Trys kritinės sritys

TV kanalai, radijo programos, žiniatinklio portalai ir spausdinti leidiniai rungtyniauja, kas daugiau uždirbs iš rinkimų kampanijos.

Važiuoju per Kauną, Klaipėdą, per savo miestą Vilnių ir matau portretus tų, kurie galėjo būti mano partneriai arba mano konkurentai. Nežinau, kaip tokia reklama veikia jus, bet mane tiesiog lyg elektra purto – tiek pinigų vėjais paleista!

*

Bet juk jiems (mums) reikia pasakyti, kas svarbu!

Na, tai ir pasakykite, kam save rodyti?!

*

Aš pasakysiu.

Viskas svarbu: ekonomika, finansai, energetika, gynybinė galia, keliai, namų renovacija… Stop! Taip vėl ir vėl suksime ratu. Jau ketvirtį amžiaus!

Siūlau matyti tris kritines sritis: švietimą, sveikatos priežiūrą ir teisėsaugą.

  1. Jei nesutvarkysime švietimo, tai katastrofa šalį ištiks tada, kai nebegalėsime panaikinti nevykusio švietimo pasekmių: neturėsime kvalifikuotų darbuotojų, dusime tarp neišprususių žmonių, nebus kam galvoti, kai reikės galvoti, kaip apsiginti, kaip susitvarkyti buitį, kaip auklėti vaikus ir t.t., ir pan.

*

  1. Nėra nieko baisesnio, kaip įsivaizduoti nemokšą chirururgą, palinkusį ties tavimi, gulinčiu ant operacinio stalo. Gali susitaikyti su korupcija daugelyje sričių (užjauskime tuos vargšus nevykėlius…), bet korupcija sveikatos priežiūros sistemoje – siaubas!

*

  1. Aš jau sužinojau, ką gali teisėsauga… Teisėsauga gali sukurti niekuo netikėjimo valstybę. Daugiau – vėliau.

***

Eikite ir išrinkite! Iš visų blogybių mažiausią…

Atsakymai

Burgis, 2015-02-24 19:18:59

Šiaip sau… 🙂

Rasa, 2015-02-24 19:26:05

Žadama grąžinti privalomą karinę tarnybą. Ką manote apie tai?

sonata, 2015-02-24 19:51:02

Rinkiminė kampanija gali tekainuoti vieną porą ne pačių geriausių batų ir atostogas, perkeltas iš vasaros – tiesiog eini per žmones ir “pardavinėji” …save. “Labadienaargalimaminutėleisutrukdyti”. Po to – algoritmas A: gauni sutikimą-pasakai tikslą-gauni leidimą kalbėti toliau-gauni grįžtamąjį ryšį-padėkoji.

Algorimas B: negauni sutikimo-palinki geros dienos. Algoritmas C: gauni sutikimą-pasakai tikslą-nueini nebūtinai ten, kur pasiunčia. Labiausiai patinka algoritmas D, kuris yra modifikuotas A: išsivysto diskusija. Tada sužinai, kad tų, kurie dirba urmo bazėj, labai pasunkėjo gyvenimas po transporto reformos. Tada sužinai, kad gydymo įstaigose skelbiama laukimo eilė pas specialistus yra kosmetiškai padailinta. Tada sužinai, kad daugiafunkciniai centrai yra nesąmonė, o privatūs darželiai problemos neišsprendžia… Ir t.t. Ir dar sužinai, kad žmonės su nuoskauda jaučiasi įdomūs tik prieš rinkimus, tada pagalvoji, kad bent jau savivaldos rinkimus reiktų rengti arba kasmet arba privaloma tvarka įvesti politikų vizitus ne į susitikimų sales, o į viešojo transporto laukimo stoteles, prie taros supirktuvių ir panašias vietas – ne tik problemų išsiaiškinimui, bet tam, kad pajustų nors menką gėdos jausmą. “Po darbo” išeini tada, kai 10 -tame sandėlyje pradedi sveikintis su drabužių manekenais, nelaukiant, kol jie dar ir atsakinėti pradės ;). Ir supranti, kad niekas niekada tavęs neišrinks, nes nesimatai bėgančiam stende ir nekeli skandalų… Bet vis tiek gera – elgeisi taip, kaip norėtum, kad su tavim elgtųsi.

nuoba, 2015-02-24 19:59:19

Rasai,

aš tai 10 procentų nuimčiau nuo Karo propagandos ir skirčiau Taikos propagandai

Burgis, 2015-02-24 20:00:47

Rasai: privaloma tarnyba – tik politika…

Pagalvokime, kiek tie jauni žmonės per tuos devynis mėnesius galėtų sukurti karinei pramonei!

