Šmėkla klaidžioja po Europą – komunizmo šmėkla.

Vėl aktualus “Komunistų partijos manifestas” (1848 m.)…

Nenoriu bolševikų revoliucijos! Priminsiu, nemokantiems rusiškai, kad “bolše” reiškia “daugiau” ir šiuo atveju reikia suprasti taip: kai tų, kurie nori atimti ir pasidalyti, taps daug daugiau nei tų, kurie moka ir gali pasipriešinti tam, – tai ir bus bolševikų revoliucija.

Įvykiai Prancūzijoje, Latvijoje, Ukrainoje ir kai kuriose kitose šalyse verčia nerimauti. Tiesa, tikiuosi, kad K.Marksas buvo teisus sakydamas: “Idėjos tik tada tampa jėga, kai jos užvaldo mases.” Tikiuosi, kad poryt prie Seimo nesusirinks šimtas tūkstančių žmonių. Bet matysite, kiek minioje bus bolševikų – tų, kurie nieko nenori sukurti, pagaminti, sunkiai dirbti, o nori tik atimti ir pasidalyti. Netrukus, manau, vėl matysite mitinguojančius studentus – bolševikus.

Bolševikai visada analizuodavo, kas kuria revoliucinę situaciją, ir, kaip pamenate, sugebėjo pasinaudoti palankiu momentu. Kaip ir A.Hitleris, pakviesdamas protingą tautą į beprotišką karą.

Kas Lietuvoje kuria revoliucinę situaciją?

  1. Signatarų išdavystė: skelbę kovą prieš privilegijas, žadėję valstybę leisti valdyti profesionalams, jie viską padarė atvirkščiai.

  2. Besaikis naujųjų kapitalistų godumas: normalus 3-5 proc. pelnas jų netenkina, prabanga jie nori pranokti pasaulio žvaigždes kino, sporto, muzikos srityse, nors patys neturi jokių gamtos duotų talentų.

  3. Valstybės struktūrų bejėgiškumas teisingai reguliuoti kapitalizmą. Bejėgiškumas kyla iš nemokšiškumo, o šis – iš neteisingo tų struktūrų “užpildymo”.

  4. Šimtmečiais ugdytas gyventojų noras ne užsidirbti (mėgautis darbu), bet “prasisukti”: emigruoti, pasiglemžti, apgauti.

  5. Visuotinė ekonominė krizė.

  6. Homofobija, rasizmas, nacionalizmas.

  7. Atviras ideologinis spaudimas jaunimui, kaip turi būti vertinami praeities faktai ir dabartinė valdžia.

Kokia išeitis?

  1. Šviesti, mokyti.

  2. Mažinti teisingai gyvenančių, bet skurstančių žmonių grupę.

  3. Neduoti jokio preteksto įrodinėti, kad turtas įgytas neteisėtai.

Atsakymai

kk, 2009-01-14 13:00:20

gerai skamba 2,-as receptas – mazinti …:)

” geras indenas – negyvas…”

ner grupes , ner problemu..:)

na, kazkokdel tokios asociacijos 🙂

Burgis, 2009-01-14 13:42:52

kk: ne, aš sutinku ne užmušti, o pasidalyti šiuo tuo…

Raimundas Zabarauskas, 2009-01-14 14:00:49

Priežastis nr. 3 kyla ne iš nemokšiškumo, o tik iš užsitęsusio feodalizmo (nėra demokratinių kontrolės, viešumo, padorumo tradicijų). Kitaip sakant, daroma ne kvailai, o protingai (užuot darius taip, kad Lietuvai būtų geriau).

banditaz, 2009-01-14 14:17:18

Nacionalizmas nėra blogas dalykas, kol tai neišauga į radikalias pažiūras. Aš ta išbraukčiau, radikalus nacionalizmas Lietuvoje nėra taip žymiai išsikėtojęs, kad kažką lemtų. Dar ne dabar.

Atsakymas, 2009-01-14 14:18:37

Priežastį Nr. 6 siūlyčiau koreguoti: žodį nacionalizmas reikėtų keisti į šovinizmas.

Giedrius, 2009-01-14 14:19:36

Bolševikai? Bolševikai čia mažutėliai:-) Feliksas Edmundovičius (iki 1923m.) nuolat keliaudavo į Šveicariją…atsiskaityti už padarytus darbus. Kam atsiskaitydavo? Nejaugi…bolševikams?

Lietuvoje situacija kiek skiriasi…Vieni “privatizavo” įmones bei jų turtą, kiti privatizavo…politiką. “Privatizavę politiką” valdo pinigų srautus, t.y. valdo viską.

GL, 2009-01-14 16:36:50

Geras straipnis, neturiu net ko ir prideti. 🙂

Galbut tik sakinyje “Mažinti teisingai gyvenančių, bet skurstančių žmonių grupę” nevartociau zodzio “teisingai”. Skamba jau labai amerikietiskai (kai paskutini karta buvau JAV, visur (pradedant nuo oro uosto, imigracijos iki zenklu gatvese, autobusuose) buvo galima matyti do (this and that) in the right way 🙂 Palyginimui, Kanadoje tokiu dalyku beveik visai nemaciau, kaip, be abejo, ir Europoje…

Gal geriau skambetu “Zmones, kurie pagal savo darba ir pasiekimus gyventu pasiturinciai issivysciusiose salyse, neturetu skursti Lietuvoje.” 🙂

Cures, 2009-01-14 16:53:32

Idomu, gerb. prelegentas keikia bolševikus, bet čia pat siūlo pasidalinti šiuo tuo su skurstančiais. Ar Lietuvoje yra kąstų sistema, kad žmogus negali pakilti į aukštesnį socialinį lygį, kad ir kaip norėtų? Aišku, vien noro neužtenka, bet gal reiketu pradeti sklaidyti tas iliuzijas, kad valdzia turi ir kainas reguliuoti, ir visokias lengvatas skirti, ir pasalpas dalinti. Kur zmoniu savigarba?

