Be pastangų niekas negimsta…

640px-Ilia_Efimovich_Repin_(1844-1930)_-_Volga_Boatmen_(1870-1873)

(Ilja Repinas. Burliokai prie Volgos)

***

Ar tu pagalvoji apie didžiąją žmogaus gimimo paslaptį – kodėl jis gimsta skausmuose?

Šį kartą atsakykime taip: todėl, kad žmogus yra didžiausia Žemės vertybė, o visos vertybės gimsta tik per skausmus, kančias, sunkų darbą, įtemptą proto, jausmo būseną.

*

Nusileiskime žemiau. Virkauja bedarbiai. Skundžiasi pensininkai. Skundžiasi menkai apmokamą darbą dirbantieji. Paklauskime jų: „Ar jūs dabar geresnio gyvenimo siekiate per gimdymo kančias? Ar jūs anksčiau būsimą gerą gyvenimą gimdėte per kančias, sunkų darbą, įtemptą proto, jausmo būseną? Ar jūs jau mokykloje supratote, kad be didelio vargo nieko gero ateityje nesitikėkite?“

*

Tūkstančiai, dešimtys tūkstančių žmonių į šiuos klausimus sąžiningai turėtų atsakyti: „Ne…“

*

Kai šią vasarą klinikose bridau per septintąjį (aštuntąjį? devintąjį) pragaro ratą, dažnai pagalvodavau: „Kaip gerai, kad jau vaikystėje buvau tam rengiamas…“

*

Jau esu čia rašęs, kad buvau ir esu tinginys. Guodžiuosi teiginiu, kad tinginiai kuria progresą. Menka paguoda… Dažniausiai turiu pagauti save už gerklės ir pasakyti: „Netingėk! Lengvai nieko negausi, nesukursi, nesutvarkysi.“ Įpratau. Dabar rašau jums, jaunieji mano draugai, kad ir jūs pradėtumėte pratintis. Vakar išsamiai tuo klausimu pakalbėjome su savo protingu anūku Luku, kuris nuo rugsėjo pradės eiti į pirmąją klasę. Noriu tikėti, kad Lukas supranta – lengva nebus. Ir nereikia, kad būtų lengva!

Atsakymai

Andrius, 2015-08-10 13:10:24

Tai manot, kad reikia dirbti kaip jaučiui ir ateitis bus soti ir turtinga? Darbdaviam patiktų tokia ideologija, bet šiti burliokai iš skurdo taip ir neišsikapstė, o užvertė kojas ten pat prie Volgos. Nuo darbo greičiau būsi kuprotas, o ne bagotas.

Burgis, 2015-08-10 13:14:38

Tai ir bėda, kad burliokai dirbo kaip jaučiai, o aš dirbu kaip laisvas laimingas žmogus, kūrėjas. Nedirbkite darbdaviui, dirbkite sau! Net tuo atveju, kai turėdavau darbdavius, aš dirbau sau. Ir dabar dirbu sau. Ir nesu kuprotas, o esu turtingas ir laimingas!

Andrius, 2015-08-10 13:28:48

Jeigu visi užsimanysim dirbti tik dėl malonumo, kas tada dirbs nemalonius ir kūrybiškumo nereikalaujančius darbus? Kas Marteno krosny lydys metalą, kas per karštį ties geležinkelį RailBaltica, kas žiemą kapos ledą nuo gatvių, kas valys smirdančius tualetus,…kas kas?

skaitytojas, 2015-08-10 14:21:17

Andriui:manau,ateityje tai darys robotai. Bet ir robotams sukurti reikia įdėti daug pastangų(kaip ir viskam šiame pasaulyje-manau,apie tai ir rašo gerb. Burgis),taip pat žinių ir talento.O kūryba-malonumas.

