Įdomu, kad taip trikampis vis vien “susieina”, nors ir su kėlimu laipsniu neturi nieko bendro.

Aišku moksleivių pateiktas pratęsimas 1 5 5 5 5 1 nepalyginamai geresnis už maniškį, nes paprastesnis. Sugadintas aš jau, matyt.

Burgis, 2012-12-08 07:55:30

karbar: taip, Vlado idėja yra tikrai puiki, nes ir aš ją bent 20 metų propaguoju. Kas tai per mokytojai, jei moksleiviškų egzaminų vengia?!

Tipiški kontrargumentai yra tokie:

  1. Geras krepšinio treneris nebūtinai yra geras krepšininkas, net nebūtinai buvęs geras krepšininkas.

  2. Egzaminui reikia specialiai ruoštis, mokytojai tam neturi laiko.

  3. Kiekvienas egzaminas yra įtampa, reikalauja sveikatos, mokytojai turi teisę pasitaupyti.

***

Ar jus įtikino?

Vladas, 2012-12-08 19:31:47

Gerb. B.B. atrodo jums išsakomus kontraargumentus skaitytojai suprato kaip jūsų argumentus:( Arba čia patys mokytojai minusų pridėliojo.

Aš į juos atsakyčiau taip:

  1. Trenerio analogija negalioja, nes kalbame ne apie dėstomo, bet apie VISŲ egzaminų, kuriuos laiko abiturientai, laikymą.

  2. Egzaminui reikia specialiai ruoštis jei nori parodyti geresnį rezultatą nei tiesiog “iš eigos”. Mokytojo parodyti rezultatai neturėtų lemti jo karjeros (gal netgi būtų žinomi tik jam pačiam). Argi reikia specialiai ruoštis prieš imant spręsti sudoką ar kryžiažodį. Galiausiai tai padėtų suvokti, kad mokiniams taipogi tenka ruoštis netik jo dėstomo, bet ir kitų dalykų egzaminams.

  3. Kokia įtampa? jei egzaminų rezultatai nieko nereiškia??? Čia, kaip treneriui po treniruotės tuščioje salėje pabandyti įmesti nuo tritaškio linijos. Tiesiog pabandymas. Gal baisu susigadinti savo galvoje susikurtą labai gerą savo įvaizdį??? Tai puiki proga suvokti koks krūvis ir įtampa tenka jauniems žmonėms, kuriems rezultatai reiškia laaabai daug. (deja, dažnas galvoja, kad jie reiškia viską:( )

Vladas, 2012-12-08 19:57:04

Dar dėl pasiruošimo egzaminams.

Jei sutinkame, kad mokykla ir mokomi dalykai yra pasiruošimas realiam suaugusio žmogaus gyvenimui. O abitūros egzaminai to pasiruošimo kokybės patikrinimas, tai kokio papildomo pasiruošimo reikia žmonėms jau ne pirmus metus gyvenantiems savarankišką suaugusio žmogaus gyvenimą??

O jei pasirodys, kad brandos egzaminuose daugybė dalykų su kuriais savarankiškai gyvenantis, suaugęs žmogus nei nesusiduria, tai gal būtų gera proga susimastyti apie mokymo programų ir reikalavimų peržiūrą?

Gal ten kažko per daug, o kažko beviltiškai trūksta?

Burgis, 2012-12-08 22:08:16

Vladui: minusai man jau seniai nieko nebereiškia… Dar daugiau, aš dabar susirūpinu, kai gaunu daug pliusų – tai gal patyčios?

Kirke, 2012-12-09 15:01:28

Vakar žiūrėjau TV3 šokių projektą su J. Smoriginu. Ar žinote apie tokį (Smoriginą)? Jis laiko save labai geru choreografu. Jei nepavyksta sušokti, jis mėgaujasi šokėjus “trypdamas”, jei, jo nuomone, pavyko sušokti, jis mėgaujasi savo pozicija, kad tai jis čia kompetentingas, kaip labai geras choreografas, tai įvertinti. Ir man dingtelėjo, kad kažkuo visgi primena Jus.

