Neįprastas laiškas

Mano amžius jau ne tas, kad mergaičių laiškais girčiausi. Bet šis mane sudomino… Laiškas atsiųstas kaip straipsnis, todėl ir jūs paskaitykite, pakomentuokite.

***

R.Kazlo pasirodymas: poezijos ar humoro vakaras?

*

Šį rudens vakarą aš praleidau kitaip nei įprastai.  Šiandien, po ilgo laiko tarpo, vėl apsilankiau Joniškio kultūros centre. Klausiate, ką aš ten veikiau? Žiūrėjau ir klausiausi. Ko? Rolando Kazlo! Neįtikėtina? Taip, nes aš nesu R.Kazlo gerbėja ir man toli gražu nepatinka jo humoras. Kas mane paskatino ateiti į šį renginį? Lietuvių kalbos mokytoja, sakiusi, kad R.Kazlą pamatysime kitokį, ne „televizinį“ . Sakiusi, kad šis vakaras mums duos kažką ypatingo. Tačiau šis vakaras man davė nei daug, nei mažai. Galbūt vertingo, galbūt nemalonaus…

*

Nesakau, kad mokytoja klydo. R.Kazlas iš tiesų buvo kitoks nei jį matome televizijoje, tačiau žmonės, atėję į šį renginį, jį tokiu pavertė. Atvirai pasakius, būtent tai mane labiausiai erzino. Galbūt aš klystu, bet man atrodo, kad žmonės šį renginį priėmė ne taip kaip derėtų ir elgėsi netinkamai. Juk skelbimas skambėjo taip: „Spalio 6 d. 17.00 val. kviečiame į poezijos ir muzikos vakarą „Nusileisk, dangau, ant žemės“ (pagal poeto Vlado Šimkaus eiles).“ Tačiau žmonės susirinko tarsi į humoro vakarą.

*

Peršasi mintis, jog žmonės perskaitė tik aktoriaus pavardę ir nusprendė, kad šį vakarą gali gauti gerą juoko dozę. Nesiginčysiu, buvo iš ko pasijuokti, bet mano manymu juokas gali imti tik tada kada mes žiūrime į Kazlo deklamuojamas eiles, pasakytus žodžius, paviršutiniškai. Juk iš tiesų Vlado Šimkaus eilės tai gyvenimo realybė ir jose galima įžvelgti tam tikras problemas.Negi mūsų visuomenė į tai žiūri nerimtai? Nejaugi poeto eilės neverčia jų susimąstyti?

*

Mane – vertė. Mane vis kažkas užkabindavo, kad net nutoldavau nuo būties ir pasinerdavau į apmąstymus. Bet į realybę mane vis sugražindavo skambūs, audringi ir netgi besąlygiški plojimai. Man jų buvo per daug, per dažnai ir tai atrodė ganėtinai vulgaru. Žmonės plojo kai aktorius užlipo į sceną (tai dar normalu), kai padeklamavo pirmąsias eiles, kai nusisuko, kai vėl atsisuko… Ir taip viso renginio metu, prieš ir po kiekvienos jo dalelės, prieš ir po kiekvienos muzikinės pauzės. Aš nuo plojimų tiesiog pavargau, jie mane kaskart išblaškydavo ir man kilo idėja, kad yra vietos kur galima ploti ir kur nereikia to daryti.

*

Sekantis dalykas, kas dar mane erzino, tai žmonių nekultūringumas. Kas saldainį lukšteno, kas apie ūkį, bites šnabždeno…Visa laimė, kad tyliai, buvo ir tokių, kurie garsiai savo mintis reiškia. Dar ir dabar jaučiuosi lyg sėdėdama prie tos nepažįstamos moters, kuri vis spėliodavo dar nepasakytus aktoriaus žodžius ir garsiai džiūgavo. Iš vienos pusės smagu, kad žmonės vis dar moka džiaugtis, iš kitos pusės ne visada tai laiku ir virtoje. Kaip ir telefono skambutis, kuris jau tapo pastoviu reiškiniu esant tylai ir susikaupimui. Galų gale, kodėl tėvai nemoko savo vaikų kultūringai elgtis? Šis klausimas iškilo tada, kai viena mergaitė garsiai nudunksėjo į fojė. Mažiems vaikams, be abejo, negalima neatleisti, tačiau man norėtųsi, kad tėvai savo vaikus stengtųsi išauklėti kuo kultūringesnius ir paaiškintų, kaip elgtis atitinkamoje vietoje.

*

Pagaliau atėjo laikas aptarti paties R.Kazlo vaidmenį. Stebėti jį scenoje ir klausytis V.Šimkaus eilių buvo įdomu ir viskas puikiai derėjo. Man ypač patiko jausmingoji dalis, kuri pasiekė širdies gelmes, tarsi kažką sujudino ir leido spurdėti. Tada aš tikrai pamačiau R.Kazlą kitokį. Rimtą, tačiau nuoširdų, jausmingą ir netgi romantišką. Kaip romantikos gerbėja, R.Kazlui už atlikimą parašyčiau stiprų septynetą . Gal net su pliusu, nes sužaisti su V.Šimkaus eilėmis gana nelengva ir tam reikia pastangų, kad jos skambėtų neironiškai, o iš tiesų jausmingai.

