Egzaminuoti jie dar neišmoko…

Valstybiniu brandos egzaminu patikrinta, kiek abiturientai išmoko anglų kalbos. Ar tikrai?

*

Kiek kartų apie tai jau kalbėjau, rašiau – niekas nesikeičia… Carinės Rusijos činovninkų , stalininės šalies mokymo stilius nesikeičia. Koks tas stilius?

*

Mes jums parodysime, kas čia vadovauja! Mes jus pričiupsime! Jūs ir vėl neatspėsite, kaip mes jūsų paklausime! Tuoj jūs pamatysite, kaip talentingai, kaip išradingai mes egzaminuojame! Mes! Mes! Mes! O kaip jaučiatės jūs? „Vierchams“ tai nerūpi! Mums buvo dar blogiau, bet mes išgyvenome. Laikai, sakote, pasikeitė? Kam pasikeitė, o kam – ne. Kada mes atsigriebsime už tai, kad  mus mušdavo, statydavo į kampą, priversdavo verkti vos ne po kiekvieno egzamino?

*

O dabar priminsiu, kaip aš laikiau tarptautinį IELTS anglų kalbos egzaminą. Nežinojau, koks tai egzaminas… Nuvažiavau į Vilnių, atsisėdau ir sužinojau. Išlaikiau. Gavau 6.5 iš 9. Labai tikslus rezultatas! Tiek ir moku angliškai. To pakako, kad galėčiau stažuotis Didžiojoje Britanijoje, JAV…

*

Lietuviškų egzaminų dabar neišlaikyčiau nė vieno, išskyrus (gal…) matematikos… Mano nervai per silpni. Negaliu patikėti, kad Vanda Juknaitė, Radvanas yra geriausi Lietuvos rašytojai. Negaliu atspėti, kaip turiu vertinti istoriją. Ausys mano nepritaikytos tokiam anglų kalbos klausymui…

***

Tik jūs, abiturientai, nenusiminkite! Tik prisiminkite… Kai ateis jūsų žvaigždžių valanda, atsigriebsite. Kaip zekai Lukiškėse atsigriebia, kai ateina naujokų…

***

P.S. Tik jau nepamanykite, kad noriu iš anksto pateisinti savo gimnazistų nesėkmę! Nesėkmės nebus! Mūsų gimnazistai tikrai nebus blogiausi nei šalyje, nei mieste. Bet egzamino įverčiai bus norminiai, o ne kriteriniai, jau dabar aišku! Egzaminas tik „suranguos“ abiturientus, bet neleis pasidžiaugti dvylikos metų derliumi. Teisėtai sukauptu derliumi! Kiek mūsų abiturientų turėtų gauti po maksimalų įvertį? Mažiausiai dvidešimt! O kiek gaus? Tiek negaus, pamatysite…

Atsakymai

Burgis, 2014-05-26 09:35:23

Įvertinkite…

Random, 2014-05-26 11:41:33

O gal tiesiog pernai metų karta buvo geresnė anglų kalbos srity? Juk girdėjau, kad ir iš IELTS labai daug aštuonetų bei septynetų su puse buvo, tai gal ir IELTS šiemet sunkino? Mažai tikėtina…

Burgis, 2014-05-26 12:04:12

Random: nesupratote… IELTS aš laikiau prieš dvidešimt metų. Tai nėra mokyklinis egzaminas.

Mokinys, 2014-05-26 14:37:40

Šiais metais daugumos IELTS rezultatai taip pat 7,5 ir 8. Vos keletas gavo 7

Burgis, 2014-05-26 14:47:04

Mokiniui: o tuos sužinosime, kokie brandos egzamino balai…

Ieva, 2014-05-26 15:39:39

Sveiki, o per kiek darbo dienų ištaiso egzaminą/us?

Ema, 2014-05-26 18:33:27

Prieš keletą metų sklandė kalbos, kad IELTS bus užskaitomas kaip valstybinis anglų klb. egzaminas (įvertinimai būtų atitinkamai perskaičuojami). Juk tai taip logiška. Bet, kai žmonės žino tik ,,Mes! Mes! Mes!”, sunku tikėtis logikos, praktiškumo, geranoriškumo. Kodėl ŠMM taip nemyli Lietuvos jaunimo?

