Streikas. Balansas tarp valdžios ir maišto

Nuo senovės Egipto laikų buvo žinoma – visa valdžia nuo Dievo.

Bet kas tau klausys valdžios (Dievo)! Vis išlenda ir išlenda maištininkai: Spartakas, Stepanas Razinas, geltonųjų raiščių žmonės… Įdomu ir juokinga, kad po to šimtmečių šimtmečius vieni (tam tikros valdžios…) tuos maištininkus smerkia, kiti (irgi maištininkai…) – garbina. Jau vien tai rodo, kad visuomenėje nėra sutarimo dėl valdžios galių ir paskirties, nėra…

***

Pasaulis skausmingai ieško balanso tarp valdžios ir maišto. Prancūzijoje vieni kitiems kapojo galvas. Rusijoje  maištininkai atėmė valdžią ir atidavė ją „taryboms“, kurias patys ir „išrinko“. Kinijoje valdžia pasidalijo valdžia ir maištu su chunveibinais. Daugybė šalių kaip mantrą paradėjo kartoti: demokratija, demokratija, demokratija… (gr. dēmokratia — liaudies valdžia). Nepadeda! Tai šen, tai ten vėl atakuoja maištininkai.

***

Streikai, piketai, demonstracijos, aš jums pasakysiu, yra dviejų tipų: prieš kapitalistus ir prieš valstybes. Tikrai! Jei streikuoja privačios bendrovės darbuotojai – tai streikas prieš kapitalistus. Jei streikuoja mokytojai – tai streikas prieš valstybę. Streikų prieš kapitalistus šį kartą nenagrinėsiu, aptarkime streikus prieš valstybę. Jums bus aiškiau, jai galvosite apie Zarasų rajono mokytojų streiką.

***

Jei streikuoja žmonės, kuriems atlyginimus moka valstybė, tai jie ir maištauja prieš valstybę. Ne, ne prieš vietos valdžią ar savivaldą! Nes jei ta vietos valdžia netikusi ir jos greitai bei teisingai negalima pakeisti kita, tai kalta „centrinė“ valdžia: vyriausybė, įstatymų leidėjai, prezidentas, teismai. Kodėl nepasirūpino, kad tvarka valstybėje būtų lengvai koreguojama žmonių (liaudies) valia? Juk demokratija!

***

Kodėl valstybės valdžia leidžia prieš ją maištauti? Todėl, kad per šimtmečius pasitikrino: neleisi – nuvers valdžią jėga ir gal dar galvas kai kam nukapos… Taigi geriau „nuleisti garą“. Maištaujantys, streikuojantys niršta: valdžia, daryk ką nors, greičiau daryk ką nors, o ne vien murmėk „sėskime prie derybų stalo“! O valdžia tik visaip paskirsto nuleidžiamą garą: šiek tiek atsakingiems darbuotojams (mokyklų direktoriams), šiek tiek vietinei savivaldai, šiek tiek maištininkų oponentams, šiek tiek (labai mažai…) sau.

***

Tai gal yra geresnių sprendimų? Ne, nėra! Nes visa valdžia – nuo Dievo.

Atsakymai

Burgis, 2012-09-21 09:50:07

Aktualu?…

petras, 2012-09-21 10:21:46

ne į temą. man tai nepatinka, kai dabartinė, “vakaruose” naudojama valdymo forma, ramiai vadinama demokratija. žodžio reikšmė neatitinka realybės (ypač gerai tai matyti mūsuose). galėtų kokį naują žodį sugalvot 🙂

Darius, 2012-09-21 11:36:42

dabar mūsuose yra partokratija…

sonata, 2012-09-21 19:12:03

Vakar daviau specialisto priesaiką teisme. Paskutinio sakinio neperskaičiau. “Tepadeda man Dievas” – teisėja liepė perskaityti tekstą kaip parašyta. Net ir buitinių muštynių bylos negrinėjime jau neapsieinam be visagalio. Tai gal Šeimininkas ir teisus – visa valdžia – nuo Dievo:)

Rimvydas, 2012-09-21 22:05:06

Na šiuo atveju teisėja buvo neteisi.

Vis tik keistai skamba- teisėja neteisi…

Jūratė, 2012-09-22 02:42:03

Man neįdomu, nepatinka dalyvauti vakarėliuose, diskotekose, nors jaunai merginai tai turėtų būti JAUNYSTĖ… Ką daryti su savimi?

Burgis, 2012-09-22 08:16:04

Jūratei: nieko nereikia daryti! Vakarėliai, diskotekos yra tik viena menka jaunystės smulkmena… Sportas, turistiniai žygiai, piknikai, koncertai, stilinga apranga, studijos, konferencijos, pasimatymai… O, jaunystei yra kaip atsiskleisti!

Filo, 2012-09-22 12:31:34

Jūratei: turi giliau susidraugauti su tikrąja savimi.

