Lūzeriai švietime

Birželio 9, Šeštadienis

Šiandien svarbiausias (man…) valstybinis brandos egzaminas – matematikos. Ryto radijo laidoje kalbėjo nacionalinio egzaminų centro direktorė Saulė Vingelienė. Ir aš supratau – bus kaip visada: tie lūzeriai, švietimo vairininkai, įtiks tinginiams ir nemokšoms ir nuskriaus geriausius.
*
Man taip smalsu, kaip mokykloje mokėsi ta S.Vingelienė? Iš to, kaip ji aiškina, manau kad nekaip: jūs nespręskite sunkiausių uždavinių, užteks, kad išspręsite lengvesnius. Įsivaizduokite: dvylika metų žmogus normaliai mokėsi, buvo normaliai mokomas, o prieš egzaminą jam pasako: čia ne tau, čia „šimtukininkams“. Ką žmogus blogai darė, kad iš jo taip pasityčiojama?!
*
Tie funkcionieriai niekada neskirs konkursų, olimpiadų principo nuo valstybinių egzaminų principo. Olimpinis principas „svarbu dalyvauti, nesvarbu laimėti“ VBE sistemoje neturi būti diegiamas, lūzeriai jūs! Jei aš stočiau į Prinstono universitetą, tai žinočiau: atrankinis egzaminas bus labai sunkus, maksimalius įverčius gaus tik vienas kitas. Ir tai būtų teisinga! Nes tam Prinstonui reikia tik geriausių.
*
O VBE turi ruošti žmones gyvenimui! Jie turi parodyti, kad kiekvienas žmogus ilgus metus turi siekti maksimumo ir jei jis taip daro, tai gaus maksimumą, maksimumą ir nė gramo mažiau! Nes jis nėra pripažįstamas protiškai neįgaliu, jam nesakoma – kiek gauni, tiek ir gana.
*
Ar galite įsivaizduoti, kad čia rašantis matematikas Sergejus Sokolovas neišspręstų vieno ar kelių VBE uždavinių ir sau pasakytų: „Nieko tokio, man gana ir tiek…“?
*
Šiandien kai kas gaus 16 proc. rezultato (P.S.: visą dieną laukiau, kad kas nors pasipiktintų, jog 16 balų iš 60 nėra 60 proc.; atsakau ir be jūsų pasipiktinimo – yra, nes balas balui nelygus; oi, kaip nelygus!)  ir tie lūzeriai pripažins: gyvenimui tinkamas. Nes toks pats lūzeris, kaip mes.

patiko(41)