Dosnumas

Aš nesu labai dosnus… Vaikystė mano buvo sunki. Taupumo mane mokė labiau nei dosnumo. Laimė, kad aš pats tai žinau, suprantu ir dabar iš visų jėgų stengiuosi savyje sumažinti taupumo, o padidinti dosnumo.

*

Bet ne visi tokie, kaip aš… Štai išleidome gerą „Metų knygą“, sulaukiame pagyrimų, bet ne visi pagalvoja, kad tik rėmėjų, gimnaziją baigusių žmonių dosnumas sudarė sąlygas tokią knygą išleisti. Juk šiemetinė knyga kainavo vos ne dvigubai daugiau nei pernykštė.

*

Arši konkurencija stojančiųjų į LSMU, Jėzuitų, KTUG mokyklas. Visos mokyklos renka mokesčius. Nes viskas kainuoja. Bet šių trijų mokyklų mokesčiai labai skirtingi. Kodėl? Gal mes kitaip skaičiuojame sąnaudas, jei imame mažiausiai iš visų? O gal mūsų dosnumas didesnis?

*

Gimimo dienos – viena po kitos: mano, tavo, vaikų, anūkėlių, giminaičių, draugų… Trūksta fantazijos dovanoms išrinkti. O gal trūksta dosnumo? Tik jau ne perkant dovanas anūkėliams! Štai ir pasimokykite iš senelių: kai peržengi slenkstį tėvelis-senelis, tai peržengi ir slenkstį taupumas-dosnumas.

*

Suprasdamas, kad pats nesu labai dosnus, tikrai moku įvertinti kitų dosnumą. Visada jį pastebiu. Visada džiaugiuosi ir baltai pavydžiu tiems, kurie moka būti dosnūs. Džiaugiuosi ne todėl, kad gaunu (gauname), o todėl, kad dosnumo aplinka yra tikras gėris.

*

Noriu išmokyti savo anūkėlius ir taupumo, ir dosnumo. Džiaugiuosi, kad gėrio daigai jau aiškiai matyti. Lukas visada pasiklausia, ar seneliai dar norės skanėsto, jei jo ant stalo lieka nedaug ir visiems neužtektų. Viena Luko gimtadienio viešnia nulakavo Emelie nagučius. Močiutė pagyrė, kad gražu, o Emelie pasakė: „Ačiū!“

Atsakymai

Burgis, 2014-05-19 10:07:57

Pagalvokime ir apie tai…

Ema, 2014-05-19 10:35:18

Taupumas nėra blogis, blogis yra šykštumas.

O dosnumas yra pasigėrėtinas, tai viena kilnumo išraiškų. Tikrai: dosnumo aplinka yra tikras gėris.

Siūlau: pabūkite dosnūs dieną, tris dienas, savaitę. Įvertinkite, kaip pasikeitė jūsų aplinka, gyvenimas, vidinis laimės pojūtis.

P. S. dalindamiesi būkite džiugūs!

A., 2014-05-19 11:07:04

Kokia kalba šneka Jūsų anūkėliai Švedijoje?

Rasa, 2014-05-19 11:12:41

Dosnumas gerai tada, kai jis nesavanaudiškas ir neįpareigojantis. Nes kai kas dosnumą supranta kaip savotišką investiciją 🙂 Kaip tada turi jaustis gaunantis? Kaip parsiduodantis? Kaip amžinai skolininkas? Kartais vis prisimenu vieną biedną biedną moteriškutę, kuri ramiai pasakojo: kaimynė atnešė supuvusių raugintų kopūstų man dovanų. Aš paskui juos tyliai išmečiau, bet labai padėkojau, juk ji norėjo man gero, norėjo padėti… Taigi tokiu atveju kuris donus? Priimantis su padėka ir dovanojantis tai duodančiai pasitenkinimo jausmą ar ar ta duodanti supuvusius kopūstus dosni?

Visoks būna dosnumas.

