Auga geri žurnalistai

Vakar gavau Vilniaus licėjaus moksleivio laišką su interviu, kurį tam moksleiviui daviau, kai licėjistai buvo atvykę į KTU gimnaziją pagal mainų programą. Likau sužavėtas! Pateikiu mažą to interviu ištrauką (beveik netaisytą). Man patiko, kad pirmą kartą perskaičiau tai ir taip, kaip iš tiesų kalbu. Tuo metu, kai kalbėjau su tuo moksleiviu, nė nemaniau, kad jis sugebės taip parašyti. Čia įspėjimas ir man, ir jums: žodis – ne žvirblis… Bet nesigailiu ir linkiu tam jaunam žmogui geros karjeros!

***

T. Š.:  Kartą per etikos pamoką licėjuje mokytojas Ričardas Jankauskas minėjo pavyzdį – jūs važiuojate dviračiu Palanga ir pamatote savo gimnazistus rūkančius, juos atpažįstate ir iš karto pašalinate iš gimnazijos. Tuo tarpu licėjuje mokinys už rūkymą gauna vieną įspėjimą, ir tik už du yra išmetamas. Kodėl pasirinkote sistemą be įspėjimų?

B. B.:  Įspėjimo principas – vieną žmogų užmušti galima, tik antro užmušimas veda į kalėjimą. Pasakysiu dar paprasčiau – moteris nebūna truputį nėščia. Ar gali įsivaizduoti, kad tas žmogus atsitiktinai užsirūkė pirmą kartą, kai aš jį pamačiau?

T. Š.:  Labai retais atvejais.

B. B.:  Apie tai ir šnekam. Vadinasi, baudžiam ne už pirmą kartą, o apskritai už rūkymą. Taisyklių negalima pažeisti truputėlį – pavyzdžiui, 10 Dievo įsakymų sako: „Nevok”. Ir nedaro išimčių: nevok daug, nevok mažai, nevok iš ryto, nevok dukart per mėnesį. Sako tiesiog nevok – ir viskas. Jokių komentarų. Vadinasi, jei pavogei, negali pasakyti: „Aš pirmą kartą, Dieve, atleisk”. Ne, nenumatyta. Taip ir čia. Bet prie to visada priduriu: pašalindami iš gimnazijos, mes juk neužmušam žmogaus. Mes nepasodinam jo į kalėjimą, mes netaikom fizinių bausmių. Pašalinimas iš gimnazijos reiškia tik tiek, kad tai organizacijai, jos taisyklėms esi nepritaikytas. Tai persikelk į gretimą. Ten gali rūkyti, gerti, jokių problemų! Ir aš palinkiu žmonėms sėkmės – daugybė žmonių rūkydami, gerdami, vogdami padarė karjerą, sukūrė šeimas, baigė gyvenimą turtingi. Aš neabsoliutizuoju žalos. Nesakau, kad rūkymas yra absoliutus blogis, kad jau viskas, naikinam. Tačiau yra taisyklės, tu pasirašei, kad jų turi laikytis, ir, jeigu žadi laikytis, tai negali staiga taip jau užsimiršti, kad nesilaikai. Taip kad… jeigu aš pamatysiu rūkant kokį gimnazistą, jis pats supras ir aš suprasiu, kad mes patekom į bėdą. O tada, turint bėdą, sprendžiam – aš turiu išmesti, jis turi išeiti. Ir viskas.

***

P.S. Dabar jau kitaip… – B.B.

Atsakymai

Lina Krutulyte, 2010-11-08 13:16:53

kaip tai kitaip? o kaip kitaip? nebeismetat uz rukyma? o.O

laisvamanis, 2010-11-08 14:36:54

nuo kada kitaip? ir kodėl?

Burgis, 2010-11-08 14:38:33

Nepatikėsi, miela Lina: aš jau nieko ne tik nebeišmetu, bet visai nebaudžiu! Nieko, nė už ką, niekur, niekada! Nei moksleivių, nei vaikų, nei anūkėlių, nei troleibuso keleivių… Ir nieko! Rūkančių nepadaugėjo, vagysčių nepadaugėjo. Pasirodo, kad ankstesnės priemonės buvo neveiksmingos…

Tačiau aš nepavydžiu, oi nepavydžiu tiems, kurie mano akivaizdoje pažeis taisykles!

Beata, 2010-11-08 15:36:28

Labai jau arši jūsų politika : ) Rūkymą aš priskiriu prie žmogaus asmeninių pasirinkimų. Vogi, žudai ir kiti radikalūs pavyzdžiai čia, jie juk kenkia kitam žmogui. Rūkymas kenkia kitam tiek, kiek mašinų išmetamosios dujos. Žmonės patys renkasi kaip sau kenkti ir tai jų asmeninis reikalas. Prie ko čia mokslai ? Mus irgi mokykloj terorizuodavo šitais dalykais ir kaip keista – dauguma mano klasiokų, rūkę tada, gąsdinami, persekiojami ir tt., dabar, kai jau gali netrukdomi rūkyti – neberūko.

