Kontrastai

Pagaliau ne aš, o savaitraštis „Dialogas“ paskelbė – melas, kad mokytojai mažai uždirba! Paskaitykime:

„Vilniaus  „Laisvės“ gimnazijoje (…) 385 gimnazistus mokė 34 mokytojai, jų atlyginimų vidurkis (…) – 3398 Lt.

*

… 3392 Lt atlyginimus gavo Telšių „Kranto“ vidurinės mokyklos mokytojai.

… Širvintų pradinės – 2350 Lt…

… Biržų „Aušros“ – 3181 Lt…“

***

Bet!

„… Drevernos pagrindinė mokykla – 1096 Lt…

„… „Džiugo“ vidurinė mokykla – 1913 Lt…“

***

Kodėl tokie kontrastai? Todėl, kad žmonės labai skirtingi, žmonės! Tie, kurie duoda, tie, kurie ima, tie, kurie moko, ir tie, kurie mokosi…

*

Giesmes mūsų gimnazistės giedojo puikiai, frankofonijos dainas – puikiai, debatuose – puikiai, o štai internetinę diskusijų lentą, matyt, teks uždaryti – šlykščiai rašinėja, šlykščiai… Gal ne mūsiškai? Bet vis tiek žmonės! Žmonės, kurie labai skiriasi nuo tų, kurie viską stengiasi padaryti puikiai.

*

TV rodo, kaip Prezidentė D.Grybauskaitė susitinka su moksleiviais. Sveikinasi. Vienas atsistoja, kita – atsistoja, o trečia ištiesia ranką Prezidentei sėdėdama…

*

Sutikau buvusį mūsų gimnazistą Antaną, kuris prieš daug metų Kapitoniškėse lauko aikštelėje į krepšį be tinklelio iš eilės įmetė 23 baudas. Antroji serija baigėsi ties 14 ar 15… Dabar Antanas – šeimos galva, tėvas, namo Pavilnyje savininkas ir didelės bendrovės didelio padalinio vadovas. Ne krepšininkas…

*

Rengiamės leisti „Metų knygą“. Gal norite pasireklamuoti ar tiesiog paremti? Mes pažadame, kad toje knygoje nebebus tokių rašinių, kaip prieš daugelį metų išspausdino Gundas, Mindaugas ir Ernestas. Kur jie dabar, tie „Kalbos kultūros kongreso“ rengėjai? Neprigijo jų idėjos gimnazijoje, neprigijo…

***

Mes esame skirtingi ir turime teisę būti skirtingi. Bet mūsų kontrastų fone nesistebėkite kitais kontrastais: atlyginimais, postais, nusikaltimais, elgesiu…

Atsakymai

Burgis, 2011-03-18 15:07:18

Temos reitingams…

Marius, 2011-03-18 20:29:57

[…] melas, kad mokytojai mažai uždirba! Paskaitykime:

Paskaitykime originalų straipsnį, nors internete jis nepilnas: http://www.dialogas.com/laikrastis/turciai-ir-varguoliai/

Didžiausias straipsnyje paminėtas skaičius – 3398.00 Lt “ant popieriaus” yra lygu 2582.48 Lt “į rankas”.

(* šaltinis – tax.lt, paskaičiuota be NPD lengvatų).

E.Jesinas sakė: „Jei mokytojų atlyginimo vidurkį vestume iš eilinių mokytojų ir mokyklų vadovų algų kartu, jis būtų šiek tiek didesnis, bet ir tai nesiektų ministro minėtų aukštumų. Tokiu atveju mokytojo atlyginimo vidurkis būtų 1300–1400 litų į rankas arba maždaug 2 tūkst. litų popieriuje.“

Nedrįsčiau pasakyti, kad 1300-1400 Lt. yra daug. Ypač kai tai yra skaičiai ne už vieną etatą.

Ir pabaigai – kas turi teisę pasakyti, kad kažkas uždirba per daug?

Burgis, 2011-03-18 20:58:54

Mariui: aš niekada nesakiau, kad mokytojai uždirba PER DAUG, bet labai nemėgstu, kai netikę mokytojai pagrindine savo veikla laiko verksmą dėl mažo atlyginimo…

*

Atkreipkime dėmesį, kad straipsnyje nurodyti atlyginimų vidurkiai, o ne maksimalūs atlyginimai. Maksimalūs atlyginimai tikrai šokiruotų visuomenę dviem aspektais: 1) ar tikrai KITŲ žmonių darbas keliskart mažiau vertas? 2) ar tikrai mokytojas turi taip be saiko „arti“ dėl pinigų, aukodamas darbo kokybę?