Ema, 2014-05-19 11:30:58

Jei duodama savanaudiškai tai ne dosnumas, tai komercija (kad ir emocinė). Dosnumas – kai daliniesi turėdamas tikslą teikti gėrį, džiaugsmą.

Rasa, 2014-05-19 11:50:22

Emai: tada net labai daugelio šeimų tarpusavio santykia irgi tik komercija 🙂 Juk tankiai galima išgirst iš tėvų apie vaikus: “aš jam viską atidaviau, o jis man neskiria pakankamai dėmesio…” Sutuoktinių santykiai: “aš jam gyvenimą atidaviau, o jis …” 🙂

Taip, tai aš ir sakau, kad dosnumas turi būti tikras, tik tada jis dosnumas. Kai duodi “prosto tak…” Kaip tokiam geram multike. Va jį jums šiandien ir dovanoju 🙂

https://www.youtube.com/watch?v=3yiP1JMtxDM

Rasa, 2014-05-19 11:57:56

https://www.youtube.com/watch?v=XeP_TOccX7s Ko gero be garso aną įdėjau, bent mano kompe be garso 🙂 Abejoju ar kas žiūrės, bet įdedu geresnę nuorodą 😀

Burgis, 2014-05-19 13:12:05

A.: stokholmiečiai šneka švediškai ir lietuviškai, o vilnietė Mildutė jau nemažai gali pasakyti ir angliškai – lanko darželį, kuriame anglakalbiai moko anglų kalbos.

qwerty, 2014-05-19 22:25:46

Aš tai dosnus. Artimiems. Tiems, kuriuos myliu.Iš tų, kurie labiau mėgsta padėti po eglute dovanas, nei jas ten rasti.Tik nesiseka dabar man, todėl negaliu būti dosnus, kaip galėčiau…(

A., 2014-05-20 00:37:32

O vaikučiai šeimoje kalba dviem kalbomis (viena su mama, o kita su tėčiu) ar lietuvių kalbos mokosi tik kaip Mildutė anglų? Čia jeigu ne paslaptis 🙂

Jeigu tai pirmasis variantas, ar tėtis nesijaučia keistai, jeigu negali suprasti, ką mama su vaikučiais kalba? Arba kaip vyksta pokalbiai tada, kai visa šeima bendrauja?

Aš nebūtinai konkrečiai apie Jūsų šeimą bandau išsiaiškinti, tik noriu suprasti, kaip tokia sudėtinga sistema organizuojama ir ar lengva mažiesiems atskirti, kaip kur reikia kalbėti. Gražu, kai vaikai augdami natūraliai išmoksta daug dalykų, bet kartu ir kaip sudėtinga tai atrodo! 🙂

Burgis, 2014-05-20 08:19:11

A.: vaikučiai šeimoje kalba švediškai. Mama su vaikais kalba lietuviškai. Tėtis supranta lietuviškai, kalba švediškai, angliškai, rusiškai ir visai neblogai lietuviškai.

*

Švedija yra šalis, kurioje lengva suprasti toleranciją, integraciją…

Giedrius, 2014-05-20 08:27:28

http://www.delfi.lt/news/daily/education/britu-universitetai-issilaiko-is-lietuviu-arba-kaip-griaunami-prestiziniu-universitetu-mitai.d?id=64826549

Burgis, 2014-05-20 09:33:33

Giedriui: taip, ką tik savo studentams pacitavau tą straipsnį! Tai labai svarbi mintis! Ne universitetą reikia vertinti, o konkretų jo padalinį, net konkrečius jo dėstytojus! Ir mūsų universitete yra puikių vietų tobulėti, bet yra ir niekalo…

Jūratė, 2014-05-20 12:22:39

Kaip būtų įdomu išgirsti “niekalingus” fakultetus!

Burgis, 2014-05-20 12:33:31

Jūratei: tai labai paprasta! Pasidomėkite apgintų disertacijų, magistrinių darbų temomis. O aš nekomentuosiu tol, kol dirbsiu šiame universitete. Toks akademinis etiketas.