Šiuolaikiniame kare laimi ne kareiviai – laimi mokslas ir pramonė.

sonata, 2015-02-24 20:07:48

Rasa, ką gali 3,5 tūkstančio šauktinių… darbas dėl darbo, parodymas, kad reikia statutinių darbuotojų etatų, kad valstybės biudžeto dalis tam tikslui didinama pagrįstai ir eilė iš to išplaukiančių neoficialių dalykų – dirbtinis šauktinio sveikatos pablogėjimas, korumpuotų gydytojų išaiškinimas, kompiuterių, kurie atsitiktinai parenka šauktinių pavardes, programų “nulaužimas” ir pan. Vieną pliusą matau – padidės gimstamumas, nes, kiek skaičiau, auginančių vaikus karo tarnybai nekvies.

Mindaugas, 2015-02-24 20:36:46

Privaloma tarnyba – tikrai politika, turi daryti viską, ką gali, net jei netiki, kad šauktiniai galės išgelbėti situaciją. O svarbiausi dalykai tikrai yra šie: švietimas, socialinė rūpyba, medicina, teisėsauga, kultūra. Tai pamatiniai dalykai.

apropos, 2015-02-25 06:52:23

Ponai, apie ką jūs čia? Tie prioritetai yra beveik triviali banalybė. Bet juk kalbam viso labo apie savivaldybių rinkimus. Savivaldybės susijusios sų tų sričių kai kuriais ūkiniais aspektais, bet ne daugiau. Perdengtas mokyklos stogas galbūt yra savivaldybės reikalas, bet kiek nuo to pasikeis švietimo strategija ir pasiekimai? Užtat jeigu savivaldybė ar meras sugalvos kaip išasfaltuoti nepravažiuojamus kiemus, jiems niekas nereikš pretenzijų, kad aukštojo mokslo sistema suėda krūvą pinigų ir masiškai gamina lengvo laipsnio debilus su diplomais.

Tarp kitko, p. Burgis be reikalo nuogastauja dėl medicinos, bent jau šiuo metu. Gi nesunku įsitikinti, kad į LSMU, pavyzdžiui, patenka arti 100 proc. studentų su krepšeliais (išskyrus nebent prie LSMU prieš kelerius metus prilipintą Veterinariją) – palyginimui, į MRU tiktai vienetai. Kitaip sakant, į LSMU patenka patys geriausi. Kai kuriose specialybėse konkursas dažnai susidaro vien iš šimtukininkų. Netgi iš KTUG tikriausiai didžiausias procentas abiturientų eina į mediciną. Tai bent jau intelektinio potencialo ten netrūksta. O vat kiek iš KTUG eina į technologijas ir kitas sritis, kurios kuria BVP, bet ne jį suvartoja – čia tai klausimas? Medicina gali išgelbėt pacientą, bet neišgelbės nusivairavusios visuomenės.

Burgis, 2015-02-25 07:13:07

apropos: taip, aš ir džiaugiuosi, kad bent į LSMU dar yra barjerai. Jei mes turėsime gerų medikų, tai iš gydymo turizmo galėsime uždirbti daugiau nei iš „technologijų“!

*

Ne, savivaldybės nėra susijusios vien su „ūkiniais aspektais“. Dauguma mokyklų yra savivaldybių. Tų mokyklų vadovai yra savivaldybių. Mokyklų tinklo optimizavimas yra savivaldybių rūpestis. Universitetų absolventų sąžiningas įdarbinimas miesto tarnybose yra savivaldybių garbės reikalas. Ir t.t.

Andrius, 2015-02-25 09:04:31

Individus, kurie klausia “Ar galima sutrukdyti?” reikia vyti už gynybinės miesto sienos ir užmėtyti akmenimis. Gal ten jie niekam nieko netrukdys.

apropos, 2015-02-25 09:10:46

“…iš gydymo turizmo galėsime uždirbti daugiau nei iš „technologijų“!”.

p. Burgi, kokių turit racionalių argumentų pagrįsti šiai savo tezei? Ar čia tik jūsų geniali vizija, idealiai sutampanti su prieš metus kitus išsakyta Vėsaitės idėja? Gal žinot kokios statistikos, ekonominių duomenų?

Esu girdėjęs apie realius materialius bandymus pritraukti turitingus medicininius turistus iš Rusijos. Jie baigėsi finansiniais krachais ir bankrotais bei daugiamilijoniniais nuostoliais valstybei, o kas iš to liko stebuklingu būdu atiteko Brazausko medicininei nomenklatūrai.

Tuo tarpu yra ne vienas atvejis Lietuvoje, kai kelių vyrukų kompanija, išsinuomojusi 100 kvadratų plotą, nusipirkusi kompiuterių už skolintus ir pasisamdžiusi dar kelis nekvailus žalio jaunimėlio atstovus po metų kitų turi keliolikos milijonų pardavimus. Ir puikiausiai sau gyvena be didelio triukšmo ir didelės reklamos kur nors netgi jūsų pašonėje, negavę ir neprašę anei cento iš valdžios ar EU. O jūs apie tokius dalykus net nenutuokiate, nors galbūt sutinkate juos kasdien.