Marius, 2011-03-18 21:31:40

Pasikartojančiai matau Jūsų pasipiktinimą tema “Melas, kad mokytojai mažai uždirba”, todėl tai ir vertinu atitinkamai.

Maksimalios (ir minimalios) reikšmės visada šokiruoja. Japonijoje dabar yra vietų, kur maksimalios spinduliuotės reikšmė šokiruotų, o pati spinduliuotė – nužudytų.

Žmonių pasiekti “rekordai” irgi šokiruoja – per kelias minutes suryti keliasdešimt mėsainių ir po to išgyventi – tai irgi reikia sugebėti.

Netgi atlyginimai gali šokiruoti – valdininkas, paskirtas uždaryti Ignalinos AE gauna 26,000 Lt. algą. Ir tam reikalingos yra vadybos, o ne fiziko-atomininko žinios.

Po šių skaičių manęs nešokiruos žinia, kad yra mokytojų, kurie gauna 3000 Lt “į rankas”, o kai kurie – ir dar gerokai daugiau. Ne jie patys sau tokius atlyginimus nusistato, beje… Skirtingai nuo politikų ir įvairių monopolininkių įmonių direktorių…

Darth Vader, 2011-03-18 21:54:07

Vidurkis tam ir vidurkis: Geitsas uždirba milijoną, aš – 900, štai ir gaunasi vidurkis: man per didelis, Geitsui per mažas. Vidurkis – čia ant popieriaus, nuo direktoriaus iki stažuotojo. Va kai paims algą – kiek gauna į Glitiškes tik ką atėjęs dirbti mokytojas, kiek gautų toks pat Karkažiškėse ar Darbėnuose – tada patikėčiau. O esamas vidurkis ne itin objektyvus.

Kristė, 2011-03-18 22:32:34

Kalbos kultūros kongresas? Kokios idėjos, jei nepaslaptis?

Burgis, 2011-03-18 22:58:52

Kristei: Nepriklausomybė buvo jauna… Jauni žmonės maištavo prieš visus ir viską. Viena klasė kažkodėl manęs labai nemėgo. Vienas tos klasės gimnazistas įsimylėjo mokytoją…

*

Maištautojai KPI centrinių rūmų salėje surengė „Kalbos kultūros kongresą“, į kurį pakvietė net du Seimo narius, vieną profesorių, nors iš viso dalyvavo gal 12-15 žmonių. Ir jie kalbėjo taip, kad psichiatrai būtų turėję darbo nustatydami, kas tai: pamišimas, kerštas, narcizų liga, patyčios? Per pertrauką visi garbūs svečiai dingo, o kai profesorius manęs paprašė paaiškinti, kur jis pateko, aš atsakiau: „Nežinau…“

*

Metiniame Gimnazijos kūrybos almanache išliko trijulės rašinys. Jis ir liks kaip indikatorius, kokie jie buvo… Nuo to lygmens aš 20 metų matuoju gimnazistus ir džiaugiuosi, džiaugiuosi!

Simonas, 2011-03-19 01:44:39

Mariui:

Mariau, apie Ignalina prasau patylekite, jei nezinote nei kas, nei su kuo valgoma, nei KODEL tiek daug zmogus gauna ir t.t.

mano nuomone – tokio objekto, kad ir uzdarymui paskirto direktoriaus alga – turi buti tokia. Arba net didesne.

Marius, 2011-03-19 07:39:15

Simonui: KODĖL Ignalinos AE žmogus tiek gauna – aš įtariu. Bet tai tikėtinai nesusiję su atomine fizika – tai susiję su politika. Ir kas įdomiausia – tai yra gerokai daugiau, nei gavo šitos pačios elektrinės direktorius, kai ji dar veikė.

Ir ne apie Ignaliną šitas straipsnis, apie kontrastus. O kontrastų Lietuvoje turbūt gerokai daugiau, nei vidutiniškai pasaulyje 😉

nuoba, 2011-03-19 09:35:46

Marius yra šiek tiek teisus. Jeigu kontrastai augs, tai teks uždaryti ne tik atominę.

julius, 2011-03-19 17:11:46

O visgi is tiesu – uz kiek etatu cia yra skaiciuojama? Uz viena ar daugiau? Nes kiek pakalbinami mokytojai, jie vis aiskina, kad vidurkiai yra ne uz viena etata, kita puse niekaip to nekomentuoja.

Gal kas galit isaiskint?

