Apie vyrų ir moterų prigimtį

Jį rodė per TV. Labai turtingas 38-erių metų verslininkas. Gana gražus. Jo gyvenimo draugė devyneriais metais už jį jaunesnė. Tikrai graži. Jiedu kartu gyvena jau dešimt metų, bet nesusituokę, vaikų neturi. Jiedu vilniečiai. Jiedu labai myli vienas kitą!

*

Vyrukas, draugei girdint, žurnalistei aiškina, kad santuoka yra nereikalinga, gal net žalinga. Vyrukas tikina, kad vyrai nesutverti monogamijai, kad jie negali be kelių (keliolikos? keliasdešimties?) moterų.

Draugė, paklausta, ar atleistų vyrui neištikimybę, vyrui girdint atsako „taip“. Panašu, kad tos neištikimybės jau būta šimtus kartų, nes moteris, vyrukui girdint, aiškina, koks džiaugsmas, kai tas, pabuvęs pas kitas, sugrįžta pas ją ir pasako: „Tu – geriausia!“

*

Tai va, moterys ir merginos, tas vyrukas teisus! Vyras yra patinas. Gaidys turi visą pulką vištų. Ne, aš nepasakiau, kad tas vyrukas gaidys! Tai jūs taip pagalvojote…

Tas vyrukas yra vargšiukas. Jis yra tik gyvūnas, tik patinas. Jis nėra ir jau nebus žmogus, vyras. Jis atrado, kad galima gyventi kaip patinui, jam patiko taip gyventi, ir jau jokios aplinkybės jo nepavers žmogumi. Nes gamta galingesnė už jį. Galingą gamtą įveikia tik žmonės, kiti gyvūnai to padaryti negali …

*

Taip, tas vyrukas teisus, gudrus, bet vis tiek jis padarė vieną klaidą: jis galvoja apie vyrų prigimtį, bet pamiršo stropiai analizuoti moterų prigimtį. O juk moteris irgi yra gyvūnas! Ir jai gamta skyrė misiją. Ir ta misija yra tokia:  moteris turi gimdyti vaikus; tai misijai reikalingas ne tik patinas, bet ir vaikų tėvas – patikimas, vienas, tvirtas, ištikimas gynėjas ir padėjėjas. Metus, kitus, dešimtmetį moteris gali pratinti patiną prie tėvo vaidmens, bet anksčiau ar vėliau ji pasirinks tą, kuris jau pasirengęs tam vaidmeniui.

*

Žinoma, yra išimčių. Yra daug nevaisingų gyvūnų. Yra daug vienišių, kuriems nereikia poros. Yra gyvūnų, kurių lytinė orientacija pakitusi. Yra daug žmonių, sudegusių meilėje ir nebegalinčių prisikelti poros gyvenimui. Yra daug žmonių, kurie savo nežabota arogancija, narcicizmu, seksualumu, godumu užmuša savyje žmogų ir palieka tik patiną, patelę. Yra daugybė kitų išimčių… Bet išimtis reikia sąžiningai pripažinti. Tada lengviau.

***

Aš visų neišmokysiu… Geriau pacituosiu bulgarų poetą Liubomirą Levčevą:

*

Širdis be meilės

jaučias net laiminga

taip ardoma ir plėšiama. Tačiau

koksai kraupumas mirštančių bažnyčių!

*

Paskui prašyk dangaus,

kad žaibą tau atsiųstų,

kad šventykla sudegtų

neišniekinta.

Atsakymai

Burgis, 2014-03-26 09:08:14

Paguodžiau…

kaimiete, 2014-03-26 10:25:53

Tie du žmonės, tikriausiai, neturėjo pavyzdžio. Taip gaila buvo į juos žiūrėti. Ar reikėjo rodyti per televizorių?… Vaikams reikia parodyti narkomaną su pasekmėmis, kad apsaugoti nuo pasekmių.

