52 procentai

Tai ne Lietuvos problema. Tai ne tik Europos problema. Tai – civilizacijos krizė. Pažvelkime plačiau…

*

Aptarinėjami rinkimų rezultatai. Tas gavo tiek procentų balsų, anas – tiek…  Kieno balsų, aš klausiu?!… Beveik nekomentuojama tai, kad 52 procentai balsavusiųjų yra svarbesnė problema nei antrojo ir trečiojo ar penktojo ir šeštojo kandidato problema.

Aš balsavau. Man įdomu, ar tik nepatekau į blogą kompaniją? Balsavo tik 52 procentai rinkėjų. Tai gal patys protingiausi, patys įžvalgiausi, patys doriausi nebalsavo? O aš, neišmanėlis, nuėjau su tais, kurie mažiau piliečiai nei kiti piliečiai…

*

52 procentai yra nei daug, nei mažai. Įdomu, kada pasakytume, kad balsavo daug? O kada pasakytume, kad balsavo tiek mažai, jog visiems tapo aišku – tai krizė. Kurioje pasaulio šalyje tai jau pasakė? Ar pasakė?

*

Žvelgdamas iš istorijos tolybių matau, kad per 10000 metų žmonija ne kažin ką išrado. Na, yra popiežiaus rinkimo procedūra. Keista, mistiška, bet gal efektyvi? Na, buvo luomai, buvo valdžios paveldėjimo teisė. Kai kur liko, bet tik kaip egzotika, kaip „kultūrinis paveldas“. Na, buvo ir yra diktatūros, bet juk mes nemėgstame diktatūrų, tiesa? O savo rinkimus su nerinkimais pateisiname, tiesa?

*

Suprantu, kad žmonija nemoka, nesugalvoja geriau. Kai kur bando priversti balsuoti. Ar kiti skuba pasinaudoti ta praktika? Ne. Kai kur (JAV) šaržuoja rinkimus teigdami, kad kiekvienas žmogus gali tapti šalies prezidentu, užmiršdami pasakyti, kiek tai kainuoja. Kai kur kandidato privalumas – dvi trys žmonos, meilužės, kai kur – Harvardo ar Prinstono diplomas, kai kur  – kilmė iš proletariato… Ir visur – minios nepatenkintųjų!

*

Taigi mane domina tie 48 procentai rinkėjų! Noriu žinoti jų socialinius, finansinius, šeiminius, išprusimo ir kitus požymius. Noriu žinoti jų motyvus nebalsuoti (galėčiau atspėti…). Noriu kalbėti su jais, ką galėtume ir turėtume daryti, kad jie būtų visaverčiai piliečiai ir civilizacija pamažu pasuktų teisingu keliu.

Atsakymai

Burgis, 2014-05-13 08:35:58

Įvertinkite…

Rasa, 2014-05-13 08:50:04

Nebalsavau, nes dirbau. 10 valandų. Iki 20val vakaro, kai baigiasi balsavimas. Buvo mintis išvažiuoti anksčiau ir nueit balsuot, bet paskambino kurjeris, kad atveža siuntinį. Tai ir nėjau. Be to, būčiau balsavus už Grybauskaitę, bet esu visiškai tikra, kad ir be manęs ji laimės, kaip ir didelio indėlio neįdėčiau. Jei būtų dvejonių, eičiau būtinai 🙂

Tai va tokios pas kai kuriuos elementariausios priežastys. Į antrą turą eisiu turbūt.

Kita vertus kartais net truputį juokingas vienos senos (75m.) moteriškės reikalavimas, kad eitume balsuot. Aš jos net paklausiau: turite visko, net ir per daug. Gyventi tik liko ribotai. Ką gali jūsų gyvenime pakeisti šalies prezidentas. Koks gali būti skirtumas kas ateis, jei jums nei per nago juodymą niekas nepasikeis. Pensijos dydis neaktualu. Ko taip veržtis? 🙂 Žinot ką pasakė? Labai juokiausi širdy 🙂 “Bet juk turi kažkas valdyt šalį, kaip be valdžios!”

