Abiturientų maratonas baigėsi. Apibendrinkime…

Gavome biologijos ir IT valstybinių brandos egzaminų rezultatus.

IT egzaminą laikė tik 8 mūsų abiturientai. „Šimtukas“ vienas, vidurkis 79,88, mažiausias įvertis 47 (koks velnias jį, abiturientą, nešė į šitą galerą?)

Biologijos VBE laikė 30 abiturientų. Trys „šimtukai“, vidurkis 92,73 (medikai, jūs matote?). Mažiausias įvertis 71.

*

Visas mūsų šių metų rezultatas toks: 75 „šimtukai“, vidurkis 87,43. Viena abiturientė susirinko keturis „šimtukus“, septyni abiturientai – po tris „šimtukus“. Vidurkių vidurkį „sugadino“ du egzaminai: lietuvių kalbos ir IT. Nepaisant to, pasikeitus vertinimui į kriterinį, mes manome, kad pasiektas vidurkis yra net per didelis…

*

Dabar skaitykite komentarus įvairiose erdvėse: viską padaro korepetitoriai; KTU gimnazijos mokytojai ir moko, ir vertina selektyviai; susirinkus tokius mokinius, rezultatas turėtų būti geresnis; direktorius giriasi pirmūnais, bet nemato tų, kuriems reikia pagalbos. Ir t.t, ir pan. Kaip kasmet. O aš pakartosiu savo tiesas:

  1. Blogai, kad valstybė nemyli savo vaikų.

  2. Blogai, kad valstybė švaisto pinigus egzaminų įvaizdžiui, o ne turiniui, procesui pagerinti.

  3. Blogai, kad mes  nežinome, kas sudaro užduotis, kas nustato vertinimo kriterijus ir normas.

  4. Blogai, kad egzaminai yra loterija.

  5. Blogai, kad reikia mokytis egzaminą, o ne dalyką.

  6. Blogai, kad mokytojai nėra savikritiški tiek, kiek turėtų būti.

  7. Blogai, kad ne visi mokytojai mokosi.

***

Bet mes buvome, esame ir būsime stiprūs švietimo lyderiai!

Atsakymai

Burgis, 2013-07-10 10:13:02

O jūs kaip įvertinsite?…

Matilda, 2013-07-10 10:56:15

Šaunuoliai! Sveikinu ir džiaugiuosi už Jūsų gimnaziją. Gerai būtų, kad šie šimtukininkai neišsilakstytų po svečias šalis, o Lietuvą mėgintų ,,pastatyti ant kojų”. Bent jau mokslus baigę užsienyje grįžtų į Lietuvą dirbti. Dar kartą – sėkmės.

Iš arčiau, 2013-07-10 11:06:38

Pasižiūrėjau IT egzamino klausimus… Durnizmas, atsiprašau už žodį kažkoks, niekuo bendro egzaminas su informacinėm technlogijom mano nuomone neturi.

Testo klausimai apie antivirusinę, bei saugumą pradinių klasių lygio 🙂 Klausimas apie elektroninį parašą, taip geras daiktas, reikalingas versle ir pan., bet kam apie jį žinoti mokykloje? Kai reikės, pradės naudotis, susigaudys.

Toliau, dar gražiau, Lietuvoje daug bobučių ir kitų žmonių apgavo, tai reikia paklausti ką daryti gavus netikrą laišką iš banko? Dar galėjo paklausti: “Mama, papuoliau į avariją” ką daryti tokiu atveju.

Po to naudojimasis Word, Excel. O kodėl būtinai Word ir Excel? Ofisinius ruošia? Yra nemažai jau alternatyvių prikurta, tas pats OpenOffice. Čia maždaug visi valdininkai turi Ms Office, tai tekit ir moksleiviams.

Ant galo aišku programavimas. “Turbo Pascaliu”? Kodėl ne vėžliuku? 😀 Yra kur kas šiuolaikiškesniu programų, įdomesnių programų.

Aš manau, kad jeigu jau IT egzaminas, tai ir turėtų būti kažkas praktiško bei naudingo.

Tarkim iš Linux operacinės perrašymas į Windows operacinę su visais draiveriais, softais, antivirusinėm ir pan. Arba koks kompiuterio praktiškas surinkimas. Procesoriaus, RAM, plokštės vaizdo prijungimas, sukonfigūravimas ir pan.