Rasa, 2014-03-26 12:25:33

Gal tiesiog tas vyrukas ne toj kultūroj gimė? Juk kitose kultūrose vyras gali turėti ir keturias žmonas. Ir taip per amžių amžius tęsiasi. Ir tai kai kam atrodo labai teisinga. Ne išimtims, ištisoms tautoms. Tai gal jis pasiklydęs tiesiog… 😉

***

„Echčbatai, kokia graži tavo žmona!“ – pagyriau jurtos šeimininko žmoną. O jis man atsakė taip, kad jei nebūčiau sėdėjęs ant žemės, tai tikrai būčiau nuvirtęs: „Patinka mano žmona? Tai imk ją nakčiai. Svetingumo įstatymas – šventas įstatymas“. (Mongolija)

Šiaurės Kamčiatkos tautose irgi šimtmečių šimtmečius buvo manoma, kad jei svečias lytiškai santykiauja su šeimininko žmona, tuo jis suteikia šeimininkui didelę garbę.

***

Gali būti, kad kai kurie mūsų seksualiniai papročiai taip pat šokiruotų „išmintingai gyvenančius“ tolimų kraštų žmones, bet, kaip sakoma, „savi marškiniai arčiau kūno“ 🙂

***

Ne visur ir vyrukam pyragai:

“Ne mažiau egzotiškas paprotys gyvuoja ir kai kuriose Afrikos gentyse: prieš santuoką jaunuolis privalo įrodyti savo seksualinius gebėjimus jaunosios tėvams. Jaunikis ateina pas tėvą, kuris jį apžiūri, apčiupinėja kaip eržilą turguje, net dantis apžiūri. Po to pasakomas skaičius – būtent tiek kartų jaunikis turi suteikti lytinį malonumą jaunosios motinai. Jei bernužėlis išbandymą išlaiko – užsitarnauja visos genties pagarbą.”

arba:

“Centrinės Afrikos šelukų gentyje vadui į žmonas įprasta atiduoti pačias gražiausias mergaites – ir visas vienu metu. Tokių laimingųjų panelių kiekis kartais gali viršyti ir šimtą.

Bet kai tik moterys pradeda garsiai skųstis, kad vyras jų nebepatenkina, genties vadas ne šiaip nušalinamas iš pareigų – vargšelio laukia labai skausminga mirtis, nes, šelukų manymu, impotentas nesugeba perduoti savo vaisingumo žemei ir galvijams, o nuo to priklauso visos genties gerovė.”

Giedrius, 2014-03-26 15:15:32

Taip, aš su jumis sutinku, tokia yra gamtos kalba. Ir žmogus jai turi atsakyti žmogaus kalba. Kitaip gyventume šio verslininko gyvenimą, būtume kaip tos Karlo Čapeko salamandros. Yra toks romanas “Karas su salamandromis”, žmogaus karas. Aš irgi kariauju. Tik kartais ne toje pusėje, ir tik todėl kad įvarytas į kampą, bet tik todėl.

petras, 2014-03-27 08:31:26

Tai kad dar nei vienas žmogus gamtos nenugalėjo.

Rasa, 2014-03-27 08:48:56

Jei jau apie gamtą ir žmogų, tai žmogus vienintelis parazitas (ir dar susireikšminęs) iš visų joje gyvenančių gyvybių, niokojantis Žemės kūną ir drumsčiantis harmoniją. Tik iškėlęs save kaip š… ant šakių mat “AŠ ŽMOGUS!” 🙂

petras, 2014-03-27 12:40:53

Rasa, žvilgtelkit į viską lengvesniu platesniu kampu (panašiai kai kažkas nutinka, pagalvojat apie somalio išpūstapilvius alkanus vaikus ir pasidaro geriau).

Taigi, tegu niokoja, tokia gamtos (visatos) valia 🙂

beje, pati žemė niokoja savo kūną, nes žemės pluta pastoviai juda, kaitaliojasi klimatas, įvairūs ugnikalnių išsiveržimai, vėjai ir pan. prieš meleonus metų žemė buvo kitokia, o kažkada net ir netinkama gyvybei (kokią mes ją suprantam) 🙂