Andrius, 2009-01-14 18:04:41

Pasiūlyta išeitis yra moraliai teisinga, bet ji netenkina kapitalo interesų, todėl politinis spektaklis tesis. Taip yra visame pasaulyje. Bet vis daugiau žmonių suvokia, kad “politika” nėra realybė, o tik priemonė masėms valdyti. Nenoriu nukrypti į sąmokslo teorijas, bet manau, kad per savo gyvenimą pamatysiu pasaulio pertvarkų, galbūt net šios “krizės” metu.

P.S. Įdomu, kuo virstu P. Burgio idėjos Gyvulių ūkyje?

matematikos mokytoja, 2009-01-14 18:06:01

Apie 7 – tą punktą. Šiuo metu vaikų, jaunimo pilietiškumas, kartais ir tikėjimas, “ugdomas” sovietiniais metodais. Pvz.: kovo 11 dieną mokytojai ir mokiniai Kaune, kaip ir senais laikais, “suvaromi” į mitingą Vienybės aikštėje, eitynes nuo katedros ir netgi mišias katedroje. Kaip? Šv. skyrius sukviečia mokyklų direktorius ir pareiškia, kad visos tos vietos turi būti “užpildytos”. Direktoriai – mokytojus, mokytojai – mokinius. Taip, kad čia jokios šmėklos nėra, pats tikriausias komunizmas. Girdėjau, kad vasario 16 panašiai “švenčia” studentai. O šiemet sausio 13 d. visi privalėjom “žibinti” žvakutes. Kažkam labai gražu. Ir niekas net nepagalvojo, kad daug kur iki gaisro buvo netoli. Tai kažkoks psedopatriotinis kičas.

matematikos mokytoja, 2009-01-14 18:25:13

Atsiprašau, “pseudopatriotinis”

Matematikei, 2009-01-14 19:02:43

Nematau nieko blogo dėl žvakučių. Aišku, reikia priežiūros, kad neįvyktų nelaimė. Nors, jei mokytojai sumanė sau laisvos pamokos tuo metu, galėjo visko atsitikti. Nereikia ieškoti velnio ten, kur jo nėra. Aišku, lengviausia, ponia, viską griauti ir neigti. O ką tamstele pasiūlytumėte gero ir pozityvaus? Tikėtina, kad …nieko. Tai geriau jau būtumėte nedrumstusi vandens. O man žvakių liepsnelės buvo gražu ir simboliška., Ir dėl mitingų švenčių proga nematau tragedijos. Dirbau dar Atgimimo laikais. Tik tada visi ėjo nevaromi. Dabartiniam jaunimui( ir kai kuriems nesusipratėliams mokytojams) tai jau reikia priminti. Deja…

GL, 2009-01-14 19:45:18

bet ji netenkina kapitalo interesų

Kapitalas pats interesu neturi, juos turi ji turintys zmones… Ir siaip drisciau teigti, kad tai net ne racionalus interesai, o “short foresight” stiliaus kvailumas.

Kiekvienas verslas, smaugiantis darbuotojus, klientus ir valstybe tam, kad gautu kuo didesni pelna (ne 10-20, bet 50-200%) rizikuoja tuo, kad (kartu su kitais panasiais verslais) jie perlenks lazda, ir ivyks revoliucija (kad ir bolsevikine), kurios pasekoje tas verslas bus sunaikintas…

Valdzios inicijuotas verslo reguliavimas tam, kad visuomene butu ne ant revoliucijos slenkscio (atitinkamai ribojant pelnus, etc.) nera (kaip libertarai teigtu) valstybes inicijuotas verslo smaugimas ar zlugdymas, o greiciau pagalba verslui, kad jis pats nepasmaugtu visos visuomenes, ko pasekoje iskaitant ir save… Cia panasiai kaip A.Gore’o argumentas su svarstyklemis, kuriu vienoje puseje auksas, o kitoje – Zemes planeta… arba M.Moore’o “the rich man will sell you the rope to hang himself with if he thinks he can make a buck of it.”

Tai, kad pasaulis globalizuotas (o Lietuvos atveju, kad yra ES, i kuria galima begti) trumpu laikotarpiu sumazina verslui katastrofos rizika, bet (kadangi daug kur pasaulyje verslas elgiasi panasiai) ta rizika niekur neisnyksta, o tik persikelia i kita vieta, ar geriausiu atveju, atidedama velesniam laikui…

Taigi, mano take-home message: verslas turi ismokti elgtis protingai ir saikingai, nes kitaip jo (ir kapitalistines sistemos) pati egzistencija bus su klaustuku… O tam tikslui sioje temoje pasiulytas protingas visuomenes svietimas yra labai sveikintinas.

