Ak, tie amerikiečiai…

Rinko, rinko amerikiečiai prezidentą, šešis milijardus dolerių (per 16 milijardų litų) išleido ir… tą patį išsirinko. Sėdžiu ir galvoju: nejaugi per B.Obamos kadenciją atsiims tuos 6 mlrd. USD? Kitaip sakant, jei nebūtų tiek investavę, tai nuostolis dėl netinkamo prezidento būtų didesnis?

*

Netikiu! Esu įsitikinęs, kad šaliai Obama ar Ramnis – vis tas pats (ekonomine prasme). Bet amerikiečiai be savo keisto požiūrio į demokratiją negali. Čia jie puola rinkti labdarą vargšams, čia vėjais paleidžia milijardus…

*

Amerikiečiams reikia žaidimų. Mes matėme, kaip jų minios rinkosi į susitikimus su kandidatais. Ko rinkosi? Ar ne panašiai viduramžiais žmonės rinkdavosi pažiūrėti, kaip bus sudeginta ragana? Kažkokie makabriški pomėgiai, primityvių poreikių tenkinimas… Kažkokia naivi saviįtaiga, kad ir tu esi reikšmingas, kad ir tu valdai šalį. Kažkoks atavistinis šamanizmas su vėliavėlėmis, plakatėliais, apranga… Vienintelis prasmingas akcentas – debatai per TV.

*

Amerika turtinga. Kol kas amerikiečiai gali sau leisti rinktis ir į beisbolo varžybas, ir į NBA rungtynes, ir į susitikimus su kandidatais. Kol kas jų dėmesio viršenybė darbui, mokslui, išprusimui – toli už horizonto. Bet mes tai turime matyti ir permanyti. Būtinai!

Atsakymai

Burgis, 2012-11-07 15:47:36

Amerikiečiai pasmerks… 🙂

Filo, 2012-11-07 16:41:22

O ar žinote, kiek amerikiečiai išleidžia Helovynui? 8 milijardus savo žalių dolerių. Tai niekniekiams, kurių net nelabai dovanomis pavadinsi.

Kiek amerikiečiai išleidžia Kalėdoms? 6 milijardus. Juokaju. Pasak statistikos, čia tik šventinėms dekoracijoms tiek. 🙂

O kas dėl dovanų, per pastarąjį Juodąjį penktadienį (taip vadinamas paskutinis penktadienį prieš Kalėdas, kai daugelis parduotuvių taiko ryškias nuolaidas), pardavimai siekė 52 mlrd. USD.

Tai ar taip jau blogai, kad galingiausia pasaulio nacija kas ketvirti metai susirenka aplink savo lyderius pažaisti demokratijos?.. 🙂

Arunas, 2012-11-07 19:32:11

“Esu įsitikinęs, kad šaliai Obama ar Ramnis – vis tas pats (ekonomine prasme)”. Na, kad ne. Visiškai skirtingos ekonominės programos.

Marius A., 2012-11-07 19:35:27

Paskaičiuokim geriau santykį pasitenkinimas/kaina. Taip, jie išleido 6 milijardus. Ir jie turi išrinktą prezidentą. Galima dar padalinti iš gyventojų skaičiaus. 19 USD “ant galvos” “gaunasi”.

Galutinių duomenų apie šių metų kampanijos sumas lygtai nėra. Bet 2008 m. Seimo rinkimų kaina – 33 mln. litų. Jei tartume, kad mūsų yra 3 milijonai (kuo aš abejoju, bet tiek jau to) – vadinasi 11 Lt. kiekvienam. Ar lietuviui 11 Lt. yra tikrai mažiau nei amerikonui 19 USD – nesiginčysiu.

Bet pakalbėkim apie pasitenkinimą…

LR Prezidentė pareiškė, kad prieš elektrinę balsavo tik trečdalis balso teisę turinčių (puikus demagogijos pavyzdys!) , į ką buvo pastebėta, kad tokiu atveju pačią Prezidentę išrinko vos trečdalis balso teisę turinčių. Įvairių asmenų ne vieną kartą buvo pareikšta, kad referendumas patariamasis ir grubiai sakant – “mums nusi….. ant jo rezultatų”. Ką tauta nujautė jau seniai 😉

Po Seimo rinkimų rezultatų – situacija analogiška, visas šou tik prasideda.

