Paukščiai ir gaidžiai

Dabar ilgoji pertrauka. Gimnazijos salė pilnutėlė. Iš ten sklinda ovacijos, juokas, plojimai – gimnazistai apdovanoja metų „paukščius“ ir „gaidžius“. Ką tik aš toje salėje pasakiau renginį smerkiančią kalbą. Ir ne tik todėl, kad prieš tai man paskambino vienos gimnazistės, nominuotos „gaidžiui“, mama. Kalbėjau dėl to, kad nepritariu dviejų jau tradiciniais tapusių gimnazijos renginių („krikštynų“ ir „paukščių, gaidžių“) stiliui bei turiniui. Kalbėjau žinodamas, kad liksiu nesuprastas, pasmerktas, kad kol kas nieko pakeisti negaliu. Salėje buvo net keli ankstesnių metų „gaidžiai“…

***

Koks sutapimas – mane šiandien pasmerkė dukart: temoje apie rūkymą ir „paukščių, gaidžių“ ceremonijoje. Jau net rankos pradėjo drebėti… 🙂 Bet aš neatsitrauksiu! Toks mano darbas – mokyti.

*

Vaikai, ar jūs nesuprantate, ką „zekų“, nusikaltėlių žargonu reiškia gaidys? Nesuprantate ir nesidomite? Suprantate ir tai priimate, perkeliate į gimnaziją? Pirmuoju atveju – kodėl jūs tokie žiopli? Antruoju atveju – kodėl jūs tokie žiaurūs savo bendramoksliams? Ar jūs nesuprantate, kad net „paukščių, gaidžių“ renginio pavadinimą sugalvojęs žmogiukas nebuvo iš eruditų, nes tyčia ar netyčia nepastebėjo, kad gaidys irgi yra paukštis?

*

Nebūtina, kad jūs suprastumėte. Būtina, kad jūs savo jautriomis širdelėmis pajaustumėte, kokia žiauri kartais būna minia, kaip skaudžiai kai kuriuos gali sužeisti iš pažiūros nekalta išdaiga.

*

O ką apie tai galvoja mokytojai, moksleivių tėvai? Ne tiek svarbu, ką galvoja, kiek svarbu, ką daro, kaip su vaikais kalba. Deja, panašu, kad ne visai taip, kaip kalbu aš… Ką padarysi, šiandien tokia diena. Pirmadienį bus šilčiau.

 

Atsakymai

Burgis, 2012-03-09 12:03:53

Vėl neteisus?…

pazistama, 2012-03-09 12:47:02

Žiauru. Apie KTU gimnazistus turėjau kitokią nuomonę ir dabar ją pakeičiau. Džiaugiuosi, kad mano dukra nesimoko šioje gimnazijoje. Ne viskas auksas, kas auksu žiba…

petras, 2012-03-09 12:47:27

teisus jūs. ir žmones reik mokyt, geresnio elgesio. bet tik nesuprantu kam skirstyt žmones į vaikus ir suaugusius. jei vaikas elgiasi vienaip ir yra kvailys dėl to, tai jei tą patį daro suaugęs, tai jis logiškai mąstant apskritai debilas turėtų būt. bet ne, jis žino ką daro, nes jis SUAUGĘS. nereik dvigubų standartų. juk ir vaikai ne visi kvaili 😀

Dominykas, 2012-03-09 13:04:15

Pasijuokti vieniem iš kitų tikrai sveika. Antra vertus, juoktis tokio formato renginyje yra akivaizdžiai pavojinga, aštru. Vedėjams, laimėtojų skelbėjams reikia labai daug jautrumo laviruojant žodžiais. Bet gal tai kaip tik puikus šansas to pasimokyti? Gyvenime prireiks!

***

Niekaip nesuprantu, kodėl (jau ne pirmąjį kartą) traukiate “kalėjimo žargono argumentą”. Gaidys – spalvingas, nemokantis skraidyti (!) naminis paukštis, neretai šmaikštus liaudies istorijų personažas. Negi jūsų gimnazijoje tokia jau kalėjimo atmosfera, kad reiktų kažkaip kitaip, žargoniškai interpretuoti?

***

Užvis didžiausia pagarba – kad nors ir nepritardamas, nepasinaudojate savo galia vienašališkai UŽDRAUSTI tokį renginį. Jūsų kolega licėjaus di(rek/kta)torius jau seniai tai būtų padaręs. Jūs renkatės argumentus, įtikinėjimą, derybas, demokratiją. Mokiniai tikrai iš Jūsų išmoks daug!,)

Marius A., 2012-03-09 13:15:34

  1. Iš esmės – pritariu, ir jau paspaudžiau pliusą.

bet..