Burgis, 2009-01-14 19:59:08

Ideologija vaikams išvis neturi būti brukama: nei žvakutėmis, nei mitingais! Jokio šamanizmo neturi būti XXI amžiuje, juo labiau vaikams, kurie “burtams” pasiduoda lengviau nei suaugusieji. Pozityvu yra tik kultūra, žinios, informacija, etiketas, grožio skonis ir pan.

Cures: pasidalyti su kitais yra kilnu, o atimti iš kitų yra bjauru. Žinoma, jokių kastų neturi būti!

Andriui: va, ir aš svarstau, ar Gyvulių ūkyje (Orvelo) aš tapčiau lygesnis už lygius? Bet jau esu pagyvenęs, matyt, nebeteks išbandyti…

Atsakymas, 2009-01-14 20:51:31

Žvakučių ir mitingų gerbėjams: ir žvakės, ir masiniai visuomenės sambūriai yra labai sveikintini tada, kai juose slypi laisvai suvokta idėja, kada žmones vienija bendros vertybės, bendras tikėjimas (valstybe, tauta, laisve ir t. t.). Bet jeigu kurios nors datos minėjimas išpučiamas tik dėl formos, nes reikia į kitus pasižiūrėt ir save parodyt – tai jau moralinė perversija. Sutinku su matematikos mokytoja, kad Lietuvoje vykdomi svarbių datų minėjimai tampa pseudopatriotiniu kiču. Ko vertas Sausio 13-osios aukų prisiminimas, jei šiandien didžioji piliečių dalis teigia, kad laisvė, kurią turime, yra nieko neverta? Ciniška yra žibinant žvakes prisiminti žuvusius už LAISVOS LIETUVOS IDĖJĄ, o joms užgesus sėsti į lėktuvą ir lėkti į Londoną, nes “Lietuva man nieko gero nedavė”. Todėl Seime “pamiršta” tylos minutė žymi ne išskirtinį akibrokštą, bet labiau visuomenės nuotaikų tendencijas. Žmonės, kurie suvokia minėjimo turinį taip niekada nepasielgtų.

Matematikės kritikei (kritikui?): ar yra alternatyva žvakučių žibinimui? Taip, yra. Jei prisiimsime atsakomybę už Lietuvą ir jos gerovę, jei savaime suprantama taps lygybė “Lietuva=aš=bendra mūsų gerovė”, tada ir visi minėjimai taps prasmingi ir nebereikės žmonių “skatinti” užžiebti žvakes – jie tai darys savo noru.

Ir dar: kas yra tikras Lietuvos patriotas? Tai tas, kuris save tapatina su Tėvyne, kurio egzistencija be Lietuvos (nelaisvės atveju – Lietuvos laisvės siekio) yra neprasminga. Sausio 13-osios žuvusieji tokie buvo. O mes, deginantys didžiausius laužus, žibinantys skaisčiausias žvakes, greičiausiai kandantys savo artimiesiems gerkles ir sparčiausiai sprunkantys iš “nieko mums nedavusios Lietuvos”, -kas esame mes?

matematikos mokytoja, 2009-01-14 21:58:16

B.Burgiui. Kaip tik šiems ritualams vaikai nepasiduoda. Jie labai gerai jaučia “falšą”. Netiki ir neigia tokius renginius.

Oponentei (mažai tikėtina, kad tai oponentas) patarčiau pradėti ugdyti patriotizmą nuo savo aplinkos. Tegu kiekviena(as) patriotiškai nusiteikus(ęs) į mitingus atsiveda savo vaikus, anūkus, kaimynų vaikus. Tegu įtikina, kad labai prasminga ir svarbu tokiu būdu demonstruoti savo meilę Tėvynei. Ypač spaudžiant 15 – 20 laipsnių šaltukui (kartą teko).

Sayula II, 2009-01-14 22:10:33

GL: verslas neišmoks elgtis saikingai. Nes korporacijos tikslas (pagal apibrėžimą) yra atnešti kuo didesnį pelną akcininkams. Ir socialiai atsakingas verslininkas, tenkindamasis 3-5% pelnu, kai galima pasiimti 100%, greitai būtų suvalgytas konkurentų (neatsižvelgiant į PR naudą).

Puikus pavyzdys.

Antanas, 2009-01-14 22:31:39

Tai, ką aprašė GL, apibūdinčiau šiek tiek kitaip… Verslas (kad nereiktų kaskart rašyt “verslininkai, investuotojai, kapitalistai, spekuliantai ir t.t., ir pan.”) daro tai, kad verslui apsimoka (pelninga). Jeigu laisvoj rinkoj verslui apsimoka tai, kas nenaudinga plačiajai visuomenei, vyriausybės užduotis yra verslo sąlygas sureguliuoti taip, kad verslo ir visuomenės interesai sutaptų (t.y. kad verslui apsimokėtų to nedaryti). Pavyzdys: atsiradus taršos mokesčiui pradėjo labai apsimokėti neteršti aplinkos – į tą pusę verslas ir pajudėjo. Bet kadangi užduotis sunki, dažniausiai stengiamasi problemą išspręsti paprasčiausiais, o ne tinkamiausiais, būdais.

V., 2009-01-14 22:32:34

Matematikos mokytojai.

Taip, aš su savo vaikais einu beveik kasmet, nepaisant šalčio. Niekad nė vienas nemurmėjo, kad nenori – dabar jau kviečia patys. (Normaliai apsirengus, nieko tokio tas pusvalandis- negi negyvenam žiemą, neinam iš namų?) Ir tikrai jaučiamės pakylėtai. Paskui būna proga užeiti į Karo arba Čiurlionio muziejų. Paskui nueiname kur nors pasišildyti, kokių cepelinų pavalgyti.