Tai čia tik viena technologijų rūšis, kur pasitaiko daugiausiai greito suklestėjimo atvejų. Bet yra pilna ir kitų. Jose staigus proveržis ne taip dažnas, bet yra kitų privalumų. Ir jos ramiai sau veikia, priešingai paprastų žmogelių nuomonei, kad Lietuva “nieko negamina”, tiktai prekiauja Gariūnuose.

Burgis, 2015-02-25 09:27:44

apropos:

  1. Jeigu Jūs mane įžeidinėsite, trinsiu Jūsų komentarus ir su Jumis nediskutuosiu. Ką aš Jums blogo padariau? Kas Jūsų gyvenime tiek blogai, kad puldinėjate nepažįstamus žmones?

*

  1. Dvylika (ar maždaug tiek?…) metų redagavęs žurnalą „Kompiuterija-PC World“, apie IT verslą šį tą žinau… Bet žinau ir tai, kad tie vyrukai, jei tik rimčiau susirgs, atiduos visus uždirbtus pinigus gydytojams.

*

  1. Sėkmingo verslo yra ir be „technologijų“. Mano vaikai – geras pavyzdys. Ir jie dirba ne vien Lietuvoje, jie dirba Švedijoje, Turkijoje, Rusijoje, Ukrainoje ir dar daugelyje šalių. Bet mes visi pasirengę atiduoti DAUG pinigų mūsų mokytojams ir gydytojams. Ir jau atiduodame!

*

  1. Prezidentas V.Adamkus, jo padėjėjai Mieželis ir Bobelis pademonstravo gerus gydymosi turizmo pavyzdžius… Kai mano kardiochirurgas susiruošė į Kazachstaną, aš žinojau – prireikus skrisiu pas jį.

***

Jūs matote, ir aš matau.

petras, 2015-02-25 09:37:47

Lietuvos paverst medicinos turizmo kraštu nepavyks (bent jau greitesniu metu). labiau tikėtinas atvejis, kad geri (lietuvos universitetų paruošti, čia praktiką įgyję) gydytojai išvyks dirbti į užsienį. o tai jau nuostolis, o ne pelnas.

lietuvoje medicinos turizmą būtų gal ir įmanoma kurti, jei mes turėtume tinkamą infrastruktūrą, naujausią įrangą (turtingesniems klientams), naujausias laboratorijas ir t.t. plius dar išreklamuot reiktų gerai, kad priviliot užsienietį vykti į mūsų šalį. vnž daug reikalų 🙂

o dabartiniai studentai medicinos manau stojo į tas specialybes su perspektyva išvykti į užsienį užsidirbt rimtų pinigų (kur jau viskas paruošta jiems), aišku ne visi.

sonata, 2015-02-25 09:38:44

Andriui: mėtomės žodžiais kaip akmenimis, bet vis dar stebimės, kaip gimnazistės galėjo supjaustyt draugę. Ilgainiui ir tai gali tapti noema?

Burgis, 2015-02-25 09:50:14

petrui: joks ne nuostolis, jei geri mūsų specialistai dirba užsienyje! Jie DAUG pinigų palieka ir paliks Lietuvoje!

skaitytojas, 2015-02-25 10:45:10

Kultūra taip pat kritinė sritis. Be kultūros nėra ekonomikos,nėra valstybės pažangos.Vakarų valstybės (Prancūzija,Olandija,Skandinavijos šalys ir t.t.) tą seniai suprato.

petras, 2015-02-25 12:52:09

Taip, lietuvai gal jie ir nėra tiesioginis nuostolis. vis dėl to ir vardą garsina ir aišku pinigų išleidžia lietuvoje. aš sutinku, kad išsilavinęs ir daug savo srity pasiekęs lietuvos pilietis kur be gyventų yra vertingas. tačiau mokesčius moka ne lietuvos valstybei, gydo ne lietuvos piliečius ir didžiąją dalį pinigų išleidžia svetimoj šaly, jei jau ten gyvena. čia praradimas. taip pat ir iš jo mokysis ne lietuviai.

nebent pasisėmęs idėjų ir patirties visam laikui grįžtu lietuvon, tada 100 proc. sutinku, kad labai vertingas, bet ar daug tokių ?

petras, 2015-02-25 12:54:39

beje, nekvalifikuotus darbus užsienyje dirbantys lietuvaičiai taip pat nemažai pinigų išleidžia lietuvoje, bet ar tai yra gerai ?

M11, 2015-02-25 17:59:16

petrui: truputį ne į temą, bet ar žodį “Lietuva” specialiai rašote mažąja raide?

petras, 2015-02-26 08:25:54

Dėkui už pastabą, pasitaisysiu ;)`