V.R., 2011-03-19 18:22:31

juliui

Labai paprasta: mokytojo etatas yra 18 kontaktinių valandų (+visoks popierizmas, pasiruošimas pamokoms, egzaminai, konsultacijos, kontrolinių taisymas, darbas namuose, ecc.). Mokytojų pažįstu daug, mano žmona mokytoja metodininkė. Ko gero visi dirba kur kas daugiau negu etatu. Maniškė, pvz., turi 1,5 etato (27 savaitines pamokas- tai labai daug). Taigi, logiška būtų vidurkį skaičiuoti nuo etato, o ne nuo pusantro ar dviejų. Bet niekas nenori to matyti, nei DIALOGAS, nei p. B.Burgis.

O padoru ir logiška būtų bent užsiminti apie tai, ar ne?

Burgis, 2011-03-19 18:28:18

Juliui: žinoma, ne už vieną etatą! Bet tuo atveju ar Jums neatrodo keista: 1) kaip žmonės gali „įveikti“, pavyzdžiui, du etatus? 2) kodėl jie taip plėšosi, jei atlyginimas neblogas? 3) kodėl aš visą gyvenimą irgi dirbu ne „vienu etatu“ (buvo metas, kai turėjau penkis…), bet neverkšlenu? 4) kodėl jie nekeičia darbo, jei yra blogai?

*

„Dialoge“ viena komentatorė metė: nelyginkite manęs su siuvėja ar kepėja, aš prie knygų naktis leisdavau, sunkiai dirbau, kad pasiekčiau išsilavinimą, todėl mano ir atlyginimas turi būti didesnis!

Teisingai! Kitas geriausius jaunystės metus paaukojo, kad mokslininku taptų, docentu, profesoriumi ir… negautų nė tiek, kiek mokytojas…

O ta siuvėja ar kepėja anuomet nedirbo, bet juk dabar dirba ilgiau ir sunkiau! Be to, ji juk dirba tik dėl pinigų, o tu, Mokytojau, mėgaujiesi savo veikla, argi ne tiesa?

doc, 2011-03-19 18:35:06

Burgis už darbą universitete turbūt gauna mažiau nei antraeilininkai KTU gimnazijoje (ir apskritai mokytojai Lietuvoje)

Burgis, 2011-03-19 18:49:57

doc: docento atlyginimas „į rankas“ yra 2100 Lt. Skaičiuokite.

Bet ne tai svarbiausia. Jūs ne kartą skaitėte apie skandalus, kiek daug uždirba kai kurie universitetų vadovai. Pakalba, pakalba ir… nutyla. Ar ta profesūra tokia galinga kaip mafija, kad užčiauptų oponentus? Ne! Tiesiog visi susigėsta ir nutyla, kai sužino, kiek tas profesorius (rektorius, prorektorius…) gautų, jei negautų priedų už tą ir aną… Žinoma, yra ir nesąžiningai tuos priedus gaunančių, bet dauguma mokslininkų tiesiog daug ir kvalifikuotai dirba. Ir neskaičiuoja „etatų“…

julius, 2011-03-19 19:52:51

Gerb. Burgi, V.R., aciu uz atsakymus.

Siaip jau kadangi atlyginimas yra lyginamas su kitomis sritimis, jis turi buti skaiciuojamas uz viena etata, niekas statistikos neveda apie zmoniu pajamas, tik apie vieno etato uzdarbi. Todel dialoge paskelbti ir cia cituojami skaiciai tik uzduoda apatine riba, kuri yra ne maziau kaip 66% skelbiamos, nes legaliai galima dirbti tik 1.5 etato. Imant auksciausius vidurkius tai jau neblogai, nes 3000 implikuoja ne mazesni kaip vidutinis darbo uzmokesti. Iman mazesnius tai jau skurdas.

Na ir pastabele del rektoriu. Buciau visai nepries, jei jie tiesiog gautu savo atlyginimus ir tiek, visgi vadovauja didelei strukturai. Bet kai jie pradeda priedus motyvuoti savo moksline veikla, tai atrodo graudziai.

Kad nebutu tuscia sneka, pridesiu keleta pavyzdziu (apytiksliai, naudodamas google scholar)- KTU rektorius (Raimundas Šiaučiūnas) – visi indeksuojami straipsniai cituoti 7 kartus, atmetus savicitavima – 4 kartus.