Galima duoti moksleiviams sukurti svetainę, tarkim panaudojant javascript, ajax, arba flash 🙂

Kalbant apie programavimą, irgi gi galima prigalvoti visokiausių užduočių. Mini žaidimo ar programėlės sukūrimas ir pan.

Įdomu, naudinga, pravers ateityje. Bet bėda, kad to niekada nebus, pagal mokyklines programas niekas tokių dalykų nemokys. Geriau standartiškai, štrikais, kad daugiau laiko kavos liktų atsigerti.

chemikas Rimas, 2013-07-10 11:32:01

sveikinu, rezultatai puikūs.

Jurgis, 2013-07-10 12:10:50

Blogai, kad reikia mokytis egzaminą, o ne dalyką.

hmm, mėgstu kabinėtis prie žodžio “reikia” 🙂

kam reikia, kodėl reikia?

aš galvoju, kad nereikia “mokytis egzaminą” (ir tai jaučiasi rezultatuose…), bet svarbiau surasti sritį, kuri domina ir yra naudinga. O toliau tobulėjimas vyksta natūraliai 🙂

petras, 2013-07-10 12:43:48

Įdomu, Lietuvoje stojant pvz. į informatiką ar reikalingas IT abitūros egzaminas išvis ? (nes jei reikalingas, tai tada manau siaurapročiai sėdi universitetuose).

Šiaip manau apskritai galėtų jį panaikinti, nes žmonės patys naudojasi technologinėmis naujovėmis, ypač jaunimas (moksleiviai).

arba daryt užduotis grynai programavimo, įrangos valdymo ir pan. nors tai jau manyčiau į mokyklos programą nepatenka (ir neturėtų), todėl manau vėl belieka tik panaikint tą IT egzaminą kaip bereikalingą.

giedrius_m, 2013-07-10 13:59:28

Nuo tada, kai informatika iš tam tikros logikos, algoritmavimo tapo ofisinio raštingumo ir MS offiso shortcut’ų kalimu, informatikos studentai gerokai suprastėjo.

Iš šalies žiūrint, turėtų būti du dalykai – kompiuterinis raštingumas ( saugumas, bendrų sąvokų žinios, Programinės įrangos naudojimas (tik ne shortcutai!) etc) ir informatika – algoritmavimas, gilesnės teorijos žinios, skaičiavimo sistemos ir veiksmai jose, programavimo pradmenys, etc.

abit, 2013-07-10 16:28:54

Amen!

sonata, 2013-07-10 17:00:38

Jei korektiška čia teirautis – ar daug gimnazistų teikė apeliacijas? Pažįstu vieną neprognozuojamą, kuris net tris parašė:)) oi nuvertins – bet kiekvienas patyrimas yra geras, jei iš to padaromos išvados:)

giedrius_m, 2013-07-10 18:04:56

Beje, klausimas apie antivirusines turi teisingą atsakymą tik su tam tikromis išlygomis (kalbame apie konkretų momentą, be to, apribojus atsakymus iki tikrų virusų, gali būti, kad nėra gerų atsakymų). Yra daugiau nevienareikšmių teorinių klausimų, priklausomai nuo interpretavimo galinčių neturėti nė vieno arba daug atsakymų. Pvz 7, nors turimas galvoje dienoraštis, bet visai tiktų ir kokiam delfiui, kurio sąvininkas yra juridinis asmuo. Arba socialinio tinklo puslapiui (naudojamas terminas interneto puslapis, ane?). Muzikinį failą autorius ir leidykla gali leisti platinti laisvai, nėra parodyti jo apribojimai…

Manyčiau, kad teorines užduotis rengęs žmogus nelabai ir pats išmano IT bei turėtų daugiau neberuošti užduočių…

Kristina, 2013-07-10 19:34:23

“Iš arčiau” ir “giedriau_m” siūlyčiau pasiskaityti http://www.nec.lt/failai/2949_1.13_Informaciniu_technologiju_BE_programa.pdf vienuoliktą puslapį. Čia rasite ITVBE reikalaujamą programinės įrangos sąrašą. Keistai atrodo Jūsų komentarai.

