Žodis: ginklas, dovana, skydas…

Gruodžio 7, Sekmadienis

* Pamažu pradedu atgauti teisę kalbėti…
* Mano priešai žinojo – pirmiausia reikia uždrausti man kalbėti!
* Mano draugai šypsosi: užstalėje galėtum kalbėti mažiau…
* Vakar mes atšventėme mūsų labai gero draugo gražią sukaktį. Nuostabi šventė! Puikūs žmonės, puiki programa, puikus maistas, gražios dainos! Ir dar vienas gėris – man leido deklamuoti!
* Į šią svetainę jau užklysta tik trys pacientai. Jie labai pyksta, kad trinu jų komentarus. Bet juk aš tik stengiuosi padėti, nes jie nemoka kalbėti…
* Kiti šios svetainės lankytojai rašo taip gerai, kad aš jau beveik priklausomas: einu ir einu paskaityti…
* Nuostabiausias palydėtuves surengė man Mokytojai, gimnazistai, kadenciją baigusieji gimnazistai. Fantastiškiausias palydėtuves! Bet pikti internautai vis tiek rado kaip prisikabinti – aš ne taip kalbėjau…
***
Taigi dabar ir pradedu kadenciją baigusio direktoriaus pamokų ciklą.
Pirmoji pamoka – kaip kalbėti.
Teisinga taisyklė tokia: kalbėk apie tai, ką galvoji, ir galvok apie tai, ką (kaip) kalbi. Bet ta taisyklė turi daugybę išimčių!
1. Paruošta kalba dažniausiai yra blogesnė už neparuoštą. Žinoma, turiniu ji geresnė, bet širdies, jausmo, nervo žymiai daugiau neparuoštoje kalboje! Išleistuvėms aš neruošiau kalbos! Jokiu būdu to negalima buvo daryti! Kalbėjau savo draugams, ne prokurorams.
2. Jeigu kalbėdamas jaudiniesi – tai ir jaudinkis! Tavo jaudinimasis šimtą kartų svarbesnis už tavo kalbos sklandumą.
3. Niekada nekalbėk taip, „kaip reikia“! Yra žmonių (vargšiukų…), kurie kaip tik tokios kalbos ir laukia: konferencijose, vestuvėse, laidotuvėse, išleistuvėse… Bet niekas po valandos nepasakytų, apie ką tu kalbėjai! Pasakytų tik tiek, kad kalbėjai gražiai, teisingai. Ar tau to pakanka?
4. Kalba visada yra proto ir jausmo rezultatas. Ko daugiau? Jei aš tau kalbėsiu apie meilę, tai bus beveik vien tik jausmo rezultatas, o jei kalbėsiu apie matematiką, tai bus beveik vien proto rezultatas. Bet štai pavyzdys: klasėje norėjau įrodyti, kad i^i=e^(-pi/2) ir susipainiojau lygioje vietoje, nes tuo metu mane degino išsiskyrimo jausmas…
5. Šiam kartui paskutinė išimtis iš taisyklės: tu kalbi taip, kaip tu kalbi, o aš kalbu taip, kaip aš kalbu. Pasilaikyk sau pamokymus! Aš nesikeikiu, nekalbu šlykščiai. Ko dar nori? Nepatinka – nebūk ten, kur aš kalbu!
***
Antroji šios temos dalis bus vėliau… Kada? Dar nepasakė…

patiko(1)