Burgis, 2015-08-10 15:01:05

Andriui: Aš jaunystėje dirbau daug sunkių ir nemalonių darbų, bet dirbau tam, kad paskui jų man nebereikėtų dirbti. Dabar tegu jauni dirba ir laivų triumuose, ir prie konvejerių, ir šachtose. Tegu jie irgi dirba tam, kad paskui jau ne jie tuos darbus dirbtų…

miklis, 2015-08-10 16:06:39

Aha, pataikete. Dirbu prie konvejerio. Per diena reikia ten praleisti po 10 valandu, o darbo dienu per savaite – kaip papuola. Ten padirbti del saves praktiskai neimanoma, darbas tik del pinigu turejimo. Aisku, labai teisingai, dar ir del to, kad tokiu darbu veliau netektu daryti. Idomiausia stebeti kitus ten dirbancius. Kai kurie nuo ilgalaikio darbo praranda grozi, pasidaro patamsavusiais veidais ir galbut keista, bet jaunimo ten mazuma. Visiems sakau, kad ilgamete patirtis tokiam darbe kenkia. Ir pradedu pastebeti: zmogaus protas persiprogramuoja taip, kad jam nereiketu nieko daugiau, nei toks pigiausiai vertinamas darbas, jis butu laimingas todel, kad dirba fabrike, o intelektualiai nustotu tobuleti. Kaip tie kareiviai, kurie mano, kad apgins sali, bet is tikruju mirs ir ju auku niekas nevertins.

Burgis, 2015-08-10 16:13:00

Mikliui: 100 balų, Simonai!

Andrius, 2015-08-10 16:31:18

Tikrai tada esate tinginys, jeigu Jums nepatiko sunkus fizinis darbas ir ieškojot kaipo nuo jo išsisukti. Gerai, kad prisipažinot 🙂

Bet sakykit man tokį dalyką, kodėl nenorit, kad jus gydytų ar operuotų koks nors rezidentas, besimokantis dar medicinos. Kodėl norit profesorių, mokslo daktarų? O kaip tokiu tapti be praktikos? Tai kur duoklė mokslui? Ar tegul mokosi ant kitų, ant tų kurie gyvena pilką, prastą, biedną savo gyvenimą.

Man tai regis, kad žmogus po 65 metų, drąsiai gali atiduoti savo susidėvėjusį kūną eksperimentams ir mokslui. Juk gyvenimas jau nugyventas, lieka tik smilkimas.

P.S. mano tokia nuomonė.

qwerty, 2015-08-10 16:50:54

Andriau, jūsų nuomonė neteisinga. Todėl, kad kategoriška. Kategoriškumas yra ultima ratio (kraštutinė priemonė). Diskutuojant gi bendražmogiškomis temomis (kaip, kas ši tema)-išvis nenaudotina. NB. Labai patiko Sokolovas (kad ir koks jis kompleksuotas beigi savotiškas žmogelis bebūtų) kažkurioje temo pakalbėjęs apie kaimynus ir jų santykius.Norėčiau turėti kaimyną Sokolovą.

qwerty, 2015-08-10 17:07:49

Ir dar dėl kaimynų. Mano norai: kokie penki sokolovai, dvi rasos ir vienas burgis. Ideali proporcija.Nes jei burgiai bus du, tai kaimynus sokolovus turėsiu ne penkis, o cielus šešis.Pertekliis nėra gerai.Kur smulkių pasiskolinsiu, kam dūšią atversiu, jei bus tep.

Andrius, 2015-08-10 17:26:57

Nuomonė su amžiumi gali keistis. Todėl, nežinau kokia ji bus sulaukus 65 metų 🙂

Bet kaimyno, kuris dažnai skolinasi smulkių arba meluoja, kad darbe užmiršo cigaretes ir vis kaulina po vieną, tokio tai nenorėčiau.

Burgis, 2015-08-10 17:35:19

Andriui: pasiguoskite, kad nesulauksite 65-erių… O aš gyvenu, nė nesiruošiu smilkti.

