Apibendrinimas

Va, taip visą gyvenimą!

Ši netikėta nuotrauka lyg saulės blyksnis nušvietė mano gyvenimo esmę, kurią privalau priminti ir jums.

Judėk! Būk! Daryk!

Visko gyvenime turi būti daug, tu turi būti čia ir ten, toks ir kitoks, su tais ir su kitais.

Štai kodėl netikėtai 100-mečio išvakarėse patekau į naująjį „Baltijos kelią“ Vilniaus universitetų miestelyje, patekau į gretą su studentais ir dėstytojais.

Kol kas tebus nedidelė paslaptis, kaip patekau, kodėl patekau. Gal šis epizodas turės tęsinį? (Ne, ne, nei studentas, nei dėstytojas jau nebūsiu!)

O kitą dieną vėl simboliškai buvo visi signalai mūsų kelyje: ir stabtelk, ir apsidairyk, ir eik!

 

Atsakymai

Rasa, 2018-02-17 23:43:11

Labai graži nuotrauka 🙂 Ta viršutinė.

Kadangi taip jau gavosi, kad vakar to 100-mečio nešvenčiau beveik (nors vakare vis tik gavau labai nuostabią ir skoningą gyvų gėlių puokštę, sudėtą iš geltonų, žalsvų ir raudonų gėlių, tai vis vien kukliai pašvenčiau :), stebėjau tą gražų margumyną- straipsnius laikraščiuose, nesibaigiantį pypsėjimą feisbuko žinutėse su trispalvėmis visokiausiais pavidalais, krūvas gražiausių žodžių socialiniuose tinkluose, išreiškiančių džiaugsmą, meilę, šventę, patriotizmą, pasididžiavimą savo šalimi ir t.t. Buvo tikrai gražu. Emigrantai iš visų pasaulio kampelių, kaimynai, pažįstami, draugai… Nuo feisbuko margumynų tai net žvairas galėjai likt, akis bevartydamas 🙂

Ir tyliai sau galvojau. Labai smalsu, kiek truks ta euforija, džiaugsminga nuotaika, meilė ir pasididžiavimas savo valstybe. Mėnesį? Bent savaitę? Deja… Jau šiandien palengva viskas ima grįžti į senas vėžes. Jau vėl palengva kažkas ima keikti tą mūsų valstybę 🙂 Tuoj tai pereis irgi į beveik visuotinį kasdienį keikimą. Tai galvoju dabar iki kada keiks. Ar iki šio kovo 11-tos ir vėl trumpam stabtels, ar dar šimtą metų iki kito tokio gražaus jubiliejaus 🙂

skaitytojas, 2018-02-18 10:30:54

Manau,labai iškalbingi caro laikų gyventojų surašymai Vilniaus gubernijoje,kurios rytinė riba ėjo netoli Minsko (nors ir už tos ribos,prie pat Minsko ir netoliese galime rasti vietoves Antaniški,Skirmantava,Narbutava,Daunary,Baubli,Gerviali,Dauguli etc.), jai priklausė dabartinės Baltarusijos Lydos,Vileikos,Maladečinos miestai.1862 metais lietuvių skaičius Vilniaus gubernijoje siekė 50 proc.,lenkų-18 proc., baltarusių-17 proc., ir t.t. 1865 metais,t.y. po 1863 metų sukilimo ir lietuviškos spaudos,lietuviškų mokyklų uždraudimo,lietuvių skaičius drastiškai sumažėja iki 24 proc.,baltarusių išauga iki 47 proc.,lenkų lieka beveik toks pats-17 proc. Vėlesniuose surašymuose lietuvių skaičius dar labiau sumažėja.Matyt,caras trėmė lietuvius į Sibirą,o į jų žemes atkeldavo batarusius iš rytinių gubernijų. Kita vertus,lietuviai,ko gero. vengdavo prisipažinti ,esą lietuviais,nes tai galimai grėsė darbui ar karjerai valstybinėje tarnyboje. Ko gero, prieš 1831 metų sukilimą lietuvių skaičius Vilniaus gubernijos teritorijoje buvo dar didesnis-juk po kiekvieno sukilimo prieš caro valdžią tikriausiai sekdavo trėmimai į Sibirą. Lenkijos įvykdyta Vilniaus krašto (kurio rytinė riba siekė Maladečiną) okupacija,lietuviškų mokyklų uždarinėjimas taip pat atliko savo vaidmenį. Matyt,tokiu būdu lietuvių gyvenama teritorija sumažėjo iki dabartinės Lietuvos ribų.