Jaunėlis, jam dabar 13, išdidžiai dėvi trispalvį šaliką ir kepurę su įmegzta trispalve juostele. Beje, tik šią sutiko nešioti, kai orai atšalo.Pats paprašė, kad nupirkčiau – ir man gražu, kad nesivaiko kokių amerikoniškų “pribambasų”. Tebūnie tai tik simbolis, bet jis šį tą reiškia.

Manau, nei jis, nei brolio vaikai, panašiai auklėti, nei mano vyresnėlė bakalaurė(22m.)nelėks į “londonus” geresnio gyvenimo ieškoti. Brolio vyresnysis dabar mokosi GB, bet tikrai grįš į Lietuvą.

Audrius, 2009-01-14 23:19:00

Patriotizmą, kaip ir daugumą kitų žmogiškų savybių, labiausiai ugdo ir formuoja šeima, o ne dalyvavimas viešuose renginiuose arba žvakutės mokyklose. Mokytojai iš didžiosios raidės, minėjimai, istorinių vietų lankymas gali jį pakurstyti, bet šaknys yra šeimoje.

V: ne pirmą kartą pastebiu griežtą nusiteikimą prieš “londonuose geresnio gyvenimo ieškančius”. Tikrai ne visi išvažiuoja dėl to, kad “valdžia skriaudė, teisybės nėra, blablabla”… Ne vienas iš čia diskutuojančių gyvename ir dirbame užsienyje, bet nuo to netampame mažiau patriotai. Distancija leidžia iš šono pažvelgti į daugelį dalykų bei geriau pamatyti, kad nėra namų be dūmų. Ir ne vienas tikrai grįšime – pamatę pasaulio, žinodami, kokių pokyčių reikia ir kaip juos skatinti. Ir tada tikrai nesijausime “mažiau lietuviais”, nei tie, kurie gyveno neiškišdami nosies į užsienį. Juokas juokais, bet Basanavičius gyveno Bulgarijoje, Kudirka mokėsi Varšuvoje, pusė tarpukario Lietuvos politikos elito – Petrapilyje… 🙂

Adomas, 2009-01-15 02:33:27

Verslas, patriotizmas, pasidalinti…

Mažas verslas. Dirbu tik su žmona. Nieko neengiu. Teikiu paslaugas tik tiems, kurie jos prašo. Jei paslaugos pelningumas būtų nors ir 200%, moralei nenusižengiu, nes ne duoną kasdieninę pardavinėju. Dirbu sunkiai, tik dabar galėjau prisėsti prie kompiuterio, nors jau antra valanda nakties. Moku mokesčius, nes verslas – su kasos aparatu, nieko nenuslėpsi. Kodėl turiu su kažkuo dalintis? Norėjau, kad vaikai turėtų atskirus kambarius, kad kaimynai ant galvos nesisiotų, tai paėmiau kreditą geresniam butui. Sąžiningai grąžinu. Bet… Aš, kaip ir daugelis, nežinojau, kad valdžia pakeis mokesčių sistemą. Man mokesčių našta padidėjo trigubai. Va, tiek, kiek dabar moku bankui, dvigubai daugiau reikės sumokėti mokesčių pavidalu. Lūkesčiai buvo pažeisti. Susvyravo pasitikėjimas valstybe. Jūs sakysit, kad patriotizmą užgožia pinigai. Ne. Tikrai, ne. Pakartokime – dirbu (dirbu kokybiškai, du diplomai, vienas iš jų užsieninis), moku mokesčius, rūpinuosi šeima, planuoju ateitį pagal nusistovėjusią mokestinę sistemą… Ir valdžia ima ir sugriauna tą sistemą. Ne, į mitingus neisiu, dirbsiu toliau, bet jaučiuosi, lyg būtų geriausias draugas išdavęs.

robertas, 2009-01-15 08:58:42

Kaip pasakė vienas išminčius, pamiršus istoriją ji pasikartos.

Taigi, šaknis kuri maitina bet kokius neramumus, bet kokias revoliucijas ir pradžių pradžia vedanti į chaosą yra godumas. Amerikonai tai senai suprato, užteko jiems pamatyti 1917 pasekmes, kaip mat buvo išvystyta vidutinė klasė. Tuo vėliau pasekė ir kitos valstybės. Aristokratija ir turtuoliai bijojo visko netekti. Pasekoje maištaut niekas nenori, nes bijo prarast tai kas sukurta sunkiu, sąžiningu darbu. Taigi ten kiti siekiai, nors problemų netrūksta. Toj terpėj kur vyrauja godumas, vidutinės klasės niekada nebus, nes žiaurūs gruobuonys valdžioje. Kaip tik tokioje terpėje efektingai gali reikštis komunistinė ar fašistinė bacila. Žmogui neturinčiam ką prarast tik eit ir eit į revoliuciją. Lygybė, brolybė, žemę valstiečiams, ar mes aukščiau visko- mąsinantys šūkiai. Kaip bebūtu keista, bet komunistinė revoliucija susitvarkė su supuvusia sistema, bet toliau egzistuoti negalėjo, priešinga žmogaus prigimčiai. Žmogui visko reikia, ne tik dirbti ir daugintis. Komunizmas- iš kiekvieno pagal sugebėjimus, kiekvienam pagal poreikius, tai vyksta pas bites ir skruzdeles, bet ne pas žmones. Ratas sukasi mielieji, kas nežino ar užmiršta istoriją bus priverstas ją pakartoti. Yra tokia John Colleman knyga Komitet 300, priskiriama prie mistiškų, rusiškame tinklalapyje yra pilna versija. Čia tik pamastymui.