  1. Kas, jei ne direktorius, nustato žaidimo taisykles gimnazijoje?

  2. Senesniuose rašiniuose stebėjotės, kaip vaikai vienareikšmiškai neteisingai supranta žodžius “čiulpti” (saldainį), “žydras” (dangus), “dulkinti” (kilimą). Gaidys – naminis paukštis, jis niekada nesupras, kas yra “skrydžio džiaugsmas”. Tokia va ir prasta mintis apie jį. Dar neskraido pingvinas, bet jis juk orus, visada su fraku vaikšto 😉

  3. Nominacijos būna ir neigiamos – auksiniai svogūnai, Ig-Nobelio premija, auksinės avietės.

  4. Tikėtina, jog 90% balsuojančių ir komentuojančių nematė aptariamos ceremonijos. Aš irgi ne 😉

Burgis, 2012-03-09 13:19:50

pažįstamai: na jau, na jau, labai perlenkėte! Puikūs mūsų gimnazistai ir gimnazija puiki! Ar seniai aš čia džiūgavau dėl „Šimtadienio“? Gimnazijoje KASDIEN yra kuo pasidžiaugti. Bet jie – vaikai. Juos reikia mokyti. Juos reikia ginti nuo instinktų…

Burgis, 2012-03-09 13:25:24

Mariui A.: taigi, taigi, jau visiems aiškinau, kad „antiapdovanojimai“ nėra mūsų gimnazijos „išradimas“, visame pasaulyje daugybė tokių renginių. Bet yra skirtumas! Kokius nors svogūnus ar avietes eina atsiimti tie, kurie sutinka būti įvardyti kaip tik nori – kad tik būtų įvardyti! Kad tik būtų žinomi, matomi. Kad tik įtiktų rinkėjams, žiūrovams, skaitytojams ir pan.

*

Bet juk gimnazistams netinka nė vienas iš tų motyvų! Be to, yra skirtumas tarp storaodžio suaugusio politiko ar „šou“ veikėjo ir jautraus jauno moksleivio…

RascalLT, 2012-03-09 13:54:06

Gėdinimas – tai juk viena efektyviausių auklėjimo formų, veikianti ne vien individų, bet net ir valstybių, tarptautinių organizacijų mastu.

O politiku dar niekas negimė, pasipraktikuoti, kaip ir debatų meno, verta visiems.

O taip atvirai žiaurūs, kaip vaikai, retai būna ir nusikaltėliai kalėjime. nes nusikaltėliai ribas labai jau aiškiai mato.

Pliusas jums, kad tas ribas mokiniams aiškinate, minusas, kad smerkiate bendruomenės savireguliacijos instrumentą.

NiekurNeiva, 2012-03-09 14:18:45

Faktas, šiais laikais pavadinimas “gaidys” nevartotinas.

Sakyčiau, kaip epitetas – be išlygų, vienareikšmiškai.

Nors taip gražiai skambėdavo “kiekvienas savam kieme gaidys, o tu pabandyk ateiti į manąjį!…”

Todėl taip rėžia ausį daktaro Degučio prakalboje “gaidys Grina (VSD vadovas)”. “Gaidys” – ne charakteristika, o diagnozė ?

Regina A., 2012-03-09 14:38:39

Rafinuotos patyčios.

Juk čia toooooookia slidi riba. Galime mes čia postringauti: “gaidys” – nekalta. Kodėl turi būti suprasta, kaip kalėjime… Bet kažkodėl būtent jį pasirinko. Kažin kodėl? Senoliai asilu vadino žioplį. O tas asilas juk nekaltas. Bet…

Na, tvyro tokie žodžiai ore. Yra kaip yra. Skaudins jie. Negi nėra tikrai “nekalto” žodžio įvardinančio kažkur atsiliekantį?

Vienas taip įžeistas – su krokodilo skūra – atlaikys. O kitas visai be odos – ypač pažeidžiamas. Kad tik jis atlaikytų… Juk jis negali parodyti tikrų jausmų. Gal jis net juoksis. O jeigu…?!! Baisi rizika. Galų gale gal tai nepedagogiška.

Uždrausti renginio nereikia, jį reikia tobulinti:

“zekinius” nominacijų pavadinimus pakeisti į vertus geriausios gimnazijos. Ar lietuvių kalboj mažai žodžių (šiuo atveju, kaip supratau, paukščių vardai – kovo 10 dieną švenčiama 40-ties paukščių diena). Neskraidančių daug 🙂

Ieva, 2012-03-09 14:57:08

Suaugęs žmogus pasakoja savo vaikeliui visokiausias istorijas iš mokyklos laikų: atsimenu mokykloje “laimėjau” Gaidžio nominaciją. Hm…

Žydrūnas, 2012-03-09 15:09:10

perdėta viskas labai, tiesiog ramiai galima pakalbėt neutraliai apie tai ir tiek, kam reiks tas supras.nėra tie vaikai toki kaip atrodo, reik kaip su sau lygiais kalbėt su jais ir tiek.