Tai va. Jei ji neišrinks, tai liksim be nieko. Tubūt ji protingesnė už mane… 😛

petras, 2014-05-13 08:54:08

Tai senai moteriškiai gal rūpi ne tik jos likęs gyvenimas, bet ir jos vaikų ir anūkų, artimų ar šiaip lietuvių 🙂

Rasa, 2014-05-13 08:58:00

petrui: tikiu. Kartą ji net lašinių mums siūlė, kad balsuotume, už tą, ką ji liepia. Nes balsuot tai reik, bet tik jei balsuosi už tą, kas jai patinka 😀

Edita, 2014-05-13 10:02:44

Aš visada einu balsuoti, mūsų šeimoje visi balsuoja. Ir rezultatus stebiu iki nakties:). Kai pakalbu su savo močiute, kuriai jau virš 90 metų ir kuri nėra praleidusi nei vieno balsavimo, tikrai aišku, kad ji balsuoja ne dėl pensijos dydžio:) Ir nebalsuoja ji šiaip sau: nors visada turi savo poziciją, nuolat domisi politika (ir ne tik politika, netgi Lietuvos futbolu:)). Sunku man su ja aptarinėti kandidatų debatus, nes aš būnu mačiusi labai mažai:). Kai vakar paskaičiau „Kauno dienoje“ balsavimo dieną pašnekintus žmones, kad kažkas po „rytinio alaus“ eis balsuoti už Butkevičių, pagalvojau, kad gal ir gerai, kad tokie taip ir nenueina:) Bet juk tokių ne 48 procentai, turbūt viskas priklauso nuo požiūrio.

petras, 2014-05-13 10:07:25

Negerai, kad bando papirkinėt 🙂 nors viena pagyvenusi moteriškė, gal ir nedaug žalos padaro (nebent samdoma tam, kad kitus agituotų balsuoti už tam tikrą kandidatą). bet yra daug rimtesnių problem, nusižengimų, pvz. vilniaus rajone, kai kurie žmonės vos ne verčiami balsuoti už lenkų rinkimų akciją per mokymo įstaigas, per seniūnijas, per valdiškas įmones ir t.t. turiu draugą kuris net vilniuje dirba privačioj įmonėje (kurioje dirba išskirtinai beveik vien lietuvos lenkai ir tokių įmonių yra kelio nemažos) ir jam vadovas ateina ir sako va reik už tomaševskį balsuoti ir pan. ir net esu mates publikuotų straipsnių lietuvos žiniasklaidos, kur žmonės pasakoja kaip yra ne tiesiogiai verčiami balsuoti už llra, bet kažkokio atgarsio iš valdžios nebuvo, kaip suprantu lietuvos saugumas tikriausiai net nesidomi tokiais nusižengimais. beje ir patys žmonės dažniausiai nesiskundžia institucijoms (turbūt bijo prarast darbą, nenori pyktis su rajono valdžia ir pan., gal iš tikro pritaria llra idėjoms). nėra pilietiškumo, atsakingumo, dauguma į tai numoja ranka, nes tikriausiai negauna absoliučiai jokio atsakomojo ryšio iš valdžios institucijų. gaunasi užburtas ratas.

Rasa, 2014-05-13 10:13:22

Editai: puiku, kad žmogui 90 ir jis vis dar tiki valdžia. Ir kad jau dabar tai bus geresnė. Man maždaug pusė tiek, bet aš tai nelabai matau kuo tikėt. Tai kaip aš galiu būt suinteresuota? 🙂 Burgis juk neina į prezidentus, tai sunku pasirinkt už ką balsuot 🙂

Kita vertus prezidentas ir seimūnai valgyt man neduoda, o pašalpų aš nenoriu, man savigarba nelabai leidžia. Taigi, aš savo laiką linkus investuot ne į politikų gyvenimų nagrinejimus ir politiką apskritai, o į save ir savo įgūdžius, žinias, nes nuo to priklauso ką reikės vakare padėt ant stalo…

Bet dažniausiai vis tik einu balsuot 🙂 Kad būtų gėda sakyt ” ir kokie asilai tą valdžią išrinko tokią…” Tada prabalsavę visi sau tyliai žinom- tai MES! 😀

petras, 2014-05-13 10:17:36

Edita, pamenu aš vieną panašų, juokingą epizodą iš dar senesnių prezidento rinkimų. per LRT televiziją buvo imami interviu iš žmonių, tai viena moteriškė pagyvenusi, rusakalbė, panašiai rėžė, sako: aš už pirmą numerį, už valodią. tada valdas adamkus pirmu numeriu kandidatavo. aišku vardų trumpiniai labai panašūs 🙂

Rasa, 2014-05-13 10:24:22

Petriukui: na nelabai matau tame problemos 🙂 Agitavime. Juk balsuoji vienas, nemato niekas. O kad įtikinėja, tai ir reikia pasakyt žmogui: “Jokių problemų… Reikia tai reikia… Už tą Tomaševskį… 🙂 Tai eik ir balsuok… Aš tau leidžiu :)”

