Egzaminas. Literatūrinė diversija.

Tęsiu vakar su abiturientais pradėtą diskusiją… Man tai svarbu, 48 tūkstančiai jaunų žmonių visam gyvenimui įsiminė, kas mūsų literatūroje svarbiausia…

Siaubas, kiek mažai aš beišmanau apie lietuvių literatūrą! Vakar abiturientai man sakė, kad interpretacijai buvo pateikti V. Juknaitės. H. Radausko ir J. Savickio (“Vagis”) kūriniai. Šįryt iš lituanisčių sužinojau, kad tai buvo ne J. Savickio, o J. Biliūno “Vagis”! Nieko nežinau apie šį kūrinį! Gėda! Puoliau į žiniatinklį (speros.lt):

J_. Biliūnas “Vagis”. J. Savickis “Vagis”

Lyginamoji analizė. Autoriai. Kūrinio pavadinimas. Siužetas. Kūrinio kompozicija. Pasakotojas ir pasakojimo būdas. Veikėjų paveikslai. Laikas. Erdvė. Stilius.

Ištrauka iš darbo

Jonas Biliūnas – XIX a. lyrinės prozos pradininkas. Novelių centre – atstumta, nereikalinga būtybė, kuriai nebėra vietos kasdieniniame pasaulyje. …_

Daugiau nesako, prašo trijų litų. Neduosiu!

J_ono Biliūno ir Jurgio Savickio apsakymų VAGIS palyginimas_ (mokslai.lt)

Visai nieko nesužinojau apie J. Biliūno kūrinį, atrodė, kad viskas tik apie J. Savickio “Vagį”, šį apsakymą esu skaitęs, bet kilo įtarimų, kad ten viskas suvelta. Pasitikrinau:

Jono Biliūno novelės “Vagis” interpretacija (http://www.moku.lt/darbai/moku.lt-jonas-biliunas-vagis). Išsamus aprašymas mane pagaliau pradžiugino! Būtinai perskaitykite šį “šedevrą”!_

_

Bet geriau jūs man pasakykite, nejaugi J. Biliūno “Vagis” yra geriausia, ką galima pateikti interpretacijai iš J. Biliūno kūrybos? Ar čia mano propaguojami principai (žr. temą “Egzaminas. Instrukcija”) apie klasiką, o ne džiazą, negalioja?

***

Dvyliktos klasės vadovėlyje pateikta V. Juknaitės apysaka “Stiklo šalis” (prieš mane – “Lietuvių literatūros skaitiniai”, 1996 metai, skyrius “Nauji vardai prozoje”). O žiniatinklyje šmėsteli frazė: “V.Juknaitė organizavo beglobių vaikų vasaros stovyklas…” Ji primena man šį tą apie autorę. Bet juk autoriai ir jų kūriniai nesietini, tiesa? Juk V. Juknaitė tikrai viena žymiausių šiuolaikinių rašytojų (g. 1949, kaip ir aš…)?  Padėkite man suprasti autorių pasirinkimo principus! Tikrai žinau, kad prieš 40 metų brandos egzamino metu rašiau apie S. Nėries kūrybą ir tai įsiminė man visam gyvenimui. Todėl labai atsakingai siūlyčiau autorius ir jų kūrinius abiturientams.

Atsakymai

petras, 2009-05-21 10:02:36

Išsamus aprašymas tai geras 🙂 ir dar pasirodo esu skaitęs šitą kūrinį :)) beja laikiau abitūros egzus prieš kažkiek metų, tai neatsimenu nei kokį kūrinį interpretavau nei koks rašytojas. Ir šiaip nebūčiau interpretacijos rašymo rinkęsis, bet privalu buvo. Beja noriu paklaust negi interpretacijos rašymas vėl privalomas ??? nes gi anksčiau buvo galima rinkits pvz tik teksto suvokimo dalį ar kaip ten vadinas.

Jolanta, 2009-05-21 12:34:20

Na, J.Biliūnas geriau nei visai kažkas tolima, vagystės problema labiau suprantama pvz. nei išeivijos ar tremties temos šiuolaikiniam jaunimui. Esme ta, kad labiau reikia apibrežti mokomosios literatūros ribas ir tada nekils susimaišymų tarp tekstų ar kontekstų. Ir aš už tai , kad egzaminas būtų įsimintinas kaip pats literatūros kūrinys, o ne – atėjau, išėjau, užmiršau…

Marija, 2009-05-21 13:40:04

Net nebandykite suvokti tai, kas nesuvokiama 🙂 Egzamino rengėjų pedagoginis (VPU), o ne literatūrologinis išsilavinimas neleidžia pamatyti literatūros kūrinyje daugiau nei atskiri žodžiai, antraip argi drįstų jie pateikti egzaminui ištrauką iš kūrinio (V.Juknaitės “Stiklo šalis”), kurį perskaityti nėra privalu?! Kūrinį, kurio pagrindinė veikėja moteris kenčia dėl pogimdyvinės depresijos ir nepatenkinto seksualinio alkio… Tai feministinis kūrinys, kurio esmę galima apibūdinti labai trumpai: VISI VYRAI – KIAULĖS :))) (turėtų būti – kuiliai :)))

Ronaldas, 2009-05-21 15:18:33

Na, egzaminuos ruošia tikrai keistai. Iš eilės jau ketvirti metai kaip pateikia nagrinėti J.Biliūno kūrybą. Su draugais juokavom, kad dėl visa ko sekančiais metais reiks išmokt apie J. Biliūno kūrybą pakankamai gerai, jei vėl nuspręstų duot :))

Petrui: Lietuvių kalbos egzaminas susidaro iš 3 dalių: kalbėjimas, teksto suvokimo užduotis ir pasirinktinai vienas iš dviejų, arba samprotaujamasis rašinys, arba interpretacija.