Burgis, 2012-03-09 15:16:38

Žydrūnui: jie verkia, o skauda man…

Žydrūnas, 2012-03-09 15:19:29

“Kalbėjau žinodamas, kad liksiu nesuprastas, pasmerktas”

tai gal čia ir klaida

GL, 2012-03-09 15:53:26

Šiaip kodėl vietoj “gaidžių” nepaėmus terminologijos iš golfo? 🙂

Ten geras rezultatas (-1) yra vadinamas “paukšteliu” (o dar geresni: -2 erelis, -3 albatrosas), o prastas rezultatas (+1) – vaiduokliu (+2 – dvigubas vaiduoklis, +3 trigubas ir t.t.)

Tad kodėl negalėtų būti paukščiai ir vaiduokliai? 🙂

Burgis, 2012-03-09 15:59:48

GL: taip!

GL, 2012-03-09 16:17:11

Pratęsiant/modifikuojant Ievos mintį (nors šitas pavyzdys gal jau daug kartų sakytas…):

Suaugęs žmogus pasakoja savo *dukrai* visokiausias istorijas iš mokyklos laikų: atsimenu mokykloje „laimėjau“ Gaidžio nominaciją.

Dukrelė: o už ką?

Tėvas: na nes tą ir aną blogai/gėdingai dariau…

Dukrelė: o prie ko čia gaidys?

Tėvas: na, hmm, kaip čia pasakyti, jie sako, kad gaidys atseit paukštis, kuris, hmm, neskraido…

Dukrelė: hmm… tai kodėl ne strutis, kalakutas ar pingvinas – tie tuo labiau neskraido!

Tėvas: nežinau kaip pasakyti, bet gal dėl to, kad yra ir kita reikšmė, nors jie tai neigė…

GL, 2012-03-09 16:21:38

(pratęsiant mintį)

Dukrelė: kokia kita reikšmė?

Tėvas: tu maža, čia suaugusiems, neklausinėk apie tai…

Dukrelė: (nusivylusi)

Kitą dieną dukrelė nueina į mokyklą ir paklausia draugų: “mano tėtis sakė, kad gimnazijoje buvo pavadintas “gaidžiu”, sakė yra kažkokia kita reikšmė, bet nepaaiškino man ką tai reiškia. Gal jūs žinote?”

GL, 2012-03-09 16:28:04

Dar beje, http://wiki.answers.com/Q/Can_rooster_fly 😉

Taip pat šiame interneto amžiuje net nereikia kad tėtis tokį dalyką dukrelei pasakotų – šansai, kad pati susiras ir reikės “pasiaiškinti”…

Pentium100, 2012-03-09 16:48:48

GL:

“Dukrelė: hmm… tai kodėl ne strutis, kalakutas ar pingvinas – tie tuo labiau neskraido!”

Tėvas: Jei būtų strutis, klaustum kodėl ne gaidys.

Regina A.

Galit žodžius keist kiek tik norit, tačiau prasmė liks tokia pati. Kurį laiką atrodys “geriau”, po to vėl bus tas pats.

“Vienas taip įžeistas – su krokodilo skūra – atlaikys. O kitas visai be odos – ypač pažeidžiamas.”

Jeigu gaidžio gavimas taip sužeidžia, tai kaip tas mokinys atlaikė mokyklą iki įstojimo į KTUG? Nes kiek prisimenu, tai mokykloje patyčios būdavo paprastesnės ir blogesnės (taikiniui) nei antiapdovanojimo įteikimas. Taip pat, mokykloje prisikabindavo ne tik prie poelgių, bet ir prie išvaizdos, aprangos ar tai, kad pažymiai per geri.

O kito paukščio panaudojimas vietoj gaidžio tai tik pasunkintų, mano nuomone, tą renginį. T.y. visi žino, kad gaidys = blogai, o tuo tarpu jei pradėtų įteikinėti žuvėdras, tai reikėtų paaiškinti, kad “šis apdovanojimas įteikiamas už durniausią poelgį ir t.t.”. O po kiek laiko bus galima sakyt “tu visai žuvėdra – gavai 2”.

GL, 2012-03-09 16:59:43

Galima pasirinkti kitą aiškiai neigiamą žodį, bet ne gaidį…

O tai, kad “mokykloje reikia kęsti patyčias, tai kodėl jų nepratęsti lengvesne forma KTUG” daugmaž ekvivalentu “jei visi spardo, tai aš bent įžnybsiu – juk mažiau skauda” :/

GL, 2012-03-09 17:04:04

Šiaip sutinku, kad įžeidimams imunitetą labai gerai treniruoti, bet yra didelis skirtumas, kai tie įžeidimai ateina iš “zėkų” ar kai jie yra kad ir netiesiogiai palaiminami autoritetų (mokytojų, gerų mokinių ir pan.)

sms, 2012-03-09 18:01:07

Juokinga: “Kalbėjau dėl to, kad nepritariu dviejų jau tradiciniais tapusių gimnazijos renginių („krikštynų“ ir „paukščių, gaidžių“) stiliui bei turiniui. Kalbėjau žinodamas, kad liksiu nesuprastas, pasmerktas, kad kol kas nieko pakeisti negaliu.” Tai gal B.B.nėra mokyklos direktorius? Negi Jūs neturite jokios galios savo mokykloje? VISI renginiai vykstantys mokykloje be direktoriaus įsakymo yra neteisėti. O gal jūs palaiminote akivaizdžius patyčių renginius savo įsakymais?

