Ką tu veiki, kai dirbi?

Kadaise mane mokė, kad atlyginimą už darbą reikia apskaičiuoti kelias dienas pastovėjus prie darbuotojo su chronometru rankoje: įvertinti, kiek laiko jis dirba kokį darbą, o paskui įvertinti, kokios kvalifikacijos tie darbai reikalauja. Manau, kad dabar niekas taip nedaro, bet mums patiems retkarčiais pravartu peržiūrėti „darbo dienų fotografijas“…

*

Kalbėsiu apie vadovus, vadybininkus. Jūs parašysite, kiek tai tinka jums.

*

Skaitai…

Skaityti tenka daug, todėl turi išmokti skaityti greitai. Skaityti selektyviai – kažką tik perbėgti akimis, o į kažką įsigilinti. Skaitydamas paryškini tai, kas svarbu, tiesa? Kompiuteryje – nudažydamas, pakeisdamas šriftą, popieriuje – pabraukdamas, perbraukdamas spalva. Supranti, kad menkavertis skaitymas to dokumento, kurio negali „autorizuoti“. Autorizuodamas iš kopijos pašalini 20-30-50-80 proc. teksto – kitam kartui lieka esencija.

Mąstai…

Smegenys veikia kaip skeneris: skaito ir skaito dabartinius, buvusius planus, užrašus, idėjas. Kažką perkaičiusios įsimena, įrašo į atmintinę, kažką verčia čia pat panaudoti, sintezuoti naują mintį, idėją, planą. Mąstai visada, bet skirtingu intensyvumu. Atpažink laiką, aplinką, būseną, kai gali įjungti penktąją mąstymo pavarą.

Rašai…

Užsirašai ir rašai kitiems. Rašyti tenka daug, išmok rašyti greitai, lengvai, taisyklingai, be klaidų. Išmok rašyti standartinius raštus, kelių lygių (kietus, formalius, nuoširdžius, šiltus…) raštus. Išmok rašyti bent dviem kalbomis. Išsaugok tai, ką parašai, būtinai išsaugok!

Kalbi…

Telefonu, „skaipu“, akis į akį, posėdžių salėje, aktų salėje, miniai… Kalbėti turi būti malonu! Kalbėdamas iš tiesų tik retransliuoji tai, ką perskaitei, išmąstei, parašei, pamatei, išgirdai… Retransliuoji, bet ir improvizuoji, dirbi aktoriumi, mėgaujiesi dėmesiu, valdai pašnekovus, klausytojus. Tai įdomu!

Mokaisi…

Matai, girdi ir įsidėmi. Perskaitai ir užsirašai. Pamatai ir prisimeni. Pavyzdžiui, šiandien sužinojau, kad žmogaus plaukai per gyvenimą užauga daugiau kaip 700 metrų (įspūdinga!), kad plaučių paviršiaus plotas yra apie 100 kv.m (maniau, kad daugiau…), kad tamsiausias kraujas yra ne arterinis, ne kapiliarinis, o veninis (žinojau). Pamačiau otorinilaringologo (tai bent pavadinimas!) kabinetą ir prisiminiau santrumpą LOR bei TV laidą, kurioje moteris pasakė, kad rinitas yra sloga.

Važiuoji…

Ką veiki, kai važiuoji? Mąstai, matai, klausai, ilsiesi, pramogauji. Tai – irgi darbo dalis.

O dabar – studentai jau atėjo…

Atsakymai

Burgis, 2011-11-30 14:07:31

Įvertinkite apžvalgą…

Arvydas, 2011-11-30 14:41:42

Skaitai…

Darbe skaityti tenka ne itin daug, tačiau ką perskaitau – privalu suvokti, atsiminti, pritaikyti. Literatūra būna techninė, dažniausiai, užsienio kalbomis.

Mąstai…

Mąstymas – neatsiejama mano darbo dalis. Tenka mokėti, operuoti, pritaikyti įgytomis teorinėmis bei praktinėmis žiniomis. Kai planuoju darbus ir užduotis, sprendžiu iškilusias problemas, mąstau intensyviai, tiksliai, drąsiai. Kai atlieku rutininius darbus, mąstymas – ne toks intensyvus, tačiau sąmonė visada išlieka budri: neskubėdamas dėlioju būsimus darbus, pasitikrinu ar nepamiršti svarbiausi akcentai.