*

Apie medikų parengimą kalba visa žmonija bent 3000 metų, ką aš čia bepridursiu. Pasakysiu tik tiek, kad šią vasarą mane labai džiugino mano buvęs gimnazistas rezidentas Adomas. Nuostabus gydytojas!

qwerty, 2015-08-10 17:38:05

Andriau, kaimynas, kurio didžiausia nuodėmė, jog jis dažnai skolinasi smulkius ir vieną kitą cigaretę yra beveik angelas. O 65 metų amžius, jei dar neesi matęs tikrų vargų, patyręs tikrų skausmų yra nebrandus amžius.Jis labai greitai pačiam ateis.Nespėsi net mirktelėti. O dar toks galintis kažką norintis gyventi ir džiaugtis jausiesi…

qwerty, 2015-08-10 18:03:48

Šis I.Repino paveikslas mano vaikystės šalies -kuri vadinosi TSRS- laikais buvo įžymus ir tuom, kad buvo tokia pat pašto markė.Viena geresnių, spalvota, mano mažo siauro albumuko, balkšvais plastmasiniais viršeliais, rėmijančiais kartoninius puslapiukus, ant kurių jas klijuodavau, markutė.Vyresnis brolis turėjo du albumus.Kietais viršeliais.Ir savo markes jis ne klijuodavo, o pagarbiai užkišdavo už permatomo celofano juostelės. Todėl buvo galima lengvai išimti.Paturėti rankose.Ir pagarbiai užkišti atgal.O mano albumuke, tai tik priklijuoti…O ir popieriaus klijai tuomet buvo tokie, kad tik po metų galėjai be žalos atkrašptyti…)))

Andrius, 2015-08-10 18:18:04

Prie ko cia tos tavo morkutes? Pradekit dabar girtis kas ka kolekcionavot, nuo saldainiu popieriuku iki Velykiniu marguciu. Teksto esme ta, kad Burgis Repino burliokus parinko savo teksto iliustracijai, kad pamokyt kaip reikia sunkiai dirbti ir po to busi isganytas. Bet darbas durniu myli, o durnius darba. Tuo viskas ir pasakyta. Bukim gudresni vienas uz kita ir nereikes dirbt.

qwerty, 2015-08-10 18:42:13

Andriau, burliokai prie to, kad tuomet buvau laimingas.Ir labai gailestingas. Geras.Atjautus. Pamenu, ilgai žiūrinėdavau markutę ir labai gailėdavau burliokų. Dabar gi, kuomet tapau vienu iš jų (tuo, kur paskutinis, pasviręs) pasidariau jau ne toks sentimentalus. Praktiškas. Viskas keičiasi.

Andrius, 2015-08-10 18:53:35

Uzjauciu, bet jei dar tolokai iki pensijos, tai mesk toki darba ir vaziuok i Anglija. Ten uz nekvalifikuota darba gausi daugiau kaip Sokolovas uz matematika.

qwerty, 2015-08-10 19:05:06

Tai, kad matematika Sokolovui nėra darbas.

Burgis, 2015-08-10 19:49:24

Andriu; Tai Jūs nenorite dirbti?! Užjaučiu… Aš tai noriu! Visada norėjau.

Andrius, 2015-08-10 20:21:14

Darbo klausimais, man autoritetu gali būt tik koks nors kalvis Ignotas.

Bet kai apie sunkų darbą pasakoja buvęs mokyklos direktorius, tai darosi juokinga ir neįtikinama.

Prisipažinkit, pats turbūt net nežinojot, už ką jums mokėjo atlyginimą.

O dar moralizuojat žmones, kurie turi didžiulį stažą, išsukiotus nuo darbo sąnarius ir apie 200 euru pensija. Ką jie tinginiai veikė, kad daugiau neuzsidirbo? Taip?

miklis, 2015-08-10 20:53:14

Andriau, taigi sakiau, kad nekvalifikuotas darbas vertinamas pigiausiai. Sudeveta darbuotoju sveikata ir pats darbuotojas daznai mazai kam rupi. Tokie istatymai siai dienai. Pats zmogus, savarankiskai pradedamas kurti gyvenima, pasirenka, ar nori tokios ateities. Jei nenori, deda visas pastangas mokslui arba, kad jo amatas butu sekmingas ir atlyginima gautu toki, kokio yra vertas. Geriau jau tikri likimo kalviai butu jums autoritetai, o ne siaip kokie nors 😀

Burgis, 2015-08-10 21:04:32

Andriui: Jei nepakeisite tono, tai daugiau Jūsų komentarų čia nebus…

*

Direktorius, sakote, nežino, už ką moka atlyginimą? Aš žinau! Nes esu vienintelis gimnazijos direktorius Lietuvoje, kuriam iškelta baudžiamoji byla.