Dėl to, kad Jūsų gimnazijoje viešai tyčiojamasi iš gimnazistų labiausiai kaltas Jūs. Ir nereikia čia lieti krokodilo ašarų.

sonata, 2012-03-09 18:21:47

Aš tai manau, kad reikia mokyti vaikus pasišaipyt iš savęs – tada sumažėja rizika gauti skaudų niuksą į paširdžius. Mokykloj buvau stora stora, turėjau tokią subtilią pravardę – Bocmanas:D Nusibodo. Skaudu. Šeštoj klasėj per karnavalą taip ir apsirengiau- pats tikriausias Bocmanas su katinu. Sunkokai sušokau “jūreivių šokį” – širdies yda, padusdavau. Nuo to laiko pravardė dingo. Vaikai negailestingi. Bet moka vertinti. Kažką panašaus įžvelgiau ir populiariojoj gerb. Šeimininko paskaitoj. Gal verta parodyt vaikams ir tas duris, kad nereiktų į jas belstis per skaudžią asmeninę patirtį? Tai ir dabar man padeda. Šiandien po audringo su žaibais ir perkūnais pokalbio su šefu labai lengvai nusiėmė įtampa – “Na ko norėt iš manęs, juk dažyta blondinė”. Savaitgalis tikiuos abiem praeis be slogučio.

GL, 2012-03-09 18:33:29

Tai niekas neprieštarauja, kad reikia mokyti pasišaipyt iš savęs, teikti neigiamus apdovanojimus, ar pan., klausimas tik ar “gaidys” tinkamas žodis šiam tikslui.

Iš dalies sutinku su sms. Nors gerai mokykloje skatinti demokratiją, bet būtų galima sutarti bent jau tarp mokytojų dėl vieningo požiūrio (ir jų nedalyvavimo) tokiuose apdovanojimuose iki kol jų problematiniai aspektai (kaip “gaidžiai”) nepasikeis 🙂 Taip pat būtų galima neduoti salės šiam tikslui…

sonata, 2012-03-09 18:43:23

GL: neduot, pasmerkt, uždraust – lengviausia. O gal geriau pasigilint, k o d ė l tas ar kitas moksleivis gavo tokią nominaciją? Dėl charakterio ypatybių, dėl kažkokio poelgio, dėl socialinės padėties? Atsakymas į panašius klausimus leistų gerokai koreguoti situaciją “aukos”, o gal ir besišaipančiųjų naudai.

Burgis, 2012-03-09 19:37:09

sms: Jums nesuprasti… Per 23 metus nesu parašęs nė vieno įsakymo leisti ar uždrausti renginį. Todėl KTUG ir yra geriausia.

GL, 2012-03-09 19:39:09

Iš dalies taip. Šiaip tai manau reikėtų pažiūrėti plačiau. Pažiūrėjus http://ktug.lt/renginiai įspūdis toks – neblogai, bet ar tai viskas, ką gali suorganizuoti elitinė Lietuvos gimnazija? Gal tai iš dalies atsako į klausimą kodėl tokia ne itin optimistiškai nuteikianti Lietuvos viešojo gyvenimo būklė? (kurią puikiai apvainikuoja toks vienas buvusio gimnazisto “projektėlis”: http://faktaikalba.lt/kaip-paslepti-nuodeme)

Nelabai kas matosi pilietinio ugdymo srityje (turiu galvoje ne formalaus ugdymo, o būtent renginių, bendruomeninių projektų). Gal ne pro šalį būtų pasidomėti ką veikia moksleiviai United World Colleges, kitose elitinėse pasaulio mokyklose ir programose?.. 🙂 Kiek turiu pažįstamų baigusių jas, įspūdis buvo toks, kad ten moksleiviai labai užimti ir daugiausiai labai turiningomis veiklomis, kurios vėliau labai pasitarnauja tiems moksleiviams tapus bendruomeniniais, politiniais, verslo ir kitokiais lyderiais. Aš nesakau, kad dauguma esamų renginių neturiningi, bet jeigu būtų daug daugiau turiningų, gal paprasčiausiai liktų mažiau laiko ir būtų skiriama mažiau dėmesio visokioms krikštynoms, paukščiams/gaidžiams ir pan? (nors pramogų visada reikia).

Lina, 2012-03-09 21:29:13

Manau, kad leisdamas tokius renginius, direktorius prisideda prie patyčių.

