Apdovanojimų spindesys ir skurdas

Šįryt per radiją išgirdau, kad šiandien (!) Klaipėdos mokytojui Vyriausybėje bus įteikta „Metų mokytojo“ premija. Tikiuosi, kad ne jam vienam? Bet niekur internete nerandu, kam dar…

*

Jeigu žinočiau, už ką buvęs ministras poetas Kornelijus Platelis gavo Nacionalinę premiją, turbūt žinočiau ir kodėl šiemet mūsų nominuota Mokytoja negavo (turbūt negavo? negi nežinočiau, jei gavo?!) „Metų mokytojos“ premijos…

*

O dabar nuolatiniai šios svetainės lankytojai prisiminkite, kaip pernai buvau „kalamas prie kryžiaus“, kai pasiskundžiau, kad apie mokytojams paskirtas premijas sužinojau tik tada, kai jos buvo paskirtos. Buvau kaltinamas, kad nesidomiu, kada reikia pasiūlyti… Pasiūliau, paskambinau, pasitikslinau! Kas iš to?

*

Ar jūs žinote, kas buvo nominuoti? Ar jūs žinote nominuotojų nuopelnus? Ar jūs žinote, kas lemia (kas iš tiesų lemia!) premijos (ne vien šios…) paskyrimą? Nežinote. Tai kodėl taip pažeminami apdovanojamieji? Kodėl jie negali džiaugtis, kad konkurencija buvo didelė, bet štai tokie ir tokie požymiai objektyviai, štai tokiems ir tokiems autoritetams slapta balsuojant, lėmė jų pergalę?

*

Todėl pakartosiu banalią tiesą – nenoriu tokio tipo apdovanojimo! Žinau, kad niekas neskirs (nebent po mirties… :-)), bet noriu, kad patikėtumėte, – nenoriu tokio tipo apdovanojimo. Ačiū, kad išgirdote.

P.S. O mūsų Mokytoją jau dosniai apdovanojo jos mokiniai!

Atsakymai

Burgis, 2011-03-09 09:54:03

Temos reitingams…

Dainius, 2011-03-09 10:34:10

Štai visi laureatai, tekstas paskelbtas vakar:

http://www.lrvk.lt/lt/naujienos/aktualijos/?nid=8347

nustebusi, 2011-03-09 11:18:26

,,Pasiūliau, paskambinau, pasitikslinau!” Tris kartus valio! Ir nieko tokio, kad Jūsų mokytojų neišrinko Metų mokytojais. Gal buvo vertesnių, nes ne toks jau didelis nuopelnas užimtos prizinės vietos ir aukšti mokinių laimėjimai, kai dirbi su norinčiais ir labai norinčiais mokytis. O kai klasėje sėdi adaptuoti, didžioji dalis iš rizikos, socialinės atskirties ir įvairaus problemiškumų šeimų, silpnučiai, tinginiai ir vienas kitas stipresnis, o mokytojas iš jų dar sugeba padaryti ne tik rajono, bet ir respublikinių olimpiadų laureatus, tai šitam mokytojui šlovė ir medalis.

Aš, 2011-03-09 11:43:58

Perskaičiau ir aš sąrašą. Nu tikrai, kad ne už nieką, apdovano mokytojus. Nežinau aš KTUG mokytojų pasiekimų, tačiau visų norinčių apdovanoti gi negali + tame sąraše įvairūs nuopelnai, tiek sporto, tiek mokslo, negali turbūt vien tik už mokslą prizus teigti. Viskas čia gerai.

Buvusi mokytoja, 2011-03-09 11:45:32

Nustebusiai: sutinku su jusu nuomone! Tikrai yra daug sunkiau mokytojui dirbti ir pasiekti geru rezultatu su jusu paminetomis mokiniu grupemis. Ir tikrai neaisku, kuris mokytojas vertesnis tos premijos ir sloves… Taciau yra ir kita medalio puse: p. Burgis raso, kad jam neaiskus kriterijai ir galbut truksta viesumo, renkant “Metu mokytojo” premijos gavejus. Kas balsavo, kas isrinko, kokie kriterijai?

MariusM, 2011-03-09 11:50:31

Jei truputi linksmiau- gerai kad kokia LNK nepasigavo rinkt geriausius mokytojus 🙂 …

Evaldas, 2011-03-09 12:09:51

Kriterijai ir tvarka štai čia:

http://www.smm.lt/konkursai/docs/MM_nuostatai_%20aktuali%20redakcija_%202010.pdf

Burgis, 2011-03-09 12:13:02

nustebusiai: ir aš nustebęs, kad Jūs nesuprantate mano protesto esmės. Gerai, kad buvusi mokytoja šiek tiek paaiškino… Ir aš dar bandysiu paaiškinti:

  1. Ričardas Berankis yra puikus tenisininkas. Tai ar jo treneris DĖL TO nieko vertas?

  2. Jei būtų įsteigta premija ilgai ir gerai dirbantiems gerų mokyklų direktoriams, ar aš negalėčiau tikėtis ją gauti? Aš norėčiau žinoti, ar neduoda dėl to, kad blogai dirbu, ar dėl to, kad 22 metai yra per trumpai…

  3. Ar mes turime teisę žinoti, kas ir kodėl pasirenka duoti mūsų pinigus vieniems, o ne kitiems? Kas tie, kurie pasirenka? Kas tie, kurie pretenduoja gauti? Ar nebūtų gražu bent pavardes kitų nominantų paminėti?