https://en.wikipedia.org/wiki/Vilna_Governorate

Sokolovas, 2018-02-18 20:22:09

BESILEIDŽIANČIOS SAULĖS PALYTĖTIEJI

Kažkur pelkėj aš pamečiau plunksną,

Tą, kur rašo,- nemoku ieškot,

Per kaitružę vis sveikinu dulksną,

O per lietų skubu pažvejot:)

Jau nemoku ir perlipt per tvorą,

Tą, kur juosia nuo seno mane…,

Sluoksnis dulkių, kai sėdžiu be oro,

Kartais tampa sava dalele…

Blaškos juodvarniai ryto pašvaistėj,

Kurmiai turi darbų nebaigtų,

O man Laisvė,- kontaktas vienatvėj

Ir nuo jos tikrai nėr man graudu

Ta “vienatvė”,- kontaktai su Vėtrom,

Kurios kryptį vis keičia nakčia,

Su lietum, kurio nepastebėjom,

Su ryškiąja Mėnulio delčia

Tad ir sveikinu Gęstančią Saulę,

Tai, kas buvo, pašvaistėj ištirps,

Iš Anapus gauta banderolė,

Sausai šakai atgyt nepavyks…

Banderolėj- laiminga minutė,

Nugarmėjusi Laiko gelmėn,

Priešaky,-besileidžianti Saulė,

Teks su ja leistis laiptais išvien..

Kiekvienam- savo Saulė pakyla,

Ir tik kartą pragys vieversys…,

Gal ir klystu, bet liksiu su Saule,

Ir užgesiu, kai Ji įsakys..

………………………………………..

Neišduokim Kelių, kuriais eita,

Neieškokime džiunglių klaidžių,

Antrąkart nepakils jokia saulė…

Tad palydžiu, bet jau neliūdžiu.

Indra, 2018-02-19 09:15:16

Būsim lietuviai, kurie tebesaugo

Motinas savo ir būstus vaikų,

Žemėj užgimę, mes dangui užaugom, –

Tautos Mėnulio prakeiktu laiku!

1985-1988

Geda, Sigitas. Septynių vasarų giesmės: Eilėraščiai. – Vilnius: Vaga, 1991.

skaitytojas, 2018-02-19 09:39:28

Buvo ir taip:

https://en.wikipedia.org/wiki/Demographic_history_of_the_Vilnius_region#/media/File:19th_C._sign_in_Lithuania.jpg

Rostanas, 2018-02-19 21:14:12

Čia yra Lietuvos respublika. Čia yra Lietuvos respublikos teritorija. Čia yra Lietuvos respublikos gyventojai. Tai kodėl yra švenčiamos respublikai svetimos – valstybinės šventės? Ar galima respublikos piliečius pavadinti išdavikais už tai, kad jie švenčia ne respublikinę, o valstybinę šventę?

Dalius, 2018-02-20 13:16:20

Nesikabinėk, Rostanai prie žoďžių ir kelk trispalvę kada reikia!

Dalius, 2018-02-20 13:18:48

Beje apie trispalvę. Dabar kai populiarėja jos plevėsavimas prie namų ištisus metus, tai nelieka to proginio pakėlimo džiugesio ankstų šventinį rytą.

petras, 2018-02-20 13:30:30

Rostanai, žodyną atsiversk, pasiskaityk žodžių reikšmes. tada nereiks tokių klausimų kelt.

Rostanas, 2018-02-20 21:20:09

Daliau, jei esi aklas, tai kodėl nori ir mane apakinti?

