Aš jus išmokysiu vertinti!

Seminare Jonavoje mokytojams pateikiau savo įprastus testus. Gavau įprastus rezultatus. Šiek tiek praskleisiu uždangą ir kitam seminarui sukursiu jau kitus testus… Bet esmė liks ta pati, apie kurią jau ne vieną kartą rašiau: laikas radikaliai keisti požiūrį į tai, ką ir kaip mes galime įvertinti; laikas radikaliai keisti užduotis tiems, kuriuos norime įvertinti.

***

Štai pažiūrėkite – paveikslų testo rezultatai. Nepamirškite, aš buvau meno mokykloje! Žinoma, mokytojai buvo įvairių menų žinovai, bet vis tik – meno žmonės.

Salvadoras Dali už „Sapną“ gavo ir 10 balų, ir nulį…

M. K. Čiurlioniui kažkas už „Rex“ parašė dvejetą…

Pablo Pikaso paveikslas, parduotas už pusantro milijono dolerių, kažkam vertas tik dviejų balų…

*

Ne tai svarbiausia! Svarbiausia – nėra jokios vienybės vertinime. Vargšai moksleiviai, kuriuos ima ir įvertina tas – griežtasis, piktasis… Ir kas tą vertintoją nuteis? Ir kas apgins tą įvertintąjį?

*****

Eilėraščių testo rezultatai gali prajuokinti akmenį!

Laimėjau prieš du nacionalinės premijos laureatus, prieš literatūros mokytoją, prieš Europoje pripažintą poetą. Žinoma, pasakysite jūs, tu parinkai savo geriausius eilėraščius, o jų – blogiausius. Palaukite, palaukite! Nė vienas mano eilėraštis nebuvo išspausdintas jokioje knygoje, o konkurentų eilėraščius paėmiau iš solidžių, recenzuotų leidinių. Tai kam juos spausdino?!

*****

Visai kitoks buvo „Penkių minučių testas“.

Per penkias minutes reikėjo išvardinti kuo daugiau Europos šalių ir jų sostinių, spygliuočių medžių, valgomų miško uogų, Lietuvoje gyvenančių paukščių ir Europos upių.

Nuolatiniai šios svetainės lankytojai prisimena tą testą, džiaugėsi surinkę apie 100 taškų, o gal ir daugiau…

Testo esmė – išmok pasirinkti, į kuriuos klausimus atsakinėti, kai turi labai mažai laiko. Gyvenimas greitas! Toks testas „ištinka“ ne vieną žmogų, ieškantį darbo, taisantį įrangą, skaitantį pranešimą ir pan.

O štai žmogus parašo aštuonias šalis, bet tik tris paukščius…

***

Gavau tik vieną, bet labai įdomų, labai gerą atsakymų rinkinį testui „Tavo testas“. Apie jį čia irgi esu rašęs, bet priminsiu, kad juo atskleidžiamas naujas mano požiūris į užduotis apskritai: klausk ne to, ką manai, kad reikia paklausti, bet leisk žmogui parašyti apie tai, ką jis mato kaip svarbius, įdomius dalykus. Mokytojos J.V. atsakymai leidžia man drąsiai pasakyti – ji puiki Mokytoja, išprusęs žmogus!

*

Aš vėl važinėsiu į seminarus ir mokysiu, mokysiu, mokysiu…

Atsakymai

Burgis, 2015-03-02 11:40:59

Turiu laiko… 🙂

skaitytojas, 2015-03-02 11:51:20

Jei neklystu,su mokslinių žurnalų (ir straipsnių publikavimu juose) vertinimo metodika taip pat visko būna-vienaip jie vertinami pasaulyje,kitaip-Lietuvoje….

Margos paraštės, 2015-03-02 12:03:55

Labai taiklūs pastebėjimai! Jau Konfucijus teigė, kad tai, kas vienam yra balta, kitam gali būti juoda. Tačiau šių dienų švietimo sistemos vertinimo metodika išlieka loginiu nesusipratimu. Jeigu matematikoje dar galime kalbėti apie vieną teisingą atsakymą (nevertinant žmogaus proto pažinimo ribotumo ir kitų kriterijų, kurie verstų suabejoti net ir tuo, kad du kart du yra keturi), tai humanitariniuose ir socialiniuose moksluose visi atsakymai gali būti skirtingi, čia teisingumo ar neteisingumo kriterijai tampa tik labai sąlyginėmis ir netvirtai plūduriuojančiomis žuvelėmis. Kadangi klaidingo atsakymo nėra, tai, tikriausiai, reikėtų vertinti atsakymo argumentaciją, t. y. gebėjimą pagrįsti vieną ar kitą nuomonę.

petras, 2015-03-02 13:07:24

man tai keisčiausia, kad testuojamųjų skaičius kito: 5-7-3 🙂 o pirmi du testai atrodo apskritai beverčiai, na laiko praleidimui 🙂

Burgis, 2015-03-02 15:25:58

petrui: gaila, nieko nesupratote…

Regina D., 2015-03-02 21:58:43

Neapsimoka vardyti šalis ir jų sostines, nes tai du objektai už vieno kainą.

Beje, o koks jūsų seminarų tikslas, ko juose IŠMOKOTE mokytojus (be to, kad tūkstantąjį kartą parodote švietimo sistemos ydas)?

Spaudoje ne kartą rašėte, jog geri mokytojai užsidirba; važinėdamas po Lietuvą matėte ir sutikote ne vieną labai gerą mokytoją – kaip siūlytumėte jiems užsidirbti jų vertą atlyginimą?

Burgis, 2015-03-02 22:15:49

Reginai D.: į Jūsų klausimą gali atsakyti tie, kurie mane kviečia, ir tie, kurie manęs klauso. Gražiai klauso!