Indra, 2014-05-26 19:26:48

Brandos egzaminai, kaip aš suprantu, turi parodyti, kiek abiturientas tos brandos įgijo per dvylika metų, praleistų gimnazijoje. Kaip jis moka išlikti tvirtas ir savimi pasitikintis neprognozuojamose situacijose, kaip geba sutelkti dėmesį, įveikti baimę, jaudulį. Gal jau tikrai užtenka surepetuotų situacijų, iškaltų frazių. Taip kalbėti angliškai galima išmokti ir Londono bare dirbant.

Šių laikų žmogui reikia mokėti veikti greitai, ryžtingai, parodyti, ko yra vertas, kuo stiprus. Išskirtinis. Originalus. Ypatingas. Daug reikia šiuolaikiniam brandžiam žmogui… Daug reikia asmenybei, lyderiui. Kaip kitaip juos atskirsime?

Gal nereikia bijoti kaitos? Lankstumas – reikalinga šiuolaikinio žmogaus savybė.

Simonas, 2014-05-27 02:02:49

dar juokinga, kai skelbia, kad “dabar bus kriterinis vertinimas, balai atspindės realų žinių kiekį, o ne konkursinę eilę”. Ir bam, vienais metais gal tūkstantis šimtukų, kitais kelis kartus mažiau. Tartum 20 tūkstančių abiturientų kolektyviai žymiai prasčiau pasiruošė šiais metais, nei praeitais metais, nors pasiruošimo ilgis yra 12 metų, vienuolika iš kurių abiem kartom persikloja 😀

Ir viskas dėl to (man taip atrodo iš viešos erdvės), kad lietuvių kalbos mokytojai zyzia, kad žmonės nebemoka taip awesomiškai kabint nosinių kaip tarybiniais laikais.

Burgis, 2014-05-27 10:28:27

Abiturientė: „Norėčiau pažiūrėti egzaminų sudarinėtojams į akis“ (lrytas.lt)

*

Pažiūrėkite, kaip tą abiturientę užpuolė komentatoriai!…

Labiausiai mane siutina tų bukagalvių komentatorių požiūris į maksimalius įverčius. Nenorėkite, girdi, visi gauti „šimtukus“. Egzaminas, suprask, sunkus, bet visiems sunkus. VBE, pasirodo, vis dar „reitinguoja“!

*

O tai, kad idiotiškasis norminis vertinimas pakeistas (neva pakeistas…) kriteriniu, jums nežinoma?! Tai kokie, po galais, kriterijai nustatyti dvylika metų pagal programą „zubrijusiam“ ir viską gerai išmokusiam abiturientui? Nejaugi tik keli šimtai abiturientų visoje šalyje gerai mokėsi?

*

Na, dar palaukime… Pamatysite, abiturientai, vėl bus priimtas politinis sprendimas.

Fa, 2014-05-27 12:07:32

O su lietuvių kalba bus dar įdomiau. Nesena patirtis sako, kad puikiai besimokantis mokinys gali gauti labai mažai balų. Taip sprendžiami žmonių likimai.

Ar nevertėtų egzaminų užduoti parengti taip, kad žmonės, rašantys be jokių gramatinių ir skyrybos klaidų gautų bent jau 50%? O visa kita – jau literatūrinis priedas.

petras, 2014-05-27 12:39:47

Fa, geras mokinys visada gauna gerus balus. Tie, kurie gauna labai mažus balus, tai tikrai nėra geri mokiniai. kita vertus, tai tik tam tikro dalyko egzaminas, žinių patikrinimas. Todėl jis neatskleidžia žmogaus sugebėjimų, gabumų ir t.t. o tik sureitinguoja abiturientus. Todėl pats geriausias būdas išspręsti šią (kiekvienų metų) problemą, tai panaikinti abitūros egzaminus, ir vykdyti stojamuosius egzaminus į lietuviškus universitetus. Pakoreguotus valstybinius egzaminus būtų galima palikti tik tiems, kas nori stoti į užsienio universitetus. Bet jaučiu toks pasiūlymas abiturientams dar baisesnis atrodytų 😀 todėl visiems abiturientams niekada nebus gerai.

Apskritai, kiekvienais metais dėl tų egzaminų verkia daugelis, bet pasaulis kaip sukosi taip tebesisuka. o gabūs moksleiviai, visada įstodavo ten kur norėdavo ir gaudavo gerus įvertinimus iš egzaminų.

Burgis, 2014-05-27 12:53:00

Petrui: va, ir jūs kaip tie bukagalviai – „sureitinguoja“… Valstybinių brandos egzaminų paskirtis negali būti sureitinguoti! Daug metų koviausi prieš idiotiškąją norminę sistemą, o Jūs vėl – sureitinguoja!