Petrai, tavo mintis atsiversti žodyną ir paskaityti žodžių reikšmes yra gera, bet čia tiktų tik teisiniai žodynai, o ne kokios enciklopedijos ar universiteto lygio žodynai. O tiems, kurie neturi teisinio žodyno, siūlau atsidaryti bent jau Seimo puslapį ir paskaityti, kas parašyta prie žodžio Seimas. Juk Seimas nėra valstybės Seimas?

petras, 2018-02-21 08:04:29

Rostanai, nereikia teisinių žodynų (išvis ar tokie egzistuoja klausimas ?), teisė gali greitai keistis priklausomai nuo laiko ir aplinkybių, o kai kurie žodžiai išlieka tos pačios reikšmės šimtus ir daugiau metų. žodžių reikšmės yra surašytos kalbos žodynuose, kad žmonės rastu bendrą kalbą. tai ir sakau, atsiversk lietuvių kalbos žodyną, lotynų kalbos žodyną ar enciklopediją ar terminų žodyną (jei toks yra) ir pasiskaityk apibrėžimus žodžių valstybė ir respublika. Ir prie ko čia tas Seimas ? jeigu kalbam apie valstybės ir respublikos reikšmes ?

Random, 2018-02-21 13:29:15

republic

rɪˈpʌblɪk

respublika

Valstybė, kurioje aukščiausią galią turi žmonės ir jų išrinkti atstovai, yra renkamas prezidentas, o ne monarchas.

Ir ne kitaip.

Ar tik ne kažkokiu kitu slapyvardžiu tokius šizoidinius epizodus čia demonstravo tas pats Rostanas?

Rostanas, 2018-02-21 21:00:31

Istoriškai iš pradžių buvo Lietuva, vėliau buvo Lietuvos valstybė, o dabar yra Lietuvos respublika. Atšventėme Lietuvos valstybės atkurimo šimtmetį, bet gyvename tai Lietuvos respublikoje.

Kas turi ausis – teklauso:

Lietuvos respublikos prezidentūra;

Lietuvos respublikos Konstitucija;

Lietuvos respublikos Seimas;

Lietuvos respublikos pasas;

Lietuvos respublikos Švietimo ir mokslo ministerija;

Lietuvos respublikos Vyriausybė;

Lietuvos respublikos Vidaus reikalų ministerija;

Lietuvos respublikos Sveikatos apsaugos ministerija;

Lietuvos respublikos Finansų ministerija;

ir taip toliau. Visko čia neišvardinsiu… Tai kur ta valstybė? Nenoriu įkirėti, bet gal kam nors tai bus įdomu…

Burgis, 2018-02-21 21:06:45

Rostanui: tokia argumentacija gali sudominti medikus…

qwerty, 2018-02-21 22:36:07

Rostanai, oficialūs valstybinės valdžios įstaigų pavadinimai prasideda tikriniu šalies vardu – Lietuvos Respublika. Kiti pavadinimą sudarantys daiktavardžiai yra bendriniai, todėl rašomi mažąja raide, pvz.: Lietuvos Respublikos finansų ministerija, Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija. Jus gi rasote:Lietuvos respublikos Vidaus reikalų ministerija;

Lietuvos respublikos Sveikatos apsaugos ministerija;

Lietuvos respublikos Finansų ministerija. (P.S. As taip pat ne geriausiai rasau))

qwerty, 2018-02-21 22:41:54

Anksciau buvau toks pat, kaip tinklarastinikas. Daznai kitokiam 5 jo argumentus atsaudavau: tokia Jusu argumentacija gali sudominti vienus tokios labai siauros specializacijos medikus…Dabar gi supratau, kad reikia klausyt ka kitas kalba.

qwerty, 2018-02-21 23:22:13

Rostanai, susitarkim apie ka kalbam.

Valstybė yra apibreztoje teritorijoje esanti politinė organizacija, kuri turi nuolatinę valdžią, gyventojus, suverenitetą, etc.

Respublika, tai tik tik viena is valstybes valdymo formu. Tokia sistema, pagal kurią valdoma valstybė.

Rostanai, juk negalima imti taip ir gyventi valdymo formoje))) Sutinkat?