Giedrius, 2009-01-15 11:32:03

Robertui: J.Colleman net nereikia…Šiandieninė “Respublika”: “Amerikai pranašaujama apokalipsė”.

F. Ch., 2009-01-15 12:36:43

pagarba Adomui, laikykis… nulenkiu galva pries tikrai saziningus verslininkus laikykites. Siaip nepatinka man tie visi politiku zaidimai atkatai kysiai ir panasiai reikia kazkaip tam daryti gala, net nezinau kaip mitingais ar kazkuom kitu.

V., 2009-01-15 12:43:52

Audriui. Ne, tikrai neturiu nieko prieš, kad jaunimas važiuoja į “londonus” -t.y. užsienius- užsidirbti. Taip prasigyventi ir atsistoti ant kojų lengviau (greičiau).

Bet man labai nepatinka, kai vostik koją iškėlę už sienos, pradeda varyt ant Lietuvos. Tarsi visur, kur mūsų nėra, veršiai midų geria.

Turiu gerą draugę, su šeima emigravusią į Ameriką -išlošė žalią kortą. Jų šeimoj 5 asmenys, 3 iš jų dirbantys. Nors iš pradžių labai džiaugėsi, bet dabar, praėjus 5 metams, kartais pradeda nusiminti – mes Lietuvoj kone kasmet nuvažiuojam atostogų “prie šiltos jūros”, šen ten į užsienius pasižmonėti… o jie to sau negali leisti, moka kreditus už namą, automobilius… taupo atostogoms Lietuvoje…

V., 2009-01-15 12:44:16

P.S.

“vos tik”

GL, 2009-01-15 14:42:38

Kalbedamas apie virspelnius as turejau galvoje stambu bizni, kur 100-200% pelnai daugeliu atveju (isskyrus kelias isimtis, pvz. labai sparciai augancias naujas kompanijas) negali buti moraliai pateisinami… Be abejo visi jie sakytu, kad jie nieko neengia, kad kas nori, tas gali iseiti… 🙂

GL, 2009-01-15 14:50:38

Bet man labai nepatinka, kai vostik koją iškėlę už sienos, pradeda varyt ant Lietuvos.

Labai tinkamas pavyzdys tam:

2008.12.23, mes vaziuojam traukiniu is Sestoku, pries mus sedi dvi lietuves su vienu uzsienieciu. Jie bando prasmukti su “InterRail” pasu, kuris be abejo Lietuvoje dar negalioja (kiekviena karta perkant jie duoda zemelapi, kur tai akivaizdu). Visgi, jos bando gincytis su kontrolieremis, kad jos nieko nezino, ka cia issigalvoja, kaip cia gali negalioti, etc. Tuo pat metu jos sako tam uzsienieciui angliskai “what a crappy country! you know it’s the village, everything here is village, vilnius is village, nothing more”. As neiskenciau atsistojau ir pasakiau tiesiai tam uzsienieciui: “InterRail pass is not yet valid in the Baltic states, you should see this when buying it, I also have one, so yes – you need to buy a ticket.”

Uzsienietis suprato ir ramiai atsake “oh.. I see, no problem”, o tos merginos likusia kelio dali i mane piktai ziurejo :]

Andrius, 2009-01-15 14:53:58

P. Burgiui: man svarbesnis klausimas ne apie “lygesnius už lygius”. Tikiu, kad “Idėjas kuria idealistai, jomis tiki naivuoliai, o pasinaudoja svolačiai” Todėl spėju, kad 3 taisyklės netrukus galėtų skambėti taip:

  1. Šviesti, mokyti. Piliečiai privalo tiketi “autoritetais”

  2. ĮTIKINTI teisingai gyvenančių, bet skurstančių žmonių grupę, kad jie ne skursta (arba neteisingai gyvena).

3.Neduoti jokios GALIMYBĖS įrodinėti, kad turtas įgytas neteisėtai.

Aš patriotas, bet jeigu turėčiau priėjimą prie lovio… Bjaurus dalykas ta valdžia iš bet kokio patrioto kiaulę padaro.

Nuobodusis, 2009-01-15 19:32:07

“3. Neduoti jokio preteksto įrodinėti, kad turtas įgytas neteisėtai.” – pskutinis šio punkto žodis prašosi komentarų. Neteisėtai- tai ar tik “nepažeidžiant įstatymų”,ar “neteisingai”, “nesąžiningai”, “pasinaudojant abejotinais įstatymais” …

Audrius, 2009-01-15 20:58:06

na va, jau norejau rasyti apie i ‘londonus islekusius geresnio gyvenimo ieskoti’, bet bendravardis puikiai apibendrino mano mintis 🙂

dabar dirbame, gyvename, mokomes uzsienyje – taciau, galbut tai yra tik del to, kad Lietuvoje kazko tiesiog nera – tokios pramones, tokiu moksliniu tyrimu, tokiu dideliu kompaniju ir t.t. ismoksime, pamatysime, suzinosime, suprasime, uzsidirbsime – grisime, prisidesime, kursime, auginsime vaikus!

kantrybes 🙂

lietuvis, 2009-01-15 22:35:44

Gal skaitet knyga – “Vanagai is anapus”?

lietuvis, 2009-01-15 22:41:52

Ar kas skaitet knyga- “Vanagai is anapus”?

