Nerijaus Mačiulio testas

Kovo 10, Antradienis

Nesu ekonomistas, bet ekonomisto Nerijaus Mačiulio vienuolikos klausimų teste (http://www.delfi.lt/verslas/verslas/n-maciulio-testas-pasitikrinkite-zinias-apie-ekonomika.d?id=67382512#ixzz3TxoNTChr) suklydau tik keturis kartus.
Gal ne visai blogai, mano Gimnaziste Nerijau?
*
Ne tik man labai patiko šis klausimas:
*
Koks yra mažiausias plaukimo varžybų skaičius, kurį reikia surengti penkių takelių baseine ir, neturint chronometro, identifikuoti tris greičiausius plaukikus tarp 25 kandidatų?
*
Žinoma, komentatoriai jau parašė ir teisingą atsakymą, ir paaiškinimų, bet aš pagalvojau, kaip šį uždavinį spręstų abiturientai? Spręstų, o ne tik paaiškintų, kodėl pasirenka vieną ar kitą atsakymą. Pabandykite čia!

patiko(24)RSS

Atsakymai (14)

Burgis, Kovo 10 09:53  #

Geras, tiesa?…

patiko(0)aina na, Kovo 10 10:30  #

ATSAKYMAS:

1 plaukimas.
Pirmiausiai burtų keliu atrenkame 5, kurie plauks, kitus apdovanojame garbes rastais. Tada, po plaukimo, tris greiciausius apdovanojame pagyrimo rastais, likusius garbes rastais.

patiko(3)Darius, Kovo 10 10:43  #

Aš padariau 5 klaidas, bet su baseinu nesupratau kodėl reikia 7 plaukimų. 25 dalyviai plaukia po vieną kartą 5 takelių baseine (5 plaukimai ), iš kiekvieno plaukimo išrenkame po geriausią plaukiką ir jie dar kartą plaukia (1 plaukimas), 3 pirmi ir yra trys greičiausi. Iš viso reikia 6 plaukimų. Jei iš kiekvieno kvalifikacinio plaukimo į kitą ratą patenka po 2 plaukikus, tai tada reikia 8 plaukimų (5+2+1).

patiko(0)Burgis, Kovo 10 10:45  #

dariui: visi trys greičiausi netyčia gali būti patekę į tą patį atrankos plaukimą…

patiko(1)Darius, Kovo 10 11:20  #

Tada reikia 9 plaukimų: 5 kvalifikaciniai (iš jų į kitą etapą patenka po 3 plaukikus), 3 pusfinaliai (po 1 nugalėtoją į kitą etapą), finalas.

patiko(0)Burgis, Kovo 10 11:49  #

Dariui: ne, užtenka 7.

patiko(0)Vilija, Kovo 10 12:03  #

Ačiū, pone Nerijau! Pats nuostabiausias pavyzdys apie ekonomiką ir analitikus: nepasakiau (gal nežinau, gal neįvertinau) prielaidų, bet pasakysiu TEISINGĄ atsakymą. http://www.delfi.lt/verslas/verslas/n-maciulio-testas-pasitikrinkite-zinias-apie-ekonomika.d?id=67382512&com=1&no=0&s=2. Nes jei į plaukimus A ir B atsitiktinai pateko visi stipriausi plaukikai, gerokai pralenkę C1, tai norint išsiaiškinti greičiausią, septynių plaukimų tikrai neužteks (baseine takelių per mažai). Po 6+N plaukimų jau negalėsime teigti, kad antras ir trečias yra greičiausi – bet jie tikrai bus ištvermingiausi (primenu užduotį – nustatyti greičiausią). Jei visi plaukikai yra panašaus pajėgumo – tada pakanka 6 plaukimų. Išvada: ką besakytų ekonomistai, teisybė slypi kažkur anapus :)

patiko(0)Burgis, Kovo 10 12:09  #

Vilijai: visais atvejais užtenka (ir reikia!) septynių startų…

patiko(0)Vilija, Kovo 10 12:26  #

Ar tikrai? 6 startas – nustatom tris greičiausius takelius A, B ir C (atmetam 2 lėčiausius D ir E). A1 iš karto nugalėtojas, gali ilsėtis. Kas gali paneigti galimybę, kad iš pirmo plaukimo A5 yra greitesnis už B1? (ponas Nerijus kažkodėl apsiribojo antra ir trečia vietomis, nors plaukia po 5) Arba B5 yra greitesnis už C1? Turim 10 neaiškaus greitumo plaukikų (4 iš A, 5 iš B ir 1 iš C) – mažiausiai dar du atrankiniai plaukimai + 1 rezultatui.

patiko(0)A., Kovo 10 12:54  #

Pirmi penki plaukimai: plaukia 25 plaukikai suskirstyti į penkias grupes.

Šeštas plaukimas: plaukia visų penkių grupių pirmų vietų laimėtojai. Po šio plaukimo galime atmesti:
1. ketvirtoje ir penktoje vietoje likusius plaukikus ir jų pradinius penketus (10 atmestų);
2. 4 plaukikus, kuriuos pirmąjį kartą plaukdamas buvo aplenkęs trečios vietos užėmėjas;
3. 3 plaukikus, kurie buvo likę paskutiniai tuo plaukimu, kai antros vietos užėmėjas plaukė pirmąjį kartą;
4. 2 plaukikus, kurie buvo likę paskutiniai, kai pirmos vietos laimėtojas plaukė pirmąjį kartą.

Septintas plaukimas: neatmestų plaukikų liko 25-10-4-3-2=6. Plaukikas, kuris šeštuoju plaukimu užėmė pirmą vietą jau yra laimėtojas, todėl atmetam ir jį. Lieka penki plaukikai ir penki takeliai. Du greičiausiai atplaukę užima antrą ir trečią vietas.

patiko(2)A., Kovo 10 12:57  #

Tik nežinau, ar tai vadinama sprendimu, ar tik paaiškinimu.

patiko(0)petras, Kovo 10 13:29  #

plem, bet su tuo baseinu viena problemėlė yra. nesupratau sąlygos. galvojau, kad reik surengt varžybas, kur visi plauks tik vieną kartą ir kažkas bus greičiausias. o čia pasirodo visą olimpiadą rengia :D

patiko(0)briedis, Kovo 10 18:13  #

Man atrodo užtektų 5. Vakare parašysiu kaip skaičiavau.

patiko(0)briedis, Kovo 10 18:35  #

Ups vis tik 7.

patiko(0)XHTML

Leistinos XHTML žymos:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>