Nukabins ar nenukabins?

Teismo nutartis galioja – lenkiškus gatvių pavadinimus Vilniaus krašte reikia nukabinti. Bet ar nukabins? Kas nukabins?

Klausimas panašus į tokį: nugriaus ar nenugriaus A.Sabonio botelius Neringoje? Kas nugriaus?

Bet „lenkų klausimas“ aštresnis. Iš vienos pusės, tai Lietuva, čia galioja Lietuvos įstatymai ir taisyklės, kodėl turėtų būti išimčių? Iki kurios geografiškai ribos tos išimtys taikytinos? Iki Vievio? Iki Elektrėnų? Kodėl per 20 metų vietiniai negalėjo išmokti net lietuviško gatvės pavadinimo perskaityti? Aš juk moku skaityti man reikiamų gatvių Stokholme pavadinimus švediškai…

*

Iš kitos pusės, kam trukdo tie lenkiški pavadinimai? Politikams? Juk Telšių pavadinimas prie įvažiavimo į miestą parašytas žemaitiškai – ir niekam netrukdo! Atvirkščiai – visada nusišypsau jį skaitydamas. O dzūkiški pavadinimai, kurių negaliu nei perskaityti, nei suprasti? Bet tai – Lietuva. O kodėl Lietuvoje turi būti Lenkijos?

*

Dabar „įstrigome“ teisiškai. Teismo nutartis turi būti vykdoma, arba taps aišku, kad čia šeimininkai. Gal padaryta klaida? Kaip akivaizdi klaida su Švietimo įstatymu – per dvejus metus išmokti to, ko kiti mokosi 12 metų. Ir teko atsitraukti… Ir yra negražu: iš pradžių padarome valstybės lygiu, sugadiname santykius su kita valstybe, o paskui nevalstybiškai atsitraukiame…

*

Kai bus su tais pavadinimais? Man atrodo, kad dabar jau kaip bus, taip bus blogai…

Atsakymai

Burgis, 2011-08-11 09:49:18

Įvertinkite…

julius, 2011-08-11 11:35:00

Gerb. Burgi, gal galit pakomentuoti savo sakini del svietimo istatymo ir 2 bei 12 metu? Nesupratau apie ka ir sudomino.

Burgis, 2011-08-11 12:07:23

Juliui: įstatymu buvo numatyta, kad lenkiškų mokyklų abiturientai jau po dviejų metų laikys tokį pat lietuvių kalbos brandos egzaminą, kaip ir lietuviškų mokyklų. Dabar jau pasakyta „bus taikomos nuolaidos…“

silva, 2011-08-11 12:13:45

ogi įdomu… Lenkai Lietuvos dalis, tautinis – istorinis paveldas (Vilniaus krašte) ar paprasčiausi trečiųjų valstybių įkaitai kiršinimo klausimais? Sakot gal Vilniuje tautine sudėtis reikalauja lenkiškų užrašų? Nė velnio!

Londone Lietuviu ne viena ir ne dvi dešimtys tūkstančių, bet niekas nesirūpina uždėti lietuviškų gatvių pavadinimų.O mūsų URM’as irgi nesiunčia notų kaip mus skriaudžia…Man visgi keista, kaip puikiai mes leidžiamės šokdinami kitų valstybių… Toks jausmas, kad tie kas turėjo bent menkiausia stuburą – emigravo… nors gal ir ne. Emigracija taip pat stuburo neturėjimo požymis 🙂

arth vader, 2011-08-11 13:18:41

Klausimas ne “nukabins ar ne?”. Klausimas – kur mes gyvename. Jei Lietuvos respublikoje, kurioje yra viena Konstitucija, viena teisė ir vieningi įstatymai visiems, nuo maorio iki lietuvio – tada privalu nukabinti, nes taip sako įstatymas ir tą patvirtino teismas. Jei gyvename Federalinės saugumo tarnybos kuriamame (parašai – jau renkami, spauda rašė) derinyje “Vidurio Lietuva”, kur valstybinė kalba – lenkų, lietuvis tegali dirbti šlavėju – tuomet negalima nukabinti.

Klausimas fundamentalus: ar Lenkijos ir Rusijos specialiųjų tarnybų okupuojamame Vilniaus krašte, kur lietuvių padėtis blogesnė nei žydų osvencime – galioja Lietuvos teisė ar ne? Valstybės išliko klausimas. Jeigu tie visi zebžydovskiai nori lenkiškų pavadinimų, teparodo oficialų Paryžiau pavadinimą (prie įšvažiavimo) arabiškai. Nepatinka arabiškai? Nors vieną oficialų Londono gatvės pavadinimą indiškai. Netinka indai ir arabai – nors vieną gatvės pavadinimą Anglijoje – lenkiškai arba lietuviškai? Kurorto Šveicarijoje gatvę rusiškai. Arba dar geriau – Niujorko gatvę kita nei anglų kalba. Tokios praktikos, kurią turi FSB agentai Vilniaus rj. taryboje – niekur pasaulyjer, išskyrus Čekiją ir (dalinai) Kanadą nėra.