Štai jei ateitų pas žmogų ir sakytų: duok 1000 lt, reik investuot kad laimėtų Šustauskas. Ką žmogus pasakytų? Jis greit susivoktų kokia kalba ir kur tą žmogų pasiųst, nes savo uždirbtus pinigus skaičiuot moka ir žino, kad pasirinkimą turi. Tai kuo agitavime kitaip? 🙂 Balsas yra TAVO ir tu jį dedi kur nori 🙂

O bando įtakoti mus visi aplink. Visada. Kasdien. Visaip. Nuo mažo vaiko, kuris riksmu bando išsikovoti saldainį iki elgetos apeliuojančio į tavo sąžinę… 🙂

petras, 2014-05-13 11:30:46

Rasa, tame ir problema. kai kurie žmonės supranta, kad už užuolaidų nesimato, kaip tu balsuoji, bet gal atsiranda ir tokių, kurie balsuoja taip kaip liepė jiems viršininkas, vaiko mokytojas ir pan., nes gal bijo jog gali sužinoti kaip jis balsavo. agitacija ir spaudimas balsuoti už konkretų kandidatą yra skirting dalykai. juk galima sakyt, kad kai perka balsą už pingus, juk galima pinigus paimti tiesiog, o balsuot už ką nori. bet kažkodėl balsų pirkimas yra nusikaltimas. o tai spaudimas balsuoti už tam tikrą kandidatą, pasinaudojant pareigomis jau turėtų būt leistina ?

sonata, 2014-05-13 12:31:59

oooj… panašu, kad greit turėtų pasirodyti koks nors kūrinys (literatūrinis, publicistinis) apie agitacijos ir balsavimo užkulisius… Nekalbu apie “juodai” sustyguotas rinkimines kampanijas (filmas su Džordžu Klūniu “Purvini žaidimai”). Nenori prarasti darbo vietos? Pažymi, ką liepė bosas, padedi savo asmens dokumentą šalia ir nufotografuoji mobiliu kaip įrodymą. Po to vienintelė išeitis – sugadinti balsavimo biuletenį. Kol kas dar niekas nepasiskundė ir, kaip rašo Petras, institucijos tuo nesidomi ar nenori domėtis. Tai tik vienas mažas momentėlis.

egidijus, 2014-05-13 13:26:50

Nebalsavau, nes niekaip nesuprantu, kodel kaimynai estai gali naudotis elektroninemis technologijomis,o lietuviai vis dar akmens amziuj, o juk kiti keliauja darbo reikalais ir neturi galimybes psiekti savo rinkimines apygardos. O gal valdziai neidomus zmones kurie gali balsuot atsakingai ir internetu, ir tik nepradekim apie papirkinejimus, visi zinom ar nujauciam, ar bent ziniasklaidoj perskaitom.

Aušrius, 2014-05-13 13:29:58

– Paklausyk, žmonių vaike, – pasakė meškinas Balu, – aš mokiau tave Džiunglių Įstatymo, bet banderlogai nežino Įstatymo. Banderlogai – atstumtieji. Jie neturi savo tarmės, jie vartoja vogtus žodžius. Jų papročiai skiriasi nuo mūsų. Jie neturi atminties. Jie tvirtina, kad yra didžioji tauta, tačiau nukritus riešutui(pinigams), jie tai pamiršta.

Banderlogų daug, jie pikti, purvini, neturi gėdos, ir jeigu juos užvaldo kažkoks troškimas, jie siekia, kad džiunglėse juos pastebėtų.

Mes negeriame ten, kur geria banderlogai,

nevaikštome jų keliais,

nemedžiojame ten, kur jie,

nemirštame ten, kur miršta banderlogai.

R. Kiplingas „Didžioji džiunglių knyga“.

Burgis, 2014-05-13 13:44:51

Aušriui: 100 balų!

Aušrius, 2014-05-13 14:56:25

Ačiū, bet autorystė čia ne mano.

Visiems gerų dienų, kurie neabejingi politikai.

aina na, 2014-05-13 14:59:29

Reikia balsuot už Grybaite. Jeigu Prezidentu bus LDDP clienas, ir Premjeru toks pat, bus per daug valdzios LDDP-istu rankose, bus biezpridielas ???

Kaip galvojat seimininke?