Burgis, 2009-01-16 16:57:57

Sutikite, aš turėčiau būti Leninas – koks įžvalgumas! Kaip aš numačiau šios dienos įvykius!

lietuviui: atrodo, kad kažkada skaičiau “Vanagai iš anapus”, bet tai tokia banalybė, nieko naujo: kiekviena santvarka turi savo ideologiją ir gina ją iš visų jėgų. Pastebite?

GL, 2009-01-16 17:01:17

Na bent man atrodo, kad cia daugiausia darbas tu, kurie Triobet susilazino is daug pinigu, kad riauses bus… Tik idomu, kaip pavyks tai irodyti…

Baisu, kai lazybos naudojamos panasiems tikslams… Manau, kad jeigu Lietuvos lygiu neiseis tai kompanijai pritaikyti pakankamu sankciju, reikes bandyti Europos lygiu.

Giedrius, 2009-01-16 17:36:38

GL: gal Europos lygio kiek palaukime?:-) Kai pradejo kauptis teisiniai debesys virš santerų, kinokų bei kitokių biurokratinių pabaisėkų galvų, tai juos tiesiog “padėjo į pavėsį”. Viskas nutilo, nurimo…Jokių tyrimų, jokių “Europos lygių”:-)

Jovita, 2009-01-16 20:26:09

Vakar JAV WSJ pirmame puslapyje skelbe riauses Rygoje. Gal rytoj apie Lietuva skaitysiu…

V., 2009-01-16 20:40:23

Aš esu skaičiusi knygą “Vanagai iš anapus”. Tai knyga iš tarybinių- sovietinių pozicijų apie Lietuvos partizanų(knygoj vadinmų “banditais” laisvės kovas, konkrečiai ir apie Juozo Lukšos atvykimą (nusileido parašiutu)iš Paryžiaus organizuoti partizaninį judėjimą miškuose.

Berods Juliaus Būtėno parašyta. Ir ką norite paklausti?

Rasa, 2009-01-16 20:56:15

Jovitai: gali ir skaitysit, nes dabar, kas nemitinguoja, beveik visi sėdi prie televizorių, stebi, politikuoja ir pan. Net vaikai vėpso, diskutuoja.

Briedis, 2009-01-18 09:31:56

V: Reiktų patikslinti! „Berods“ čia netinka.Žurnalistas, dėstytojas, intelektualas, ateitininkas Julijonas Būtėnas tęsėjo draugui Juozui Lukšai duotą žodį iki galo, palikęs jau pakankamai užtikrinta gyvenimą vakaruose desantavosi į Pakaunės miškus.Po trijų mėnesių jis žuvo. J. Būtėnas tikrai negalėjo parašyti „Vanagų iš anapus“

V., 2009-01-18 18:50:08

Briedžiui.

Tai gal kas prisimena autorių? O gal bendrapavardis Būtėnas?

Briedis, 2009-01-19 08:37:52

Tas kas iškėlė apie „Vanagus iš anapus“ klausimą, tegu ir atsakys kas yra autorius. Aš tik galiu pasakyti kas tikrai nėra.

Aš turiu savo klausimą. Ar kapitalizmas kaip santvarka išgyvena saulėlydį ? Na ne taip seniai prisiverčiau perklausyti tokio seno profesoriaus paskaitėlę . Paskaitėlės pagrindinė tezė gan įdomi – kad net ir kuklus 7% augimas (pelnas, palūkanos,apyvarta, vartojimas, etc) reiškia katastrofišką progresiją ilgalaikėje perspektyvoje (7% metams – tai yra padvigubėjimas per 10 metų). Ilgai taip tęstis negali, nes žaliavos ribotos, energetika ribota, galų gale nėra rinkos kur tiek nupirktų. Įdomus pats matematinis požiūris problemą, nors viskas labai užtempta, gausybė pavyzdžių ir „tas pats per ta patį“. Taip pat jo teiginiai apie populiacijos augimą visiškai netinka Lietuvai

Resume – jei nėra augimo – esamas kapitalizmas neįmanomas. Kas norės investuoti be procentų? Tad kokia santvarka sekanti?

Šiek tiek įžvalgų esama, tačiau Indrės Kleinaitės tekste man trūksta konkretumo ir aiškių ateities modelių. Arvydas Šliogeris gerokai konkretesnis, bet labai viską piešia niūriai.

Dar pabaigai. Kad manęs netapatintų su sluoksniais su kuriais nenoriu būti tapatinamas pasakysiu kelis savo teiginius:

1)„Sekanti“ santvarka niekada nebuvo sukurta sukilimų, revoliucijų ar riaušių būdu.

2)„Sekančios“ santvarkos niekada nesukūrė apačios, ją kurdavo viduriniai ir aukštesni sluoksniai.