Nors bendrai – aš už dvikalbius pavadinimus. Bet tuomet prašau, kaip Lietuvos pilietis, iš Lenkijos 2 lengvų dalykų:

  1. Varšuvoje ir jos vaivadijoje – visi įrašai dubliuojami lietuviškai, visi valdininkai privalo kalbėti/rašyti lietuviškai, net pareigūnų antsiuvai irgi tik lietuviškai;

  2. tokiame mieste kaip Danzig gražinama okupantų lenkų panaikinta Adolf Hitler strasse. Įvedamos “Strasse der SS”, “Heinrich Himmler strasse”, o visi įrašai – tik vokiškai.

Štai tada aš sutiksiu su dvikalbiais įrašais Vilnijoje. Dievas liudininkias – ne anksčiau.

imbusy, 2011-08-11 14:29:26

Jei yra šalia lietuviškas pavadinimas, tai nėr ko nukabint. Kokie dar klausimai kam kyla.

Airidas, 2011-08-11 15:38:19

New Delhi pagrindiniu gatviu pavadinimai rasomi penkiomis kalbomis (Anglu, Hindi, Urdu, Bengali, Punjabi). Zenklas tai reklamos dydzio! Vos isvaziavus is miesto – viskas tik Hindi, nes kita savivalda. Italijoje vietomis matau visokiu oficialiu uzrasu ir arabu kalba (pvz. vieso elgesio taisykles parke, perspejimai del pavoju statybu aiksteleje). Ivaziuojant i kai kuriuos kaimelius ju pavadinimai, salia standartines italu kalbos, rasomi ir vietiniu dielektu (piemontieciu, tarkim). Siaip jau Europos praktika yra skatinti visus buti supratingais ir mokytis svetimu kalbu (bent 2-3). Man asmeniskai kuo ivairiau prirasineta, tuo smagiau.

Smokas, 2011-08-11 21:30:49

parduotų lenkams Klaipėdos naftą, sutaisytų geležinkelio atšaką iki Venspilio ir baigtųsi visos peštynės, nes Tomaševskis užduotį būtų atlikęs 🙂

pasipiktines, 2011-08-11 22:37:57

As, kaip Lietuvos patriotas, esu pasipiktines tokiais poelgiais. Na, kam tie lenkiski zenklai? Kodel mes turime taikytis prie kitatauciu, o ne jie prie musu?! Mano nuomone, jau zmones pragyvene 20 metu turi moketi lietuviskai, o ne reiksti savo teises svetimoje saly 🙂 va taip ir yra piktnaudziaujama 🙁

NiekurNeiva, 2011-08-12 09:00:53

Norėčiau pasitikslinti:

Ar Lietuvių kalbos VE rusų, lenkų, žydų kt. mokyklose ir Gimtosios lietuvių kalbos VE lietuviškose mokyklose yra vienas ir tas pats (toks pat, tokio pačio lygio) egzaminas?

Tikriausiai klystu, bet iki šiol galvojau, kad tai 2 skirtingi egzaminai?

Burgis, 2011-08-12 09:16:52

NiekurNeiva: juokingiausia, kad ir aš nežinau!… Manau, kad iki šiol visur buvo skirtingi nuo lietuviškų mokyklų, bet numatoma, kad bus vienodi. Bet tai tik prielaida, nes niekas nekalba, pavyzdžiui, apie rusų mokyklas – kalba tik apie lenkų…

Mykolas, 2011-08-12 09:28:33

Problema ne užrašuose problema žmonėse. Kalbu apie Lietuvoje gyvenančius “lenkus” – tuteišus. Jei jie gerbtų žemę, kurioje gyvena ir jos žmones problemų nekiltų. Dar baisiau, kad jie negerbia savo kalbos – kiek iš tos kalbos belikę lenkiškumo. Kodėl jie į visus kreipiasi tuteišiškai ir dar tikisi, kad jiem taip pat bus atsakyta….

grįžtant prie dvikalbių ženklų – Punsko apylinkėse oficialūs ir ne tik ženklai parašyti dviem kalbom (lenkiškai ir lietuviškai) ir problemų nekyla….

Smokas, 2011-08-12 12:03:47

Mano mama virš dešimt metų mokytojavo Šalčininkų rajone. Sakyčiau savotiška misionierė buvo. Grįžo su geriausiais prisiminimais apie to krašto žmones. Su vaikais statė Binkio “Atžalyną”. Viena jos auklėtinė vienais metais surinko valstybinio lietuvių kalbos egzamino aukščiausią balą. Gyvenime yra daug daugiau pilkų, neutralių atspalvių nei kontrastingų ir juodai baltų.

;D, 2011-08-12 18:19:40

Įdomu, ar galima būtų pasikabinti Gedimino pr. lentelę “Lenino pr.”?