Neišmoktos žydų istorijos pamokos

Rugsėjo 23, Sekmadienis

***
Kristus buvo žydas, tiesa? Tai kodėl tie, ant kurių diržų buvo parašyta „Gott mit uns“, žudė žydus tik todėl, kad jie žydai? O kodėl lietuviai žudė žydus? Todėl, kad žydai kolaboravo su sovietais? Visi žydai kolaboravo? Pagal požymį: jei žydas – tai kolaboruoja?
Kažkaip neprisimenu, kad tėvai būtų sakę, jog tie, kurie mus išvežė į Sibirą, buvo žydai… Ne, ten nebuvo rusų! Kur tu rasi Paminiejų kaime prie Plungės rusų?! Lietuviai išvežė.
*
Tai va: sakiau ir sakysiu, kad reikia suprasti tikrąsias žmonių niekšingumo šaknis. Savo istorija pasimokiau: laiku nesuprasi – turėsi iškęsti niekšų patyčias. Turėjau matyti ir suprasti, kad visokie adžgauskai, stadaliai, balžekaitės, drozdienės, baršauskai, narkevičiai gyveno tada, gyvena ir dabar. Niekas nepasikeitė. Nuo to, kad atkūrėme nepriklausomybę, niekšų nesumažėjo. Nuo to, kad praėjo daug metų po holokausto, niekšų nesumažėjo.
Todėl šiomis dienomis, minint Vilniaus geto likvidavimo metines, verta parymoti ir įsivaizduoti, kaip ir kas anais laikais buvo sužvėrėjęs. O tada apsidairyti aplink…

patiko(33)