Santvarkų seka

Pirmykštė >Vergovė>Feodalizmas>Kapitalizmas

Bolševizmas dėl savo itin trumpo egzistavimo istorinėje perspektyvoje į šią seką nepakliūna.

nesvarbu, 2009-01-19 11:40:15

Tam tikras augimas yra imanomas, bet ne bet koks. Tai, kad ribotos zaliavos, ribota energetika, ribotos rinkos ar dar kas nors yra ne visiskai tiesa. Ribota viskas yra dabartinej situacijoj – teko ziureti prezentaciju, kurios rode, kad uztektu pastatyti viena-dvi geotermines elektrines ir elektros energijos uztektu zmonijai simtams-tukstanciams metu (geotermine energija yra atsinaujinantis resursas). Kita priezastis, kodel augimas yra galimas – technologines inovacijos: surask buda pagaminti kazka su puse resursu kuriu reikia tam kazkam pagaminti siandien, ir galesi augti dvigubai.

Todel kapitalizmas, kaip santvarka, niekur nedings – bet kapitalizmas, kaip issigimimas kuris matomas siandien, nera tikras kapitalizmas.

Andrius, 2009-01-19 12:00:14

Briedžiui: ar skaičiuodami augimą (neparašyta apie kokius skaičius kalbame) vertinate infliaciją? Tas padvigubėjimas per 10 metų, mano manymu, visiškai realus, viskas priklauso nuo metodikos ir dar, pinigų masės augimas gali neturėti materealaus atitikmens. Kad ir dabartinė situacija, pinigų buvo daug ir pas visus, o dabar jie kažkur išnyko? Dar technologijos, kasdien, mūsų buityje, atsiranda naujų proto kurinių, kurie nėra materialūs, arba mažai materialūs, pvz Windows, sukūrė be galo didelią pinigų masę ir sunaudojo labai mažai materialių resursų. Stabdykite mokslo pažangą, sustos ir ekonomika, o kitaip neišeis 🙂

Tikiu, kad pokyčiu bus, bet ne santvarkos, o pačio kapitalizmo. Gal tai bus tiesiogine demokratija, kas jau yra fiziškai įmanoma. Problema ne idėjoje, o įgyvendinime.

Kodėl pinigai negali būti skolinami nemokamai? Jau dabar yra skolinami su palūkanomis mažesnėmis nei infliacija – nemokamai! (gaila ne man)

nesvarbu, 2009-01-19 13:35:04

Andriui:

Pinigu kiekio augimas pats savaime neturi jokios reiksmes, nes jeigu pinigu kiekis pasaulyje paaugs 10%, bet nepasikeis niekas kitas (resursai, gamyba, what have you), visas tas augimas pereis i 10% kainu augima (infliacija).

Toje paskaitoje, kuria nurode, kalba eina apie ribotu resursu suvartojimo augima (pvz. naftos) arba neribota augima ribotoj aplinkoj (populiacija). Pateiktas labai geras pavyzdys su bakterijomis, kurios dalijasi pusiau kas minute (t.y. kiekviena minute turim 2 kartus daugiau bakteriju, nei minute anksciau). Tarkim kad turim tuscia buteli ir 11:00 idedame i ta buteli viena tokia bakterija. Tarkim kad 12:00 butelis bus pilnas. Is to kyla trys klausimai:

  1. Kuriuo metu butelis buvo pusiau pilnas?

  2. Kuriuo metu bakterijos pastebes, kad pritruks vietos naujom bakterijom?

  3. Tarkim, kad pastebejus problema, kasnors suranda tris naujus tokius pat butelius – kiek laiko gales testis augimas del sio atradimo?

GL, 2009-01-19 14:44:02

Todel kapitalizmas, kaip santvarka, niekur nedings – bet kapitalizmas, kaip issigimimas kuris matomas siandien, nera tikras kapitalizmas.

Bravo nesvarbu – cia tikriausiai dienos (jeigu ne savaites) citata 🙂

Siaip panasios idejos (kaip to profesoriaus) yra filme “The 11th hour” – labai rekomenduoju pasiziureti. Nors profesionalus kritikai sako, kad jie nuplagijavo ideja nuo A.Gore’o, sakyciau, kad sis filmas – labai geras ir svarbiausia neekstremalus bei gana konkretus “The Corporation” ir “An Inconvenient Truth” tesinys…

Mano optimistinis scenarijus irgi panasus i tai ka Andrius sako – informuotu zmoniu tiesiogine demokratija – t.y. kiekvienas galetu balsuoti del kiekvieno svarbaus dalyko, apie kuri pakankamai nusimano. Neklauskit, kaip tai igyvendinti realybej 🙂 – diskusija, speju, butu ilga…

Su bakterijomis idomus pavyzdys – nors akivaizdu, kad bakterijos, skirtingai nei zmones, neturi smegenu ir negali pakankamai “suprasti” situacijos, idomus mokslinis klausimas butu, nepaisant sio akivaizdaus skirtumo, kiek panasumu visgi yra su bakteriju augimu. Nes kaip jau kazkur minejau, egzistuoja dvi esmines problemos – “exploration vs. exploitation” ir “immediate vs. delayed consumption” – galiojancios tiek zmonems, tiek bakterijoms, ir neaisku, ar zmones sias problemas tikrai sprendzia geriau nei bakterijos :]

Beje, del nauju energijos resursu, galbut perspektyviausias yra Helis-3… http://en.wikipedia.org/wiki/Helium-3#Fusion_reactions.

Briedis, 2009-01-20 08:30:36

Andriui: Aš šia tema turiu daugiau klausimų nei atsakymų.