Kokia Adefalijos nuomone ?

petras, 2014-05-13 15:03:40

reikalas tame, kad vien identifikavus banderlogus, jų sukeliamos problemos neišsisprendžia.

Rasa, 2014-05-13 15:13:03

Burgiui ir kitiems… 🙂

Na, aš moteriškė riboto suvokimo, tai dabar jau net ir susibalamutinau… Nors aš vadovaujuosi, kad “aš nei baltasis nei raudonasis aš niekam nepriklausau”, nu tai bet tačiau!!!

Tai kaip čia su tuo Maugliu ir balamutais (oi, banderlogais). Kurie čia geri? Visad manydavau, kad Mauglis, bet pamenat, va Burgis rašė kokia bėda kai maugliai mokykloj… :/ Tai jei mes tie ne maugliai, tai mes tada- banderlogai visi? O jei mes maugliai, tai mokykloj net mums nelabai vieta arba turim persiauklėt… Hmmmm… Tai jau nežinau kaip čia tą puikų pamokymą Aušriaus suprast 🙂

Kaip gerai, kad aš tik Rasa… 🙂

petras, 2014-05-13 15:54:50

Aš jum Rasa paaiškinsiu.

1.) Civilizuotas žmogus – vadovaujasi žmonių tarpusavio sutarimu sudarytais įstatymais, taisyklėmis, normomis ir t.t.

2.) Mauglis (dar žinomas kaip necivilizuotas žmogus) – vadovaujasi džiunglių įstatymais (paprasti išgyvenimo įstatymai, nerašyti, nusistovėję per ilgą laiką: akis už akį, genties vadui didesnė grobio dalis ir pan.)

3.) Banderlogai – gyvena be įstatymų (jiems galioja tik gamtos dėsniai).

Tiek tarp vienų, tiek tarp kitų gali būti ir gerų ir blogų 🙂 bet viskas priklauso iš kieno pozicijos žiūrėsi.

Rasa, 2014-05-13 16:06:39

🙂 Petriukui 🙂 O aš tavim netikiu 🙂 T.y. tavo paaiškinimu. Jis man atrodo neteisingas 🙂

petras, 2014-05-13 16:24:41

Kurioje vietoje neteisybė ?

Burgis, 2014-05-13 16:27:50

Oho, kiek klausimų man! Ačiū! Atsakau.

  1. Mauglis yra geras! Ne jo kaltė, o jo nelaimė, kad jis yra tik mauglis, o ne žmogus. Bet, jei prisimenate, iš mauglio gimė žmogus! Svarbu mokytis… O banderlogai – beviltiški.

  2. Negalima klausti, už ką balsuosi! Mano teisė pasirinkti, už ką balsuoti ar visai nebalsuoti. Galiu tik pakomentuoti, kad man jokie prezidentai iki šiol rimčiau nepakenkė ir, prognozuoju, nepakenks. Net Kauno meras Šustauskas didelės dėmės mano biografijoje nepaliko. Bet paliko… Ir prezidentai paliko. Visi iki šiol buvę. Tik kad mes neturime galimybės pasirinkti ne mažesnę blogybę, o didesnę gėrybę.

petras, 2014-05-13 16:32:48

Gaila redaguoti negalima savo pasisakymo, tai dar parašinėsiu atskirai 🙂

Aš blogai paklausiau pries tai.

Tai kurioje vietoje neteisinga ?

Rasa, 2014-05-13 18:38:08

Petriuk, labai dirbu 🙂 Aš nesakau, kad jis neteisingas. Aš sakau “Jis man atrodo neteisingas :)” Neturiu laiko ginčytis 🙂 Nors smagu su tavimi šnekėt, bet gal nebent vakare 🙂 Bet vakare turiu draugei šaliką megzt, kad ji spėtų jį gaut prieš išvykdama į užsienį… Tai nežinau 🙂

Jei nori, galiu ir nusileist, kad tu teisus 😀

Ema, 2014-05-13 20:23:17

Prisidedu prie aplodismentų Aušriui. Mano žanras panašus:

SUFIJŲ ALEGORIJA

Buvo išpranašauta: užsiterš visas pasulio vanduo. Jį geriančiųjų protas aptems, jie nebegalės blaiviai mąstyti.

