Visuomenės klasta

– Koks tu šaunuolis! Kiek daug tu padarei žmonėms (mokyklai, miestui, šaliai, žmonijai – pasirinkite…)! Tu, tik tu gali padaryti tiek daug didingų darbų! Pasistenk, dar padaryk, mes laukiame! – ragina susižavėjusi minia (bendradarbiai, vadovai, šeima, žmonija – pasirinkite).

– Oi, nebegaliu, aš pavargau, aš praradau sveikatą, aš nebeturiu asmeninio gyvenimo, aš saulės šviesos nebematau! – dūsauja darbštuolis (mokytojas, rašytojas, gydytojas, kompozitorius, mokslininkas, genijus – pasirinkite).

– Ne, tu gali, gali! Tu privalai! Žmonija bus tau amžinai dėkinga. Mes tau medalį duosime, ordiną duosime, po mirties paminklą vidury miesto pastatysime, gatvę tavo vardu pavadinsime…

*

Tai neteisinga! Visas jaunimo auklėjimas ta kryptimi, kad reikia dirbti žmonijai, istorijai, kad reikia dirbti nesigailint savęs ir savo artimųjų yra neteisingas! Žmogus, net jei jis genijus, turi būti laimingas pats. Žmogus turi dirbti ne kam nors, ne dėl ko nors, žmogus turi dirbti mėgaudamasis pačiu darbu, kūryba. Kaip tik tie žmonės, kurie laiku suprato tai, dirbo (dirba) su polėkiu, dirbo išradingai, dirbo daug ir gerai. Ir ne tik ateities kartos džiaugėsi jų darbo vaisiais, bet ir jo kartos žmonės džiaugėsi. Be to, visuomenė jautėsi geriau suprasdama, kad nesielgė klastingai, neatėmė žmogaus gyvenimo iš jo paties. Vogti iš genijų yra gėdinga!

*

Deja, visuomenė yra godi… Todėl ji yra klastinga. Todėl ji genijams atsilygina blizgučiais arba pagarba, bet po genijų mirties. Reti bandymai atsilyginti, pagerbti dar gyvus sukelia visuomenės pasipiktinimą: „Visi lygūs, nėra lygesnių!“ Tiesa, visuomenė yra atlaidesnė, jei pagerbiamas jau mirštantis žmogus (pavyzdžiui, rašytojas, dainininkas…).

*

O galėtų būti taip: visuomenė aptinka „grynuolį“ ir sukuria jam tinkamiausias sąlygas gyventi, dirbti, kurti. Žinoma, visuomenė atidžiai stebi, kad tas „grynuolis“ neaptingtų, nepasipūstų, neužgestų… Jei taip atsitinka – prašom atgal į mūsų bendrą būrį. Bet jeitaip neatsitinka, tai žvaigždės dirba, kuria ir šviečia, o visuomenė gėrisi ir džiaugiasi…

***

P.S. Ėjau pas merą, bet nepatekau, nors buvau pakviestas, todėl toks įrašas… 🙂

Atsakymai

Burgis, 2013-11-13 13:46:41

Ne, tu, visuomene, su tuo nesutiksi… :-)))

Adefagija, 2013-11-13 15:36:04

Apie šaunumą Delfje yra geras straipsnis…

Ir dar šaunesni komentarai: tipo, Petrai, ir tOliau taip šauniai varyk :DDDDDDD

http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/p-grazulio-dovana-gejams-pribloske-uzsieniecius.d?id=63277576

ak, 2013-11-13 16:09:33

Na , ką – o kodėl tas Gražulio džinsų patobulinimas gėjams nepatiko? Juk tada reikėtų smerkti ir trumpus sijonėlius ir kelnaites su širdelės formos skylute atitinkamoje vietoje.Prisimenu mano vaikystės metais buvo garsiai smerkiamos merginos nešiojančios mini sijonėlius. Bet niekas nesmerkė dizainerio juos sukūrusio…

sonata, 2013-11-13 16:13:41

Šeimininkui: dėl neįvykusios audiencijos nieko naujo. Čia kaip Teleloto: “Bandykite dar kartą”. Iš kokio trisdešimto karto pavyks net ir įstrižaines užbraukt:))

Burgis, 2013-11-13 16:15:42

Sonatai: bet aš parašiau laišką el. paštu ir meras bematant atsakė! Kitą savaitę susitiksime.

ak, 2013-11-13 16:26:32

Na o dėl to dabo visuomenėje pasidalinsiu savo turistų sekcijos trenerio išmintimi – tas kuris nepajėgia pasirūpinti savimi vargu ar pajėgs padėti draugui. Visų pirma pats turi stengtis, kad netaptum grupei našta. Jeigu esi stiprus ir sunkią kuprinę tau nešti vieni niekai – gali paimti iš silpnesnio, atsiliekančio draugo ar merginos pora kilogramų svorio. Tačiau tik tuo atveju jei paėmęs atsilikėliu netapsi pats ir dėl to tau nebus bėdų. Gali gulti palapinėje prie krašto, jei tikrai žinai, kad nepersišaldysi. Šią išminti suvokiau Kaukaze, viename pirmųjų savo žygių, kai tamsius savo akinius atidaviau mergaitei o pats po dienos apakau nuo sniego spindesio ir ėjau užrištomis akimis bei negalėjau dirbti jokio darbo. Vadas mane išplūdo ir išvadini debilu. Argumentai – tempti pusšimtį kilogramų sveriančią mergiotę – daug lengviau nei šimtakilogramini berną. Be to aš buvau apmokytas – mokėjau statyti palapines, kurti laužą bei dirbti galybę visokių naudingų darbų. Gi ta, kvaila mergiotė, kuri pamiršo pasiimti tamsius akinius vis tiek buvo našta – vėmę, viduriavo neturėjo jėgų – ji buvo žalia naujokė, ją būtų vis tiek reikėję tempti, tai, kad ji išliko neapakusi grupei naštą palengvino labai nedaug. Na o už aklą mane darbus turėjo dirbti kiti – aš galėjau tik sėdėti ir laukti, tad grupei irgi tapau sunkia našta. Laimei tas apakimas truko neilgai – maždaug po trijų dienų vėl ėmiau matyti, tiesa iki žygio galo akis laikiau užsirišęs marle eidamas per ledynus ir sniega. Na tai tiek – akinių iš merginos neatsiėmiau, ji man irgi nesiūlė, atsidėkoti irgi nepabandė. Net nesikalbėjome su ja… Tiesa, vėliau eidamas į ledynus tų akinių įsidėdavau dvejus.