Darius, 2013-07-10 20:35:32

Nebuvo ką veikt, išsprendžiau IT egzaminą. Teoriniai klausimai ir juokingi ir baisūs – neįsivaizduoju kaip ataskyt į 2 nors jaučiusi mokytas šioje srityje. Pirmą kartą šiandien išgirdau “vikis”. Word kaip Word, sekretorius rengiam gerus. Excel irgi panašiai, vienoje vietoje net parašytas visas miesto tipo išrinkimo algoritmas, kad sekretorių labai protingų nereikėtų. Gal čia studijų įtaka, bet programavimo užduotys pasirodė visiškai trivialios. Manyčiau programavimui reikia smegenų, bet jo užduotys rodo ką kitą.

abiturientės mama, 2013-07-10 20:46:19

Ačiū gimnazijos direktoriui ir mokytojams už puikų paruošimą egzaminams. Sėkmės mokant gabius vaikus.

giedrius_m, 2013-07-11 01:22:36

Kristina: mano komentarai nieko bendro su programine įranga neturi, tik su pačiu faktu, kad tai yra 2 skirtingiems tikslams skirti egzaminai apjungti į vieną bei kad klausimai bent teorinėje dalyje nekorektiški.

Lina, 2013-07-11 14:14:21

Ką manote apie Tarptautinio bakalaureto programą?

Burgis, 2013-07-11 14:19:29

Linai: TB yra gerai, bet toli gražu ne visiems… Beje, Lietuvoje tikro TB nėra. TB turėtų rinktis kosmopolitai, gabūs kalboms, landūs, gudrūs, drąsūs, apsukrūs, gražūs…

Burgis, 2013-07-11 14:22:08

Sonatai: apeliacijų yra, bet tris parašė tik vienas… Rašyti galima ir reikia – blogiau jei ir bus, tai nelabai…

sonata, 2013-07-11 14:41:22

Ačiū, Direktoriau, paguodėt… kad ir pilnametis, bet vistiek man vaikas:)

petras, 2013-07-11 15:40:54

egzaminus galima perlaikinėt kas met, nemokamai. taip, kad …

v, 2013-07-11 16:39:54

Galbūt bus duomenys apie pasirinktas aukštąsias mokyklas, specialybes?

QQ, 2013-07-11 19:18:21

O kas papasakos, kas Gimnazijoje nutiko su IT..? Šiomis dienomis, kai IT specialistus ryte ryja..?

Rokas, 2013-07-11 23:50:10

Kiek gimnazistų baigė su pagyrimais?

Jurgis, 2013-07-12 01:25:18

O kas papasakos, kas Gimnazijoje nutiko su IT..?

Viena iš versijų: kad anksčiau stojant, berods, reikėdavo matematikos, fizikos ir lietuvių egzaminų,

o dabar — matematikos, gamtos mokslų, lietuvių ir anglų… santykinai mažiau tiksliukų…

Šiomis dienomis, kai IT specialistus ryte ryja..?

nelengva specialybė – tai pritingi daug kas…

Kita vertus, visur protingų specialistų trūksta, manau 🙂

Rūta, 2013-07-12 08:26:00

Šiandien delfyje:

http://www.delfi.lt/news/ringas/lit/m-jackevicius-verkiantys-abiturientai-ismokite-rasyti-be-klaidu.d?id=61831625

Dviprasmiška…

Burgis, 2013-07-12 08:56:26

Rūtai: yra daug tiesos, labai daug tiesos, kad moksleiviai nebenori, nebesugeba išmokti tikrojo raštingumo… Bet tame fone neturime pamiršti, kad egzaminas – ir literatūros. O čia tai jau visiška prapultis dėl egzaminuotojų…

*

QQ, Jurgiui, Kristinai ir kt. dėl IT: pripažinkime – tai problema, didelė problema! Kodėl tiek mažai renkasi IT egzaminą? Kodėl tokie blogi rezultatai? Problema kompleksinė: moksleiviai eina „vakariečių“ keliu, renkasi tai, kas lengviau; IT sritis pasidarė labai sudėtinga, aukštumas pasiekti sunku; į mokyklas mokytojauti sunku prisikviesti IT žinovų ir mokančių mokyti; tokiais egzaminais kaip šiemet diskredituojamas šis mokslas, šį sritis; aukštajame IT švietimo ešelone yra daug ambicingų, kaprizingų, bet švietimo neišmanančių „vairininkų“…

*

Ir vis tik man dar ne viskas aišku: mokytojų savo gimnazijoje turime ir turėjome gerų; IT žvaigždžių turėjome puikių (ir Redmonde, ir Silicio slėnyje…), pavyzdžių, koks tai gėris, yra; IT infrastruktūra gimnazijoje gera… Tai kodėl taip nuvertėjo IT? Aiškinsimės…

***

Rokui: su pagyrimu baigusių šiemet bus gerokai mažiau nei ankstesniais metais, nes pasikeitė reikalavimai. Kol kas skaičiaus nežinome, nes nežinome apeliacijų rezultatų. Bet kas tas pagyrimas? Kas ką giria? Kiek blogiau, jei be pagyrimo?

giedrius_m, 2013-07-12 11:11:31

Manau, kad dėl IT ratas užsisuko daug anksčiau negu manyta ir jis yra kitoks. Problema ne sudėtingumas. Problema yra būtent tame, kad žmonės renkasi arba nesirenka IT dėl klaidingų motyvų.

