Atleiskite mums, vaikai!

Poetas Algimantas Baltakis pasakė: „Aš nekalbėsiu prie Justino kapo! Kaip galima kalbėti prie brolio kapo?!“

*

Tokia mūsų karta…

Viena gimnazisto mama vis mane moko, kaip aš turėčiau kalbėti susirinkimuose, renginiuose. Probėgom pagalvoju, ką turėčiau pasakyti po keturių dienų „Šimtadienio“ metu. Taip ir pasakysiu: „Atleiskite mums, vaikai! Mes esame kitos kartos žmonės – užsispyrę, išdidūs, darbštūs, galingi, protingi… Mes taip apie save manome. Leiskite mums išlikti tokiems, taip manantiems – kaip relikvijos jums. Leiskite mums neišduoti savo pažiūrų, savo brolių, draugų…

*

Jau ne kartą sakiau: tai neteisinga norėti, kad jūs būtumėte tokie, kaip mes. Pasaulis sustotų! Bet kažką iš mūsų gal paimsite? Ne prievarta, ne! Tiesiog pastebėsite, kad mes laimingi nemeluodami, neskaudindami savo mylimųjų, netrokšdami nei turtų, nei garbės, bet saugodami savo draugus, ryšius… Ir jūs norėsite būti laimingi, todėl pasiimsite šias taisykles iš mūsų, tiesa?“

*

Šiandien, kai laidojame didį Žmogų, mes, vyriausios kartos žmonės, ir vėl nedrįstame jums, vaikai, viską tiesiai pasakyti. Ir aš čia nepasakysiu, nes laikas ne tas ir intymumas tik internetinis… Atleiskite mums už tai.

Pastebėjau, kaip keistai į mane pažiūrėjo keli abiturientai, kai pasakiau: jei žadi išvykti studijuoti į kitą šalį, pirmiausia pagalvok ne apie mokslų sunkumą, ne apie pinigų stygių, ne apie namų ilgesį – pagalvok apie seksą. Taip, taip ir pasakiau! O kas tiems vaikams pasakys, kad būtent ši žmogaus gyvenimo dalis (ypač jau išbandžiusiems…) gali būti lemtinga supainiojant vertybes, pasikeičiant fiziškai, net susergant? Aš žinau, todėl ir sakau…

***

Gėriuosi savo kartos žmonėmis, galinčiais pasakyti: „Aš nekalbėsiu prie brolio kapo!“ Visai nesvarbu, ką aš jums, vaikai, pasakysiu trečiadienį. Svarbu, kad žinotumėte – aš jūsų neišduosiu.

Atsakymai

D., 2011-02-19 13:01:16

Kaip tie vaikai gali pastebėti tokius žmones kaip Jūs, jei į tv, laikraščius, internetą lenda visokie seimo artistai ir kitokio plauko artistai. O ar dažnai matėte panašių žmonių kaip a.a. J.Marcinkevičius? Juk visiems kalama jog be pinigo esi niekas, o seimas (savivaldybių tarybos) tai tarsi koks rojus į kurį visi veržiasi, nors gal neturi jokio supratimo apie to darbo esmę.

Nepris, 2011-02-19 13:03:12

Esu tikras, bus giliai prasminga ir įsimintina kalba.

Bet negaliu nepacituoti štai ko…

“Medis nėra sėkla, nėra nei stiebas, lankstus kamienas, negyvos malkos. Medis – tai ta galia, kuri iš lėto susilieja su dangumi. Tą patį galima pasakyti ir apie tave, mano mažas žmogau. Dievas tau liepia gimti, liepia augti, nuolatos tave užpildo geismais, apgailestavimais, džiaugsmais ir kančiomis, pykčiu ir atleidimais, paskui susigrąžina pas save. Tačiau tu nesi nei moksleivis, nei sutuoktinis, nei vaikas, nei senis. Esi tasai, kuris išsipildo.”

~Egziuperi

Dar viena maža pastabėlė. Kol “saugot savo draugus, ryšius…” Jūs nesat vyriausioji karta. Vyriausioji yra ta, kurios čia niekas nebelaiko.

Būkim greiti, bet ne skubantys…

Irid, 2011-02-19 21:02:40

Ką konkrečiau patariate galvoti apie seksą? Anksčiau vis ragindavote iki vedybų tik bučiuotis, tai koks skirtumas kur laukti tų vestuvių?

