Priminsiu – kapitalizmas už lango…

Kasdien sugeriu gigabaitus informacijos. Iš radijo, televizijos, žiniatinklio, iš žmonių… Toks amžius. Informacijos amžius.

*

Bet kodėl man atrodo, kad daugybės žmonių informacija nepasiekia? Pavyzdžiui, vien vakar iš vienos radijo laidos ir vienos televizijos laidos supratau, kad daugybė žmonių dar nežino, kad gyvename kapitalistinėje santvarkoje. Daugybė žmonių nesupranta, kad kapitalizmo pranašumai prieš socializmą turi būti mūsų pačių apmokėti!

*

Paaiškinsiu tik dvi schemas.

  1. Darbdaviai niekšai, išnaudoja darbuotojus, stengiasi jiems kuo mažiau mokėti! Žmogau, žmogau, kapitalistas negali kitaip… Kapitalistas labdara užsiima kitaip – demonstratyviai, kad kiti matytų ir jį, geradarį, girtų. O savo bendrovėje jis sunkia iš žmonių pridėtają vertę (Karlas Marksas) – kuo daugiau, tuo geriau. Žinoma, protingas kapitalistas savo žmones ir autobusu iš darbo, į darbą nemokamai pavežioja, ir į ekskursiją nuveža, ir nemokamai mineralinio vandens duoda atsigerti… Tik tam, kad žmonės dar intensyviau dirbtų ir jam, kapitalistui, daugiau uždirbtų. Tik tam, kad žmonės pas konkurentą nepabėgtų. Tik tam, kad nesugalvotų patys savo verslu užsiimti. Tik tam, kad neemigruotų… Jūs, darbuotojai, turite visas tas galimybes, jums pasirinkti. Žinoma, jūs dar galite streikuoti. Jūs galite net sukelti revoliuciją (didžiąją spalio socialistinę…), bet tada teks pamiršti apie kapitalizmo teikiamus privalumus: laisvą judėjimą po visą pasaulį, laisvą veiklos pasirinkimą, laisvę reikšti savo mintis, komfortą mėgautis technikos ir technologijos progreso vaisiais. Ir dar daug ką prarasime…

***

  1. Privati ar valstybinė sveikatos priežiūra, gydymas? Nori valdiškoje poliklinikoje talonėlio laukti eilėje? Nori privačioje klinikoje mokėti 100 litų už tyrimą, kurį valdiškoje poliklinikoje padarytų nemokamai? Nori leisti uždirbti verlininkui, jokio ryšio su medicina neturinčiam, bet prabangią kliniką įrengusiam, gydytojus už geresnį nei valdišką atlyginimą pasamdžiusiam? Vis dar nori nemokamo gydymo, kurį garantuoja konstitucija, ir operacijos lauksi pusmetį, ar sutiksi už pinigus būti operuojamas po dviejų savaičių, nes po pusmečio nebereikėtų? Nori valdiškoje ligoninėje privačiai mokėti gydytojui „į kišenę“ ar triskart tiek mokėti privačioje klinikoje, bet į kasą? Nori sužinoti, kokie privačių klinikų savinikų pelnai, susinervinti ir susirgti? Nori sužinoti, kaip tave „gydo“ (negydo) valdiškai, ir kaip iš tiesų gydo ten, kur kapitalizmo principas verčia iš tiesų gydyti? Atsisakysi brangaus tyrimo, kurio tau gal net nereikia, bet jis labai pelningas privačiai klinikai, todėl tau jį rekomenduoja?

***

Užteks. Atsakyk sau – nori kapitalizmo ar socializmo? Žinau, nori kapitalizmo „su žmogišku veidu“. Va, apie tai ir kalbėkime…

Atsakymai

Burgis, 2013-02-01 10:01:15

Įvertinkite…

Saulius, 2013-02-01 10:33:53

noriu kapitalizmo su realia konkurencija, o ne feo-kapitalizmo.

NiekurNeiva, 2013-02-01 12:55:31

1-os dalies iliustracija:

http://www.commonsense.lt/2013/01/30/smulkaus-verslo-prakeiksmas/

“Tai kas laimėjo šias futbolo rungtynes?”…

Lina, 2013-02-01 13:39:46

NiekurNeiva, šias rungtynes laimės herojus, nes suprato vieną svarbų dalyką – būtinai reikia turėti laiko sustoti, pagalvoti ir pasvajoti

Burgis, 2013-02-01 16:33:03

NiekurNeiva: Gyvenimo esmė – žaidimas, kurio prasmė – meilė, o tikslas – laimė.

