Šiandien prasideda Seimo pavasario sesija. Šiandien išgirdau, kad jos metu reikia priimti kelis šimtus įstatymų. Suapvalinkime – tarkime, kad 500 (nes Valstybės atgimimo pradžioje reikėjo priimti žymiai daugiau įstatymų, tiesa? Todėl toks skaičius tiks kaip vidurkis). Tiek pat – rudens sesijos metu. Per 20 metų – 20 000 įstatymų. Jūs juos skaitėte? Laikotės? („Įstatymų nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės!“). Man baisu, aš nežinau, gal jau yra įstatymas, kad negalima autis pirma kairiojo, o paskui dešiniojo bato! Turėtų būti, nes valdo dešinieji… Baisu, kad nežinau nė šimtosios dalies tų įstatymų! O juk kaip gimnazijos vadovas, kaip jaunosios kartos rengėjas dirbti ir gyventi tų įstatymų terpėje turėčiau žinoti bent daugumą šalies, kurioje gyvenu, įstatymų…
***
Valdžiažmogiai, ką jūs padarėte su Valstybe!? Dvidešimt pirmojo amžiaus Valstybe! Elektroninio ir europinio ryšio Valstybe! Gal jūs, vargšai, pamiršote vieno tokio revoliucinio poeto pasiūlymą imti vieną dieną ir priimti įstatymą, atšaukiantį visus kitus įstatymus? O gal nuo ryt pradėkime viską iš naujo: pasirinkime valstybę, kuri jau nuėjo ilgą įstatymų priėmimo, keitimo, tobulinimo kelią, kurioje žmonės nėra slegiami įstatymų absurdo – ir nusirašykime (nusipirkime) visus mums reikalingus įstatymus? Tai būtų šventė!
Atsakymai
sayula, 2010-03-10 11:18:01
“There’s no way to rule innocent men. The only power government has is the power to crack down on criminals. Well, when there aren’t enough criminals, one makes them. One declares so many things to be a crime that it becomes impossible for men to live without breaking laws.”
Labai teisinga Ayn Rand citata, puikiai paaiškinanti, kodėl įstatymų tik daugėja ir jų iš principo negali mažėti.
MariusM, 2010-03-10 12:06:55
Tėra vienas įstatymas- konstitucija, laipteliu žemiau stovi keletas kitų įstatymų, kodeksų…o visi kiti 19999… tėra įvairūs aiškinamieji, reguliuojamieji ir tt ir nėra valstybės, kuri turėtų idealius, kažkokius generalizuotus įstatymus, kurie dar ir puikiai tiktų Lietuvai…, tad tuo keliu reikia eiti, būtina…
D., 2010-03-10 12:40:36
Juk kai tiek įstatymų, paskui reikia visokių organizacijėlių, kurios tuos įstatymus išaiškina. Dalis jų tokių jog gali interpretuoti kaip nori.
Bet blogiausia jog tuos įstatymus kaitalioja kas pusmetį. Dirbi pagal tą įstatymą ir sužinai jog jau pusmetis kaip tas įstatymas turi pakeitimą.
Lyg neturėtum ką veikti ir kiekvieną rytą skaitytum “Valstybės žinias”.
Beje pagal seimo statistiką www3.lrs.lt/pls/inter/w5_show?p_r=252&p_d=69566&p_k=1
Iš viso nuo 1990-03-10 iki 2007-07-04 įvyko 2618 posėdžiai ir priimta: įstatymų – 5578, nutarimų – 3194, kitų teisės aktų – 316.
laisvas, 2010-03-10 15:06:29
Ziupsnelis ironijos svenciu proga: 1988m, uzejusi pas zmona i klase direktoriaus pavaduotoja, liepe stende iskabinti LTSR himna. Atseit, toks istatymas.
Siandien apziurinedama klasiu stendus mokyklos direktore, pareiske, kad pagal istatyma klaseje turi kabeti Lietuvos himnas.(ta pati, buvusi pavaduotoja)
Tigi istatymai (bent kai kurie) nesikeicia desimtmeciais.
Su sventem!
petras, 2010-03-10 16:06:51
Tai čia normalus įstatymas. nesupratau nei ironijos, nei priekaišto. su ironija: prieš 50metų už vagystę sodindavo kalėjiman ir dabar sodina. ohohoho įstatymai per 50imt metų nepasikeitė ogogo.
giedrius m, 2010-03-10 16:11:06
Pasiskaitykite keisčiausius Amerikos įstatymus. Pralinksmina. Visur tas pats – ne viską galima greitai ir neskausmingai pakeisti.
Dainius, 2010-03-10 16:40:37
Paaiškinkite man kas nors, kodėl Lietuvoje tokia populiari pasidarė saviplaka? Kodėl pastaruoju metu viskas, kas yra Lietuvoje, automatiškai tampa blogai, o viskas, kas yra užsieny, gerai?
Direktoriau, atsakymai į Jūsų įrašą:
“Per 20 metų – 20 000 įstatymų”. Į tai jau atsakė D. Ne 20,000, o turėtų būti apie 6500 įstatymų per 20 metų.
“Šiandien išgirdau, kad jos metu reikia priimti kelis šimtus įstatymų.” Įstatymų yra kiek daugiau nei 400. 114 iš jų yra pateikiami ne vyriausybės, o parlamentarų/opozicijos, kas reiškia kad didžioji dalis jų nebus priimti. Taigi lieka maksimum apie 300 įstatymų. Ir tai yra atsakas į sunkinančias aplinkybes – finansinę krizę.