Kadangi užsieniai būna įvairūs, tai taip ir nesupratau, ar čia perspėjimas kad ten visi labai ištvirkę ir sunku atsispirt, ar kad būnant užsieniečiu nesiseka pritapt ir prie geriausių norų negausi?

Man asmeniškai blogiausiai sekasi katalikiškose šalyse, tokiose kaip Lietuva ir Italija, kur niekad nieko nesu gavęs ir jau seniai nuleidau rankas. Visur kitur lengviau mezgasi santykiai, bet išlieka opus klausimas, ką daryt su tais santykiais kai tenka vėl ir vėl kraustytis?.. Gražios tos bengališkos akys, negi dabar reikės pasilikt po visam Indijoj?..

Mr. student, 2011-02-19 23:10:00

To Irid: seksas – yra savęs žarstymas, jei saugai save tai vieninteliai, tai rezultatas būna saldus. Be to, jei tamstai blogai sekasi tokiose šalyse kaip Lietuva “gauti”, tai reiškia, kad mes dar išlaikome savo taurios visuomenės identitetą, o kaip kiti – tai man švelniai pasakius po… Kas pasakė, kad seksas anksčiau laiko yra gerai? Čia mūsų skubantis ir sumaterelėjęs pasaulis spaudimą daro. Pradėti lytinius santykius anksčiau laiko – tai tas pats kas nuskinti dar neprinokusį obuolį. Jis skanus, bet jei žmogus būtų ilgiau palaukęs, tai pajustų jo tikrąjį skonį ir dar ilgai atsimintų. Be to, Irid, jau žinau tavo atkirtį – tamsta sakysit, kad aš senamadiškas ir protauju visiškai nešiuolaikiškai. Tai iškart pasakau: o man kas? Až žinau kas aš esu ir joks visuomenės požiūris ar spaudimas nepakeis mano įsitikinimų. Tai tiek.

Rimvydas, 2011-02-20 00:07:30

Tai va, ,,…ką daryt su tais santykiais kai tenka vėl ir vėl kraustytis?..”

Čia šuva ir pakastas…

Burgis, 2011-02-20 09:29:28

Irid, įdomusis mūsų žmogau, Tu pats paklausei – ir pats atsakei… Kas Tave veja iš Kauno į Milaną, iš Milano – į Indiją,…? Būties pilnatvės ilgesys, vyriškumo stabilumo ilgesys ir pan. – visa tai, ką mes trumpai vadiname meile…

***

Čia plačiai nerašysiu, bet priminsiu, kad matematiškai tėra tik keturi atvejai:

  1. Nei meilės, nei sekso. Labai tinka studijuojantiems!

  2. Meilė be sekso. Labai tinka moksleiviams! Bet tik ne visą gyvenimą…

  3. Seksas be meilės. Žudanti nykuma. Žr. E.M.Remarko „Triumfo arką“. Žr. Irid komentarą.

  4. Ir meilė, ir seksas. Triumfas! Bet… Mindaugas su japone gyvena Vilniuje, Gediminas su kine gyvena Šveicarijoje, Audrius su Marija gyvena Londone, kitas Audrius su Aušra gyvena Kaune… Yra skirtumas!

*

Gal Irid su ta, migdolo akimis, gyvens Kaune? Labai norėčiau to palinkėti, bet nemėgstu linkėti nerealių dalykų…

jurgis, 2011-02-20 19:59:49

kodėl man atrodo, kad 1. atvejis sunkiai dera su pasakymu “nemėgstu linkėti nerealių dalykų”?..

arba paaiškinkit, kaip tai realiai įsivaizduojate? negi visi bus mokslo manjakai?… 🙂

Burgis, 2011-02-24 09:46:25

jurgiui: ne, nerealiu dalyku aš vadinu Irid sėslų gyvenimą su inde Kaune…

jurgis, 2011-02-25 18:06:24

vis tiek punktas 1. atrodo nerealus :]

ir, atrodo, ne aš vienas taip manau pvz, http://saviugdosklubai.lt/2011/01/05/12-zmogaus-gyvenimo-etapu/ (na 17-24 m etapas kiek “nemielai” užvadintas… bet čia, kaip supratau, rytų kultūros kontekste, tai gal nieko tokio : )