Tik čia ne tas didingasis tikslas, čia kiekvienos dienos tikslas. Kitas net naktį jį keliskart pasiekia…

*

Iš tos žurnalo savireklamos (gerai padaryta, gerai!) gal ir neaišku, kas laimėjo rungtynes, bet man viskas aišku: visada laimi tas, kas yra laimingas. Taigi pats žodis tą reiškia! Nė dienos, nė valandos nebūk nelaimingas!

aurelija, 2013-02-01 17:48:32

Vienoj knygoj perskaičiau mintį apie gyvenimą.

Mes gyvenime žongliruojame 5 kamuoliukais: šeima, draugai, sveikata, vertybės ir darbas. Visi – stikliniai, tik darbo kamuoliukas – guminis. Nukrito – atšoko,nėra to darbo – bus kitas. Nukritus stikliniam, net jei jį suklijuosim, nebebus toks, koks buvo…

Štai ir visa gyvenimo rato, kad jis gerai riedėtų, filosofija…

NiekurNeiva, 2013-02-01 19:36:51

Na, mano supratimu, vadybos konsultanto straipsnelis turėjo žymiai siauresnius tikslus (pavadinkim tai įžangėle į taikomąją Apribojimų teoriją ne tikslinei auditorijai) ir nepretendavo į apibendrinimus. Tiesiog pakankamai šmaikšti ir prasminga įžanga. Jei kam įdomūs vyresnių apibendrinimai, KITOKS patyrimas, tai tada rekomenduočiau kur nors susirasti ir paklausyti konsultanto tėvelio Gyvenimo išminties perliukų:

***

Rimvydas Jasinavičius – Sėkmingo gyvenimo dėsniai. 1, 2, 3 dalis (2009 metai)

Regina D., 2013-02-01 22:05:29

O kokia santvarka yra švietimo sistemoje? Labai laukiu atvirų pamąstymų.

Arvydas R., 2013-02-01 22:42:57

Regina, parašysiu kelis pamąstymus apie Jūsų užduotą klausimą. Tikiuosi, kad nesupyksite, jog kišu savo trigrašį ten, kur nebūtina 🙂

Aš esu ganėtinai nutolęs nuo švietimo sistemos reikalų, tačiau vadovaujuosi logika. Todėl mano pasvarstymų nereikėtų priimti už gryną pinigą. Manau, kad socializmas mūsų švietimo sistemai netinka – veikia per daug privačių interesų (leidėjai, kolegijos). Netinka ir kapitalizmas – šioje srityje beveik nėra natūralios konkurencijos, rinka yra daugiau ar mažiau monopolizuota. Gal tiktų planinė ekonomika? Tačiau planai buvo sudarinėjami penkmečiams, o dabar “švietimo sistemos reforma” mus ištinka vos ne kasmet.. Galiausiai man toptelėjo teisingas atsakymas – mūsų švietimo sistemoje vyrauja komunizmas! Juokinga? O Jūs “Wikipedijoje” pagrindinius komunizmo išskirtinumus paskaitykite 😉

ak, 2013-02-02 10:17:40

Ar tikrai LR yra kokia nors švietimo sistema?

Burgis, 2013-02-02 12:24:32

Reginai d. ir ak: labai aktualu! Švietimo sistemos (būtent – sistemos) nėra, tai aišku, bet yra paveldėtoji struktūra, tvarka ir, svarbiausia, žmonės, jų darbo stilius.

Tai plati tema…

Matas, 2013-02-03 21:39:24

Nematau tos ribos, kur pasibaigia kapitalizmas ir prasideda socializmas. Pas mus jis netikras – argi čia laisvė, jeigu reikia mokėti mokesčius už kitų užtikrintą gyvenimą? Už vaikų mokslą? Bedarbius, mamas, vaikus, invalidus… Kodėl turėtume? Mes gi esam ne jie, mes geresni… Gamtoje taip nebūna. Tačiau evoliucija rodo, kad išgyvena tie, kurie – nežinau, kokį žodį geriau panaudoti – konglomeruojasi, globalizuojasi, kondensuojasi, buriasi į būrius, kolonijas. Jie skirstosi funkcijomis ir dirba dėl bendro savo grupės gėrio. Atomai į molekules, molekulės į makromolekules, šios – į ląsteles, ląstelės į kolonijas, audinius, organus ir galiausiai, organizmus. Organizmas buriasi į bendruomenes. Termitai, bitės, skruzdės galėtų būti pavyzdžiai. Ir žmonės, bet jiems iki bičių dar trūksta. Bet ir socialinės evoliucijos kelias toks: šeimos būrėsi į gentis, atsirado darbo pasiskirstymas; kaimai, miestai kūrė valstybes. Valstybės kuria sąjungas. Kada nors turėtų atsirasti bendras tikslas, dėl kurio visa žmonija susivienys – pvz., kosmoso kolonizacija (Marsas jau laukia). Taigi, evoliucionuokime toliau! Taip, galbūt žmonės vėl išsiskaidys, bet tobulėjame tiktai susidūrę su problemomis. Todėl aš noriu kapitalizmo su pačiu žmogiškiausiu veidu, t.y., socializmo.

