Banko istorijos fone

Atsiprasau, parasysiu sveplai – dar neismokau…

“Snoro” bankas mus pamoke ivairiu dalyku. Si karta pazvelkime taip: 1) laikinajam adminstratoriui paskirtas beveik puses milijono per menesi atlyginimas; 2) administratorius yra ne musu salies pilietis.

*

Tai va, as ir galvoju…

  1. Kodel pasaulis sukure tokia bankine sistema, kad ja tik uz toki atlyginima galima sutvarkyti? Ar galima isivazduoti lektuva, kad ji tik uz toki atlyginima kas nors pilotuotu? Nuo kada tos bankines sistemos pasitare taip sunkiai suvaldomos? Tikrai zinau, kad pries 100 metu taip nebuvo!

Gal buvo galima paskirti 10-20 milijonu, kad sistema butu parengta valdyti uz iprasta atlyginima? Paprastai kompiuteriniu sistemu kurejams yra toks reikalavimas – jei uzsakovai ne kvailiai.

  1. Kas galetu paneigti, kad dalis to atlyginimo atitenka nusamdziusiems administratoriu? Gal kaip tik dabar – ju zvaigzdziu valanda?

  2. Kodel mums prireike kitos salies administratoriaus? Todel, kad musiskiai visi vagia, parsiduoda, yra nepatikimi, ar todel, kad musiskiai visi neismaneliai? Bankus turime, bet nieko apie juos neismanome, studentu parengti nemokame?

*

Atsakymu nezinau… Bet idiotizma matau. Tik nepagalvokite, kad kam nors pavydziu atlyginimo. Esu isitikines, kad kai atlyginimas perkopia 100 000 riba, jo dydis visai nebesvarbus. Toki atlyginima gaunantys zmones turi labai daznai melstis – mirti bus sunku…

Atsakymai

Burgis, 2011-11-18 21:48:00

Ivertinkite…

D., 2011-11-18 22:35:29

ar tiek kartų tas administratorius yra protingesnis už pvz. Burgį, kiek skiriasi jų atlyginimai? 🙂

Panaši situacija buvo ir su Mažeikių naftos pardavimo konsultantais ir pan.

max, 2011-11-18 23:26:07

na aš taip pat manau, kad administratorium reikėjo skirti patï lietuviškiausią lietuvı, sakysim Murza. Jam tada galima butu ir atlyginimo visai nemoketi -jis gi lietuvis, suprask patriotas. Kam jam pinigai?

Naglis, 2011-11-18 23:28:55

Čia ne idiotizmas -paprasčiausiai bankininkų susikurtos tam tikros žaidimo taisyklės:). matyt organiškai jie negali gauti mažesnių atlyginimų …. Prestižas neleidžia.

Beje, ne vien tame sektoriuje – sporte, popkultūroje, na ir politikoje …

Blinda, 2011-11-19 08:31:34

” Toki atlyginima gaunantys zmones turi labai daznai melstis – mirti bus sunku… ”

Super

Lina L., 2011-11-19 12:36:11

Čia mokama už ir už profesionalumą, ir už reputaciją. Pabandykit va taip imti ir užsitarnauti 🙂

Aš nematau idiotizmo, juo labiau, nežinodama kaip tas atlyginimas įformintas. Kaip suprantu, gal kokį mėnesį jis čia tedirbs.

Paskui gal lauks kitos bankinės krizės kur nors, gaudamas visai nebe tokį atlyginimą 😉

Jonas, 2011-11-19 12:56:25

Tik patikslinu – 21 žmogaus komanda gaus tokį atlyginmą. Banko vadovas taip sakė.

