Bėkim pasislėpti už citatų

Kai nebegali įtaigiai, protingai, gražiai pasakyti pats, pasakyk, kaip pasakė tas ar anas žinomas rašytojas, veikėjas, prezidentas, o gal tiesiog tavo draugas… Labai rizikinga schema! Daugybę kartų girdėjau, kaip kalbėtojas bando pasislėpti už citatų, kaip jis citatomis, o ne savo protu, savo iškalba bando paveikti klausytojus. Aš jums sakau – cituoti galima ir reikia, bet tik saikingai ir tik lygiagrečiai su savo teiginiais.

***

Dar vienas patarimas. Joks teiginys, posakis, net labai garsaus žmogaus nėra „šventa karvė“, gali būti kritikuojamas, atmetamas. (Pastebėjote, kaip protingai, teisingai parašo šios svetainės šeimininkas, o kritikuoja visi – nors tu ką… :-))) Parodysiu tai pavyzdžiais. Parinkau septynias citatas iš begalinių aruodų žiniatinklyje, tai ir pakomentuosiu jas – kritiškai ir palankiai…

***

Tikrieji jausmai turi akis ir protą. (O. Balzakas)

O B.B. pasakė kitaip: jausmas turi eiti į žvalgybą, o protas turi stovėti sargyboje. Yra skirtumas! Jei jausmas nebus stichija, bus tik protingas ir įžvalgus, tai koks jis jausmas? Jausmelis…

***

Vien meilės maža, ji turi pasireikšti darbais. (F. Dostojevskis)

Ot, ir ne! Darbai sau, o meilė – sau. Darbais pagrįsti (sustiprinti?) meilę man atrodo taip pat šventvagiška, kaip parašyti pirmosios nakties planą…

***

Žmogaus gyvenimas kupinas laimės daugiausia dėl to, kad žmogus amžinai laukia, jog netrukus bus laimingas. (E. A. Po)

Netiesa, Edgarai, netiesa! Jei taip būtų, aš jau nebegalėčiau būti laimingas, nes tikrai nelaukiu, kad būsiu laimingas. Aš dabar esu laimingas labiausiai dėl to, kad praeityje buvau labai laimingas.

***

Laimė yra žinoti savo galimybių ribas ir būti jomis patenkintam. (R. Rolanas)

Yra tiesos, bet nedaug… Kokios yra tavo galimybių ribos? Nemanau, kad tu jas žinai, o dar tiksliau – manau, kad jos yra toliau, nei tu manai. Gerokai toliau! Pagyvensi – pamatysi.

***

Vagis be aukštojo išsimokslinimo gali nudžiauti ką nors iš prekinio traukinio, o jeigu baigė universitetą, sugeba pavogti visą geležinkelį. (T. Ruzveltas)

Daug tiesos, daug! Čia apie mūsų valdžią…

***

Kur baigiasi žodžiai – prasideda muzika. (H. Heinė)

O muzika vėl gimdo žodžius, tiesa? Jau geresnius, švelnesnius, didingesnius žodžius, nei jie gimdavo prieš nuskambant didingai muzikai.

***

Didžiausias, stipriausias ir gudriausias tas, kuris moka laukti. (A. Diuma)

Tai čia apie medžiotoją, žvejį? Man netinka. Negaliu ir nenoriu laukti, noriu veikti, noriu gyventi.

Atsakymai

Burgis, 2012-02-29 11:32:30

Įverčiams…

Rasa, 2012-02-29 12:40:00

Citatas suprantam nevienodai. 🙂

X, 2012-02-29 13:04:22

kiek pažįstu pavogusių visą geležinkelį, kėlė nuostabą tai, kad jie nebuvo baigę jokių universitetų. Universitetus baigė kai kurie iš jų po to, kai perpardavę geležinkelius, nebesugalvojo, kur dėti pinigus. Tad ir T.Ruzveltas čia nėra teisus visu šimtu procentų.