VGTU (Romualdas Ginevičius) – citavimas is pirmo zvilgsnio kaip ir vidutinis, yra straipsniu, cituotu po >40 kartu, bet kai paziuri atidziau…

Pvz., geriausias straipsnis: 62 citavimai, is ju 2(!!!!!) nesusije su vgtu, t.y., spausdinti ne vgtu darbuotoju ir ne vgtu zurnale. Taip pat ir su kitais “moksliniais darbais”. Spausdinti savo paties leidziamam zurnale ir cituoti tik pavaldiniu ir draugu is ktu.

Jei skaiciai dar nekalba patys uz save, kaip atskaitos taska galeciau pasiulyti, pvz., Andriu Baltuska – susiveskit i scholar.google.lt ir pamatysit kaip turi atrodyti normaliai dirbancio profesoriaus darbu sarasas. Tiek ir tos drovios gedos ziurint i mokslo azuolus ant lietuvisko dirvono.

Baisuoklis, 2011-03-19 21:08:53

Kadaise dirbau mokytoju… Tai sekmadienį jau prieš pietus imdavau nervintis – ryt vėl į mokyklą.

Burgis, 2011-03-19 21:36:00

Baisuokliui: aš dabar dirbu gimnazijoje. Tai jau nuo sekmadienio pietų pradedu džiaugtis – ryt vėl į Gimnaziją!

Burgis, 2011-03-19 21:38:39

Juliui: už straipsnius visai nieko nemokėčiau! Tai tik prielaidos darbui, rezultatui, bet ne rezultatas… Mūsų draugas profesorius, habilituotas daktaras, yra Europos šiluminių projektų ekspertas. Daug važinėja po įvairias šalis. Va, jei jis per mėnesį uždirbtų po pusę milijono – būtų teisinga.

julius, 2011-03-19 22:28:31

Tikrai taip, straipsniai neturi buti rezultatas, jie tik rezultato aprasymas (deja, daugeliui yra atvirksciai). Bet tik nesakykite, kad kazkur gyvena zmones (pvz., VGTU ir KTU rektoriai), sugebantys padaryti rezultata ir nesugebantys jo aprasyti – tik tuo atveju neturesi citavimo turedamas geru darbu. Privacioje kompanijoje tas dar tiketina, nes saugomos paslaptys, universitete vargu.

O ir naujumas universitete privalomas, priesingu atveju yra galimybe steigti savo inzinerine kontora ir daryti tiek projektu bei ekspertiziu kiek tik sugebi gauti. Bet tai jau nebe mokslas, net ne technikos mokslas.

nuoba, 2011-03-20 10:01:26

Burgiui: jeigu Jūsų draugas profesorius dirba Europai ir įvairioms šalims ir iš jų gaus kad ir po milijoną per mėnesį, tai manau nieks nepavydės, o tik džiaugsis. Nauda bus ir Lietuvai.

Bet matyt sulauksime kitokios reakcijos, jeigu tas milijonas bus mokamas iš lietuvio ubagėlio mokesčių.

Regina, 2011-03-20 17:22:14

O ar jūsų nenervina, kai užsienio ekspertas už dienos seminarą, kuriame daugiau refleksijos nei informacijos, dar 2003 m. gaudavo 500 dolerių per dieną plius nemokamas gyvenimas brangiausiame viešbutyje, maitinimas, vėžinimas, aišku, kelionės išlaidos? Jei aš savo seminaruose tik tiek tepasakyčiau, mane nušvilptų, nors atskiras žmogelis už dieną tesumoka 20 Lt ir dar gauna daugybę originalios mano pačios parengtos medžiagos. Pabandyk nieko neduoti :)… Ima ne tik sau, bet ir “parnešti”, nes direktoriai į seminarą išleidžia 1 žmogų, o ir tą su sąlyga, kad perduos informaciją ir parneš medžiagą visiems. Užsienyje, pavyzdžiui, Prancūzijoje, jei mokytojas parengia gerą testą ir nori juo pasidalinti su kolegomis, mokykla jam užmoka, o pas mus tai paverčia privalomu metodiniu darbu – dalinkis, kvaileli, už dyką…

Esu ekspertė, uždirbu šiek tiek per 3000 Lt, bet dirbu ne iš vadovėlių, o tik su savo medžiaga, savais metodais, knygas siunčiuosi iš Anglijos, Vokietijos, Suomijos, Estijos. Manot, nekainuoja? Tik aš neskaičiuoju, bet užtat NEKENČIU kai kas nors ima aiškinti, jog visi dirbame vienodai…