Rasa, 2014-03-27 14:38:42

Petriukui: 🙂 Aš ir žvelgiu. Tiesiog. Tai ir matau. Faktas tas, kad jei kenkėjai, tai kenkėjai 🙂 Gali jie (žmonės) nuo susireikšminimo pūstis kaip burbulai kol sprogs, gali laikyti save pusdieviais, bet išties dauguma- kenkėjai 😀 Be to ir žmogus nuo Žmogaus skiriasi 🙂

„Koks ilgas kelias ir sunkus. Nuo raidės A(š) iki Ž(mogus).“ E.Mieželaitis

🙂

petras, 2014-03-27 16:18:46

o tai tuos kenkėjus reiktų naikint ar ne ?:)

Rasa, 2014-03-27 16:33:17

Ar pablūdai, Petriuk! 😀 Tegul gyvena… Gal koks ir pasitaisys… Be to, jei Žemei nusibos, jis pati nusikratys. Arba jie patys išsisprogdins ar pan. 🙂 O aš tai nelinkiu, kad jie nunyktų 🙂 Man žmonės patinka…

Be to, kad čia žino… O jei bus taip, kaip Visockis dainavo? Niekas niekur nedingsta 🙂 “no jesli tup kak derevo -radišsia baobabom ir budeš baobabom tyščiu let, poka pamrioš…” 🙂 Paprašyk, kad kas nors išverstų, nes jūs jauni nemokat rusiškai dažniausiai 😀

Qwerty, 2014-03-27 20:44:39

“Draugė, paklausta, ar atleistų vyrui neištikimybę, vyrui girdint atsako „taip”.

Manau, kad draugė myli.Myli savo žmogų, o ne savo gražų jausmą savo žmogui, t.y. save. Jau rašiau apie tai.Tinklaraštinnkui to nesuprasti.Jis konservatyvus.Arčiau talibano.

Rasa nustebimo.Paskutiniai komentarai tarsi kitos Rasos)))

Rasa, 2014-03-27 21:34:03

Qwerty: gal tu tiesiog nelabai išmanai, kas tai yra- Rasa? 🙂

Ji įvairiaspalvė. Net ta paprasta, lietuviška 🙂

Vien sanskrite kaip ją mato! 🙂

_“Žodis “Rasa” sanskrito kalboje turi daug reikšmių. Dažniausiai dvasinėje kalboje “Rasa” reiškia Dievišką nektarą – nušvitimo skonį. Tai taip pat reiškia veiksmažodį “ragauti” kaip turėti apetitą gyvenimui. Šnekamojoje kalboje “Rasa” gali reikšti esenciją, sulą, augalų ar vaisių sultis, geriausią, puikiausią ar svarbiausią kažkieno dalį, esmę, gėrimus, cukranendrių sultis, sirupą, gurkšnį, eliksyrą, mikstūrą, lydytą sviestą, pieną, sriubą, sultinį, gyvybiškai svarbius kūno syvus, serumą, pagrindinį skystį vadinamą chyle (jis yra suformuojamas iš maisto ir vėliau tulžies pagalba pakeičiamas į kraują). Tai gali reikšti Sarvad, pagrindinį Šyvos skystį, ar tiesiog bet kokią mineralinę ar metalinę druską, ar metalą ar mineralą lydinio būsenoje. Rasa reiškia šešių rūšių skonius – saldumą (madhura), rūgštumą (amla), sūrumą (lavana), aštrumą (katuka), kartumą (tikta), ir surišantį (kasaya). Rasa taip pat gali būti bet kokiu skonio objektu tokio kaip uždaras, padažas, prieskonis, pagardas, taip pat gali reikšti skonį ar polinkį ar švelnumą meilei, susižavėjimui, troškimui, žavumui, malonumui, ar džiaugsmui. Rasa sanskrite reiškia mėgavimąsi buvimu.

Rasa reiškia…didžiausią kūrinį, kurio siekia muzikantas, gebėjimą per jų meno formą sukurti vietą, kuri paliestų vidinę sielą. Pasiekti pačias emocijų šaknis, per girdimąją terpę visiškai sulieti savo emocijas su auditorija. Tai yra, kai atlikėjas ir jo auditorija susijungia į vieną. Tokio tyrumo pasiekimas turi pagrindinę reikšmę indų muzikoje.

