Baisu suvokti, kad nebegali…

Čia – ne apie senatvę. Čia – ne apie fizinę negalią.

*

Per šias dvi pirmąsias savaitės dienas bendravau bent su penkiais žmonėmis (moksleiviais, studentais,  darbuotojais), kuriems turėtų būti baisu, jei jie pajėgtų suvokti, kad nebegali…

Kad nebegali per trumpą laiką išmokti to, ką turėjo išmokti. Kad nebegali užmaskuoti to, ko kiti neturėtų apie jų neišmanymą, negebėjimą sužinoti. Kad nebegali būti tiek geri tiems, kuriems norėtų būti geri. Kad nebegali pakeisti savo (neįgaliojo) būsenos, nors labai norėtų…

*

Gyvenime kelis kartus esu patyręs tą jausmą… Gal porą kartų esu buvęs arti panikos: ką daryti? Jausmas maždaug toks: drąsiai ir narsiai ėjai per liulantį raistą, šokinėjai nuo kupsto ant kupsto, o dabar nematai, kur kelio tęsinys, o atsigręžęs matai, kad ir atgal kelio nėra… Keiki save, kam ėjai, kodėl nebuvai atsargesnis, kodėl nepasirinkai kito, saugesnio kelio, bet ir teisini save, kad norėjai kuo geriau, kuo greičiau, kuo lengviau. Kas nenori?

*

Jaunieji mano draugai! Pagalvokite, koks siaubas, kokia neviltis prislegia jūsų artimuosius, kai jie pamato jus viduryje raisto. Kaip padėti? Kodėl nepamatė anksčiau? Kodėl nepadėjo anksčiau?

*

Ką daryti?

  1. Neapgaudinėk savęs! Sau prisipažink, kad yra dar blogiau, nei tai jau pamatė kiti.

  2. Padėk sau ir priimk pagalbą. Dirbk dešimt kartų daugiau, dešimt kartų sunkiau!

  3. Nepanikuok. Gyvenimas nėra raistas. Gyvybei pavojus negresia. Gal teks prarasti dalį išdidumo, orumo, bet gyvenimas tęsis.

  4. Nedelsk. Spręsti, keisti savo požiūrį, nuostatas, gyvenimo stilių reikia čia ir dabar.

  5. Klausyk tų, kurie geranoriškai gali patarti, tų, kuriais pasitiki. Klausyk ir vykdyk jų nurodymus. Tokiu atveju patarėjai, tau artimi žmonės, prisiima dalį tavo rizikos.

*

Aš noriu padėti tiems, kurie žada laikytis tų taisyklių…

Atsakymai

Burgis, 2013-09-24 20:57:01

Įvertinantiems…

qwerty, 2013-09-24 22:40:44

Esmė tame, kad išmintingi žmonės jau seniai pastebėjo, kad ne žodžiai, o patirtis yra kvailių (jaunų) motina. Todėl padėti niekaip neišeis, gal tik šiek tiek…

chemikas Rimas, 2013-09-25 10:27:33

qwerty, net jei tik šiek tiek, tai jau DAUG

mokinys, 2013-09-25 19:06:19

Labai taikli tema…

ak, 2013-09-27 12:17:39

Kas neišvengiama reikia priimti garbingai. Svarbiausia, jei iš tikro nebegali, tai ir nevark – kam be reikalo apsijuokti. Daryk tai ką gali. O baimė? Baisu? Kas tai per žodžiai? Tai kvailystė. Jei negali su moterimi trijų kartų – kas čia baisaus? Apsieis ana ir su vienu kartu. O gal užtyeks tik pabraukyt… Juk irgi nebe žvaigždė. Be to yra ir kitų būdų ( jei įlindai pas svetimą). Tad visada galima ką nors sugalvoti ir nereikia bijoti ar nusiminti.