Rasa, 2018-02-22 01:01:47

🙂 Trumpai atostogauju. Dykaduoniauju. Tobulai tinginiauju. Valgau krūvas saldumynų ir krūvas knygų. Labai skirtingos knygos ir skirtingi saldumynai. Kadangi kalbam apie valstybę, o viena iš knygų buvo apie senovės Egiptą, jo valdymą, dievus, valdžios troškimą ir šiek tiek apie šiokią tokią išmintį, prieš miegą ir su jumis pasidalinsiu gabalėliu. Ne visai į temą, bet… Turėjot priprast jau per tiek metų, kad aš vis ne į temą ☺ Tiesiog va galvoju ar mes, kurie vadiname save tikrais savos šalies “patriotais”, skiriamės nuo tų vergų iš knygos. 🙂

“…neįduosim tavęs sargybiniams, o laikysime tave čia, kad pasismagintum mus juokingomis kalbomis. Juk neprilyginsi mūsų nevaliems sirams ir bjauriems negrams: nors mes tik vergai ir nešikai, vis dėlto esame egiptiečiai ir kaip egiptiečiai didžiuojamės savo oda ir savo kalba, praeitim ir ateitim.

Aš atsakiau jiems:

— Tai negera kalba, nes kol žmogus didžiuosis savimi ir laikys save geresniu už kitus, tol jam įpėdžiui seks grandinės ir lazdos smūgiai, ietys ir varnai. Žmogų reikia vertinti tik pagal širdį, o visų žmonių širdys lygiavertės – vieno širdis ne geresnė už kito, nes visų ašaros – tas pats vanduo ir vienodo sūrumo – juodojo ir rudojo, siro ir negro, skurdžiaus ir kilmingojo.

Tačiau jie, mušdami per kelius, garsiai juokėsi iš manęs ir sakė:

— Tu išties paikas ir tikriausiai visai nematei gyvenimo, o užaugai maiše. Nes žmogus neišgyvens nesijausdamas geresnis už kitus, ir nėra tokio nelaimėlio, kuris nesijaustų kuo nors už kitus geresnis. Vienas didžiuojasi rankų miklumu, kitas – pečių tvirtumu, vagis didžiuojasi klasta, teisėjas – išmintimi, godišius – godumu, švaistūnas – švaistymu, žmona – padorumu, o kekšė – dosniu būdu. Niekas nesuteikia žmogui didesnio malonumo nei suvokimas, kad jis kuo nors gabesnis už kitus. Ir mes patiriame didelį malonumą, pastebėję esą už tave išmintingesni ir gudresni, nors mes tik skurdžiai, vertai, o tu moki skaityti ir rašyti…”

(Mika Waltari. Sinuhė Egiptietis.)

Rasa, 2018-02-22 10:40:31

P. Burgiui 🙂

Manau, ne Jums vienam kyla mintis, kad kažkas šioje svetainėje “kvanktelėjęs”. Ir ne vienam kyla mintis, kaip Qwerčiui, kad kartais reikia geriau įsiklausyt į kitą.

Sakoma, kad mums atrodo kvailoki tie, kurie apie kažką galvoja (ar supranta) kitaip nei mes, o protingi tie, kurie galvoja panašiai kaip mes. Nežinau kiek tame teisybės.

Tik žinau, kad šioje svetainėje lankosi (man taip atrodo) visa puokštė “lengvai pakvaišusių” keistų, originalių, mielų, protingų ir kvailų (kas yra beveik tas pat) šiltų nuostabių žmonių, iš kurių išties galima pasimokyti daugelio dalykų 🙂

O dar galvoju, kodėl p. Burgis keliasi taip anksti, juk jam į darbą nereikia? Norėtųsi galvoti, kad ne todėl, kad kažką labai skauda. Kai mano mama sako, kad su amžiumi reikia vis mažiau miego, aš vis galvoju, kada man tas amžius toks ateis, nes aš tai išsiritau iš lovos tik 9:30 ☺ Esu šimtaprocentinė “pelėda” ☺

Geros visiems dienos. Pas mus tai šalta 🙂 Bet saulė kokia!!! Bėgu jau į lauką grynu oru pakvėpuot. O jei ką pamatysiu gražaus, ir jums visiems papasakosiu grįžus 🙂 Nes nežinau kaip ten dėl valstybės, bet Tėvynė mūsų- fantastiška ☺

Rostanas, 2018-02-22 10:58:01

qwerty,

Respublika irgi yra (politinė) organizacija turinti savo politiką, o ne valdymo forma.

Burgis, 2018-02-22 12:05:57

Rasai: ne pirmi metai ši svetainė, bet lankytojai taip ir neišmoksta: tu manęs nemokyk, aš tavęs nemokysiu. Nepatinka šis principas – išeik ten, kur jo nėra.