Vienas išminčius prisipylė daugybę ąsočių dar gero vandens, paslėpė juos kalnuose. Ten ir gyveno atsiskyrėlišką gyvenimą, kol baigėsi vandens atsargos. Tuomet grįžo pas žmones, kurie buvo apduję, pakrikę, sumenkę. Išminčius ėmė skelbti išsaugotas tiesas, bet… buvo apšauktas kvailelių, iš jo tyčiojosi. Žmonės kalbėjo: ,,štai tarpe mūsų, protingųjų, atsirado vienas beprotis”.

sonata, 2014-05-13 20:57:42

Ema, įdomu, kokia šios istorijos pabaiga. Jei išminčius tikrai buvo išmintingas, o ne vien egoistas, tesugebėjęs išsaugoti tik SAVO šviesų protą, tai grįžęs turėjo ne prisitaikyti, o iš pradžių susitaikyti su rasta padėtim. Ir jei tikrai buvo išmintingas, turėjo rasti būdą, kaip tą “apdujimą” keisti. Taip ir mes – piliečiai rinkėjai-esam pastatyti “išmintingųjų” prieš jau įvykusį “apdujinimo” faktą. O kur tie išminčiai, pasufleruojantys, kad ” laikas prisipilti vandens ir eiti į kalnus”? O gal “apdujusius” lengviau valdyt?

Ema, 2014-05-13 21:08:38

Taigi sufijai pabaigos nesufleruoja, o aš ir nepridėsiu, nes tai būtų alegorijos falsifikavimas. Jūsų mintys puikios. Apdujusius tikrai lengva valdyti.

Į kalnus dezertyruoti negerai. Reikia stengtis, kiek gali ir sugebi.

Rasa, 2014-05-13 22:12:39

Yra įvairių versijų šitos alegorijos. Pabaigos panašios. Beveik visose išminčiai “neišlaiko” 🙂 Viena populiaresnių, kad išminčius pavargo būti vienas. Jis užvertė olą su sveiko vandens rezervuaru akmeniu ir nuėjęs išgėrė užnuodyto vandens. Tada žmonės paskelbė jį stebuklingai išgijusiu ir vėl pavadino išminčium…

Ema, 2014-05-13 22:21:24

,,Budėkime”, kad mums taip nenutiktų.

skaitovas, 2014-05-14 08:45:38

Burgiui: teoriškai ir praktiškai gi galima apversti aukštyn kojom Jūsų teiginį “mes neturime galimybės pasirinkti ne mažesnę blogybę, o didesnę gėrybę.” Čia tas pats, kas ir pusė kibiro vandens. Galime sakyti, kad jis pustuštis. Galima sakyti taip pat, kad jis puspilnis. Tad mažesnė blogybė yra didesnė gėrybė.

O šiaip, su Prezidento institucija mes siejam kažkokio (iš)gelbėtojo misiją. Ir pagal principą “savam kieme pranašas nebūsi” stveriamės minties, kad geras gali būti tik iš kitur (Adamkus – iš už balos, Grybauskaitė – iš Briuselio, kituose rinkimuose, matyt, tas pats bus su Ušacku). Tereikia “gelbėtojui” pabūti metus Lietuvoje ir visi supranta, kad dievai žemėje negyvena. Ar bent į Lietuvą neužklysta.

Pagaliau, o kam mums apskritai ta Prezidento institucija? Nors ir nuėjau balsuot (ir net iš anksto), bet jeigu būtų referendumas, tikrai pasisakyčiau už šios institucijos sunaikinimą. Gal kam nors iš tų 48 proc. tai ir galėjo būti argumentas?

aina na, 2014-05-14 09:45:51

Pasirodo pilnas sis puslapis LDDP-istu …..Pagal minusus nuspresta

julius, 2014-05-15 13:54:16

Nebalsavau, nes nei uz viena is vyru man nekiltu ranka balsuoti del ivairiu priezasciu, o nemaza dalim DG darbo as nepatenkintas.

Kad ji iseis i antra tura, buvo ir taip aisku, bet norejosi, kad ryskiai sumazetu remeju, ir taip butu pasiusta aiski zinia. Taip ir ivyko.

Vilte, 2014-05-15 22:07:03

Tiems, kam rinkimai sekmadienį nesutampa su jų asmeniniu grafiku, tai norisi priminti, kad labai patogu balsuoti iš anksto. Ypač nuvykus į mažesnį kokį miestelį, kur pakeliui, tai ir eilių jokių nėra. Ir visai nesvarbu kuri apylinkė – priima visus iš visur. Reikia atsinešti balsavimo lapelį (jei neturi, galima atsispausdinti iš interneto) ir pasą ir pabalsuoji per 5 min ir sekmadienis laisvas.