Žmogus yra didis. Pilietis yra menkas.

Kadaise susidomėjau, kai Vilnius pasistatė paminklą Frankui Zappai, kas, kam ir kur gali pasistatyti paminklą? Pavyzdžiui, Kėdainiai – Luciano Pavarott’ui (nemoku užrašyti!)? Kiek turėtume įveikti kliūčių, kad prieš gimnazijos pastatą galėtume pastatyti paminklą Antonui Makarenkai? Nežinote, kas tas A. Makarenka? Bet aš nežinau, kuo Vilniui nusipelnė F.Zappa!

*

Dabar Kaune turime paminklą Karoliui Vojtylai (kitaip – Jonui Pauliui II). Kas ir kiek kliūčių įveikė, norėdamas jį pastatyti? Panašu, kad kliūčių nebuvo… Konkurentai silpni. Rėmėjai – didingi, galingi. Piliečių visuomenės balso negirdėjau. Komentarus skaitau, bet tai rašo „mėnesienos žmonės“, tiesa?

*

Ar užteks vietos didingų žmonių paminklams? Ar užteks lėšų? Greta maestro Vytauto Kernagio turėtų prisėsti maestro Virgilijus Noreika, maestro Eduardas Kaniava, maestro… Ne, Nidoje visi netilps!

*

Gintaras Karosas įkūrė Europos parką. Šaunuolis! Viliumas Malinauskas įkūrė Grūto parką. Šaunuolis! Didingi žmonės, kas ginčijasi? Kažkas įkūrė Klaipėdos universitetą, Šiaulių universitetą, …, o dabar sudaryta komisija sumažinti universitetų skaičiui. Ar užteks tvirtybės piliečiams įveikti didingus kūrėjus? Ar reikia įveikti? Kuriuos reikia įveikti? Gal KTU gimnazijos steigėją?…

*

Visi, kurie turi laiko, čia gali pasakyti piliečio nuomonę.

Atsakymai

Darth Vader, 2011-06-06 18:21:45

Pilietis kaip tik didesnis už žmogų,nes žmogumi gali būti ir serijinis žudikas. Pilietis – tai aukščiausia pakopa, aukščiau tik dangus.

Paminklams kliūčų vidsada yra – ir paveldo apsauga, ir savivaldybės architektai ir t.t. Konkurencijos čia išvis nebūna:arba reikia miestui paminklo,arba ne.

o štai aukštųjų, išlaikomų biudežto, Lietuvoje per daug. Užtektų kokių 3-4 per visą Lietuvą ir dar kokių 5 specifinių. Visa kita turi išnykti kaip dilplomuotų bedarbių kalvės.

Persona Grata, 2011-06-06 19:01:20

Darth’ ui- pilietis visada yra žmogus (ne žmogus piliečiu būti negali) 😀

Serijinis žudikas visada bus kažkokios šalies pilietis 😀

Nors smagu, kad vertinate pilietybės kaip ypatingo ryšio su valstybę svarbą, bet vis dėlto žmogus ir žmogaus teisės yra objektyviai svarbesnė kategorija už pilietybę. Žmogaus teisės, kaip jau seniai pripažinta tarptautinės bendruomenės, yra prigimtinio pobūdžio bei universalios nepriklausomai nuo pilietybės. Pilietybė- nacionalinė kategorija. Žmogus- supranacionalinė.

O šiaip žiūrint plačiau visi esame vieno pasaulio gyventojai.

nuomone, 2011-06-06 20:53:00

Taip taip, žmogaus teisės, žmogus – vertybė, aukščiau visko…. pasaulio pilietis….

Tu, Persona Grata, dar daugiau knygų paskaityk ir prie kompiuterio komentarų parašyk. Apie pasaulio gyventojų teises.

Esi iškišęs nosį kadanors toliau nei Europa? Tu pasakyk kur žmogaus teisės Afrikoje, Artimuosiuose rytuose, Azijoje.

va pvz. :

http://www.businessinsider.com/wikileaks-haiti-minimum-wage-the-nation-2011-6

Kur šitų vergų teisės? Atsakyk tu man, žmogau, VIENO pasaulio gyventojau.

Persona Grata, 2011-06-07 08:37:55

Miela nuomone, Jūsų komentaras tik atskleidžia labai prastas geopolitines žinias. Bet su mielu noru atsakysiu į jūsų retorinius klausimus, kad dabar jau žinotumėte 😀

  1. Europoje- žinoma Europos Tarybos 1950 priimta ir 1953 įsigaliojusi Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių konvencija. Taip pat čia yra institucinė sistema, kuri efektyviai prižiūri konvencijos laikymąsi (su Europos žmogaus teisių teismu priešaky)

Ir Europos Sąjunga savo ruoštu yra kažką priėmusi.

  1. Jungtinių Tautų žmogaus teisių apsaugos sistema (JT, kaip žinote, yra tarptautinė organizacija, neturinti regioninio pobūdžio). Ją sudaro Jungtinių Tautų Chartija:

a) Visuotinė žmogaus teisių deklaracija

b) Tarptautinis pilietinių ir politinių teisių paktas

c) Tarptautinis ekonominių, socialinių ir kultūrinių teisių paktas.

Čia taip pat yra Jungtinių tautų žmogaus teisių komitetas, prižiūrintis aukščiau išvardintuose dokumentuose įtvirtintų žmogaus teisių laikymąsi (yra ir “lietuviškų” bylų jei galimybė apginti savo teises šiame fronte skamba utopiškai :D)

  1. 1948m. Amerikos žmogaus teisių deklaracija ir 1969m. Amerikos žmogaus teisių konvencija.

  2. 1981 Afrikos žmogaus ir tautų teisių chartija.

  3. 😀 Yra net Nepriklausomų valstybių sandraugos žmogaus teisių konvencija, priimta 1995m.

Taigi tikiuosi parodžiau, jog žmogaus teisės- globalus reiškinys. Žmogaus teisių turinys yra aiškintinas maždaug vienodai visame pasaulyje. Realios, efektyvios priemonės egzistuoja. Ir jei atsitiktų taip, jog Dartho Vaderio valdomas rėžimas spjautų į žmogaus teises, imtų grubiai pažeidinėti žmogaus teises, JT generalinė asamblėja ir saugumo taryba sankcionuotų tarptautinės bendruomenės susidorojimą su agresoriumi 🙂

Na o LOGINIU aspektu, nuomone, darote tokią dažną ir tipinę klaidą- netaisyklingą generalizaciją, kai imami vaizdingi, ryškūs, skaudūs, emociškai veikiantys pavyzdžiai ir manoma, kad tai pakankamas pagrindas daryti bendrą taisyklę apie vykstančius reiškinius. Deja, drįstu teigti, kad tokie kaip jūsų pavyzdžiai yra daugiau išimtys, o ne bendra taisyklė. O visiškas, absoliutus žmogaus teisių garantavimas kiekvienam yra siekiamybė labiau nei esamybė, bet turint tokią siekiamybę- orientyrą, progresas yra prasmingas. Peace. Love. No Vaders :D*

petras, 2011-06-07 09:42:24

manau visa tai tik iliuzija. realiai stipresnis valdo silpnesnį ir jį išnaudoja. žmonės prisigalvojo įvairių gyvenimo modelių, bet juos bet kada stipresnis gali apeit, pamint ir visi tie susitarimai nebeturi jokios galios. čia kaip žodis prieš veiksmą, neturi jokio pranašumo.