Kokie mes buvome ir esame?

Portalui lrytas.lt straipsnį „Lietuvos herojų paieškos: kodėl griūna istoriniai mitai, o šiandienos herojų – tiek mažai?“ parašiusi Gabrielė Pečkaitytė neturėtų labai džiaugtis – tik 42 komentarai…

*

O man štai toks vingis iškart sukėlė susidomėjimą:

*

„Įsitikinimas, kad iškiliausi Lietuvos herojai yra didieji Lietuvos kunigaikščiai – Vytautas, Gediminas, Kęstutis ir karalius Mindaugas – daugeliui atmintyje giliai įsitvirtina dar mokyklos laikais, o jų valdymas istorinėje sąmonėje susiejamas su didingiausiais Lietuvai laikais.

Veikiausiai todėl naują vaizdinį pasiūlantys istoriniai tyrimai sutinkami su didžiuliu pasipriešinimu ir skeptiškumu.“

***

Juk ir šioje svetainėje ne kartą esu bandęs diskutuoti apie, pavyzdžiui, kitų kraštų užkariautoją Vytautą, apie savo požiūrį į užkariautojus ir apie valstybės mums pateikiamą požiūrį į juos. Trumpai tą mintį galima pasakyti taip: savas užkariautojas yra herojus, didvyris, šlovinga praeities asmenybė, o svetimi užkariautojai yra prakeiksmo verti niekšai, žudikai, plėšikai…

***

Skaitau Isabel Allende knygą „Mano išgalvota šalis“. Štai dvi citatos:

*

„Mes, čiliečiai, tebesame prisirišę prie žemės kaip tikri valstiečiai, nes juk kitados tokie ir buvom.“

*

„Štai dar vienas būdingas mūsiškių bruožas: reiškiame nuomonę nesiremdami argumentais, bet taip tvirtai, tokiu tonu, kad niekas negali suabejoti.“

***

Tai gal ir mes – čiliečiai? Nes taip tinka…

Prie G.Pečkaitytės straipsnio, prie I.Allende knygos labai tiktų plati diskusija apie požiūrį į save, į savo šalį, jos žmones, jos istoriją. Bet aš nė nepilu alyvos į ugnį – kol kas žarijos varganai rusena.

Atsakymai

Burgis, 2011-10-16 18:29:23

Įvertinkite…

Domantas, 2011-10-16 19:43:13

o gal vis dėlto reikėtų įpilti šiek tiek alyvos? Gal reikėtų pradėti mastyti, kas, vis dėl to, buvo tikrieji mūsų herojai? Gal iš tokios diskusijos gimtų nauji herojai?

Aurius, 2011-10-16 20:06:01

Varšė tauta kuriai reikalingi herojai.

Domantas, 2011-10-16 21:28:06

Kiekvienai tautai reikalingi herojai, nėra tokios tautos, kurioje visi butu ant tiek sąmoningi, kad nereiktų siekiamybės

Rilė, 2011-10-17 03:44:47

Apie užkariautojus-didvyrius ir užkariautojus-niekšus, dvi to paties medalio puses, I.Allende dar nuostabiai kalba “Inesėje”.

O šiaip herojai reikalingi visoms tautoms, man rodos. Jei tautai herojų nebereikia, tai ir idealų siekimo nebėra – tada ji išties vargšių vargšė…

Smokas, 2011-10-17 10:39:08

vis tik įdomu būtų sužinoti, o kokius tautinius herojus kiekvienas laikome paslaptingai prie savo širdies ?

Mano herojus yra mano močiutė, kuri karo pradžioje naktį bėgo per kaimus ir pranešinėjo žydams apie artėjantį pogromą. Po to ją kažkas įskundė, buvo suimta ir pasodinta vokiečių kalėjime Tauragėje.

Burgis, 2011-10-17 11:01:46

Absoliučiai pritariu Smokui! „Iš praeities tavo sūnūs…“ – taip ir darau, bet iš tos praeities, kurią žinau ir pasitikiu.

NiekurNeiva, 2011-10-17 12:04:11

Taigis taigis kaipgis:

Šiuolaikinėmis politkorektiškumo akimis svieto lygintojas Tadas Blinda – teroristas ar banditas?

Burgis, 2011-10-17 12:46:18

NiekurNeivai: Įdomus palyginimas! Ankstesnės versijos Blinda-Tomkus buvo akivaizdžiai svieto lygintojas, o dabartinės versijos Blinda-Jankavičius yra romantinis tautinis herojus…

*

Svieto lygintojus galima palyginti ir su pokario „miško broliais“. Jaunesnieji žino vadovėlines tiesas, o vyresnieji žino, kiek įvairių spalvų turėjo tas pasipriešinimas! Nuo pačių šviesiausių spalvų iki pačių tamsiausių, deja…

petras, 2011-10-17 15:30:38

manyčiau realiausiai tai jis buvo nusikaltėlis. rimtesnis nei paprastas vagis. nes man visai nekeista būtų, jei po 50ies kokių metų ar 100to išleistų filmą apie daktarą – kauno miesto lygintoją :DDD juk net ir dabar yra tokių keistai mąstančių žmonių kurie teigia: prie daktaro buvo tvarka, ramu kaune vaikščiot, nebuvo to ir ano ir t.t. taip va ir gimsta svieto lygintojai. o šiuolaikinėm akim tai būtų banditas. nes teroristas, tai partizanas realiai 😀