Uždaromi septyni Lietuvos universitetai

Neseniai nepriklausomų Danijos ekspertų atliktas auditas parodė, kad mažiau nei pusė 2009 metais mokyklas ir gimnazijas baigsiančių abiturientų bus pasirengę studijuoti universitetuose. Yra dalykų, kurių negalima padaryti greičiau, nei gamtos leista (net devynios moterys negali per mėnesį pagimdyti vaiko…), todėl nutarta radikaliai sumažinti priimamų į universitetus abiturientų skaičių, atitinkamai sumažinti dėstytojų skaičių, bet padidinti dėstytojų atlyginimus (proporcingai Seimo narių realiųjų pajamų padidinimui), skirti lėšų įrangai atnaujinti.

Daug lėšų bus  sutaupyta sumažinant studijų programų, katedrų ir fakultetų skaičių, bet daugiausia – sujungiant kai kuriuos universitetus.

VU, VGTU, MRU ir VPU nuo rugsėjo bus vienas universitetas. Kaune vieną universitetą sudarys KTU ir VDU, LVA taps LŽŪU dalimi, o LKKA prijungiamas prie KMU. Meno ir kultūros žmones rengs vienas universitetas Vilniuje – LMTA ir VDA junginys.

Apskaičiuota, kad pensijinio amžiaus nesulaukusių dėstytojų atleisti nereikės. Nė vieno.  Išimtys gali būti dėstytojai, kurių neeilinės atestacijos pareikalaus ir katedros, ir studentai. Atestuos nepriklausomi kitų šalių ekspertai.  Atestuojami dėstytojai galės pateikti įvairiausius įrodymus (nuotraukas, knygas, straipsnius, pateiktis ir kt. – žr. nuotrauką), pagrindžiančius jų teisę dirbti universitete.

Į pensiją išleidžiami dėstytojai  neturėtų nusiminti – jie gaus dar ir solidžias rentas. Jos bus mokamos iš lėšų, gautų pardavus nebereikalingus statinius. Be to, emeritai galės siūlyti savo studijų modulius, pasirenkamus  studentų, sutinkančių už tai mokėti nedidelį mokestį.

Iš sutaupytų lėšų bus mokamos ir padidintos stipendijos gerai valstybinius egzaminus išlaikiusiems pirmakursiams, todėl nėra pavojaus, kad geri moksleiviai išvyks studijuoti į užsienį.

P.S. Jūs skaitėte romantinę fantaziją aukštojo mokslo reformos tema. Ar patiko?

P.P.S.

Dabar Lietuvoje yra šie universitetai:

1.    Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija

2.    Kauno medicinos universitetas

3.    Kauno technologijos universitetas

4.    Klaipėdos universitetas

5.    Lietuvos kūno kultūros akademija

6.    Lietuvos muzikos ir teatro akademija

7.    Lietuvos veterinarijos akademija

8.    Lietuvos žemės ūkio universitetas

9.    Mykolo Romerio universitetas

10.    Šiaulių universitetas

11.    Vilniaus dailės akademija

12.    Vilniaus Gedimino technikos universitetas

13.    Vilniaus pedagoginis universitetas

14.    Vilniaus universitetas

15.    Vytauto Didžiojo universitetas

Pasitreniruokite, nežiūrėdami į sąrašą, visus juos išvardinti.

Atsakymai

matematikos mokytoja, 2008-11-15 16:43:08

Visiškai sutinku su Jūsų siūloma aukštojo mokslo reforma. Jei taip atsitiktų (nemokslinė fantastika), jums (universitetams), gal nereiktų imituoti, kad suteikiate aukštąjį išsilavinimą, o mums (mokykloms), kad – vidurinį.

Klausimai…, 2008-11-15 17:14:30

Taip, tikrai patiko. Ir su nekantrumu laukiu, kad tai kuo greičiau išsipildytų. Bet kažin ar pakaks kantrybės.

Mantas, 2008-11-15 17:17:31

MRU su niekuo nesijungs ir pigaus maisto nedalins 🙂

Diogenas, 2008-11-15 18:33:13

Tikrai gražiai. Liuks. 😀

Egle, 2008-11-15 19:50:38

O as jau buvau bepatikinti…

Rimas, 2008-11-15 20:09:32

į temą:

trečiadienį New York’e buvo nemokamai išdalinta 1,2 milijono “New York Times Special Edition” laikraščių.

Juose skelbta, kad pasibaigė karas Irake (ir Afganistane), pagaliau pradedama pertvarkyti ekonominė sistema, uždraustas lobizmas, nacionalizuotos naftos kompanijos (ir jų pelnai skirti aplinkosaugai), svarstomas maksimalaus atlyginimo įstatymas, koledžai tampa nemokami ir t.t. =)

Žinoma, laikraštis yra “fake” (netikras) – tai milžiniškas ‘political art’ projektas, prilygstantis ’60-’70-tųjų iniciatyvoms.