Jau prie 4-5 metus girdėjau apie tai, kad apie 1/3 informatikos pirmakursių neišlaiko informatikos koliokviumų iš pirmo karto. Dar seniau (studijų laikais) girdėjau apie merginas, kurios 3-čiame kurse dar nebuvo pačios parašiusios nė vienos programos. Kai studijų laikais vedžiau antrakursiams laboratorinius, vienas pasakė man, kad iš jo reikalauti programuoti negalima, nes jis į informatiką įstojo norėdamas tapti web dizaineriu…. Tie, kas samdo programuotojus, žino kokia deficitinė tai specialybė.

Bet tai yra pasekmė. Ir nerandu kur pripaišyti, kad ji yra vien tik dėl srities sudėtingumo. Ji yra dėl to, kad studijų programa, reikalinga paruošti reikalingus specialistus nėra tai, ko tikisi moksleivis, iškalęs ir išlaikęs wordo, excelio bei kompiuterinių terminų egzaminą. Nes to, ko reikia būsimam specialistui – domėjimosi kažkuria sub-sritimi ir/arba tam tikro loginio/algoritminio mastymo niekas netikrina.

O to pasekmė – Informatika atrodo prastas pasirinkimas: daug praėjusių nėra pasiruošę dirbti, daug atkrenta, atrodo sunku.

petras, 2013-07-12 11:38:45

būtent, informatika (programavimas) kaip kokia fizika, ar kokie inžineriniai dalykai. turi būt pašaukimas, turi tai mėgti, nes kitaip bus sunku. aš buvau įstojęs į mifą, informatikos specialybėn priimė ~300 pirmakursių, po dviejų metų liko gal 160 (visos vietos valstybės finansuojamos liko :)) aš taip pat turėjau palikt, nes skolų buvau prisirinkęs būtent iš informatikos dalykų, tiesiog ne man ta sritis. nes turi praktiškai pastoviai pats mokytis ir gilintis, domėtis, o kai nėra įdomumo labai sunku prisiverst, o vien tik atsėdėt paskaitose, tai visiškai neužtenka to, kad galėtum kažką padoriai išmokt (ne kaip kokiose kitose srityse). aišku ir nemokant, daugiau mažiau sukčiaujant galima baigt. mano draugas baigė informatikos bakalaurą, bet programuot nemoka, bet jam ir nereikia. dirba su tuo nesusijusį darbą, o “studijavo” grynai dėl diplomo, nes taip priimta pas mus visuomenėje (daugiau mažiau), nes jei be diplomo, tai kaip ir “atsilikęs” koks 🙂

Jurgis, 2013-07-12 13:17:14

dėl informatikos (programavimo) man įdomiausia tai, kad galima grubiai suskirstyt į 2 dalis:

  1. vieniems laaabai patinka (ir jie dienas/naktis gali praleist) (ir jie patampa rimtais spec’ais),

  2. kiti sako, kad sunku, nes daug mąstyt reikia…

Esmė: iš/dėl ko susiformuoja tas patikimas pirmiesiems? 🙂

petras, 2013-07-16 12:44:30

delfis rašė, kad Lietuvoje net 4 abiturientai surinko po 100 balų iš 5 egzaminų 🙂

įdomu tie moksleiviai labai gabūs ir sumanūs ar be galo daug ir sistemingai mokėsi. ar tikriausiai mišinys koks ?

ak, 2013-07-16 21:05:27

Na, žaidžiant loterijoje kartais galima visai neblogai išlošti. Aišku, jei perpratai taisykles, gerai moki lošti ir tave globoja Laima – laimės ir sėkmės deivė.

petras, 2013-07-17 08:42:26

Loterijoje gerai moki lošti ?:DD čia būtų tas pats, kaip kazino pralošinėtų pinigus. t.y. niekada