Audrius, 2012-02-29 13:09:01

Geriau, kad citatos bėgtų slėptis už mūsų…patirties:). Kaip smagu, kai jos ima ir pasirodo…laiku ir vietoje:). Reiktų išmokti žaisti šį žaidimą:). Turbūt jis vadintųsi “Pripildyk kalbos turinį prasmingais žodžiais” ar kažkaip panašiai… Per rimta?:)

petras, 2012-02-29 13:34:45

kažkas sakė, kad geriausias būdas apvogti banką, tai tapti jo valdytoju.

o šiaip man asmeniškai labiausiai patinka žmonių (protėvių) išmintis. kokia gausybė patarlių priežodžių anekdotų ir visokių kitų įvairiausių, tinkančių įvairiom situacijom.

petras, 2012-02-29 13:35:57

ir dar pridursiu lotynų posakiai labai geri 🙂

RascalLT, 2012-02-29 13:49:37

Puiki, puiki tema – aš taip mėgstu viskam prieštarauti!

Citatos, lotyniški posakiai, kostiumas su šlipsu, žilas plaukas – panaudojus tinkamu metu ir tinkamoje vietoje – labai svarbūs ir naudingi dalykai. Tiesa, ne mažiau svarbūs kartais būna keiksmažodžiai ar prezervatyvai. Visa tai yra “aksesuarai”, blizgučiai. Jei neturi prie ko juos priderinti, tai gali atsidurti čiukčių vietoje – su šaldytuvu, rozete, bet be elektros.

petras, 2012-02-29 14:01:35

šaldytuvą galima kaip spintelę naudot. o rozetę kaip dėtuvę, pvz. virbalams įstatyt ar atsuktuvui 😉

Audrius, 2012-02-29 14:09:05

“Kad visiems ilgapirščiams, nepraustaburniams ir besočiams visokiems pilve nerimtų”:)…gražu. Štai ji, lietuvių tautosaka! Patys suprantate, kad kitą keiksnoti negražu, bet juk liaudies išmintis…gražu:)

Aurelija, 2012-02-29 14:21:37

Manau labai tiesmukai supratote A. Diuma citatas. Man atrodo čia kalbama apie nekantrumą. Sakykit kuris yra didesnis, stipresnis ir gudresnis ar tas, kuris daug veikia ir yra kantrus, ar tas kuris daug veikia bet be kantrybės?

Kita vertus, džiaugiuosi, kad abu skirtingai A. Diuma žodžius suprantame. Matote, kokie stiprūs žodžiai ir kiek išminties slepiasi po raidėmis.:)

biurokratas, 2012-02-29 15:58:54

Apie muziką:

Kur baigiasi žodžiai – prasideda muzika. (H. Heinė)

O pauzė- muzika ar ne?

Bent jau muzikos dalis, manau.

Išeitų, kad Visatos platybėse, užpildytos tyla skamba MUZIKA…

gidas, 2012-02-29 21:29:13

Sveiki.

Citatos… Jūsų buvusi talentinga bendradarbė Audronė (anot Jūsų, “pražudžiusi savo talentą”; toks kategoriškas nebūčiau) yra mano klasiokė. Kiek anksčiau mes, keli buvę klasiokai ir ne klasiokai, “žaidėm” panašų žaidimą – Audra atsiųsdavo mums citatą iš K. Kuzavinio lotyniškų posakių knygos, ir mes tą citatą kiekvienas “pakomentuodavom” kaip kam atrodo ir sugebam. Tas citatas seniai užmiršau, bet pamenu, kad “kabinėjausi” vos ne prie kiekvieno antikos autoriteto.

Audra man ir pasiūlė kai kada užmesti akį į Jūsų svetainę, nes jai (matyt) įkyrėjau su savo “apmąstymais” apie prasmę, begalybę, protą ir kitus, panašaus “kalibro”, dalykus. Suprantama, kad visa tai ne mano “specialybė”, bet einant senyn atsirado laiko išmėginti liežuvį ir šioje srityje.

Taigi, ryžausi nerti į vunderkindų vandenis, nors ir suprantu, kad rizika yra milžiniška.

Pastaruoju metu, “nagrinėdamas” logikos ir patirties(!) santykį, “užšokau” ant gana įdomaus reiškinio – ant galimo kalbos (proto) “atsiradimo” mechanizmo.

Šio reikalo pagrindas – L.Witgenšteino postulatas apie logišką tikrovę bei jos logiškos formos “atspindžius” ir Pavlovo šunys su jų sąlyginiais (garsiniais) refleksais. Viskas Darvino teorijos šviesoje. Ne “superakoniškos” evoliucijos (viską “paaiškina” mutacijos-natūrali atranka, ir taškas), kuri nieko “žmoniškai” nepasako, o “spekuliuojant” šiandien (man) žinomais biologijos ir kitų mokslų faktais.