Ir čia nėra ką kalbėti apie demokratiją, ar tai, kad gimnazistai patys turi susiprasti. Čia tiesiog skatinama kita patyčių forma. Net ir paprastoje vidurinėje nėra oficialiai renkami “gaidžiai” . Jie bent jau egzistuoja be direktorių žinios.

Beje, manau, kad kiek kitoj šaly, pavyzdžiui Jūsų mėgiamoj Švedijoj, direktoriui už leidimą rengti tokią šventę, grėtų minimum teismo procesas, už vaikų teisių pažeidimus.

Tikėkime Kaune neatsiras tėvų, paduosiančių Jus į teismą už oficialų leidimą Jų vaikus vadinti gaidzžiais

Lina, 2012-03-09 22:46:22

Beje, būtų geras straipsnio pavadinimas kokiam nors dienraštyje: “Kas bendro tarp zonos ir geriausios Kauno gimnazijos? KTU gimnazijoje išrinkti šių metų gaidžiai”

Praeivis, 2012-03-10 01:08:23

Stabdom arklius! Mano nuomone, gerb. Direktorius blogai perteikė viso renginio atmosferą, o gerbiami internautai per savo klišes viską įformino kaip “puikų patyčių mokyklose pavyzdį”, tuo pačiu “visiškai pakeitųsį požiūrį į šią mokyklą”. Pats buvau, pats dalyvavau (pernai) Formatas paprastas – visi balsuoja: paukščiai – pasiekimai, gaidžiai – “kliurkos”. Nėra jokio storas, baisus, šlykštus, toks anoks. Renkami ir ne asmenys, o klasės, žmonių grupės. Visi pasijuokia iš visų ir tiek. Sveika. Gal šįmet kažkas keitėsi.

Jokiu būdu neteigiu, kad pavadinimas ir nominacijos yra geros – žodis “gaidys” nėra tinkamas ir tai yra suprantama, tačiau pats renginys -pusė velnio (nors nebuvo/nėra labai sėkmingas(?)).

Pentium100, 2012-03-10 01:19:20

Linai:

Gaidžiai ne išrenkami, o įteikiami. Taip, kaip ir, pavyzdžiui, auksiniai svogūnai, gi tie politikai svogūnais nevadinami.

GL: aš niekaip nesuprantu to noro keisti žodžius. Reikšmė ta pati – rezultatas tas pats, užtat mes žodį pakeitėm.

“O tai, kad „mokykloje reikia kęsti patyčias, tai kodėl jų nepratęsti lengvesne forma KTUG“ daugmaž ekvivalentu „jei visi spardo, tai aš bent įžnybsiu – juk mažiau skauda“”

Skirtumas tas – KTUG gaidžio išvengti yra nesudėtinga. Kad taip būtų buvę lengva patyčių išvengti mokykloje – elgiesi normaliai, neišsišoki ir viskas gerai. Be to šiek tiek užsigrūdinti reikia, o tai kas nors gatvėj tą žmogų pavadins durnium ar gaidžiu ir tas apsižliumbs.

mama, 2012-03-10 08:56:59

Ar žinote, kad visų, gavusių ,,gaidžius”, pavardės su nuotraukomis ir nominacijų pavadinimais dedamos į KTUG metų knygą?

Atsiverti po 20 metų- gali parodyti vaikams. Arba tampi prezidentu, o koks nors klasiokas nevykėlis tekšt spaudai- prezidentas kažkada gavo ,,gaidžio” apdovanojimą

Rasa, 2012-03-10 09:01:56

Nesu iki galo suprantanti, kas tai per ceremonija, bet man, žiūrint iš šalies atrodo taip: visų pirma, tai ne iš jokio kalėjimo žargono paimtas gaidys. Jei kažkurie suaugėliai tai priima taip, tai tik parodo jų pačių ištvirkimą ir išprusimą 🙂 Juk gaidį gali gauti ir mergina, o ji nėra ir negali būti gaide kalėjimo prasme. Na tarkim kai skaitau kai kuriuos komentarus, manau, kad jie tikrai yra gaidiški 🙂 Ta prasme, kad visai neatspindi tikrovės, dvelkia tik isterišku parėkavimu, kokiu “čiulba” gaidžiai ankstų rytą. Nes dauguma čia rašančių nesupranta apie ką kalba ir reiškia nuomonę apie “kažką blogo tvyrančio ore ar elitinėje gimnazijoje, bet nežinau ką…” Bet matyt blogo… Jei ten yra tas vienintelis žodis “gaidys”!!! 🙂

Suprantu, kad tai gali nepatikti direktoriui, kuris gal ne iki galo supranta, bet bent žino apie ką kalba 🙂 Bet kaip kiti iš šalies gali vertinti kažką, ko net nematę, negirdėję ir nesupranta? Čia kaip toj alegorijoj apie dramblį gaunasi:

Keturi akli vyrai netikėtai sutiko dramblį. Kadangi jie niekuomet nebuvo susidūrę su drambliu, vyrai pradėjo jį čiupinėti tam, kad suprastų ir apibrėžtų, kas yra tas naujas fenomenas. Vienas iš jų užčiuopė straublį ir nusprendė, kad tai gyvatė. Kitas apsikabino dramblio koją ir apibūdino dramblį kaip medį. Trečiasis pagavo drambio uodegą ir pasakė, kad tai virvė. O ketvirtasis, po to, kai palietė dramblio šoną, užtikrino, kad tai vis dėlto yra siena.