Nuolat skubanti ir ne per daug mąstanti visuomenės dalis turi labai daugstereotipų, bukų nuostatų apie tai, kas „priklauso“ kiekvienai amžiaus grupei. Koks apranga, koks elgesys, kokie interesai, kokia veikla…

Bet Tu, štai, jauti, kad Tavęs netraukia dalykai, kurie pagal dominuojantį „Jaunos merginos“ apibrėžimą Tau lyg ir priklausytų – pamišėliški vakarėliai, paviršutiniški pasimatymai, vienadienės mados…

Ir labai gerai, kad tais dalykais nesižavi. Tai reiškia, kad nesi pop-kultūros auka, nesi reklamos produktas, nesi primestos tapatybės įkaitė. Pati žinai, kad klausimas „kaip man geriau pritapti prie menkai sąmoningos minios“ veda į niekur.

Tu pati galvoji, ką darai su savo laiku. Pati sprendi, kam skiri savo dėmesį. Ką brangini. Ką atmeti. O visa tai reiškia, kad Tavyje yra gyva Savastis — ta dalis, kuri geriau už bet ką žino, kas tu esi, kodėl tu čia esi, ir kaip tau dera čia būti.

Būtent tą savęs dalį verta geriau pažinti. Būtent iš jos kyla tikrieji interesai. Tikrasis jautrumas. Tikrasis kūrybiškumas. Tikrasis pašaukimas. Tikrasis entuziazmas. Tikrasis gyvenimo džiaugsmas.

Filo, 2012-09-22 12:58:00

Atkūrus ir sutvirtinus ryšį su giliąja savastimi, daug dalykų, kurie gyvenime atrodė sudėtingi, tampa paprasti aiškūs.

Tada bet kurią minutę ir bet kuriuo klausimu gali savęs klausti — ar tai man reikalinga, ar tai man palanku, ar verta čia būti, ar reikalinga tai tęsti. Ir tada, jei nereikalinga, gali išeiti ne tik iš vidurio vakarėlio. Gali, pavyzdžiui, išeiti iš vidurio filmo (nors pinigai sumokėti!). Iš vidurio spektaklio (vajė, ką pagalvos snobai aplink!). Gali numesti iki pusės įveiktą knygą (nepasidėsi varnelės, bet kas iš jos…). Gali užbaigti supiktybėjusią draugystę (kažkas liūdės, bet gal bent supras kažką)…

Nes mūsų laikas čia nebegalinis. Jaunystė praeina. Viskas praeina. Negaiškim niekingiems ritualams. Netrypkim aplink abejotinus “kultūros paminklus”…

Klausykim širdies. Darykim kas patinka. Galų gale vis tiek prasmę turi tik tai, ką darom iš meilės.

Laimingai.

NiekurNeiva, 2012-09-22 21:59:47

Gal kas žino, ar (1) moksleiviai, pvz., 12-okai? ir (2) tėvai palaiko streikuojančius mokytojus ar darbdavius (Valdžią)? Kaip begalvosi, visomis prasmėmis nukentėjusi šalis yra viena – moksleiviai? Įkaitai, ir tiek.

Regina A., 2012-09-23 19:50:23

Zarasuose streiko šaknys – ne mokytojų atlyginimai. Tik Mokytojams RŪPI vaikai. O savivaldybei – ne.

Ten nueita iki absurdo taupant lėšas. Atsisakė autobusiukų. Dabar vaikas į mokyklą ratu vežamas 1,5 val. Iš mokyklos laukia visų ir vėl 1,5 val. Autobusiukai nuomuojami, seni. Dažnai sugenda kelyje. Vaikai išleidžiami dar toliau nuo namų nei mokykla. Realiai pavėžėjimui dabar išleidžiama daugiau pinigų negu anksčiau išleisdavo mokyklos, turėdamos savo autobusiukus.

Neformalusis ugdymas sumažintas vos ne iki nulio.

Ir pan. problemos (maitinimo ir t.t.).

„Teismas nepatvirtino, bet įtariama“, kad lėšos išeikvotos dėl savivaldybės kaltės specialistų, kurių nuodėmės slepiamos, ir kenčia, būtent, VAIKAI.

cimas, 2012-09-24 09:34:28

Ką tik atradau, kad per žinių radiją kai ką pražiopsojau. Bet smagu, kad pasiekiama

http://www.ziniur.lt/naujiena/b.-burgis-islindo-yla-is-maiso/?new_id=300522

Burgis, 2012-09-24 10:12:34

cimui: pamaloninote… 🙂

Barbora, 2012-10-15 12:38:11

Žaviuosi streikuojančiais. O mūsų pagrindinėje mokykloje, kur dalis mokytojų turi vos po 15 pamokų, reikalaujama,kad mokytojai už savo pinigus įsigytų mokytojo uniformas. Paskutinio susirinkimo metu direktorius grėsmingai ištarė:,,klausimas nediskutuotinas”. Visi kolegos tylėjo kaip žemė, niekas nepratarė nė žodžio, mat kiekvieną kartą išdrįsusiam paprieštarauti pasiūloma darbo pasiieškoti kitur. Štai kokia ,,demokratija” mūsų mokykloje! Patarkite, ką mums daryti, kaip pasipriešinti Kruglodurovo (kaip V.Kudirkos apsakyme) norui išgarsėti.

Saula, 2012-10-18 22:27:45

Kas čia per cūdas? Kokios dar uniformos – mokytojams?