Burgis, 2011-11-19 16:20:08

Linai L.: sutinku, kad vienkartinis atlyginimas gali būti neįtikėtainai didelis. Kadaise studentai juokaudavo: kodėl už anglių iškrovimą stotyje daug moka? Todėl, kad toks darbas retai pasitaiko…

Bet kam skirti mėnesinį atlyginimą?! Skirkime akordinį atlyginimą, tegu dirba sparčiai. Ir vis tik – mano nuostaba dėl tokios neįtikėtinos kvalifikacijos lieka… Labai norėčiau, kad mano širdies chirurgas gautų daugiau. Man tai aktualiau…

Kirke, 2011-11-19 19:09:21

Tai, kad ne lietuvis, tai man atrodo puikiai pateisinama – dėl pasitikėjimo. Bet ne dėl to, kad Šimonytė, Vasiliauskas ar kad ir Prezidentė nepasitiki saviškiais specialistais, o todėl, kad žmonės nepasitikėtų saviškiu. Iš kur jis turėtų būti? Iš Lietuvos banko, kuris inicijavo šį visą reikalą ir turi aiškintis dėl savo veiksmų pagrįstumo ir savilaikiškumo? Na juk tikrai ne iš komercinio banko… Kad koks nepriklausomas finansų analitikas tai sugebėtų – nemanau.

Mačiau, kad latviai siūlėsi į pagalbą, tai gal iš jų? Bet irgi tikriausiai būtų “ne lygis”. O konsultantams mokami tikrai dideli pinigai, ir manau tikrai neretai tik už tai, kad atseit jie gali teikti nešališkus vertinimus/pasiūlymus. Gal ir nevykusiai, bet bandyčiau sulygint su turto vertintoju – Jūs puikiausiai galite žinoti, kiek Jūsų NT vertas, bet be tikro turto vertintojo išduoto popierėlio vis tiek neapseisite, jei reikės pristatyti tą savo turto įvertinimą kokiai suinteresuotai šaliai.

julius, 2011-11-20 14:23:05

  1. Mokama ne tik uz banku valdyma, panasiai ir daugiau mokama uz bet kurios stambios bendroves valdyma. T.y., jei skirtumas tarp to atvejo, jei tu su savo komanda veiksi efektyviai ir neefektyviai yra keletas ar keliolika milijardu litu, tai keleta milijonu sumoketi negaila. Tiesiog labai didele sukuriama verte.

  2. Negaliu grieztai paneigti, bet manau kad ne, nes tiesiog joks tikrai geras specialistas uz maziau nedirbs, atlyginimas normalus.

  3. Ar tikrai turime bankroto valdymo specialistu, kurie turetu darbo patirties? T.y., ne tokiu, kurie univere kazka mokesi ir kazka zino, bet tokiu, kurie ne karta tai dare, ir gali padaryti is karto, greitai, be nesamoniu ir klaidu. speciau, kad tokiu Lietuvoje tiesiog nera.

nuoba, 2011-11-20 14:52:54

“T.y., jei skirtumas tarp to atvejo, jei tu su savo komanda veiksi efektyviai ir neefektyviai yra keletas ar keliolika milijardu litu, tai keleta milijonu sumoketi negaila. Tiesiog labai didele sukuriama verte.”, bet problema tame, kad mokama avansu.

Jei buvusiam uždaromos atominės elektrinės direktoriui Osvaldui Čiukšiui mokamas gan neblogas atlyginimas būtų buvęs padidintas dar 10 kartų, ar rezultatas būtų geresnis? Arba milijonai skirti anglų konsultantui juos padvigubinus už tas pačias konsultacijas būtų panaudoti efektyviau?

Kirke, 2011-11-20 15:22:34

nuoba, juk esmė, už kiek norimas specialistas sutiks dirbti. Čia tada klausimas tiesiog, ar tokio paties lygio kaip Simon Freakley komandą būtų buvę galima gauti už pigiau. Paprastai, kai perkamos prekės ar paslaugos, kainą nustato pardavėjęs, o mūsų pasirinkimas iš kur ir už kiek pirksime. Mano manymu, kiek bebūtų kainavęs tas konsultantas, jis vis tiek mūsų visuomenei atrodytų per brangus. Negi ne taip?

P. S. Pripažistu, kad ginu Snoro paėmimą, nes man tai atrodo ryžtingas žingsnis visame valstybės valdytojų veiklos fone ir nemanau kad tai būtų daroma dėl kitų priežasčių, negu kad deklaruotos, nes tai tiesiog per didelės svarbos žingsnis, kad reikėtų išsigalvoti kokias nors sąmokslo teorijas.