Ice, 2012-03-10 09:41:51

Bet jei gauni gaidį, gal reiktų susimąstyti, kad darai kažką ne taip, gal elgies netinkamai? Ir kodėl kai kurie žmonės gauna gaidį nebe pirmą kartą?

D., 2012-03-10 13:33:55

aš kaip supratau atėjęs į tą renginį nežinai ką gali gauti, arba “paukštį” arba “gaidį”. O tai manau nėra gerai, nes jei vyktų tik vienos nominacijos renginys tai gali jį ignoruoti, o čia gal dalis tikisi kokio pagerbimo, o gauna paniekinimą. Ar įsivaizduojat oskarų įteikimą kartu su auksinių aviečių įteikimu?

Burgis-Q.E.D., 2012-03-10 19:39:23

Linai: pokštaujate? Ne? Tada Jūsų komentaruose – vienos kvailystės, naftalininės nuostatos, kurias mokyklose reikia naikinti kaip utėles.

Burgis, 2012-03-10 19:40:31

mamai: kada ir kur Jūs matėte „Metų knygą“ su „gaidžių“ nuotraukomis?! Laki Jūsų fantrazija, laki…

Burgis-Q.E.D., 2012-03-10 19:47:02

Užbaigiu šią diskusiją čia, pratęsiu gimnazijoje… Nieko nuostabaus, kad visai su mokykla nesusiję komentatoriai metasi į kraštutinumus. O ir proga įgelti direktoriui puiki!

*

Bet įžvalgesni turėjo suprasti, kad tikrų gimnazijos bėdų aš čia tikrai neskelbčiau. Juk nesu mazochistas… Gimnazija yra tokia gera, tokia atspari, kad galiu sau leisti ir salėje moksleiviams pasakyti jiems nepriimtiną nuomonę, ir čia, viešoje erdvėje, šį tą aptarti. Nuo to gimnazija tik sustiprėja. Nieko nedramatizuoju. Mes visi gyvename realiame pasaulyje. Kalbu ir rašau tik todėl, kad noriu tą pasaulį pagerinti.

Ačiū visiems supratusiems!

:), 2012-03-11 19:56:46

Gerbiamas direktoriau, atsiverskite 2011m. Metų knygos 67 puslapį. Štai čia galite rasti gimnazistų, tais metais susižėrusių “gaidžių” apdovanojimus, nuotraukas.

petras, 2012-03-12 10:33:36

Aš tik vieną dalyką pastebėjau. Kad mes jau labai gerai gyvenam, jei pirmojo pasaulio problemos pradėjo lįst.

Robero, 2012-03-12 11:14:53

Ką daryt žmogui jei jo pavardė Gaidys?

Ta okupacija mums atnešė tiek žalos, tiek sielų sužalojo. Kodėl vyksta žmogaus pažeminimas? Ar tai jau gyvenimo norma?

Burgis, 2012-03-12 12:06:39

Šypsenėlei: darau išimti po savo Q.E.D.: 67 puslapyje yra NE VISŲ gaidžių nuotraukos! Galima daryti pagrįstą prielaidą, kad tų, kurių yra, nenoro būti nepastebėta… Pavyzdžiui, vienas iš jų gavo tris „gaidžius“ – nenorėdamas? Šiemet jis vėl sėdėjo salėje ir gavo gaidį – nenorėdamas? Jei dar pridursime, kad jo mama – mokytoja, tai labiau suprasite, kad aš su savo nuomone – ne visada daugumoje… Tai – viena iš priežasčių, kodėl paskelbiau šią temą savo svetainėje.

Pasidžiaugsiu, kad ką tik moksleivių prezidentas pripažino rengėjų klaidą. Stebėkime poslinkius…

mama, 2012-03-12 12:22:27

ar kitais metais šitie apdovanojimai išliks? Jei gerb. direktorius neturi galių jų panaikinti, tai gal verta tėvams tuo užsiimti? Ar reikia pagalbos, gerb. Burgi?

p.s. kadangi mano fantaziją pavadinote lakia, dėkoju už komplimentą, bet gal kitą kartą atsiverskite knygą, prieš atsakydamas?

