Žirgai, šunys ir žmonės

Sunku įsivaizduoti labai mažą (pavyzdžiui, šuns dydžio) žirgą. Kai sakai „žirgas“, pats supranti, kodėl nesakai „arklys“. Žodis „žirgas“ tam gyvuliui yra kaip kokybės ženklas. Svarbiausia – pastebėkite, kad beveik visi žmonės vienodai įsivaizduoja žirgus. Leiskite jiems (žmonėms) nupiešti po žirgą – visi pieš panašius.

*

O dabar pagalvokite, kas įvairiems žmonėms yra „šuo“? Didelis, mažas, piktas, gauruotas, plikas, geras? Tik pagalvokime, kaip vienas nuo kito skiriasi šunys! Vienas – kaip veršis, o kitą gali į kišenę įsidėti. Kambarinis pudeliukas – vietoj žaisliuko, o vokiečių aviganis – gynybai ar paieškai.

*

Bet kur ten šunų įvairovei iki žmonių įvairovės! Žinoma, jei vertinsime tik dydį, tai žmonės panašesni ne į šunis, bet į žirgus, tačiau jei vertinsime kitas savybes, tai mes tikrai panašūs į šunis… Štai knygomis apsivertęs mokslininkas, o štai butelius parduoti tempia dvokiantis latras… Štai tviskanti gražuolė lipa iš prabangaus automobilio, o štai pigiai save parduoda prasigėrusi stoties gražuolė… Štai bukagalvis vagis nučiupo menką grobį, o štai valstybinis vagis mėgaujasi permanentiniu vagies gyvenimu…

*

Ir netrukus visi tie šunys – atsiprašau, žmonės! – ateis tau ir man išrinkti valdžią. Kiekviena asaba turi lygiai po vieną balsą. Vienodos vertės. Jei neisi su jais visais balsuoti – neatliksi savo pilietinės pareigos. Net jei matai, kad ne tavo lygio (kas tas „lygis“?) balsuotojų iš anksto yra dauguma, vis tiek turi atlikti beprasmišką ir beviltišką procedūrą…

*

Tai ką, užsiimame selekcija? Žirgai ir šunys selekcionuojami… Deja, visi bandymai (per tūkstantmečius!) išvesti geresnę žmonių veislę baigėsi nesėkmingai. Nesėkmingi buvo ir bandymai diferencijuoti turinčius teisę ką nors rinkti. Bet gal patys žmonės galėtų atsisakyti tos teisės ir pareigos? Pavyzdžiui, jei man pasiūlytų rinkti kompozitorių sąjungos prezidiumą, aš atsisakyčiau. Nieko neišmanau, tai ne mano sritis… Bet jei pasiūlytų rinkti kandidatą „Eurovizijai“? Ko gero, aš pagalvočiau: su visu išmanymu, patyrimu, „iš bendrojo išsilavinimo“ – nueisiu ir išrinksiu! Dar geriau nei žinovai!

*

Va, taip bus ir spalio rinkimuose…

Atsakymai

Burgis, 2012-09-10 20:37:41

Įvertinkite…

Rimvydas, 2012-09-10 21:49:33

Va čia paspausčiau ir šimtą pliusikų 😉

Įmanoma, bet užteks ir vieno- teisybės dėlei 🙂

NiekurNeiva, 2012-09-11 07:25:48

Manau, kad iš rinkimų tikimasi panašaus rezultato kaip iš Didžiųjų skaičių dėsnio – kažkokio “tikrojo” vidurkio. Žinia, problema su tuo dideliu nepriklausomu šuniukų/ponių skaičiumu…

Mr. Student, 2012-09-11 11:53:34

Dėstytojau,

rugsėjo 7 d. leidimo IQ žurnale yra skyrelis apie tinkamus Lietuvai ministrus. Jūs įvardijamas kaip tinkamas užimti švietimo ir mokslo ministro kėdę. Ar jums pačiam nebūtų įdomi ši pozicija?

Burgis, 2012-09-11 12:55:32

Mr. Student: ačiū, kad tai priminėte čia. Apie tai čia jau buvo parašyta, bet man vis tik smagu, kad gyvenu ne be draugų…

*

Ne, ministro postas manęs nedomina. Kodėl? Pirma, aš gyvenu Kaune ir nelabai norėčiau persikelti į Vilnių. Bet tai ne pagrindinė kliūtis – reikėtų ir persikelčiau. Kur kas svarbiau, kad negalėčiau būti „neveikiantis“ ministras. O tam, kad galėčiau veikti, aš turėčiau turėti ir galingą komandą, ir tinkamą užnugarį. Komandą gal ir surinkčiau, bet iš kur gauti tą užnugarį, jei dabar už nugaros daugybė veikėjų daro viską, kad tik niekas nesikeistų…

Pagaliau dar viena priežastis – man būtų labai sunku atsisakyti tos veiklos, kuria dabar užsiimu…

Smile, 2012-09-11 15:48:01

politnekorektiškas, bet mano akimis žiūrint, labai taiklus atsakymas į klausimą apie selekciją, nepatingėkit pažiūrėti:

http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/538781_436865113033166_1568044870_n.jpg

beje ir vaistas slypi pavadinimuose