“Viskas ką jūs sužinosite apie muziką, indišką ar kitą, siekia šio galutinio tikslo, kur muzikinės natos peržengia tonines ribas ir paliečia vidinės sielos gelmes viduje su bendraujančia jėga, kuri gali būti apibūdinta kaip grynas nušvitimas, arba kaip kiti apibūdina, “susiliejimas su Dievu”. Išminčius Yajnavalka sako “tikri muzikantai neturi patekti į dangų, jie jau yra ten!” Jei jūs patyrėte kažką panašaus, tai jūs patyrėte Rasą!

Rasą dar galima pavadinti nektaru. Kai kurie ją apibūdina kaip aukščiausią subtilios vaizduotės, atsispindinčių emocijų ir sentimentų žmogaus prote kulminacijos tašką. Sužadinti jie sukelia nepaprastą emocinį pokytį arba permainą vadinamą Rasabhava.

Yra devyni Rasų tipai, bet galimos ir jų variacijos:

  1. Shringar – tai išreiškia meilės jausmus, geidulingumą ir erotines emocijas.

  2. Raudra – tai apima pyktį, įniršį, ir kitas smurtines emocijas.

  3. Hasya – ši Rasa atneša džiaugsmingas, juokingas ir laimingas emocijas.

  4. Vibhatsaya – šleikštulys ir absurdiškos emocijos.

  5. Veera – drąsa, heroizmas, vyriškumas yra dalis šios Rasos atributų.

  6. Karuna – liūdesys, patosas, atjauta, simpatija.

  7. Bhayanak – ši Rasa savyje talpina baimės, nerimo ir netikrumo emocijas.

  8. Adabhuta – nuostaba ir smalsumas yra du šios Rasos atributai.

  9. Shanta – kontempliatyvios, meditatyvios ir ramios emocijos formuoja šią Rasą.”

Burgis, 2014-03-27 21:52:47

Qwerty: džiaugiuosi, kad mano draugė, mano žmona, man girdint taip niekada nebūtų pasakiusi. Man pasisekė. Ji mane mylėjo ir myli. Jums to nesuprasti. Užjaučiu…

Rasa, 2014-03-27 22:03:26

Burgiui: aš nei trupučio neabejoju, kad Jus žmona myli ir Jūs ją labai mylit. Bet jei žmonės myli (suvokia meilę) šiek tiek kitaip, nei judu (ne tą Jūsų aprašytą televizinį atvejį turiu galvoje, apskritai kalbu) tai anaiptol nereiškia, kad jie nemoka mylėti ar verti užuojautos 🙂 Čia vėlgi, ne Qwerty ginu, tik Jūsų požiūris labai kategoriškas 🙂

Qwerty, 2014-03-27 22:43:36

Rasa, Burgio meilė sąlyginė. Mano – besąlyginė.Tuo ir skiriasi.

Rasa, 2014-03-27 22:51:19

Qwerty 🙂 Aš suprantu ką tu turi galvoje. Tik tuo pačiu smalsu pasidarė, o ar tu ką nors konkretaus myli ta sava besąlygine meile? Ar ji dar ir bendražmogiška, neišskirianti nė vieno? 🙂 Ai, prisiminiau tu gi turbūt vieną viešnią iš šito tinklapio myli… 😀

qwerty, 2014-03-28 00:20:35

Rasa, dabar aš laisvas…)

Klausi ar ji bendražmogiška, neišskirianti nė vieno? Tačiau juk meilė yra/turi būti konkreti.

O kas gi nemyli mūsų “viešnios” Adefagijos?))) Ji juk tokia miela)

Rasa, 2014-03-28 05:54:45

Qwerty, išvažiuoju iki vakaro, bet dar noriu paklausti 🙂 Kodėl meilė turi būti konkreti tavo manymu? Juo labiau besąlyginė. Ji gali būti ir labai abstrakti ir labai konkreti tuo pačiu 🙂 Ir antra. Jei laisvas, tai nereiškia, kad nemyli. Tai tereiškia, kad nepririštas 🙂 O aš klausiau ar tu ką nors myli besąlygine meile? 🙂 Žinojimas, kad kažkas turėtų būti teisinga ir mokėjimas tai realizuoti šiek tiek skirtingi dalykai 🙂 Štai Burgis kalba nuolat apie savo Meilę, nes jis tokia meile, apie kurią kalba, išties myli savo žmoną. Myli iš visos širdies, manau 🙂 Ir tai man gražu 🙂

Qwerty, 2014-03-28 09:04:55

Rasa, bet būti vien tik abstrakti negali.Taip Myliu.