*

Galų gale – muzikantų vaidmuo šiame pasirodyme. Mano manymu, pasirinkti muzikiniai kūriniai puikiai atliko pauzių vaidmenį tarp deklamuojamų eilių. Ypač man patiko Sauliaus Auglio vibrofono skambesys. Toks švelnus improvizavimas, o kartais itin skambus dunksenimas pabudina fantaziją ir atpalaiduoja. Tuo tarpu Genadijaus Savkovo akordeonas tarsi sugrąžina atgal į realybę ir suteikia nematomus rėmus. Tačiau tarpusavy visi šie trys instrumentai: vibrofonas, akordeonas ir balsas, išlaisvinantis poezijos galią, puikiai derėjo.

*

Apibendrinant šį renginį, galiu pasakyti tik tiek, kad jis būtų atnešęs kur kas daugiau įspūdžių, naudos ir minčių, jei būtų buvęs kitoks aplinkinių suopratis apie šį pasirodymą bei daugiau pagarbos vieni kitiems. Žmonės, gerbkime meną ir kultūrą, supraskime ją teisingai ir elkimės taip, kaip pridera toje vietoje ir tuo metu. Pabaigai pacituosiu R.Kazlo pasirodyme deklamuotas eilutes: „Be galo sveika juoktis – per juoką dažnas numirė. / Iš juoko – niekados.” Vis dėlto, gal ir neverta pykti ant tų žmonių, kurie smagiai kvatojosi?…

Atsakymai

Burgis, 2011-10-11 13:12:31

Ar skelbtini tokie dalykai (nebūtinai čia)? Reitinguokite…

petras, 2011-10-11 13:21:21

na manyčiau kiekvienas turi teisę vertinti ir kritikuot 🙂 taip pat galima tai skelbt viešai. vistiek norėdamas susidaryt tikslią savo nuomonę, turi nuait į renginį pats.

Ieva, 2011-10-11 21:09:41

per daug pretenzijos ir nusistatymo. peršasi išvada aš geresnė už jus. išėjo nepris. atėjo jo pamaina?

Ieva, 2011-10-11 21:10:34

per daug pretenzijos ir nusistatymo. peršasi išvada aš geresnė už jus. išėjo nepris. atėjo pamaina?

Ema, 2011-10-12 15:41:39

laiškas, dvelkiantis pelėsiais

Burgis, 2011-10-12 18:20:05

Emai: atlaidžiau, rašo moksleivė… 🙂

Mindaugas, 2011-10-12 19:30:12

O aš manau, kad labai gerai. Mano mieste dabar vyksta meno festivalis, atvažiuoja tikrai garsūs kolektyvai, kurie atlieka įvairius kūrinius. Ir labai graudu, kada publika nemoka stebėti. Vyksta jau penkerius metus iš eilės ir vis tiek yra plojama po kiekvienos (dažniausiai) muzikinio kūrinio dalies, kada plojimai turi palydėti visą kūrinį, o ne kiekvieną dalį atskirai.

Mobilūs telefonai taip pat problema. Nors būna perspėjami, kad išjungtų, tačiau to nepadaro. Ir tas, kuriam skambina, dažniausiai dar garsiai keikia tą, kuris jam skambina, lig jis būtų kaltas, kad neišjungė telefono garso.

Trūksta, labai trūksta supratimo.

Jauno amžiaus žmonės nėra ugdomi kultūros, geros kultūros kontekste. Dar iki dabar prisimenu komentarus moksleivių, kurie žiūrėjo (arba buvo mokytojų atsiųsti) A. Cholinos pastatymą. Po visko galėjai ne iš vieno išgirsti “nieko nesupratau”. Tada ir išauga tik tie, kurie žino, kad Ramanauskas-Greitai – budulis, R. Kazlas – tik juokdarys.

Aurius, 2011-10-12 20:41:31

Neatkreipiau dėmesio į šį postą iš pradžių. Tik po to kai Burgis pasakė, kad tai mokinės, perskaičiau.

Ir ką gi mes turim? Mūsų pedagogikos rezultatą. Turime dar vieną tautos atstovą išmokytą VERTINTI. Turime dar vieną mentalo vergą. Turime dar vieną žmogų, kurio mokslai jau pasibaigė.

Lentynos padarytos ir baigiamos užpildyti. Nenustebsim kai vėliau išgirsime…runkeliai, aukštuomenė, elitas….

Tai laikoma, kad šis žmogus yra paruoštas gyvenimui. Darbas atliktas….plosime katučių paruošėjams.

Aš nesitikiu būti suprastas ir neturiu ko gėdytis (vien dėl to, kad esi nesuprastas dar nėra pagrindo gėdytis).