Tik yra bėda – menkas mano žinių bagažas. Neturiu nė menkiausio supratimo, ar kas kada kažką panašaus kapstė, iškapstė, sudirbo į miltus, etc. Todėl ir pasiryžau šiam žingsniui – nusodinkit (jei galit) dėduką.

Linkėjimai ir Jums, p. Burgi. Man imponuoja Jūsų jaunatviška natūra, linkiu ir toliau tokiu išlikti.

Iš arčiau, 2012-02-29 23:03:25

O pvz vienas virtualus kalendorius prie šiandien dienos rašo:

“Gimti sunku, mirti – dar sunkiau”

🙂 Ir taip kiekviena diena vis gali nagrinėt ir cituot

Burgis, 2012-03-01 08:06:22

Gidui: labai įdomu, apie kurią čia Audronę kalbame!?

gidas, 2012-03-01 14:54:25

Sveiki dar kart.

Audronė sovietų laikais baigė dabartinę Saulės gimnaziją. Tada – j. aleksonio vid m-kla. Studijavo KPI, yra matematikos(?) daktarė. Su Jumis ir kita Jūsų paminėta ponia(Violeta?) dirbo keletą(?) metų. Kažkokioje mokslinėje laboratorijoje(?). Šeima, vaikai. Manau – nesu 100% įsitikinęs – save atrado versle. Optimistė, linksma, geros dūšios. Kalbos maniera – greitakalbė, bet klausytis jos nepabosta. Dažnai (visada?) – šypsosi.

Iš tikro – talentinga. Turi daug talentų, bet jos arkliukas, manau, matematika(programavimas?).

Tikiuosi, kad šios “informacijos” užteks prisiminti, apie “kurią” Audrą kalba.

Burgis, 2012-03-01 16:05:40

Gidui: kažkas sutampa, kažkas – ne… Aš dirbau su Audrone ir Violeta vienoje laboratorijoje, bet Audronė nespėjo tapti mokslų daktare (nors galėjo!). Save ji atrado šeimoje…

Nuostabi programuotoja, aštraus proto žmogus, bet nesakyčiau, kad greitakalbė…

gidas, 2012-03-01 21:07:08

Tai “ta pati” Audronė.

Kažkada man minėjo apie išlaikytą “kandidatinį minimumą”, tai aš, automatiškai, ir daviau jai “kandidatą”. Šiandien specialiai paskambinau pasitikslinti – Jūs teisus, netapo ji “kandidate”, nors, be jokios abejonės, galėjo būti ir “daktare” (sovietine prasme).

Dėl “greitakalbė” – ta prasme, kad, dėka neeilinio asociatyvaus mąstymo, kiekvienu konkrečiu klausimu iš Audros gali gauti visą gamą galimų atsakymų. O kiek žodžių/min – nežinau, greičiausiai “vidurkis”, bet įspūdis, kad kalba “greitai”.

Nes greitai mąsto.

Šiandien Audra – 100%-nis, laimingas šeimos žmogus.

Vladas, 2012-03-02 23:56:22

Čia leisiu sau įkelti citatą:

„Bet kokie autoritetai, ypač minties ir supratimo srityje, yra labiausiai destruktyvus, blogiausias dalykas. Lyderiai žlugdo pasekėjus, o pasekėjai žlugdo lyderius. Turite būti savo pačių mokytoju ir savo pačių mokiniu.“

Krišnamurti

Nemanau jog yra blogai po citatomis nurodyti citatos autorių. Visų pirma tuo mes parodome jog nesisaviname vienos ar kitos formuluotės autorystės. Antra: nuoroda į autorių, leidžia skaitytojui esant reikalui plačiau pasidomėti kitomis citatos autoriaus idėjomis. Citatų blogybė tame jog daugelis autorių citatas naudoja vietoje savo mintis patvirtinančių faktų, kai citatos autoriaus autoritetas naudojamas kaip argumentas. Iš esmės citata turi reikšti jog mes taip galvojame, tik pripažįstame jog ne mes pirmieji tokiu būdu suformulavome vieną ar kitą mintį. Ir nieko daugiau.