Ar grįžt į slėnį…

_Ten sotu ir linksma,

Ar likti čia

Ir bedugnes mėginti?_

***

Radau šį posmelį savo svetainės sandėliuke… Labai tinka šiai temai!

*

Turiu bėdą. Patekau į savo paspęstus spąstus. Daugelis jūsų žino, kad kartą per savaitę dirbu su penktokais. Grupėje – vienuolika vaikų, trys vyrukai ir aštuonios mergaitės. Po vakarykščio užsiėmimo dar labiau supratau A.Sent-Egziuperi mintį apie tai, kad mes atsakome už tuos, kuriuos prisijaukiname.

*

Bet ar aš ištversiu atsakyti? Aš negaliu bausti tų penktokų – ir negaliu mesti jų pusiaukelėje, nes jie geri vaikai! Jie nekalti dėl to, kad niekas neišmokė jų tinkamai elgtis, tinkamai kalbėti. Bet ar aš vienas pajėgus ką nors pakeisti?

*

Keli epizodai.

Ir pernai, ir užpernai visai neblogai pavykdavo kalbėjimo pamokėlės. Užrašau lentoje dešimt visai atsitiktinių žodžių (saulė, Japonija, šuo, sniegas ir pan.), vaikai atsitiktinai gauna vieną iš jų ir turi 1-2 minutes kalbėti tuo žodžiu įvardyta tema.

Vakar vienas vyrukas atkakliai reikalavo papildyti sąrašą žodžiu „sasiska“. Papildėme. Jis kalbėjo ta tema. Vaikai kikeno pasakius žodį „čiulpti“… Kai paminėjau žodį „seksas“, kelios mergaitės užsidengė akis, bet vis tiek kikeno…

Bet tas pats vyrukas, kalbėdamas tema „Japonija“, japoniškai pasakė skaičių nuo vieno iki dešimties pavadinimus!

*

Kai ėmiau kalbėti apie spalvas taip, kaip neseniai rašiau šioje svetainėje (žalia, geltona, žydra…), po žodžio „žydra“ vėl pasigirdo kikenimas! Pamatęs mano suglumusį veidą, vienas vyrukas pašaipiai keliskart pakartojo žodį „žydras“…

*

Vaikai kaskart gauna po buteliuką vandens. Vakar vienas pasiėmė du… Kodėl? Vaikai kaskart gauna po plytelę šokolado. Vakar kažkas pasiėmė dvi…

*

Viena mergaitė jau žino, kad valgomoji druska yra natrio chloridas! Bet man ėmus kalbėti apie natrį ir chlorą, pusė klausytojų „atsijungė“. Nieko tokio, jei jie „atsijungtų“ tik nuo natrio ir chloro, bet jie išdykauja, kalbasi, negali dėmesingai paklausyti net bandant sugundyti žavingais dalykais, kurie ir pernai, ir užpernai buvo sėkmės garantas.

*

Pakviečiau juos ir jų draugus vasario ketvirtąją dalyvauti MMLT (Mažųjų mokslo lyderių turnyre). Jokio susidomėjimo… O, Patrikas, Dominykas ir daug mano ankstesnių šviesuolių būtų susidomėję!

*

Turiu ištverti. Ieškosiu raktų į tų vaikų protus ir širdeles. Reikia ieškoti!

Atsakymai

Burgis, 2012-01-18 10:54:00

Teisus?…

Arvydas, 2012-01-18 11:11:23

Na, taip! Jūs dirbate teisingą darbą! Mes, suaugę, vaikus nesąmoningai traktuojame kaip visiškai subrendusias, susiformavusias asmenybes. Bet reikia suprasti, kad vaikai yra ieškojimų, mokymosi kelyje. Juk mažyliai – tai maži beždžioniukai. O beždžioniukai, ką pamato, tą ir daro. Todėl ir žodžiai “sasiska”, “žydras” jiems sukelia kikenimą, nes, jų šeimose, draugų rate, matyt, tie žodžiai vartojami ne visiškai tiesiogine prasme. Bet tai – ne vaikų bėda, tai mes, suaugę, turime labiau kontroliuoti save, savo kalbėseną, savo elgesį mažųjų akivaizdoje. Ir ne tik savo vaikų akivaizdoje, bet ir kitose erdvėse – parduotuvėse, viešajame transporte, paplūdimyje ir t. t.

Pats esu ne kartą savo brangiausajai skaitęs pamokslą už tai, kad skundžiasi mūsų mažojo bambyzo darželio draugais. Visada stengiuosi priminti, kad ne vaikų kaltė, jei vaikas yra grubesnis ar ne labai gerai išauklėtas. Savaime aišku, tai nereiškia, kad į visas vaikų išdaigas, akibrokštus ar blogą elgesį reikia žiūrėti pro pirštus, tik norėjau pasakyti, jog vaikai – mūsų veidrodis. Ir jei juose matome blogus dalykus, tai tuos dalykus keisti derėtų pradėti nuo savęs!

O tuo tarpu nuoširdžiai žaviuosi Jūsų darbu bei pastangomis! Ačiū, jog stengiatės, kad mūsų ateitis būtų geresnė! Labai patiko Jūsų idėja su 10 žodžių. Būtinai reikės pažaisti su savo mažuoju vyruku.

ramunia, 2012-01-18 11:12:37

skaitau, ir tiesiog isijautusi suprantu, koks sunkumas tai yra mokytojauti… labai graziai rasot, labai grazios mintys ir idejos, o ka galiu pasakyt, kad kada nors ateis tie vaikai i prota… stiprybes.