Burgis, 2009-05-21 20:59:40

J. Biliūnas – gerai, bet kodėl “Vagis”? Kodėl ne “Kliudžiau”, “Brisiaus galas”, “Laimės žiburys”, “Liūdna pasaka”? Galiu spėti, kad duoda interpretuoti tai, kas neskaityta (labiau tikėtina, kad neskaityta). Bet tada kodėl V. Juknaitės – tikrai skaityta, nes daugiau kaip ir nieko moksleiviams nepateikiama? O gal “Vagis” todėl, kad dabar ta tema žymiai aktualesnė už kažkokio šunelio ar kačiuko likimą?

Dar dėl V.Juknaitės: kas galėtų paneigti, kad supainioti viešieji ir privatieji interesai, kad suteikiama reklama autorei, leidykloms? Pasakysite, kad J. Marcinkevičius ar A. Baltakis irgi dar gyvi, todėl jų irgi negalima “reklamuoti”? Nepalyginami dalykai, nepalyginama kūryba ir asmenybės!

Ronaldas, 2009-05-21 21:42:41

Bent kiek mano lietuvių kalbos mokytoja kalbėjo šiandien, tai visos ištraukos skirtos interpretacijai buvo Literatūros vadovėlyje, tad reiktų atmest pastarąjį p. B.Burgio variantą.

Burgis, 2009-05-21 22:20:14

Ronaldui: tai tik mokytoja žino, mokiniai nežino, kas yra vadovėlyje? :-)))

VV., 2009-05-22 00:33:29

Kodėl nepalyginami? Todėl, kad minėtieji autoriai (J.Marcinkevičius ir A. Baltakis) poetai, ar todėl, kad vyrai?

V. Juknaitės kūryba pakankamai ryški. Kodėl turėtų būti netinkama literatūros egzaminui?

Viktorija, 2009-05-22 13:02:08

Hmm…as rasiau ta egzamina…gal ir blogai, kad tie kuriniai nera patys svarbiausi, bet mes juos visus buvom skaite ir analizave (pati pasirinkau radausko eilerasti, nes man jis labai grazus ir poeto kuryba labai patinka). Be to jei jau visai nenori nieko is tu kuriniu analizuoti, galima rinktis gelbejimo rata – rasini. As suprasciau nepasitenkinima, jei butu vienas kurinys proza ir vienas poezija. Tada tikrai daug reikstu, jei kuriniai nera patys zinomiausi, bet dabar is tiesu net jei nezinai vieno ar keliu kuriniu, vis tiek dar lieka pasirinkimas, o galiausiai ir rasinys.

Burgis, 2009-05-22 13:06:14

VV.: V. Juknaitė ir J. Marcinkevičius? Net ir labai gerbdamas moteris, tvirtai sakau: V. Juknaitei iki J. Marcinkevičiaus – kaip iki Mėnulio.

Burgis, 2009-05-22 13:07:44

Viktorijai: Ta va – pasirinkote Radauską, nes iš Jūsų dalį galimų pasirinkimų atėmė. Kodėl turiu griebtis gelbėjimo rato? Juk aš ne skęstančiame laive, tiesa? O gal kaip tik skęstančiame…

VV., 2009-05-22 14:27:40

B.B.

Net jei ir kaip iki Mėnulio, negi kasmet duos Marcinkevičių ar Nėrį? Gal mažiau žinomi rašytojai kaip tik geresnis žinių patikrinimas – ar skaitė, ar girdėjo? Juk programoj kažkodėl yra.

Manau, literatūrinių premijų už gražias akis nedalina. Juknaitė jų gavusi labai daug.

Burgis, 2009-05-22 15:56:19

VV: O aš manau, kad būtent literatūros premijas dabar dalija VISAI nepelnytai! Ot, E. Mieželaitis Lenino premiją gavo pelnytai…:-)))

Mantas, 2009-05-22 16:00:52

Kaip manot, ar vertos KTU automatikos fakulteto bakalauro studijos 8000lt per metus? 🙂 berods tokia nuo rugsėjo įstojusiems bus kaina 🙂 lyginant su vidutine alga, labai juokingai atrodantys skaičiai 🙂

Burgis, 2009-05-22 16:53:01

Mantui: gero elektriko alga yra gera, todėl 32000 verta investuoti, bet tik tuo atveju, jei esate pasiryžęs STUDIJUOTI ir tapti geru elektros (automatikos) inžinieriumi, gaunančiu bent po 2000 Lt/ mėn. “į rankas”.

Vita, 2009-05-22 22:18:24

Nezinau, kaip siandien laikomi abituros egzaminai. Pamirsau jau. Tik zinau, kad daugelis jaunu zmoniu prarado gebejima suprasti literaturos kurini ir ji pajausti. Prarado ta sugebejima ne be literaturos mokytoju kaltes. Jei mokytojas ciuozia kurinio pavirsiumi ir pats nelabai isigilina i esme, tai nereikia tiketis, kad mokinys supras, gal net nepajus noro suprasti. Gaila, labai gaila, nes IT jau stumia knyga, jau eda musu laika…