Burgis, 2011-11-20 15:28:17

Juliui: a) daug mokama už valdymą ir staiga… bankrotas. Tai už ką buvo mokama?

b) Jei neturime bankroto valdymo specialistų, tai kam mums tie valdymo specialistai? Kad sukeltų bankrotą ir prišauktų bankroto valdymo specialistą?

Ir kam mums tokie bankai, kurių mes patys nesuvaldome?

julius, 2011-11-20 17:42:32

a) Siuo atveju – uz gero valdymo iliuzija, ko gero. Detaliu nezinau. Bet pagrindinis mano teiginys yra tas, kad dideleje kompanijoje nuo vadovo priklauso daug, jis gali ja ir suzlugdyti, ir pakelti (bankroto administratorius de facto yra laikinas banko vadovas). O tai reiskia, kad nuo jo priklauso didziules sumos, kurios bus uzdirbtos arba ne.

Kadangi uzmokestis susijes su darbuotojo sukuriama verte (pvz., jei atmintis neapgauna, normalus darbuotojas gauna apie 25% nuo savo sukurtos vertes), tai akivaizdu, kad geras vadovas gali pareikalauti labai daug – tai tiesiog apsimoka imonei.

Esu tikras, kad taip butu ir su jumis, jei gero lygio mokslas butu paklausi preke, vietoje vienos gimnazijos butu ju tinklas, ir jis butu pilnai privatus 🙂

Kam mums tokie bankai, kuriu nesuvaldom?

O mes gi ju ir neturim, ir nevaldom, argi ne? 🙂

Privatus zmones daresi savo privatu bizni ir failino, valstybe efektyviai isikiso ten, kur galejo buti pazeisti jos interesai, turto banke pakanka valstybes isipareigojimams ivykdyti. Visa kita – privatus savininku ir ju kreditoriu reikalas.

P.S. Is karto atsiprasau uz tokia ilga paklode ir gal kiek kategoriska tona 🙂

julius, 2011-11-20 17:51:30

Nuobai:

Sutinku, kad avansu galima moketi tik tam zmogui, kuris jau turi savo (gera) varda rinkoje. Jei ne, ir turint gerus pinigus darbuotojas parenkamas neskaidriai, tai cia tiesiog nepotizmas.

Tsakant, desimtgubinant Ciuksio pareigybes atlyginima gal elektrine ir islostu, tik su salyga, kad atlyginimas butu ne Ciuksiui skirtas 🙂

nuoba, 2011-11-20 18:22:54

Gan šviežia gyvenimiška istorija apie vadybininko parinkimą.

Vienai pernai Lietuvoje įsisteigusiai nedidelei Estų įmonei darbuotojų atrankos firma (gal lietuviška, gal tarptautinė) už 6 tūkstančių litų mokesti atrinko direktorių. Tas sėkmingai vos ne pusmetį direktoriavo, kol kazino nepralošė visos įmonės sąskaitos.

Rasa, 2011-11-22 17:29:10

Nuėjo mama į banką nusiimt trupučio pinigėlių ir… Jos sąskaitos likutis “Snore” 12,00 lt. Kelių tūkstančių, kuriuos buvo pasitaupius laidotuvėms, senatvei, nebėr… Taip rodo bankomate. Nežinia, kaip bus, ar kai ims veikti normaliau ką nors išsiaiškins… Dabar net nėra kaip aiškintis, niekas nekalba.

Egis, 2011-11-23 15:45:49

As esu inzinierius, ir mano padaryta klaida paciu baisiausiu atveju gali palikti bent puse lietuvos ir ne tik, be elektros energijos tiekimo, na o geriausiu atveju, tai tik koks kaimelis gali minutei prarast elektros energijos tiekima. Kaip zinome siais laikais net Snoras bankrutuoti be elektros negaletu…. Tuomet mano atlyginimas GEDINGAI mazas … palyginus su gerb. Adminstratoriaus. As nepavydziu gerb adminsitartoriui jo atlyginimo ir nesiimu sprest apie jo kvalifikacija, as tik noreciau suzinot kuo vadyba yra geriau uz inzinerija? Tikriausia tai suzinociau tik palikdamas puse Lietuvos be elektros energijos tiekimo…..