*

Bet aš tikrai bent 30 pastarųjų metų nedirbau ir Jums nerekomenduoju. Tegu vergai dirba. Aš mėgavausi tuo, ką veikiau. Buvo tokie vieneri jaunystės metai, kai aš universitete vienu metu dirbau trijose katedrose, dėsčiau elektroniką, programavimą ir matematiką.

*

Buvo keleri brandos metai, kai aš vienu metu buvau direktorius, matematikos docentas, žurnalo redaktorius, vertėjas dviejose Londono bendrovėse ir individualios leidybos įmonės savininkas. Geri metai! Gyvenau naikintuvo greičiu! Kada jau ten dirbsi…

*

Bet tai mano paskutinis bandymas Jums ką nors pasakyti apie veiklą. Jūs vis tiek nesuprasite…

Andrius, 2015-08-10 21:56:01

Dėkui už kantrybę. Pasirodo, Jūs visai pakantus nedidelei kritikai. Aš nežinojau, kad pas Jus įmontuotas turbovariklis, kad vienu metu galit tiek darbų dirbti ir pareigų eiti. Bet sutikit, kad visi tokie būt negali. Nes tada šaligatviuose ir įstaigų koridoriuose reikėtų statyt greičio ribojimo ženklus:)))

O su Repino paveikslu, tai čia pamėtėjot gerą idėją švietimo ministrei. Galėtų išleist įsakymą, kad kiekviena mokykla vestibiuly privalo pasikabint jo didelę reprodukciją su užrašu,’Štai kas laukia tų, kurie tingės mokytis’, arba ‘ Jeigu nesimokysit , šį paveikslą pamatysit iš natūros’

Kaip idėjos autoriui, Jums pirmenybė teikti pasiūlymą Pitrėnienei.

qwerty, 2015-08-10 22:05:50

Kas toks esi dabar tu? Vienas iš tų vienuolikos? Kuris? Ar tas, kur laive? Sakyk. Nebijok. Parodyk. Tik nemeluok. Savęs juk neapgausi, žinai gi O, gal tu dar laimingas, dar vis tas, kuris godžiai akytėmis ryja viso to vaizdą markutėje ir gaili burliokų?

Burgis, 2015-08-11 08:50:53

Andriui: visi gali mėgautis tuo, kad gyvena, visi!…

Ministrams nieko nebesiūlysiu. Jie tokie ministrai kaip aš astronautas… Mano projekte „Šviesioji Lietuva“, kuriam prieš keletą metų ministerija skyrė trečiąją premiją, buvo nemažai pasiūlymų, bet jau G. Steponavičius nebe ministras, o iki šviesiosios Lietuvos toli toli…

Alma, 2015-08-11 11:18:18

Manau, kad visų pirma lemiamas vaidmuo tenka tėvams, juk jie savo atžalų pirmieji mokytojai. Antras likimo kalvis – pasirinktos mokyklos ugdymo kokybės lygis, prioritetai, nuostatai ir t.t. Gaila, kad šiomis dienomis nėra džiugių rezultatų šioje sferoje, didžioji dalis siekia tikslą pasiekti lengviausiu keliu.

skaitytojas, 2015-08-11 11:22:52

Almai:manau,buv.Vilniaus mero Zuoko gyvenimo istorija nepatvirtina lemiančios tėvų rolės.

Alma, 2015-08-11 11:28:12

Skaitytojui: išimčių visais laikais pasitaiko :).