“Suapvalinkime – tarkime, kad 500 (nes Valstybės atgimimo pradžioje reikėjo priimti žymiai daugiau įstatymų, tiesa? Todėl toks skaičius tiks kaip vidurkis)”. Jei D. pateikta statistika yra teisinga, tuomet per metus Lietuvoje vidutiniškai yra priimami ~328 įstatymai (~164 per vieną sesiją).
“O gal nuo ryt pradėkime viską iš naujo: pasirinkime valstybę, kuri jau nuėjo ilgą įstatymų priėmimo, keitimo, tobulinimo kelią, kurioje žmonės nėra slegiami įstatymų absurdo – ir nusirašykime (nusipirkime) visus mums reikalingus įstatymus?” Palyginimui: JAV 2000 metais priėmė 195 naujus įstatymus. Švedijos vyriausybė taip pat kasmet pateikia Švedijos parlamentui apie 200 įstatymų pakeitimų (Švedijos vyriausybės puslapio informacija). Palyginus mūsų ir jų “amžių”, bendrame kontekste tikrai neatrodome taip baisiai, kaip vis mėginame save pasivaizduoti.
laisvas, 2010-03-10 17:13:13
Petrui: man tai ironiska, kai tautiskuma bandoma “iistatyminti”.
Pasikeis santvarka ir tas pats prisitaikes zmogus (direktorius) vel reikalaus LTSR himno…
Gal todel taip ir gyvenam, kad aplink daug prisitaikanciu?
laisvas, 2010-03-10 17:23:09
Dainiui: na, pagal paties skaiciavima, gautusi po 325 istatymus per metus. Jums atrodo tai mazai? Po viena kasdiena?
nesvarbu, 2010-03-10 17:39:03
nereikia kelti bangu lygioj vietoj – absoliuti dauguma visu priimamu istatymu yra esamu istatymu pakeitimai arba papildymai; o pakeitus kuri nors is esminiu istatymu labai greitai pateikiama ir jo “aktuali redakcija” – t.y. atnaujintas pilnas tekstas, su visais pakeitimais
Dainius, 2010-03-10 17:46:43
Laisvam: aš nesakau, kad tai yra maža. Aš sakau, kad jeigu jų yra 325, reiškia jų daugiau ar mažiau tiek ir reikėjo. Dėl to ir padariau palyginimą su JAV ir Švedija, kad pamatytumėte, jog ir senose “Vakarų” valstybėse, kuriose gyvenimas jau senokai teka nusistovėjusia vaga, priimamų įstatymų skaičius nėra taip smarkiai mažesnis.
Be to, nesvarbu pastebėjimas irgi labai teisingas.
Regina, 2010-03-12 08:24:37
Kaip tobulo pasaulio ir žmogaus viziją, Dievas paskelbė 10 įskymų, net ne įstatymų. Ir tai nesugebame laikytis! Naujiesiems “dievams” reikia bent po įstatymo kas dieną ir pasaulis tampa chaosu. “Neturėk kitų dievų”…, o mes sudieviname darbą, viršininkus, ministeriją, Seimą, mes MELUOJAME (“Nemeluok”), nes vienų dievų įstatymai kertasi su kitų, o įtikti norime visiems. Mes vagiame (“Nevok”)… savo ir kitų laiką, nuotaiką, darbą, vagiame idėjas ir darbus (kopijuojame užuot pirkę), mes žudome (“Nežudyk”) ne tik valgydami mėsą, bet ir farširuodami į save ir kitus konservantais ir modifuokais dalykėliais “praturtintą” maistą, nes… neturime laiko. Juokinga… Graudu… Paradoksalu… Nes iš tikrųjų mes neturime laiko… gyventi.
giedrius m, 2010-03-12 11:35:13
Sodros istatymo tarp 10 dievo istatymu nera 🙂
Kaip ir pajamu mokescio, kuris egzistuoja nuo bibliniu laiku ir kuris yra vienas is valstybes pamatu (is jo mokamos daugeliui algos, beje). Todel sitie pagraudenimai ir lieka graudenimais. Ramiai pagalvojant 300 pataisu (ir daug maziau nauju istatymu) per metus neatrodo daug tokiomis besikeicianciomis salygomis.
nesvarbu, 2010-03-12 14:19:05
Nereikia kelti dekalogo, kaip visa apimanciu – absoliuciu – gyvenimo normu.
Neturek kitu dievu! Man, galbut, dievas liepe nemoketi pajamu mokescio – kas tokia ta musu vyriausybe, kad sitaip susidievina? Bet stai ateina mokesciu inspektorius ir liepia nuolankiai vykdyti ju dieviskus nurodymus…
Svesk sekmadieni! Bet stai virsininkas liepia savaitgali dirbti – ar reikia atsisakyti, tokiu budu rizikuojant pazeisti isakyma “nezudyk”, nes vaikai netures ko valgyt?
Nemeluok! O ar tiesos nesakymas yra melavimas? O ka daryti, jeigu nori surengti artimam zmogui siurpriza?
Nezudyk! O kaip savigyna? Ar galima zudyti, jeigu tai vienintelis budas issaugoti savo ar artimo gyvybes? O ka daryti su netyciniu zudymu – pasisukau, stumtelejau zmogu, kurio nemaciau, jis parkrito, galva atsitrenke i saligatvi ir zuvo – ar uz tai busi baudziamas taip pat, kaip samdomas zudikas ar zudantis del malonumo?
Istatymai yra reikalingi, kad butu isspresti dauguma tokiu klausimu – kad butu isspresti viena karta ir visiems vienodai, o ne kiekvienam savaip. O kadangi joks zmogus nera pajegus numatyti viska is karto, visiems laikams, neklysdamas, istatymai yra nuolat keiciami, papildomi, tobulinami. Kaip jau sakiau pries tai – nereikia kelti bangu lygioj vietoj.