Rašai…

Tenka ne tik rašyti, bet ir braižyti. Kadangi mano darbas – inžinerinės pakraipos, kartais pabraižyti kažkokį mazgą, techninį elementą arba problemos sprendimą gaunasi daug greičiau, nei šiuos dalykus aprašyti. Vienok, rašyti dalykinius laiškus bei žinutes – kasdienybė. Per dieną išsiunčiu maždaug 20-30 elektroninių laiškų. Maždaug pusė iš jų – į užsienio šalis. Vidutinė laiškų apimtis – maždaug penki šeši sakiniai. Laiškų stilius – dalykinis, konkretus, iš principo stengiuosi išvengti gramatinių bei stiliaus klaidų.

Kalbi…

Bendrauti tenka nuolatos, tiek su įmonės vadovybe, tiek su finansų skyriumi, tiek su savo pavaldiniais. Su žmonėmis, kurie nuo manęs nėra nutolę, stengiuosi bendrauti tiesiogiai. Su darbuotojais iš kitų skyrių daugiausia bendraujame telefonu – stengiamės taupyti laiką. Su žmonėmis iš „išorės“ bendrauju įvairiai – telefonu, elektroniniais laiškais, „Skype‘u“. Gamybinių susirinkimų metu tenka sakyti kalbas kelių ar keliolikos žmonių auditorijai. Stengiuosi, kad mano kalba būtų rišli, sklandi, turtinga, bet neįkyri.

Mokaisi…

Mano darbas susijęs su nuolatiniu mokymusi. Stengiuosi daug dėmesio skirti savišvietai. Darbo metu tenka bendrauti su mūsų srities specialistais iš užsienio, taip pat lankytis tarptautinėse parodose bei seminaruose. Daug dėmesio skiriu mokymuisi ne darbo spaudžiamas, bet todėl, kad man patinka mano darbas!

Važiuoji…

Darbo reikalais važinėti beveik netenka. Jei važiuoju – dažniausiai su bendradarbiais. Pats stengiuosi nevairuoti. Kelionės metu mąstau apie būsimus darbus, susitikimus, pokalbius. Pastabas, idėjas, mintis pasižymiu užrašų knygutėje. Sąmoningai nenaudoju planetinių, nešiojamų kompiuterių ar išmaniųjų telefonų. Ranka rašytas tekstas ar brėžinių eskizai man asocijuojasi su kūrybiškumu, todėl tokiu būdu žymint pastabas, gimsta netikėtų sprendimų bei idėjų!

surskis, 2011-11-30 15:07:41

Ir dabar gamyboje chronometru matuojamas darbininko “naudingumas” įmonei

Iš arčiau, 2011-11-30 15:40:19

Skaitai…

Skaitau rytais Lietuvos rytą ir Kauno diena… 🙂 O jeigu dar spėsiu… delfi… Žinoma ir burgis.lt 🙂

Mąstai…

Mąstau kad reikiamu momentu reikia būti toje vietoje ir negalima vėluoti, kitaip bus žiauriai nereprezentatyvu 🙁

Rašau

Gal daugiau tik pasirašau…

Kalbi

Daug, daug, ir dažniausiai ne su lietuviais… Todėl tenka nepamiršt anglų, rusų ir vokiečių kalbų….

Mokaisi

Nebent pasižiūriu filmus originalo kalba, arba pavartau angliškus, rusiškus žurnalus, kad nepamirščiau kalbos.

Važiuoji

Didžioji dalis darbo ant ratų,o Karmėlavos ir Vilniaus oro uostai tuoj pataps antrais namais 🙂

Tiek…

Burgis, 2011-11-30 15:43:22

O, kokie įdomūs komentarai! Ačiū!

sonata, 2011-11-30 15:44:42

surskiui: ne tik darbininkų. Pernai su komanda analizavom, per kiek laiko pacientas patenka iš registratūros į gydytojo kabinetą ir kiek darbo dienos laiko slaugytojos iš tiesų dirba. O dirba žiauriai. Vienu metu ir telefonu atsiliept, išsiaiškint, užregistruot, kita ranka pildant pažymą ar užvedant kortelę. Dar vaistus suleist. Kabinetus vėdint. Dar išsiaškint, kodėl kažkas susibarė laukiamajam. Ir dar begalė darbų, kuriuos sunku reglamentuot – pvz. susieškot telefonu palikusį vaistų pasą užmirštuolį ar palydėt paklydusią močiutę. Na negeria jos ištisai kavos darbo metu, negeria:)

Ernestas, 2011-11-30 16:17:52

700 metrų? Tarkime, vidutiniškai žmogus gyvena 70 metų. Gauname 10 metrų į metus arba ~80 cm į mėnesį. Kaip suprasti? Nejau šį skaičių apskaičiavę žmonės susumavo kiekvieno plaukelio ilgį?

Burgis, 2011-11-30 19:28:26

Ernestui: taaaaaip, tai keista… Bet poliklinikos monitorius taip rodė. Nežinau, kaip jie skaičiuoja…