Burgis, 2010-11-08 16:14:41

Beatai: tai ir įdomiausia, kad aš visai nesidomiu rūkymo žala ar nauda. Kaip ir alkoholio vartojimo saiku, ikisantuokiniais ryšiais ir kt. Aš domiuosi taisyklėmis ir jų laikymosi papročiais. Jei vieną dieną gimnazijoje bus uždrausta valgyti raugintus agurkus – niekas jų ir neturėtų valgyti. Žinoma, tokia gimnazija pasmerkta žlugti, o štai gimnazija, kurios moksleiviams draudžiama rūkyti labai sėkmingai gyvuoja jau 21 metus. Kaip čia yra?

laisvamanis, 2010-11-08 16:31:56

Direktoriau, sakote, kad rūkyti draudžiama, bet, kiek žinau, moksleiviai rūko… ir nėra baudžiami… visgi, frazė “Tačiau aš nepavydžiu, oi nepavydžiu tiems, kurie mano akivaizdoje pažeis taisykles!” kelia smalsumą – kas gi pažeidėjams bus ?

Povilas, 2010-11-08 16:38:10

Pridėčiau taisyklę, įtraukiančią vėlavimą į “bausti. negalima pasigailėti” sąrašą. 🙂

Kažkodėl niekas negalvoja, kad jei 10 žmonių turės tavęs laukti 5 minutes, tai galima prilyginti 50 minučių vėlavimo…

Bausmė(per stiprus žodis) turi būti ne griežta ar lengva. Ji turi būti neišvengiama ir aiški.

(…Jei už 2 km/h viršyto greičio visada ir neišvengiamai reikėtų mokėti 5 lt baudą, aš jo neviršyčiau)

Burgis, 2010-11-08 18:42:14

laisvamaniui: aš nemačiau rūkančių; visi mačiusieji tapo rūkančiųjų įkaitais; neskani įkaitų duona, karti… Jei pamatysiu, sutiksiu – tada ir papasakosiu, kas bus. Bet ar dabar neaišku: visi, kurie vagia, yra vagys, nepriklausomai nuo to, pagauti jie ar ne. Tai ar jūs sutiktumėte būti nepagautas vagis?

Tadas, 2010-11-08 22:19:35

Taip, istatymai tam ir sukurti, kad juos lauzyt. 🙂 Ponas Burgis nori pasakyt netiesiogiai savo gimnazistam, kad geriau sleptusi, nes, turbut, ne kurie labai “isnaglejo” ir tapo per daug pastebimi. Apie ka daugiau galetu buti si tema? Na, gal dar su “partizaninio marketingo” pagalba pabandyt graziai atkalbet nuo to velnio ismislo. 🙂

Burgis, 2010-11-09 08:32:03

Tadui: ne, šioje temoje nėra jokios potekstės… Ir ta ištrauka visai atsitiktinai paimta iš ilgo interviu. Tema yra apie tai, kad Vilniaus licėjuje yra bent vienas tikrai talentingas jaunas žurnalistas. Neslėpsiu, norėčiau, kad bent vienas toks būtų ir mūsų gimnazijoje. Be to, pažadu skaityti visus leidinius, kuriuose rašys TOKIO tipo žurnalistai, o ne tokie, kai žurnalistą matai, girdi, o žmogaus, su kuriuo jis kalbėjo – ne…

***

Na, o toje ištraukoje mintis yra viena, paprasta: jei pažadėjai laikytis taisyklių, įstatymų – tai ir laikykis, net jei logikos tose taisyklėse neįžvelgi… Tai kam pažadėjai?

attente, 2010-11-09 16:40:45

Kas dėl tų žurnalistų.. Iš savo dar labai kuklios patirties galiu pasakyti, kad tai labai priklauso ir nuo pašnekovo. Jei žmogus neturi ką pasakyti, tai nei komentarai ar klausimai “išplauks”, nei bus įdomu skaityti..

maiklas, 2010-11-10 14:55:44

jau burgis tai stumia. tipo taisykliu pazeidimas pagal ji yra apsoliutus blogis nes negalima pazeisti ju nei truputeli nei karto. o jau matai rukymas paskui sakot nera apsoliutus blogis. tai jei nera absoliutus blogis tai gal apsoliuciai vienareiksmisko savo debilisko sprendimo,ismesti mokini is savo pasikelusios gimnazijos, nepriiminek.

maiklas, 2010-11-10 15:00:24

o jei nenorit kad rukytu tai sakykit kad nerukytu. nes man tas jusu budas primena kazkoki durna mokytoja kuris vistiek turi tokiu ar kitokiu trukumu.

maiklas, 2010-11-10 15:02:11

isvis zodis LICĖJUS. čia kažkas tipo taspats kas VIENUOLYNAS tik kitaip?

Burgis, 2010-11-10 15:44:14

maiklai, aš Jums duosiu visą saują saldainių, tik nepykite, nebūkite toks liūdnas…

maiklas, 2010-11-10 21:03:47

ok.

T., 2016-02-15 19:35:24

P. Burgi,

visi nuopelnai už šį interviu – Jums. Vienintelis dalykas, kurį dariau – sėdėdamas klausiau Jūsų, vieną ar dusyk įterpdamas savo žodžius. Jūsų minčių dėstymo sklandumas ir taisyklingumas užtikrino, kad nebūtų reikalingas joks taisymas ar redagavimas (išskyrus atrinkimą, kurios iš Jūsų pateiktų minčių yra pačios geriausios tarp gerų). Ačiū Jums už sutikimą ir labai sklandžiai išdėstytas mintis. 🙂