Įdomu pažiūrėti niujorkiečių reakcijas, komentarus ir šiaip visą event’ą: http://www.nytimes-se.com/2009/07/04/video

O laikraščio online versija prieinama adresu http://www.nytimes-se.com – yra ką paskaityti.

Gal vertėtų kažką tokio surengti ir Lietuvoje? =)

Vladas, 2008-11-15 22:31:24

Tokias reformų naujienas derėtų skelbti balandžio pirmąją. Bet išvardijot toli gražu ne visus universitetus Lietuvoje. Žvilgtelkit į jų rodyklę. Ir tai tik universitetinės — o juk yra dar daugybė aukštųjų neuniversitetinių mokyklų. Lietuva protiniu išsivystymu toli lenkia Europą ir pasaulį? Biurokratų nuovokumu — galbūt. O proto baime — tikrai. Baigę aukštuosius mokslus diplomantai nesugeba gyventi savarankiškai ir skuba kuo greičiau pasiduoti — gauti tarnybą, įsidarbinti tarnu.

V., 2008-11-16 09:09:38

Vladui.

Kam toks tonas? Gerai pagalvojus, visi mes vieni kitų tarnai. Gal išskyrus saujelę turtingų paveldėtojų, kuriems nereikia dirbti, kad pragyventų, o tik mėgautis dykinėjimu.

O šaip juk, ką bedirbtum, ar būtum samdomas darbuotojas, ar turėtum savo firmą – toks čia ir savarankiškumas – viskas vis tiek dirbama kitiems žmonėms. Dažnai daug patogiau nebūti įmonės savininku – mažiau galvos skausmo, daugiau tiesioginės veiklos. Problema tik viena – rasti tau pačiam įdomų užsiėmimą, už kurį dar ir uždirbti galima.

Robertas, 2008-11-16 13:37:18

Malonu, sutikti bendramintį, Jūs esate teisus. Žinant kiek Lietuvoje dabar yra gyventojų, universitetų ir aukštųjų mokyklų ženkliai per daug, manau užtektų trijų universitetų visai respublikai, bet tada kokybė turėtų būt kaip pas Jus gimnazijoje, aukščiausias ,,filtracijos” laipsnis, priimami tik patys gabiausi, aukščiausius rodiklius turintys ir ateityje juo rodantys, iniciatyvūs, atsidavę 100 proc. savo specialybei žmones. Šiai dienai Maskvoje gyvena apie 10 mln., gyventojų ir ten yra 62 universitetai, 46 akademijos, 81 institutas, 4 koledžai, 5 aukštosios mokyklos kai kurie tarptautinio lygio arba aukščiausios prabos, žinant tai, kad ten visa Rusija atvyksta studijuoti, ruošiami specialistai savo šaliai. Lietuvai tokio kiekio, kurį Jūs išvardinote, nei universitetų, nei studentų kiekio nereikia, kai kas labai lengvai pradėjo leisti, o dar technikumai, ,,proftechninės” suteikiantys aukštąjį neuniversitetinį išsilavinimą, šios dundukų arba diplomuotų asilų kalyklos, jos vertos pasigailėjimo, iš jų auklėtinių koks vienas procentas perspektyvus, kiti pagaliai į ratus progresui ir taip mažai šlubuojančiai šaliai.

GL, 2008-11-20 01:07:06

“…o dar technikumai, ,,proftechninės” suteikiantys aukštąjį neuniversitetinį išsilavinimą, šios dundukų arba diplomuotų asilų kalyklos…”

Butent del tokio sovietinio poziurio Lietuvoje niekas nenori i technikumus ir net ir kolegijas eiti… Paimkite bet kuria Vakaru Europos valstybe, tarkim Nyderlandus. Ten taip vadinamu hogescholen (aukstuju neuniversitetiniu mokyklu) yra labai daug ir jos geros bei populiarios. Dauguma olandu pries eidami gerai pagalvoja, ar jie nori ismokti ka nors lengvai taikomo profesijai (tokiu atveju eina i Hogeschole) ar noretu studijuoti teoretinius / fundamentalius dalykus, o galbut net Ph.D. Didele dalis renkasi pirmaji varianta, ir del to ju niekas nevadina nei dundukais, nei asilais.

Nors musu svietimo sistemoje yra nerealiai daug ka keisti, pirmiausiai reikia keisti savo poziuri, ypac apie neuniversitetines mokyklas, ko pasekoje jos taptu normaliomis mokymo institucijomis, o ne “dunduku” kalvemis. Negali visi dometis fundamentaliais mokslais, tyrimais, ar buti vunderkindais. Bet tai nereiskia, kad zmones reikia sumenkinti, ar kad jie negaletu tureti aukstojo issilavinimo.