Burgis, 2012-03-12 12:52:03

mamai: 1) kitais metais tokių apdovanojimų neturėtų būti, jei kas nors paklausys arba manęs, arba moksleivių prezidento;

  1. neatsisakau savo teiginio apie Jūsų lakią fantaziją, nes iš komentaro kitiems galėjo pasirodyti, kad visų „apdovanotųjų“ nuotraukos iš eilės ir „gaidiškumas“ išaiškintas. Knygoje taip nėra! Štai prieš mane sėdi vienas iš nuotraukos ir tuoj su juo išsiaiškinsiu, kodėl jis neprotestavo nei pernai, nei šiemet… Pagalvokite apie tai.

Vladas, 2012-03-12 16:06:03

Kodėl taip lengvai atiduodame tai kas yra mūsų visų?

Švyturį, vilties simbolį – aludariams?

Gaidį, margą paukštį giesmininką, lietuvių pasakų herojų – kažkokiems zekams?

Žydrą spalvą, laisvės ir dangaus žydrynės simbolį – homoseksualams?

Vaivorykštę, tiltą į pasakų šalį – irgi tiems patiems?

Gal tai ir teisinga, bet gal galim savo žodžius naudoti savo prasmėmis? Ar jaučiamės pernelyg silpni?

petras, 2012-03-12 16:17:40

O tai Vladai, nori uždraust žmonėms naudot tam tikrus žodžius tam tikrame kontekste ?:) neįmanoma.

ir asmeniškai man nei vienas tavo išvardytas žodis nesukelia asociacijų nei su zekais nei aludariais ar kitais kokiais. o kam sukelia, tai čia jų problemos, kad jaučiasi silpni tokie 🙂

Regina A., 2012-03-12 16:26:55

@Robero: prieš keletą metų turėjau mokinį pavarde Gaidys. Po 11 klasės jis pasikeitė pavardę į savo patėvio. Mokykloje tikrai jo niekas nepravardžiavo, nes buvo ypatingai malonus, draugiškas ir protingas vaikinas. Visi jį mėgo. Nežiūrint į tai pavardę pasikeitė.

Vladui: tas tvaikas tvyro nepaisant mūsų protingo požiūrio. Čia kaip šaukštas deguto medaus statinėje. Tavo paminėtieji kaip tik ir “užgrobė” tai, kas gražiausia, svarbiausia. Gal tikėdamiesi būti pritraukti “mases”. Apmaudu.

(Perversmo metu pirmiausia užgrobdavo svarbiausius objektus: radijas, TV, geležinkelis…)

Analogija:

Vladas, 2012-03-12 17:10:43

Petrui.

Sutinku su tavim ir džiaugiuosi, kad tie žodžiai tau nesukelia “zekiškų” asociacijų

Nieko niekam nesiūlau uždrausti. Siūlau neuždrausti sau naudoti tuos žodžius ta prasme, kaip juos visada suprasdavom, vien todėl, kad kažkokie zekai juos pradėjo naudoti kita prasme.

Man nepriimtina, kad Burgis žodžiui gaidys skuba suteikti zekišką prasmę.

Tik nebijodami patys naudoti tuos žodžius savo prasme mes juos galim išsaugoti.

mama, 2012-03-13 10:27:15

Aš esu prieš bet kokius neigiamus apdovanojimus tokio amžiaus vaikams. Jei paauglys blogai pasielgia, reikia jam paaiškinti, nubausti, bet ne įteikti viešai apdovanojimą- nesvarbu, kaip pavadintas-,,pasigaidinimas”,,, svogūnas”, ar koks ,,kaliošas”.

Burgis, 2012-03-13 11:03:22

mamai: ar čia vis dar ta pati mama? Ar Jūs vis dar nesupratote, kad po metų – po metų! – pamatėte ir supratote tai, ką turėjote suprasti prieš metus? Ar mes sudeginome „Metų knygos“ tiražą paaiškėjus, kad kažkieno nuotrauka blogame kontekste ten pateko be gimnazisto ir jo tėvų sutikimo? Ne, nesudeginome, nes niekas apie tai net neužsiminė! Ar mes aptarėme tą problemą tėvų susirinkimuose? Ne, neaptarėme, nes niekas apie tai nė neužsiminė! Bent jau ten, kur buvau aš. Ar atėjo pas direktorių nors vienas „gaidžio“ laureatas pakalbėti, kaip jam tai atrodo? Ne, neatėjo!