*

Ir dar vienas principas: Romoje elkis kaip romėnas. Juk jau žinai, koks aš ir kokios savo svetainės noriu? Žinai. Tai kodėl bandai ją paversti SAVO svetaine?

skaitytojas, 2018-02-22 20:26:48

B.Burgiui: dėkoju, kad mokote. Dėl to ir lankausi Jūsų svetainėje.Atsiprašau, jei mano komentarai nevykę.

Burgis, 2018-02-22 20:53:03

skaitytojui: Jūs – mano džiaugsmas! Ačiū! Būkite čia!

Rasa, 2018-02-22 21:44:10

☺ Aiškumėlis ☺

Romoje elkis kaip romėnas.

Pas p. Burgį elkis gerai. Nes esi svečiuose.

Tada prisimenam matematiką, viską supliusuojam ir gausim mus, čia rašančius. Burgis plius gerai bus bur-ger-iai. Va kokie mes turime būti ☺

Sokolovas, 2018-02-23 07:37:24

Rasai:

Na, matematika tikrai įdomiau, negu “ar respublika valstybė, ar ne valstybė…”.

Beje, skaitytojai jau pasiilgo matematinių temų. Dėkui, Rasa, kad priminėt 🙂

Rostanas, 2018-02-23 21:54:46

Dėl to viskas ir važiuoja žemyn, nes žmonės sutelkia savo laiką ir smegenis išgalvotiems uždaviniams spręsti, negu realioms problemoms spręsti. Vidurinė mokykla atkirto jaunimą nuo realybės, dėl to niekas ir nebesigaudo realiame pasaulyje.

Giedrius, 2018-02-24 22:32:41

NEFORMATAS

Pamenu per dailės pamokas mokykloje reikėdavo piešti kokį nors daiktą (obuolį, vazą ar pan.). Tas daiktas mesdavo savo šešėlį ir to šešėlio atvaizdavimui reikėdavo skirti didelį dėmesį. Nesikeisdavo apšvietimas – nesikeisdavo ir šešėlis… Bet kur gi aš vedu?

Ogi norėjau padėkoti Rasai už jos gebėjimą netikėtai pažvelgti į tą patį reiškinį ar įvykį kitu kampu, apčiuopti dar vieną įvairiapusės tiesos briauną. Padėkoti už gebėjimą netikėtai “įjungti šviesą” iš užduoties sąlyga neapibrėžto kampo… Asmeniškai mane tai žavi 🙂

Nors, be abejonės, tai ne visada, o gal ir visada yra neformatas ir tikras galvos skausmas, mėginant viską sudėlioti į lentynėles kartą ir visiems laikams. O, tas šešėlių žaismas. Po Rasos komentarų, tai, kas prieš akimirką dar skendėjo tamsos zonoje, staiga įgauna šviesesnių atspalvių, kas buvo balta – netikėtai tampa pilkšva…

Sudėtinga su Tavimi, bet žiauriai įdomu!

Rasa, 2018-02-25 09:14:58

Giedriui: 🙂 Ačiū. Kad matai mane ir tokią 🙂

“Žiauriai įdomu” 🙂 Oksimoronas. Šitą žodį kažkada išmokau iš čia rašiusio žmogaus.

O sudėtinga tai turbūt su visom moterim, nes jos va tokios… Kaip rašo Glesumėlė 😉

Aš turiu laumės sielą, mielasis,

Net pati galiu nepajusti

Kaip išlėkčiau pro rakto skylutę

Jei šermukšnio kamštis iškristų

.

Ar mane mylėtum ar keiktum

Aš nubėgčiau medžių viršūnėm

Į mėnulį.. į ežero rūką

Palikus ir sielą, ir kūną

.

Kur dangus arti, lyg per sprindį

Ir geri jį.. geri lyg besotė

Ir akys, ir žvagždės spindi,

Ir mano širdis randuota

Užgyja.. ir išsilydo

Riba

O per sielą teka

Atrodo, visa Visata

Ir tylim užgniaužusios kvapą.

—————

Ir dar Giedriui: na o vyrai turbūt tuo ir puikūs, kad jie visada viską žino tiksliai ir viskas pas juos tose lentynėlėse, savo vietose 🙂 Tai kai kartais kažką pameti, gali pas juos pasiklausti 🙂