Kas dėl Burgio meilės, tai..esmė tame, kad meilė negali apriboti, priešingai-ji turi suteikti laisvę.Pilną.Be jokių sąlygų iki begalybės.

…paklausta ar atleistų vyrui neištikimybę, vyrui girdint atsako „ne”…Geriau jau nieko, nei būti mylimam tokia meile…

Qwerty, 2014-03-28 09:08:11

Tikra meilė yra viską atleidžianti, viską suprantanti ir viską pateisinanti.

Burgis, 2014-03-28 09:21:02

Qwerty: sutikite, kažkas negerai su Jūsų meile, jei Jūs taip aršiai, taip grubiai (man) ją ginate…

Praktika – tiesos kriterijus. Aš Jums linkiu didelės laimės iš tos Jūsų meilės. Ne mažesnės nei patyriau ir patiriu aš. Tik dar būtina pasirūpinti, kad trigubai daugiau laimės patirtų mylimas žmogus…

ir, 2014-03-28 09:45:06

Qwerty:’Tikra meilė yra viską atleidžianti, viską suprantanti ir viską pateisinanti’-tokia yra Dievo Meilė,tobula.Apie tokią svajojam,tokios trokštam:)Bet žmogus ribotas,ir jo meilė ribota.

petras, 2014-03-28 12:51:41

Bet jūs p. Burgi, taip pat aršiai ginat savo tiesas ir meilės supratimą 🙂 gal ir kažkas ne visai gerai

Burgis, 2014-03-28 14:16:01

Petrui: aršumą reikia dalinti iš metų skaičiaus, santuokinių metų skaičiaus ir santuokinės laimės koeficiento.

*

Tada pamatysite, kad aš visai nearšiai ginu savo meilę… 🙂

Buvęs Jūsų studentas, 2014-03-28 17:01:30

qwerty: kopriklausomybė – yra diagnozė, o ne meilė. Besąlygiška meilė yra vaikui, mylimajam, bet ne kaip aukojimasis kitam. Sutinku, kad meilėje antra pusė nėra vienas kito nuosavybė, bet mūsų tradiciniame sociume tai nereiškia paleistuvavimą ir ypač to derėjimą su šeima ar mylimuoju. Čia kaip koks alia oksimoronas: kova už nekaltybę seksu 🙂

Rasa, 2014-03-28 22:14:09

Kažko prieš miegą pagalvojau tik… 🙂

Qwerty, o tu įsitikinęs, kad tu- vyras? 🙂

qwerty, 2014-03-28 22:45:09

Rasa: – Qwerty, o tu įsitikinęs, kad tu- vyras? :)…gali tai įrodyti man prieš miegą…?)

Rasa, 2014-03-28 22:48:41

Qwerty, man įrodinėt nereik, aš ir žodžiu patikėsiu, aš patikli 😀

(Nu bet tai koks nepadorėlis! 🙂

qwerty, 2014-03-28 23:20:10

Rasa, žodžiai yra niekas,o veiksmas -viskas)

Indra, 2014-03-29 19:17:48

Žodis tampa kūnu: TIK TARK ŽODĮ – IR MANO SIELA PASVEIKS!

Aušrius, 2014-03-31 14:54:12

Taigi ne visiems tos meilės reikia! Mums daug ko nereikia. Yra žmonių, kuriems nereikia išsilavinimo. Kitiems nereikia savo gimtosios kalbos. Dar kitiems nereikia nuosavos valstybės, draugų, pareigų… Jau ne sarmata pasisakyti, jei tau nereikia moterų. Lietuvoje gal nėra, bet pasaulyje yra žmonių, kuriems nereikia pinigų. Pastarieji laikomi keistuoliais.