Kaip lėtai keičiasi pasaulis…

Rugpjūčio 3, Ketvirtadienis

*
… aš – žmogus ir vienas žmogus, todėl mano nuomonė verta ne daugiau už popiežiaus nuomonę, bet ir ne mažiau.
(Markas Tvenas. „Jankis karaliaus Artūro dvare“)
*
Vakar įrašė mūsų pokalbį „Žinių radijuje“ (transliuos ne šį, o kitą šeštadienį 12 val.). Padraskė senas žaizdas…
*
Vakar princas Filipas, karalienės vyras, baigė tarnybą. Tarnybą?
*
Kai vakar pokalbyje pasakiau, kad, teisėjui įeinant į teismo salę, nereikia atsistoti, žurnalistas pasakė, kad taip mes parodome pagarbą. Pagarbą kam? Tai teisėjai, kuri Lietuvos Respublikos vardu mane neteisingai nuteisė (nes po to mane išteisino!), bet jai nė plaukas nuo galvos nenukrito? Tai šitaip jai pagarbą parodo ir Lietuvos Respublika? O aš Lietuvos Respublikai kas?
*
Ne, sako jie, pagarbą reikia parodyti institucijai. Tai aš klausiu, kuri institucija svarbesnė:  mokykla, ligoninė ar teismas? Kai po operacijos į palatą įeina chirurgas, kuris išgelbėjo tau gyvybę, tu atsistoji? Vargu, ar pajėgtum… Dabar jau moksleiviai nebeatsistoja (kai kur, kai kurie dar atsistoja, tiesa?) net kai į klasę įeina mokytojas.
Kadaise į mokytoją moksleiviai turėdavo kreiptis pridėdami „tamsta“.
Aukštai iškeltos rankos, moksleiviai šaukia „tamsta, tamsta!…“, norėdami atsakyti į klausimą ir parodyti savo išmanymą, o keli moksleiviai murma: „temsta, temsta…“.
Dabar to „tamsta“ nebereikia. Sutemo…
*
Tai va. Karalienės vyras yra svarbesnis už tave ir už mane. Teismas yra svarbesnė institucija net už Mokyklą. Ir visa tai tik todėl, kad valdžia – nuo Dievo. Valdžia padarys viską, kad tik tu nesuabejotum jos reikšmingumu ir teisingumu. Seimūnai vienas į kitą kreipiasi „gerbiamasis, gerbiamoji“ (pamenu, pusę dienos svarstė, kaip kreiptis…), todėl tu supranti – visi jie yra  gerbiamieji, gerbtinieji. O tu, žmogeli, žadėjai vieno kito negerbti?
*
Aš jums sakau: kol pasaulyje bus princai, hercogai, karaliai, kol valdžios žmonės save iškels aukščiau už auksinių rankų meistrus, mokslininkus ir Mokytojus, tol viskas bus kaip faraonų laikais.
*
Pavarčiau žurnalą, kuriame išvardinta 100 įtakingiausių Lietuvos žmonių. Nė vieno Mokytojo…

patiko(42)