*

Tai ar Jums dar neaišku, kad Jūs, kad aš matome kai kuriuos dalykus („krikštynas“, „gaidžius“) visai kitaip, nei juos mato daug moksleivių. Vakar aš ilgai kalbėjau su dvejus metus gavusiu po „gaidį“ gimnazistu – neįtikinau… O kol nesusidarys „kritinė masė“ mums pritarianti, tol bet kokios drastiškos priemonės gali duoti tik neigiamą rezultatą. Jeigu mes uždrausime ką nors daryti viešai, jie tai darys slaptai (pavyzdžiui, „feisbuke“) ir darys grubiau, skaudžiau…

petras, 2012-03-13 13:13:45

mama, tai jau ne vaikai, o paaugliai. kai kurie iš jų jau 18 metų turi. t.y. suaugę pagal mūsų įstatymus. tai gal visų pirma nežeminkit jų vadindami “tokio amžiaus vaikais” ? o tada jau apdovanojimus kritikuokit 😉

sms, 2012-03-13 14:59:36

Net nebejuokinga, jūs priekaištaujate mokinių (komentaras “mamai”), iš kurių tyčiojamasi, tėvams? Tikrai kažkuris komentatorius teisus: džiaukitės, kad čia Lietuva ir nė vienas iš tų tėvų nepadavė jūsų į teismą.

petras, 2012-03-13 16:22:45

Tai, kad mama apakinta mamos meilės kartais neadekvačiai reaguoja į situaciją. visų pirma gimnazistai jau nebe vaikai (aišku mamai, jos vaikas bus vaiku ir 35rių metų). visų antra, p. Burgis manau yra teisus. mama nori tik draust ir baust. nors reiktų ieškot to priežasčių, reik stengtis, kad patys moksleiviai to nenorėtų daryt. bet tikrai nedraudžiant. nes tada tik pablogėtų situacija. visų trečia ir svarbiausia, buvau nuėjęs į ktug puslapį, pažėjau aš tas gaidžių nominacijas. pačiu blogiausiu atveju tai yra savikritika, sakyčiau net normali ir “tokiam” amžiuj. ir iki patyčių čia dar labai toli. nes ten net nebuvo kažkokių įžeidžiančių nominacijų.

aišku aš pats nemačiau renginio ir neklausiau ką galvoja patys moksleiviai, bet nemanau, kad jie tą renginį įvertintų kaip skatinantį patyčias. nes jeigu klystu, tai tada pripažinsiu oponentus teisius.

ir sms, ką tėvai padavinės į teismą ?? savo atžalas, kad jie tokį renginį surengė ?

Burgis, 2012-03-13 16:39:01

sms: tai Jūs pasidžiaukite, kad dar kažkur kažkas leidžia Jums pasireikšti…

Audrius Murauskas, 2012-03-15 23:45:35

Ar šis renginys atitinka KTU Gimnazijos įstatuose numatytus Gimnazijos tikslus?:

Įstatai

Gimnazijos tikslai, uždaviniai, funkcijos

  1. Gimnazijos tikslai:

14.1. išugdyti mokinio vertybines orientacijas, leidžiančias tapti doru, siekiančiu žinių, savarankišku, atsakingu, patriotiškai nusiteikusiu žmogumi;

14.2. perteikti mokiniui tautinės ir etninės kultūros pagrindus, Europos ir pasaulio humanistinės kultūros tradicijas ir vertybes.

Burgis, 2012-03-16 10:11:38

Audriui:

Ne vienas parpuola

Belipdams per uolą,

Ne vienas pabėga,

Pabūgęs mirties,

Bet minios vis eina

Ir pergalės dainą

Dainuoja siekėjai

Šviesios ateities.

(Julius Janonis)

Audrius Murauskas, 2012-03-16 13:59:51

Puikios eilės 🙂

Bet tai ką darysite su ta demokratija, jei ji, mano manymu, neatitinką deklaruojamų mokyklos tikslų?

Burgis, 2012-03-17 07:54:44

Audriui: darysime tą patį, ką darome jau 23 metus.

Audrius Murauskas, 2012-03-19 12:04:44

Džiaugiuosi jūsų mokyklos akademiniais pasiekimais, bet dėl Vertybių puoselėjimo suabejojau. Linkiu nedaryti to pačio…

Kristina, 2012-03-29 22:37:07

Pritariu Burgiui. Tik kai patys supras, bus tikra ir teisinga.

Audrius Murauskas, 2012-04-01 08:50:32

Tai, kad leidžiama mokiniams spręsti ko jie nori, yra puiku. Nedaug panašių iniciatyvų Lietuvoje gali surasti. Tam tikra analogą tuo klausimu galima surasti Sumerhill mokykloje. Tai iliustruoja sukurtas meninis filmas http://www.youtube.com/watch?v=EyjzXw7znb4

Tik KTU gimnazijoje nueita nuo demokratijos prie anarchijos. Demokratija baigiasi, kai nustojama laikytis įstatymų. Šiuo atveju pažeidžiamas artimiausias – mokyklos įstatai. Jau nekalbu apie kitus, aukštesnius LR įstatymus. Lietuvoje gan didelė tolerancija nesilaikyti “nepatogių” įstatymų. Turėtume mokinti jaunąją kartą įstatymus gerbti ir jų laikytis. Gi dutuoju atveju apie įstatymus nesigirdi jokios šnekos. Ko mokomi mokiniai šioje mokykloje? Aš pastebiu, kad mokoma tik akademinių žinių, visa kita nesvarbu, nes mes kiečiausi, mes Ereliai, o visi kiti – Gaidžiai.