Kas tau iš tiesų įdomu?

Tos dvi tos pačios temos Dago Solstado knygos („Vienuoliktas romanas, aštuonioliktoji knyga“ ir „Septynioliktas romanas“; iš norvegų kalbos vertė Ugnius Mikučionis) priminė man vieną esminę temą, apie kurią ir jums siūlau pagalvoti…

*

Iš tuščio indo neatsigersi. Žmonės, kuriuose nieko nėra, dažnai čiumpa tave už skverno ar atlapo ir nori ką nors papasakoti. Tu muistaisi ir nori pabėgti…

Atvirkščiai, žmogus, kurio gyvenimas, kurio vidinis pasaulis yra kaip romanas, kartais pasakoja užsikirsdamas, pakartodamas (kaip D.Solstado herojus), bet tu klausaisi išsižiojęs.

Kodėl tau įdomu?

Tau atrodo, kad iš to žmogaus gali pasimokyti, pritaikyti sau, bet labiausiai – tau patinka, kad gali galvoti: „Va, va, ir man taip būna!“

Kita priežastis visai priešinga. Tu klausaisi ir galvoji: „Nieko sau! Tu matai, kaip kartais būna!“

*

D. Solstadas sugebėjo taip pasakoti, kaip kalba tas žmogus, apie kurį jis rašo. Kaip jis galvoja. Dabar pagauk save, kaip sukasi tavo mintys. O, ko tik ten nėra tame sūkuryje! Pasikartojimai. Nutylėjimai. Šokinėjimai nuo minties prie minties. Kodėl aš dabar pagalvojau apie Servantesą? Nežinau… Žalia pievelė už lango. Pagalvojau apie anūkėlius. Reikia nuvažiuoti į sodą. Ko? Va, kaip senstame. Negalima negatyviai galvoti. „Žodžiai materializuojasi“, – pasakė puikus kardiochirurgas. Stop, juk aš čia su jumis kalbu…

***

Geri ir geri visą gyvenimą… Ne, ne alkoholinius gėrimus geri, o patį gyvenimą geri. Jei godžiai geri, visada geri, iš įvairių šaltinių geri, tai juk susikaupia, susikaupia… Galiu deklamuoti S. Nėrį (reikia ją apginti nuo pašlemėkų, kurie nemoka atskirti kūrybos, talento, nuo žmogaus gyvenimo klystkelių…), galiu išspręsti rodiklinę-logaritminę lygtį, galiu sukurti pasaką, galiu jus, jaunieji mano draugai, pamokyti neprarasti meilės…

Ačiū, Ugniau!

Atsakymai

Karpienis, 2015-06-28 21:36:45

Kafka yra pats tikriausias poststrukturalistas-postmodernistas.SV. Petro ir jo saugomu duru epizodas “Procese” yra liudijimas .Kad tik mes pasirenkame “koordinaciu sistema”,susikurdami “duris”,pro kurias nedristame ieiti,nes manome,kad jos yra musu “ishoreje”.Gali buti net del to,kad mes “manome”.T.y. -nuolatos galvojame,sprendziame,apdorojame informacija ,kuri is tikro yra isoreje.O musu viduje yra 5-6 metu emocingas vaikas,kuris jaucia ,taciau nesupranta.Kai tas vaikas pagaliau -“supranta”-jis nebejaucia-

Karpienis, 2015-06-28 23:19:35

Solstadas yra “multiplikatorius”. “Kartote” arba pasikartojancias minciu nuotrupas uzfiksavo zymus 20 amziaus poststrukturalistas pilopopas Deliozas savo “Kapitalizme ir shizofrenijoje”.”Zmogus be organu ” nuolatos kartoja savo apzenklinimo rezultata-mantras,kurios yra kazkotais fragmentai.Del to verte igauna “skirtys kartoteje”-kai kazkas atsiveria -gal durys ,o gal pac subjektas?

Karpienis, 2015-06-28 23:40:40

Taciau tokio paaiskinimo yra maza.Trumpame komentare sutalpinti susipynusia logika yra labai sunku.Todel verta ja aiskinti paskirai.Deliozas buva geras “zenklinimo” idejos Derrida bendrazygis.”Zenklinima”,kaip skausminga patirties isisavinima puikiai iliustravo ponas Kafka savo genialioj apysakoj “Pataisos darbu kolonija”.Zenklinimas,kaip musu apdorojimas medijomis yra pastebetas ir W.Benjamino darbuose,kuris buvo iskiliausias Frankfurto mokyklos pilopopas ir mediju tyrimu pradininkas.Ypac domejosi Kafka ir parase daug studiju apie jo izvalgas.

Burgis, 2015-06-29 06:43:31

Karpieniui: per dieną – 2-3 komentarai. Sutariame? Kitus ištrinsiu.

Karpienis, 2015-06-30 19:15:14

Ne.Negaliu pazadeti.

Burgis, 2015-06-30 20:00:08

Karpieniui: ir aš negaliu pažadėti, kad neištrinsiu…