Apie tą Smoriginą čia parašiau, nes turiu vilties, kad jį žinote. Nes apskritai, tai Jūsų bloge lankausi dėl dviejų priežasčių, t.y. kad man patinka matematika ir kad pažįstu dar vieną Jūsiškį tipažą (be Smorigino) iš darbinės aplinkos. Ir niekaip neapsisprendžiu: juo žavėtis, ar jo nekęsti? Nes taip, jis labai kompetentingas savo srityje ir bando būti kompetentingas visose kitose, įskaitant manąją. Ir tikiu, kad jis panorėjęs beveik bet kokioje srityje galėtų pasiekti ką tik baigusio tos srities studijas universitete žinių lygį. Nereikia ir sakyti, kad tai žavi.

Bet. Jis leidžia sau visus kitus vertinti. Ir visada tie vertinimai tokie kategoriški. Kartais atrodo, kad jis žmones mato tik arba juodus, arba baltus. Ir toks mažas sutapimėlis: dažniausiai, jis gerai sutaria su tais, kuriuos gerai vertina. O gal gerai vertina tuos, su kuriais gerai sutaria?

Jūs duodate testą. Tai tikriausiai objektyvu. Bet tik tuo atveju, jei jį atlieka ir tie, kuriuos vertinate kaip savo aplinkos geriausius ir protingiausius, į kuriuos tikrai galima žiūrėti su pagarba ir jie (ne vienas) tą testą atlieka tikrai labai gerai.

P. S. Bet įdomu, ką norima patikrinti klausimais apie bulvių ir Toyotos kainas?

Burgis, 2012-12-09 17:31:08

Kirke: labai paslaptingas Jūsų komentaras, bet ir įdomus…

Esu čia rašęs, kad dabar – visuotinio vertinimo laikai. Žiniatinklyje, bet ne tik, visi vertina visus ir viską. Ir beveik visi vertintojai – žinovai, beveik visi kategoriški.

*

Aš dabar esu ne vertinimo, o įsivertinimo šauklys! Mane vertina visi, kas netingi, bet aš tikrai nepamirštu dažnokai įsivertinti. Įsivertinęs darau visokias toli siekiančias išvadas. Labai naudinga įsivertinti!

*

Todėl ir testus mažiesiems moksleiviams ruošiu taip, kad jie galėtų įsivertinti, palyginti save su bendraamžiais. Išvadas turėtų daryti ir jie, vaikai, ir jų tėvai.

*

Visi, kas už bulvių kilogramą siūlė mokėti nuo pusės lito iki penkių litų, gavo po du balus (maksimumą). Bet aš nesutinku, kad bulvių kilogramas kainuoja 10-15 litų! Ir vis tik, jei tik vienas atsakymas šioje užduotyje buvo visiškai neteisingas, įverčio nemažinau. Gal tas žmogus visai nevalgo bulvių?

*

Ir apie automobilį. Buvo smalsu, ar mūsų mažieji domisi automobilių markėmis, modeliais. Ar jie bent apytiksliai žino, kiek tėvai turi dirbti, taupyti, kad galėtų nusipirkti naują, nors ir nediduką, automobilį. Manau, kad atsakiusieji yra labiau pasirengę mokytis, domėtis, analizuoti, palyginti…

Jolanta, 2012-12-11 10:23:53

numanau tik apie sviestą, nes jį perku. Bulvės savos nė nenutuokiu kiek kainuoja… O tie trikampiai ir dar kažkas aplamai kosmosas…

petras, 2012-12-11 14:42:56

apskritai

Raigardas, 2012-12-12 12:44:31

Norėčiau paklausti ar dviejų MMLT rezultatų suvestinės nebūna?

Burgis, 2012-12-12 12:45:23

Ne, Raigardai, nebūna… Kantrybės, būna penkių MLT suvestinės!

lol, 2012-12-13 14:31:32

Brangiausios bulvės pasaulyje. Rūšis „La Bonnotte“ iš Prancūzijos. Kainuoja apytiksliai 500 eurų už kilogramą.