Infliaciją vertinti reikia. Bet tada nesigauna investuoti. Gal surasčiau banko reklamą apie pensiją sulaukus 40 metų (dėl skaičiaus galiu klysti). Juk daug naivuolių tikėjo, kad galima šiandien dirbti labai daug tam, kad nedirbti rytoj. .T.y sukauptos atsargos ne tik kad neišseks, bet dar pačios savaime didės. Atsargų galima prikaupti, bet pačios savaime jos nedidėja, bet mažėja.

Bankas skolino, nes buvo vykdoma pražūtinga nepagrįstų lūkesčių, vartojimo didinimo ir ekonomikos auginimo politika. Jos vaisiai jau ima prinokti. Manyčiau, tai lėmė būtent politiniai, o ne verslo reikalai. Be valdžios paramos tokių sąlygų nebūtų buvę.

Pinigų masė neturinti materialaus atitikmens yra reikalas slidus…

Andrius, 2009-01-20 12:21:21

Kas yra progresija suprantu, todėl raginu visus suprantančius pradėti taupyti jau šendien! Tik vargu ar kas nori palikti savo erdvų būstą, atsisakyti patogaus automobilio… Todėl mes, kaip bakterijos, kol neužpildysim butelio, dauginsimės ir vartosim. Prisimenu vasarą girdėjau vieno inovatoriaus kalba (www.ted.com) , kuris sakė, kad jeigu žinotų, kad naftos kaina nekris žemiau 100$ bent 10 metų jis investuotu į alternatyvią energetiką ir sukurtų konkurencingų produktų. Tada visi pasijuokė, nes nafta “negalėjo” pigti. Kas atsitiko su tais, kurie patikėjo aukšta naftos kaina ir investavo?

Briedžiui: tu teisus, apgaudinėja naivuolius pensijų fondai, tarkim JAV ne vienas yra išnykęs dėl manipuliacijų, kas paliko žmones visiškai be nieko, o apie uždirbimus net neverta kalbėti. Vidurinioji klasė yra arklys, kuris už avižas turi vilkti visą ekonomiką, o tos kuriamos iliuzijos apie šviesu ritojų – motyvavimo priemonė.

nesvarbu: nesu žinovas bet pinigų masės augimas tikrai nevirsta infliacija, tai vadovėlinis modelis kuris apsoliučiai neveikia. Dabar JAV “kuria” $ kaip pašėlę, nes visi “gelbėjimai” daromi šviežiais $, apie infliacijas nėra jokių kalbų.

nesvarbu, 2009-01-20 13:21:49

Andriui: jeigu pinigu mases augimas tikrai nevirsta infliacija ir tai yra vadovelinis modelis kuris absoliuciai neveikia, tuomet ka veikia centriniai bankai, tame tarpe ir amerikos federaline rezervu sistema? Niutono desniai irgi yra vadoveliniai modeliai, kurie absoliuciai neveikia, nebent prisiminsi, kad jie yra supaprastinti. Grandines pinigai -> infliacija “feedback loop” yra labai ilgas, bet tai nereiskia kad neveikia. Be to, yra daug kitu parametru. Ir nesutikciau, kad visi gelbejimai daromi naujai sukurtais pinigais – yra skirtumas tarp monetarines ir fiskalines politikos. Dabar JAV naudoja (arba planuoja naudot) fiskalines priemones, nes pasiekus 0% palukanas monetarines (pinigu kiekio reguliavimas) nebeprieinamos.

Andrius, 2009-01-21 01:42:17

nesvarbu: turi pagrindo nesutikti, skaičiau vieno senatorių pareiškimus, kad jie skolinasi iš Kinijos, Japonijos ir dar nežinia ko. Man šie dalykai – be galo painus ir dabar, man atrodo, kad viskas kas susiję su pinigų mesėmis ir krize nėra atskleidžiama. Pavyzdžiui dabartinis dolerio stiprėjimas paslaptingesnis už merginų nuotaikų kaitą. Daug norėtūsi išgirsti ir pasakyti, bet manau vieta netinkama.

nesvarbu, 2009-01-21 10:08:57

Andriui: nesutikti su kuo?

Raimundas Zabarauskas, 2009-01-21 11:12:29

Gal kam įdomu būtų:

http://www.atvirai.lt/straipsniai/pasaulis/globalizacija/tikrosios-pasaulines-finansu-krizes-priezastys/

Andrius, 2009-01-21 21:34:32

nesvarbu: su mano nuomone, kad viskas daroma “naujais” pinigais. Kiek žinau pinigai bailout’ui imami iš federalinio rezervo, kuris iš nieko nesiskolina. Tai man sukelia daug klausimų, savaitgalį reikės paskaitinėti. Gal patartum šaltinių?

Ir dar, gal žinai kokios konkrečiai fiskalinės politikos priemonės (be palūkanų) taikomos JAV, bailout’as – monetarine priemonė. Ir kodėl neveikia monetarinės priemonės esant 0% palūkanom?

GL, 2009-01-21 21:57:20

http://lt.wikipedia.org/wiki/Fiskalin%C4%97_politika

Fiskalines priemones – mokesciu ir/arba biudzeto islaidu keitimas, t.y. tai ka musu valdzia dabar daro.

Ir Obama speju taip pat darys…

GL, 2009-01-21 21:59:34

P.S. turejau galvoje tai, kad Obama irgi keis mokescius ir valstybes islaidas, bet aisku nebutinai taip, kaip Kubilius daro (ir tikriausiai gana skirtingai…)