Ir dar – kadangi, kaip teisingai pastebėjote, mokytojas ne pats nusistato sau atlyginimą, tai tas atlyginimas priimamas kaip darbo įvertinimas. Gimnazijos istorijos vyr. mokytoja irgi turi sukaupusi puikios medžiagos VBE ruoštis, bet ją panaudoja tik privačiame darbe, nes ten atlyginimas už valandą kitas – daug didesnis nei gimnazijoje, o mokykloje jos mokiniai dirba iš vadovėlių, vienas vadovėlis ant suolo… Beje, tokių vadovėlių, kuriuos mokykla turi ir duoda, nesvarbu, kad senienos…

Burgis, 2011-03-20 17:42:44

Bravo, Mokytoja Regina, bravo! Pasirašau po kiekvienu Jūsų žodžiu!

jurgis, 2011-03-20 23:56:20

pas gerus mokinius, manau, visiems mokytojams malonu eiti (nebent pats mokytojas ne savo vėžiose), tačiau suprantu Baisuoklį, jei , pvz, jis dirbo kokioj nors Vilijampolės vidurinėj… ten gi kita kultūra… Ką daryt su nenorinčiais mokytis – į gatves gi nepaleisi. O ar tokius mokantiems turėtų būti didesnis, ar mažesnis atlyginimas negu gimnazijose? (o kaip būna realiai?)

Baisuoklis, Kovo 19 21:08 #

Kadaise dirbau mokytoju… Tai sekmadienį jau prieš pietus imdavau nervintis – ryt vėl į mokyklą.

Burgis, Kovo 19 21:36 #

Baisuokliui: aš dabar dirbu gimnazijoje. Tai jau nuo sekmadienio pietų pradedu džiaugtis – ryt vėl į Gimnaziją!

Baisuoklis, 2011-03-21 07:46:15

Pamenu dar, jog anuomet turejau 34 kontaktines valandas.

Giedrius, 2011-03-21 15:44:20

p. Regina, o jeigu paskelbtų “W” konsultantų algas…Ne plaukai, bet smegenys atsistotų.

Burgis, 2011-03-21 19:27:40

Giedriui: kas yra „W“ konsultantai? Gal ir aš galėčiau būti?!

Regina A., 2011-03-22 01:30:59

Bendravarde,

tarsi pati būčiau rašiusi tuos žodžius ir skaičius 🙂

Ir Jurgiui pritariu. Pati turiu nemokytinų klasę. Prieš pamoką joje jaučiuosi kaip Baisuoklis. O kai joje baigiasi pamoka, su palengvėjimu atsidūstu – pagrindinis savaitės darbas įveiktas. Nesvarbu kad dar pora darbo dienelių liko – tai jau malonumas, kaip sako B.B.:-)

Giedrius, 2011-03-22 09:21:01

Negalėtumėte…Rašiau apie ” “Williams”:)

Aras Pranckevičius, 2011-03-23 08:05:23

Na, neskaičiuokite kitų žmonių pinigų nepasitarę su gydytoju ar vaistininku – gali pakenkti sveikatai!

O šiaip, jei visą realybę supaprastinti (“let’s assume each horse is a perfect rolling sphere…”), tai kiekvienas darbuotojas gauna tokį atlyginimą, kiek yra vertas. Darbdavo atžvilgiu – darbuotojo sukuriama vertė turi būti kažkiek didesnė nei jo kaštai, maždaug tiek, kad darbuotojas būtų patenkintas, o darbdavys gautų pridėtinės vertės. Jei taip nėra, ir tu nepatenkitas savo alga (t.y. manau, kad sukuri žymiai daugiau vertės nei tavo kaštai) – tai gal metas keisti darbą? Negali susirasti tavęs verto egzistuojančio darbo? Pats susikurk!

Aišku, “atlyginimas” nebūtinai yra tik išmokami pinigai. Kaip darbuotojui, man kažkiek svarbu tai, kad man dirbti įdomu; kad aš pats jaučiuosi kažką gero sukuriantis; kad man patinka dirbti su bendradarbiais ir t.t.

Ir aišku, kad realybė šiek tiek sudėtingesnė, dažnai neišeina taip labai lengvai “tiesiog pakeisti darbą”. Bet jei ištisai, metai iš metų, bėdavosi koks darbas blogas, koks darbdavys blogas, kaip tau moka mažiau nei tu vertas – nuo to niekas nepasikeis. Keisk pats.

nuoba, 2011-03-23 08:40:09

Arai, gal tai ne svetimi pinigai, o savi, kuriuos išleidi samdydamas specialistus, dirbančius viešajame sektoriuje (tavo labui). Skaičiuodamas, gali spręsti, kam gali daugiau mokėti, o gal kieno paslaugų iš vis atsisakyti.