ak, 2013-02-03 21:53:55

Vargu ar LR egzistujančią politinę santvarką galima pavadinti kapitalizmu. Fasadinė demokratija? Korupcinis švogerių bardakas? Laukinio kapitalizmo ir socializmo atliekų mišinys? Mafijos klanų ir parsiduodančios bet kam vyriausybės valdoma pasmerktųjų valstybėlė? Durnių laivas? Pijokų, vagių ir melagių tauta?Tų pavadinimų galima pririnkti daug ir įvairių… Ir visi jie bus bent iš dalies teisingi. Kapitalizmas patinka Burgiui nes jis gali jaustis lyderiu, pranašesniu už kitus. Kapitalizmas nepatinka man, nes jis nesuteikia jokios pakilesnės idėjos gyvenimui įprasminti – tik maitintis, kaupti turtą ir pagal galimybes išnaudoti kitus ne tokius gudrius ar žiaurius. Komunistai bent jau svajojo sukurti idealią visuomenę, o mes dabar? Murkdomės beprasmiškame vartotojiškumo liūnę ir džiaugiamės, kad bent ausys kartais iš jo išlenda…

Vladas, 2013-02-05 18:13:59

ak, iš ties LR egzistujančią politinę santvarką vargu ar galima pavadinti kapitalizmu. Gal tai labiau feodalinis banditizmas su kapitalizmo ir socializmo elementais, bet murkdytis ar nesimurkdyti vartotojiškumo liūne kiekvienas sprendžiame asmeniškai sau. Taip, nėra centralizuotos oficialios ideologijos ir deficito saugojančio nuo vartotojiškumo. Kiekvienam nuo jo reikia saugotis pačiam. O kartu be abejo būtų daug paprasčiau:))

ak, 2013-02-05 21:48:56

Vladai, ačiū, už tikslų LR politinės santvarkos apibūdinimą. Tikrai daug tikslesnis už manuosius. O dėl vartotojiškumo – mes jau šiek tiek užgrūdinti – žinome, kad “ne piniguose laimė” ir esame atsparūs televizijos interneto bei kitokiai reklamai. Bet jaunoji karta (išskyrus vieną kitą pavienį jaunuolį) vargu ar prieš visą šį spaudimą atsilaikys. Juk vartotojišką gyvenimo būdą ir viešpaties pinigo kultą žiniasklaida bruka per visus galus anksčiau nei vaikai kalbėti pradeda.

Vladas, 2013-02-06 13:42:59

ak, jei atsilaiko tėvai, TIKRAI atsilaikys ir vaikai. Deja dauguma tėvų ne tik žino, kad „ne piniguose laimė“, bet ir žino, kad tai “sovietinė propaganda”. Tai ko norėti iš vaikų, jei patys tėvai nuo TV nesugeba atsitraukti, lenktyniauja su kaimynais ir giminėmis, kas namą mandresnį pasistatys, džipą didesnį įsigis ar kieno vaikas į “krūtesnę” gimnaziją įstos:((

Ausrius, 2013-02-07 04:21:27

a.k., jūs be reikalo taip apie tautą. Mūsų tauta nėra vien tik vagys, pijokai ir melagiai. Mums tik su valdžia labai nesiseka. Nuo viduramžių nesiseka. Kai tik ėmė Lietuvą valdyti tie frantai – šlėktos. Bet būtent iš tautos periodiškai kyla tautinio atgimimo idėjos. Todėl mes iki šiol dar ir esame.

O apie kapitalizmą ir patys kapitalistai jau taip euforiškai nebešneka. Jie dairosi naujoviškų visuomenės valdymo būdų, ir vis dažniau jų žvilgsnis apsistoja ties Rytais. Dažniausiai ties Kinija. Man tai nepatinka.

Tuo pačiu noriu paklausti:

– Arvydai, Jūs tikrai laikot save sarmatu? Keista. Visi sarmatai, kiek jų tenka sutikti, yra pavyzdingai puikūs žmonės! Štai Arvydas ir galėtų mums pasakyti, kokia valdymo forma Lietuvai tinka labiausiai.