Kurios šalies tautos “pasitenkinimas įvykusiais rinkimais” yra didesnis? Kuri šalis “žaidžia demokratiją” ir “mėto pinigus”. Bepiga juos mėtyti, beje, kai turi pakankamai…

Iš arčiau, 2012-11-07 19:55:53

Nesutinku šįkart. JAV prezidento institucija turbūt vienintelė kuri turi tiek daug galių ir gali kažką nulemt (nekalbant apie diktatūras ir pan.) Todėl prezidentas kažką lemia 🙂

Burgis, 2012-11-07 21:01:58

Arūnui: programos ir mūsų politikų skirtingos, bet ar tai lemia mūsų gyvenimą?

Arunas, 2012-11-07 22:52:09

Oi, Lietuva yra Lietuva. Ir visada bus Lietuva. O Obama ir Romney įkūnija du visiškus skirtingus požiūrius kaip spręsti užsitęsusią krizę. Už kiekvieno nugaros koks geras tuntas Nobelio premijos laureatų ir žinomų ekonomistų. Ekonominiai klausimai kaip niekada buvo svarbūs per šią kampaniją. Ne veltui pirmieji debatai buvo skirti būtent jiems.

Giedrius, 2012-11-07 23:53:51

To Filo> pastebejimas ne i tema. Juodasis penktadienis nera paskutinis penktadienis pries Kaledas. Juodasis penktadienis yra penktadienis po Padekos dienos ketvirtadienio, lapkricio menesi. O po jo seka “Cyber Monday”, kada pelnus sluojasi internetines krautuves… O siaip man labai patinka skaityti zmoniu nuomones apie sali, kurioje jie geriausiu atveju apsilanke kaip turistai…

Filo, 2012-11-08 00:18:24

Giedriau, ačiū, kad pataisėt. Ne taip pasakiau. Bet esmė, kad didelė dalis tų pirkinių yra dovanos Kalėdoms. Šiaip mano viza ne turistinė.

Saulius, 2012-11-08 10:00:50

norėjau, kad išrinktų Romney ir Amerikos vidurinė klasė įsitikintų, kad nei jis nebesugrąžins jiems tų dolce vita laikų atgal. Pandoros skrynia atidaryta ir ją atidaryti prisidėjo ir pats Romney. Jis save pristatinėjo, kaip žmogų iš real business, su patirtimi ir žiniomis kaip kurti darbo vietas. 🙂 Paradoksas tame, kad jis daug metų užsiėme įmonių restruktūrizavimu. O kas tai yra ? Tai gamybos kėlimas į Kiniją, Indiją ir t.t. 🙂

Gaila. Dabar vidutiniokai vėl turės keturis metus nepagrįstas viltis ir kaltins ne tas priežastis. Kaip sakoma: barking at the wrong tree.

Burgis, 2012-11-08 10:04:51

Sauliui: geras komentaras!

Jūratė, 2012-11-08 10:04:54

Sauliau, o kaip vertintumėt Obamą? Jis atstovauja.. žemiausiąjį?

Saulius, 2012-11-08 10:26:34

Jūratei: iš Obamos pergalės kalbos (ne tiksliai) “… aš atstovausiu ir tuos, kurie nebalsavo už mane”. 🙂 O nebalsavo už jį daugiausia balta vidurinė ir aukštoji klasė. Kas lieka tarp balsavusių ? Tamsesni afro-, lotino- ir socialiai pažeidžiami. Ar realu grįžti į ankstesnius laikus, tai jau kitas klausimas ir į jį nei vienas prezidentas neatsakys tiesmukai net jei žinos atsakymą. Štai citata iš vienos radijo laidos: “Prezidentai nevaldo Amerikos, jie tik vaidina šitą rolę…”. Taip kaip nevaldė savo laiku radžos savo imperijos Indijoje, kai į ją brovėsi anglų kolonistai, kaip nevaldė actekai, kai žygiavo Korteso būrys. Viskas laikosi ant to, kad doleris dar vis rezervinė valiuta.

Saulius, 2012-11-08 10:32:05

p.s. taip kaip laikui bėgant nebevaldė Romos imeratoriai, kurie priiminėjo vestgalų gentis apsigyventi Romos teritorijoje ir saugotų jos pasienį, tol kol Romos armjai pradėjo vadovauti patys barbarai.

Arunas, 2012-11-08 18:44:17

Sauliui: paskutinis sakinys dalinai ir nusako Amerikos galybės priežastis. Rekomenduočiau Y. Varoufakio knygą “The global minotaur”.

Jovita, 2012-11-08 21:36:51

Idomu skaityti, kaip JAV rinkimai vertinami kitame vandenyno krante… Visi klausia, ka prezidentas keis. Labai svarbu, ko jis nekeis. Kaip butu gerai, kad valdzia kuo maziau kvailu ideju igyvendintu…