Burgis, 2011-03-09 12:14:09

Evaldui: taip sutapo, kad aš parašiau savo ankstesnį komentarą dar nepamatęs Jūsų laiško… Aš žinau kriterijus ir tvarką, bet mano klausimai kitokie.

Evaldas, 2011-03-09 12:21:03

Burgiui: jei iš tiesų, tai aš ne Jums šią nuorodą pateikiau, o tik bendrai informacijai. Tiesą sakant, labai norėjau dar ir įsakymą dėl komisijos sudėties surasti, tačiau greitosiomis nepavyko…

Na, o jei Jums (KTUG) nepavyko šiemet, tai gal pavyks kitais metais?

nustebusi, 2011-03-09 12:54:00

,,Aš norėčiau žinoti, ar neduoda dėl to, kad blogai dirbu, ar dėl to, kad 22 metai yra per trumpai…” Bandysiu atsakyti: neduoda, nes yra ilgiau ir geriau dirbančių. Jūsų ,,bėdelė”, kad manote, kad Jūs esate pats geriausias ir, jeigu tik norėsite ar kreipsitės, tai raudonas kilimas ir pasiteis. Man niekada nekyla klausimų dėl atrankos kriterijų, nes skaitau nuostatus ar atrankos kriterijus. Kai kuri visuomenės šviesuomenės dalis, matyt, neskaito, jeigu klausia.

Darth Vader, 2011-03-09 13:14:21

O aš šito triukšmo nesuprantu. Yra taisyklės (viešos). Yra komisijos (viešos). Jeigu itin įdomu, pagal įstatymą galima gauti informaciją:parašei užklausą, gavai atsakymą, kodėl Petrui skyrė nacionalinę, o Zebediejui tik kontinentinę premiją – ir vaikštai laimingas. Jei paskyrė – buvo už ką; jei nepaskyrė – šįmet nebuvo už ką. Paprasta.

Burgis, 2011-03-09 16:02:30

Nustebusiai ir Vaderiui: „nustebusi“, jei jau Jūs imate mane įžeidinėti, tai matyt ir pati jaučiate, kad kažkas čia negerai… Anksčiau čia tuo užsiimdavo Vaderis…

***

Bet diskusiją baigiu. Jei jums gerai – mes išgyvensime. Tik aš kažkodėl jaučiu, kad netrukus turėsiu progą parašyti, kai jūs kur nors imsite verkti, kad švietime ne viskas gerai. Tada jums priminsiu, kieno poziciją gynėte…

***

Jūs nustebsite, „nustebusi“, kad aš jau seniai seniai nesu gavęs jokio apdovanojimo iš ŠMM stovyklos – ir nepasigendu! Kai noriu – pats save apdovanoju nenusakomu malonumu dirbti su moksleiviais…

Vinge, 2011-03-09 21:18:43

Nepastebėjau, kad poną Burgį kas nors įžeidinėtų. Konstatavo aiškiai matomą faktą ir tiek. O švietime tikrai daug kas negerai. Bet jūs p. Burgi, juk ir nesistengiate tų negerovių išnaikinti 🙂

Pagarbiai ir nenorėdama įžeisti 🙂

Tėvas, 2011-03-10 09:20:32

Pagarba Vingei: parašėte teisybę.

Norisi patikslinti: p. B. nedirba su mokiniais. Jis nėra mokytojas, o tik direktorius, neturintis nė vienos pamokos kuriai nors klasei.

Burgis, 2011-03-10 10:04:06

Vingei: nebenorėjau tęsti, bet padarysiu išimtį… Pedagogo instinktai verčia.

*

Aš taip sakyčiau tik norėdamas pasityčioti: „…kai kuri visuomenės šviesuomenės dalis…“; „…Jūs manote, kad esate pats geriausias…“; „… raudonas kilimas ir pasities…“; kaltinti, kad neskaičiau nuostatų, pristatydamas Mokytoją apdovanojimui, galima tik tyčiojantis… Nieko tokio.

***

Bet ir Jūs teigiate, kad aš neisistengiu negerovių išnaikinti! Kaip nesistengiu?! O šis įrašas? O vizitai pas ministrus, į ŠMM? O konferencijos? O straipsniai spaudoje? O interviu žiniasklaidai?

***

Pagaliau, dar kartą paaiškinsiu, kaip aš daryčiau (paskirkite mane ministru…) su „Metų mokytojo“ premijomis:

  1. Iš anksto visuomenei paskelbčiau visus nominantus ir jų nuopelnus. Beje, pastebėjote, kad kai kas jau nebeskiria, kuo skiriasi nominantas nuo apdovanotojo. „Oskarų“ sistemoje visi skiria! Džiaugiasi, kad buvo nominuoti (lietuviškai – įvardinti), nors statulėlės ir negauna… Ar negalima buvo bent apdovanojant paskelbti visų nominuotojų bent pavardes?

  2. Viešos diskusijos „balsą“ laikyčiau tik nežymiu patariamuoju balsu garbingai komisijai. Nes netiesa, kad dauguma visada teisi…

  3. Paskelbčiau komisijos balsų pasiskirstymą slapta balsuojant. Juk įdomu, kaip pralaimėjai, tiesa?

***

Svarbiausia – negailėti pagarbos Mokytojams, premijai, švietimo institucijai.