Nesismulkinkim. Tai viso civilizuoto pasaulio bėda. Ne tik Lietuvos.

Tas vyksta ir platesniu mastu…trečios šalys, pirmos šalys. Atitinkamai pasaulio politikai tvarko reikalus. KRIZĖ. Nes krizė ne tik ekonominė. Tiksliau pirminės krizės priežastys ne ekonominės.

O kas pas mus moko keisti save, kad keistųsi pasaulis? Ar yra tokių mokytojų?

Atsiprašau jei kam užmyniau ant mazolio. Ir dar kartą atsiprašau jei būsiu nesuprastas.

D., 2011-10-12 20:49:14

Aš kažkodėl taip pat pagalvojau jog tai rašo jaunas žmogus. Nereikėtų taip reaguoti į kitų žmonių reakcijas įvairių renginių metu. Juk ne vieni klausomės. Gal kam nors graudu, kitam – juokinga. Pagal pacituotas eilutes pagalvojau, jog V.Šimkus yra lietuviškasis N.Gogolis (“Revizorius”) 🙂

Žinoma nekalbu apie dėmesio nesukoncentravimą ar telefonus, čia jau kita tema.

Ieva, 2011-10-13 19:35:34

Žinot. p. Burgi

tegul ta mokinukė suvalgo pūdą druskos tada puola vertinti kazlą ir visą aplinką. Tokie ateina į vadovaujančius postus su pranešimais, kai jūs nieko nepadarėte per dešimt ar dvidešimt metų, o mes dabar pakeisim pasaulį.

Rusai turi gerą patarlę nori arkliais pasivažinėti mokek ir rogeles sutvrkyti (tikslaus išsireiškimo neatsimenu, o esme tokia). Jeigu savo samprotavimus paleidžia į viešumą, turi nešti atsakomybę už tai.

sonata, 2011-10-13 21:57:52

na ko čia rengti kiškių sukilimą? Akivaizdu, kad miela panelė įsimylėjusi p.Burgį, todėl siekia bet kokiom priemonėm atkreipti dėmesį:) rašinys tik pretekstas. Šiaip džiaugiuosi, jei jaunos panos dar sugeba ieškoti tokios sanklodos asmenybių dėmesio, o ne tik kampuotų-treninguotų- fanieruotų vyrukų. Ne amžius, ne socialinis statusas , ne šeimyninėį padėtis groja pirmu smuiku – jaunam žmogui norisi kažko daugiau – padrąsinimo, nukreipimo, patarimo, norisi tapatintis su savo favoritu. Na rašinėlis tegul kiek demonstratyvokai didaktiškas, bet… bet panelė rašė ne kokiam nors Stano, o gerbiamam Direktoriui. Gal neskubėkim jai rašyti pamokslų, o pasveikinkim už drąsą mąstyti. Su daug įvardyjimu ir užuominų kuo griežčiausiai nesutinku, bet tai nereiškia, kad iš principo atmetu bet kokią kitokią poziciją

Aurius, 2011-10-14 00:26:31

Jooo, moterų gyvenimo spalvų gama platesnė nei pati vaivorykštė.

Ema, 2011-10-14 08:20:47

Ta mokinukė jau gimė sena.

petras, 2011-10-14 11:28:44

hmm, aš suprantu ir ją ir kitus. man kažkada taip buvo. vilniuj, vienam senam kino teatre, eidavom su draugais žėt filmų. bet ten žmonių praktiškai nesirinkdavo, salė sena, stovis nekoks. užtat beveik vieni būdavom kino salėj, tai iš serijos elgiesi kaip namie 🙂 bet poto sutvarkė salę viską, pasidarė bais mada ait ten žmonėm žiūrėt filmus ir pradėjo jų ten rinktis pastoviai. o aš tai pripratęs elgtis kaip pripratęs. ir tada tie pseudointelektualai mados vergai tildo mane ir sako aik į akropolį filmo žiūrėt. tai kas teisus ? negi aš turėjau iškart pasidaryt irgi pseudointelektualu ir gražiai filmą žiūrėt neišleidžiant garso ? šiaip dabar tai jau išmokau 🙂 visada gražiai žiūriu. bet pvz. tos bėdos nebuvo pas mane su operom ar teatru, nes ten nuo mažens teko tyliai sėdėt žiūrėt ir klausyt. čia aš ne į temą, bet apie gyvenimą

Laiško autorė, 2011-10-17 16:02:26

Sveiki! Labai įvairūs ir įdomūs Jūsų komentarai. Tiesą pasakius nemaniau, kad šis mano straipsnis bus patalpintas čia, kadangi tai tik mano pastebėjimai, įspūdis, susidaręs pasirodymo metu. Tačiau Jūsų valia komentuoti, kaip ir mano, komentuoti pasirodymą ir jį stebinčiuosius. Jūs dabar darote lygiai tą patį. 🙂