M11, 2013-11-14 11:06:38

Šeimininkui: mintis galbūt naujai temai – kada kalbantis su žmogumi galima pakelti balsą? Kada galima šaukti ant žmogaus? Ant vaiko? Ant moksleivio? Ant studento? Ant tėvo? Ant biurokrato?

ir, 2013-11-14 11:32:40

M11: NIEKADA

Burgis, 2013-11-14 11:53:35

M11: taip, tai gera tema! Aš parašysiu, bet ne šiandien. O kol kas nesutiksiu, kad „niekada“. Niekada nesutiksiu, kad „niekada“! Aš labai nusiminčiau, jei niekas niekada prieš mane nepakeltų balso. Suprasčiau, kad niekas manęs nebemyli, niekam aš nebesu svarbus. Gal net esu miręs…

ir, 2013-11-14 13:10:20

o aš labai nusimenu,kai prieš mane pakelia balsą,bet dar labiau nusimenu,kai pati pakeliu…

Rasa, 2013-11-14 13:28:18

Dažnai geriausiai girdima tai, kas pasakoma visai tyliai.

Man taip atrodo.

petras, 2013-11-14 16:29:17

tai jo, tada žmogus ausis net įtempia, kad tik išgirst, ką kitas pašnibždom sako. aišku, jei visai tyliai kalba dalykus, kurie neįdomus, tai kitas žmogus tikrai nesiklauso. man taip atrodo.

todėl tikriausiai žmonės kelia balsą, kai kalba neįdomiai ir neaktualiai kitiems, bet įdomiai ir aktualiai skamba pats sau, ir bando kitiem prikišt tai, galvodamas, kad jeigu rėks tai jau jį tikrai girdės. aišku nepagalvoja, kad klausančiajam tie garsūs žodžiai gali pro vieną ausį įeit pro kitą išeit 🙂

oj dar būna skardžiabalsių, pvz. kai su mama šneku telefonu, kartais net per atstumą atitraukiu telefoną, kitaip ausis skauda 🙂

Regina D., 2013-11-16 13:59:10

Jei galėčiau, už šią temą svetainės šeimininkui paspausčiau kokį šimtą “Patinka”. Gerbiamas Burgi, labai prašau – parašykite šia tema ir į “Dialogą” ar “Lietuvos rytą”.

Kai koks nors valdininkas, vadovas, žurnalistas, kolega ir t.t. pradeda panegiriką, žinau – toliau seks primygtinis pageidavimas padaryti vieną ar kitą darbą, be abejo, nemokamai arba už simbolinę kainą. Darbą arba sudėtingą, arba “nepatogų” – mat kiti nemėgsta nei rankų teptis, nei nuomonės reikšti, nei atsakomybės prisiimti. Štai paskelbė “Dialogas”, kad užsidaro, ir iškart komentaruose įrašas: kur dingo Regina D., kodėl nepasako savo nuomonės? O kodėl turėtų? Kaune ketvirtadienį buvo pagrindinio ugdymo programos projekto svarstymas – įdomu, kiek lituanistų apskritai tą projektą svarstė. Projektas prilygsta siaubo filmui – apie tai rašo ir Evaldas Bakonis: (http://www.bakonis.lt/2013/11/15/apie-programu-nederme/)

O lituanistai dangstosi nieko neveikimo frazėmis (“Ai, vis tiek niekas nereaguos”) ir laukia, kol jų darbą vėl padarys kelios mokytojos iš LKLMS (Liet. klb. ir lit. mokytojų sąjungos), jos ir visus “velnius” iš ministerijos atsiims…

Ir dar – jei dirbi visos Lietuvos labui, rajono / miesto valdžia sako: O ką tu padarei miestui / rajonui? Mokyklos vadovai antrina: O ką tu padarei mokyklai? Galiausiai paskelbiama tezė (jos autorių šimtai, vienas iš jų – mūsų gimnazijos pavaduotojas, darbų mokytojas): VISI DIRBA VIENODAI.

Dar vienas išnaudojimo būdas gimnazijose: duoda 1 val. papildomo ugdymo, o reikalauja, kad dalyvautum su mokiniais visuose įmanomuose ir neįmanomuose konkursuose (ir laimėtum), mano atveju, tai būtų lietuvių kalbos olimpiada, antikos olimpiada, kūrybos konkursas “Auksinis rudenėlis”, Jaunųjų filologų konkursas (įvairios sekcijos), skaitovų konkursas ir DEBATAI. Mokytojos, kurioms davė po 3 val., niekada niekur nedalyvauja, bet jų nesirenka mokiniai, joms trūksta krūvio, tad duoda iš papildomo ugdymo. O man pasako: Tu gali, – ir viskas tuo baigiasi…

Burgis, 2013-11-16 14:02:32

Reginai D.: džiaugiuosi, kad buvau naudingas Jums…