Iš arčiau, 2012-01-18 12:01:29

Kiekvienais metais bus vis liūdniau ir liūdniau. Po kelių metų, vaikai paklaus: “Žaidžiate Counter Strike”? Ne? Tai tada Jūs “lėvas”. Vat tokie dabar auga 🙂

D., 2012-01-18 16:04:31

papasakota situacija vyksta daugelyje Lietuvos mokyklų t.y. ne rinktinių mokinių klasėse. Ir tas dilemas turi spręsti mokytojai kasdien. Ir dar gana gražiai čia su jumis kalba jei tik “žydras”, “čiulpti” :). O jei ką nors duoda nemokamai tai reikia imti, nes būsi durnas jei neimsi. Tai geriausiai pademonstravo per krepšinio čempionatą nemokamai dalinami kamuoliai 🙂 O vaikai mūsų visuomenės atspindys, tad šiuo metu sunku ir Mokytojams.

RIMA, 2012-01-18 17:17:01

JO musu laikais Mokytojas buvo autoritetas. Mokiausi isrinktuju klasej.Nu tikrai nebuvo jokiu problemu su elgesiu per pamokas.O pasiskymai sekso ar meiles tema…. reikejo paragint, istraukt is mokinio ka jis masto tokiu klausimu.Biologija , zmogaus anatomija prasidejo ( jei neklystu 8 klaseje) tai apie zinduoliu dauginimas,tuo labiau apie zmoniu dauginimasi…. raudom visi :tiek berniukai , tiek mergaites.Kazkada cia pereitoj savaitej teko paziuret vaiku megiamus “Simsonus” . Budama JAU GEROKAI GARBAUS AMZIAUS NEGALEJAU ATSISTEBET- piestais zmogeliukais, filmuko turiniu, personazu elgesiu…… Turiu pazystamu mokytoju,kurie papasakoja apie dabartines mokyklas ir padariau tokia isvada, kad Mokytojas man vis tebegerbtinas zmogus.STIPRYBES SIAM MASTANCIAM IR KAZKAIP KITU KAMPU NORINCIAM PAKEIST PASAULI MOKYTOJUI!

Algis, 2012-01-18 17:21:54

Tiesiog nuostabus straipsnis! Manau ši tema dabartiniam jaunimui, ar vaikams labai aktuali. O dėl šokolado, siūlyčiau viso šito taip ir ne palikti, nes šokoladas ir gali būtų tolimesnių nepakeičiamų įvykių pradžia…

Evaldas, 2012-01-18 18:13:04

Pats dar tik prieš keletą metų baigiau mokyklą ir man jau buvo gėda už kai kuriuos klasiokių poelgius mokytojų atžvilgiu, tačiau dabar, kai paklausau ką apie mokyklą pasakoja šeštokė pusseserė, susidaro įspūdis, kad mokykloje buvome tikri šventieji. Visiškai nesiskaitoma su mokytojais, o mokiniai akivaizdžiai bukėja…

d, 2012-01-19 10:04:46

Niekas nestovi vietoje, turi keistis ir mokytojai. Tokios sąvokos kaip “dabartinis jaunimas” tik varo į neviltį ir neskatina jokių racionalių sprendimų…

Burgis, 2012-01-19 10:22:24

d: Bet mes tai ir darome! Keičiamės studijuodami dabartinį jaunimą, jo aplinką ir ypač tėvų poziciją… Ir Jūsų poziciją…

Ina, 2012-01-19 16:10:41

Na, kasmet vis daugiau “genijų”, o ar iš jų bus genijai?…

Vaikai ateina mus mokyti, kartais tokių dalykų, kokius mes jau senai pamiršę, nes mes nebe vaikai… Esminė problema yra ta, kad vaikai negerbia kits kito, nes neįsiklauso, stengiasi nustelbti, bet kokiu atveju nukonkuruoti, nes turi būt aukščiau ir jokiu būdu ne žemiau…. Kažin kas juos to moko?

Ina, 2012-01-19 16:12:49

Tiesa, dėl šokolado… Mano mergina (jūsų penktokė…) sako, kad niekas nenori juodojo “Karūnos”, visi ima “Milka”…

Burgis, 2012-01-19 16:43:51

Inai: o, malonu, kad viena mama perskaitė! Dėl to šokolado: esu įsitikinęs, kad lietuviškas geresnis, sveikesnis, bet tegu bus „Milka“ – pasiduodu… :-).

Studentas, 2012-01-19 22:37:20

“Vaikai kaskart gauna po buteliuką vandens. Vakar vienas pasiėmė du… Kodėl? Vaikai kaskart gauna po plytelę šokolado. Vakar kažkas pasiėmė dvi…”

Tai dabar visi ima, ateis laikas bus jie Jūsų studentai ir iš pintinės vienetai paims.

Mama, 2012-01-22 12:34:53

Visada džiugu matyti, grįžtantį penktoką iš Jūsų pamokų. Atbėga degančiomis žingeidumu akimis, pasipila krūva klausimų… Kažkokiu būdu Jums pavyksta pažadinti protą. Pamenu taip buvo tik pirmos klasės pradžioje (kada teko matyti parėjusį iš mokyklos “degančiomis akimis”). Kad ir kaip liūdnai atrodo pamokoje, gal ne taip kaip tikitės, tačiau pažanga yra. Atsiranda žinojimas, kad daug ko nežino ir, svarbiausia, noras ieškoti, sužinoti. Ačiū, kad esate ir ieškote raktų į mūsų vaikų protus ir širdeles.

Burgis, 2012-01-22 14:05:12

Mamai: ačiū! Jūsų žodžiai ir skatina mane dirbti dar geriau.