16, 36, 56

Kandi replika kitoje temoje paskatino mane parašyti šį opusą…

Kodėl žiniatinklyje žmonės dažniausiai vienas kitą kandžioja, o ne glosto? Kodėl nesilaiko V.Lenino nurodymo, kad kritikuoti reikia reiškinį, faktą, o ne žmogų?

Ko mes turėtume siekti žiniatinklio erdvėje?

***

Suskirstykime žmoniją į tris grupes: 16, 36 ir 56 metų. Kiekvienas save priskirkite kuriai nors grupei. Suteikiu kiekvienai grupei po sąlyginį pavadinimą: paaugliai, žmonės ir seniai.

Panagrinėkime, kaip kiekviena grupė žiniatinklyje vertina save ir kitas grupes, kaip bendrauja.

***

1. Paaugliai su paaugliais.

Būk kietas, dar kietesnis, kiečiausias! Būk “krūtas”! Nesirink nei žodžių, nei kalbos taisyklių, nei rašto ženklų. Rašyk puskalbe. Žinai, kad tavęs niekas nepasigailės, todėl nesigailėk kitų. Bet gali suvaidinti ką tik nori: draugą, priešą, auką, žvėrį, proto bokštą, mados žinovą…

Siekiamybė: tik šiek tiek suapvalinti kampus…

***

2. Paaugliai su žmonėmis.

Gėrisi, pavydi, kandžioja, mokosi. Kaltina: didis džiaugsmas kuo tiksliau įvardinti žmonių klaidas, ydas. Moko: nėra geriau kaip mokyti tuos, kurie kėsinasi mokyti tave.

Siekiamybė: nieko nereikia keisti, bet norėtųsi perskaityti ir suprasti sakinius.

***

3. Paaugliai su seniais.

Ignoruoja. Šaiposi. Nurašo. Kartais tingiai, be aistros aploja… Stebisi, kaip tie seniai gali būti tokie buki, kodėl tie seniai džiaugiasi nieko vertais dalykais.

Niršta, kai seniai bando užgulti patirties svoriu: juk amžius proto neprideda!

Siekiamybė: seniai dar norėtų būti kaip žmonės.

***

4. Žmonės su paaugliais.

Žinoma – moko. Kaltina ištvirkimu, grubumu, nemokšiškumu, apatija. Viskuo kaltina. Bet ir gėrisi kai kuriais, kai kuriuos giria, kad dar skaudžiau įgeltų daugeliui.

Siekiamybė: supraskime; suraskime perliukų ir tiesiog gerų vaikų. Mokykime išradingai, neįžeidžiai.

***

5. Žmonės su žmonėmis.

Konkurencija kaip liūtų narve. Subtilybės giriant, peikiant, keikiant. Išradingumas kenkiant. Supratimas, kad pats nepakilsi virš kitų, kol tų kitų nepavergsi, nesupeiksi. Kasdieninis siekis nuslėpti savo trūkumus ir išryškinti savo privalumus. Vaidyba neapšviestoje scenoje.

Siekiamybė: būkime paprastesni, atviresni, atsainesni.

***

6. Žmonės su seniais.

Gana pagarbūs. Gana atsargūs – seniai dar oho kiek gali… Gana atlaidūs – seniai gi… Bet nurašo, jau nurašo… Žmonės žino, kad jie gudresni, aršesni, klastingesni už senius, turi daugiau ryšių ir įtakos.

Siekiamybė: išeik į ringą ir susigrumk! Kaip lygus su lygiu.

***

7. Seniai su paaugliais.

Ir giria, ir keikia, ir pavydi, ir užjaučia. Supranta, kad niekuo padėti negali, kad nieko pakeisti negali. Bet stengiasi, stengiasi juk! Nemoka rasti tinkamo rakto, tai rakina kuo pakliuvo. Kartais pataiko!

Siekiamybė: tegu kiekvienas kalba savo kalba, apie save, bet tegu kiekvienas išklauso kitą. Gal ir nebus naudos, bet žalos neturėtų būti.

***

8. Seniai su žmonėmis.

Naudoja jėgą. Spaudžia į kampą. Triuškina išmintimi, patirtimi, slaptais ginklais. Seniams įtinkančių nedaug, o įtinkantys sudievinami. Seniai nepasigailės suklydusių žmonių – ne vaikai gi klysta! Seniai nepasitrauks, neatsitrauks, žmonėms vietos neužleis.

Siekiamybė: žmonės turėtų prisiminti, kad greitai bus seniai, o seniai turėtų prisiminti, kokie jie buvo žmonės.