Kaip A.Huxley rase “Brave New World”: everyone is important and is indispensable to the society.

Manau to mums labai reikia ismokti: pagarbos vieni kitiems, nesvarbu ar zmogus didelis ar mazas, protingas ar kvailas…

V., 2008-11-20 20:32:33

Kasmet po porą trejetą mėnesių dėstau koloristiką ir dizaino pagrindus tokioj kolegijoj… Gal pusė studentų (studenčių) yra tobuli – ta prasme, kad labai nori, labai stengiasi, daro daugiau negu gali, nors intelektu ir gabumais Dievas daugumos apdovanoti nepasistengė. Būna, padaro geresnių darbų, referatų (nors ir su gramatinėm klaidom), negu kai kurie KTU Gimnazijos pritingintys genijai. Taigi “dundukų ir asilų kalvėm” niekaip nedrįsčiau vadinti.

Tiesa, yra ir kitokių… kurie darbus nusikopijuoja nuo kitų, stengiasi “nupirkti” brendžio buteliu ar kvepalais… Tų gaila, ir gaila diplomų, kuriuos jie gaus… Bet jų mažiau.

Gaila ir čia parašiusio Roberto – tokia arogancija, kurią jis čia pademonstravo, nei graži, nei kur nors nuveda…

Robertas, 2008-11-26 11:01:11

Nematau čia jokios arogancijos, paprasčiausia ne kiekviena mokymo įstaiga gali vadintis aukštąja. Viskas turi būt savo vietose. Tam yra kitas terminas- aukštesnioji, technikumas, profesinio lavinimo. Na, ko gero jei mokykla 5 aukštų tai paskubėta ją pavadinti aukštąja. O šiaip lietuviškas ,,blatnas” mentalitetas įsiskverbęs į visas gyvenimo sferas. Kaip Kaune, ir ne tik, anksčiau sakydavo, na ,,sukombinuokim” ką nors. Tai šiuo atveju ,,sukombinavo”, pramušė aukštąjį mokslą kur reikia ir kur nereikia. O kai ateina jaunuolis baigęs tokius mokslus dirbt į valstybinę įstaigą, atrodo viskas tvarkoj, kaklaraištis, kostiumas , o rašysena, atleiskit kaip su vištos koja, bendras išsilavinimas…., kažkas pasakė, būk rimtu veidu toli eisi…

Dainele, 2008-11-28 03:37:39

Nemanau, kad gerai “auksciausio lygio filtracijos” gimnazijose ar aukstose mokyklose, kaip p. Robertas paminejo.

Esu pati baigus pries daug metu gimnazija su gamtos mokslu pakraipa Vokietijoje. “Filtracija” vokiskose gimanzijose yra labai didele: kas pusmeti. Kas ketvirti moksleivio tevai gauna “melyna laiska”, jei semestro gale gresia blogas pazimys. Stressas vaikui didelis. Stressavau ir as. Siuo metu gyvenu ir dirbu JAV. Miela ziureti, kaip atsiskleidzia vaiku ir jaunuoliu gabumai: kam mokykliniame amziuje, kam universitetiniame. Priejau isvados, kad jei as buciau mokusi JAV, butu didesne dalis gabumu atsiskleide.

As uz kuo didesne universitetu ivairove ir konkurencija: vieno universiteto gamtos fakultetai, kito – medicinos, ar humanitariniai fakultetai yra stiprus ir studentams yra didesnis pasirinkimas.

Praejus konservatyvia vokieciu sistemos ugdyma, as esu uz liberalisma svietime 😉

Robertas, 2008-11-29 19:25:24

Na, gerai, jei liberalizmas tai tada visiems norintiems, ar į tą pusę žiūrintiems reikia laisvai suteikti aukštojo mokslo išsilavinimą. Vienas dėstytojas dabar jau profesorius yra pasakęs auksinius žodžius savo studentams,- ne kiekvieną asilą institutas lavina, ne aš jus priėmiau, ne man jus išmest, keliaukit toliau, o ten gyvenimas parodys kas ko vertas.

Burgis, 2008-11-29 19:32:16

Robertui: nieko sau! Už valstybės pinigus leisti universitete vaikštinėti asilams…

Robertas, 2008-11-30 15:36:10

Aš irgi prieš, bet didžioji dalis oponentų mano kitaip, tyliai ramiai kažkur vyksta procesas, o kokia kokybė nesvarbu, svarbu tik aukštojo mokslo diplomas. Sugrįšiu į pradžią:-ar trim milijonams gyventojų reikia šitiek aukštojo mokslo institucijų? Ar visos jos atitinka aukštojo mokslo reikalavimus? Manau jei sąžiningai, ranką prie širdies pridėjus daugelis sakys, kad ne.