***

9. Seniai su seniais.

Ne ta kompanija. Seniams reikia jaunesnių, seniai senius dažniausiai erzina. Bet kartais tarpusavyje susikauna kaip jaunystėje: ginklai žvilga, judesiai tikslūs, žodžiai taiklūs. Tik visi kautynių dalyviai supranta – laimėjusių (gyvenimo) jau nebus… Po tokio supratimo frazės sutrumpėja, atsainumas padidėja, kai kas išvis palieka tą erdvę.

Siekiamybė: nebūtina visada žaisti jėgos žaidimus, kartais galima pažaisti šaškėmis.

***

Stebiuosi, kad visa tai parašiau per 20 minučių…

Atsakymai

Is salies, 2010-02-18 22:00:53

Yra labai gera patarlė:

“Nebijokime suklysti, bijokime neklystančių”.

Tik tiek.

Rasa, 2010-02-18 23:51:35

O ką reiškia “opusas”?

Saula, 2010-02-19 00:27:10

9 punkte: Na, jau… O kur „Pas’vartyk, antela“? 🙂 Čia nei “šaškės”, nei ginklai. Harmonija kaip laiko nugludintas brangakmenis… Vertybė

sonata, 2010-02-19 07:21:15

Graži shema, kaip horoskopas “…visiems dvylikai zodiako ženklų..”:) Na netelpa man į tą shemą Rasa, netelpa:)

sonata, 2010-02-19 07:23:15

ui, “c” praleidau:)) “shema” =”schema”… negerai Bransoną skaityt per naktį:D

Rasa, 2010-02-19 08:57:32

Sonatai: 😀 Bandžiau patyliukais save įtalpinti į tą schemą, bet nusprendžiau, kad arba dar kažko pradžioj nepriaugau, arba kažkur kitam gale jau sukriošau, tai dėl to man šiek tiek kitaip atrodo… 🙂

O apskritai pagalvojus, tai dauguma mūsų problemų bendravime dėl žmonių susireikšminimo…

Kodėl žmogus nori pažeminti kitą? Nes nori būti truputį bent kažkur reikšmingesnis.

Kodėl žmonės įsižeidžia ar supyksta? Nes paklibinamas jų “reikšmingumas”.

Kada tampi beveik NEPAŽEIDŽIAMAS? Kai numeti šalin susireikšminimą- tavęs nebegali sužeisti, neturi kurioj vietoj… 🙂

Bet tai taip žmogiška, kad visi kartais susireikšminam 🙂 Man norėtųsi, kad mane tie momentai ištiktų kaip galima rečiau 🙂 Nes paskui prastai pasijauti, norisi pagailėti savęs, norisi, kad kažkas apsikabintų… 😛 Pyksti ant nežinia ko 🙂

eismo, 2010-02-19 08:58:49

tai, kad labai puikybė prasimuša … kartą Kopenhagos oro uoste stebėjau žmones ir supratau, kad nemažai jų yra panašūs į povus 😉 linkiu netapti …

Ramunė, 2010-02-19 10:41:16

O man schemos nepatinka. Suprantu, kad tiksliųjų mokslų atstovai kitaip negali. Bet bandymas suklasifikuoti įdomus.

petras, 2010-02-19 13:43:59

Manyčiau labiausiai keista vidurinę grupę įvardint kaip žmones, o kitus kaip nežmonėm. galima tiesiog pavadint suaugusiais. o šiaip neįmanoma žmonių į tokius mažus rėmus sutalpint 🙂 o nesutikčiau su paauglių – senių, ir senių – paauglių santykiais. manyčiau jie klostosi pagal principą, kaip tu man, taip aš tau.

eismo, 2010-02-19 14:38:10

o žmonėmis vadinti savo amžiaus grupę nėra keista, kiti dar ne žmonės, o treti jau seniai 😉

burgis, 2010-02-19 19:49:49

Opusas (opus) yra kūrinys, kompozicija (dažniausiai muzikos).

Visi, kurie netelpate į schemą, – pagirkite save, esate asmenybės. Kai kurios – gana egzotiškos, gal net arogantiškos… Bet tai gerai!

Rasa, 2010-02-19 20:02:23

Na nežinau… Egzotiški būna pOpuasai (čia kad Sonata mane pataisytų :), o arogantiški- akiplėšos-blogai… Tai kas čia per asmenybės, nėr už ką ir girti… 🙂

Rasa, 2010-02-19 20:22:58

Beje, jaunimas turi žodį, kuriuo apibūdina žmones, netelpančius į rėmus- “išėjęs” 😀 Daugiaprasmis žodis… Ir ne koks keiksmažodis… 😀