*

Jums to nesuprasti… Jums būdavo gana ir trejeto (penkiabale sistema), o man visada, visada, visada reikėdavo tik penketų! Ir aš juos gaudavau. Nes požiūris į moksleivius, studentus buvo kitoks. Dabar valdo trejetukininkai…

petras, 2014-05-27 14:00:01

Pas mane dešimtbalė sistema buvo 😉

Ir kaip jums tai nepatiktų, valstybiniai egzaminai tik ir atlieka vienintelę funkciją, t.y. suskirsto abiturientus pagal tai, kaip gerai jie išsprendė egzaminų užduotis (tikrai neatlieka mokomosios funkcijos, nebent eilę metų laikytu žmogus egzaminus). ir visiškai nesvarbu koks tas vertinimas, ar kritinis ar norminis ar dar koks. o pagal tuos duomenis, universitetai suskirsto moksleivius į atitinkamas specialybes. todėl manyčiau patys universitetai būtų labiau linkę vykdyti stojamuosius egzaminus, nes taip objekyviau galėtų atsirinkti būsimus (gabiausius) studentus. bet su tuo jokiais būdais nesutiktų moksleiviai, nes jiems tai būtų daug baisiau nei netobuli valstybiniai egzaminai.

Beje, pasakykit tada, kokia yra valstybinių egzaminų paskirtis jūsų nuomone ?? (ne kokia turėtų būti, bet kokia yra realiai šiuo metu).

petras, 2014-05-27 14:10:29

Beje, kur tie trejetukininkai valdo konkrečiai ? gal pas jus gimnazijoje ?

chemikas Rimas, 2014-05-27 14:19:53

B.B. rašė: “Nejaugi tik keli šimtai abiturientų visoje šalyje gerai mokėsi?”

Gerb. Direktoriau, tikrai manau, kad tik 10-15 proc. visų abiturientų verti daugiau kaip 85 balų (o jei atmesti KTUG ir licėjaus dvyliktokus, tai skaičius bus vienženklis). Ir tai ne tik nuojauta.

Burgis, 2014-05-27 14:36:53

Petrui: aš trumpai atsakysiu Jums, bet Jūs nesuprasite… Mane nustebino, kad Jūs jau dešimtbale buvote vertinamas. O galvojau, kad Jūs daug vyresnis…

Atsakau: egzaminai yra tam, kad ką nors pats sužinotum apie savo brandą. Pavyzdžiui, apie savo raštingumą, Petrai. Pavyzdžiui, apie savo gebėjimą išmokti. Juk egzaminai tai brandos, jokie ne atrankiniai!

Brandos atestatas – visam gyvenimui. Ne stojimui. Atestatu domėsis vaikai, anūkai. Tai gali būti lemtingas jų motyvatorius – senelis aukso medaliu baigė mokyklą!

Burgis, 2014-05-27 14:38:09

Dar petrui: trejetukininkai valdo visur: savivaldybėse, Seime, vyriausybėje… Jie net mokyklose direktoriauja…

Burgis, 2014-05-27 14:38:46

chemikui: va, tai ir turėtume pamatyti, jei tai būtų tikras kriterinis egzaminas! Kas išdrįs parodyti?

Rasa, 2014-05-27 15:59:04

“Brandos atestatas – visam gyvenimui. Ne stojimui. Atestatu domėsis vaikai, anūkai.” – ar ne dėl tokio požiūrio vaikai ir puola paskui į depresijas? 🙂

Tuščiagarbiškumas tai. Visiškas. Susireikšminimas. Mano nuomone.

Noras mokėti, žinoti, yra teigiamas. Noras visa tai daryti tik už kuo geresnį atlygį (pažymį), kai atlyginimas tampa svarbesniu už realias žinias, man atrodo kvailai.

Na, bet tai man.

Tai tik pažymiai. Ne priežastys masinėms isterijoms… Na, kol nematę žmonės didesnių nemalonumų, tegul nemiega naktimis dėl egzaminų… Gali dar ir dėl meilių… 😀

Burgis, 2014-05-27 16:03:46

Rasai: depresija užpuolė?… 🙂

Niekada nesutiksiu! Pažymiai, atlyginimas, premijos yra ne dėl tuščiagarbiškumo, o dėl to, kad tokia yra visuomeninio gyvenimo esmė – tu pats negali savęs objektyviai įvertinti. Visuomenė turi tave įvertinti. Ir ji įvertina. Smagu, kai tavo subjektyvus įsivertinimas sutampa su jos objektyviu įvertinimu. Bet tik tuo atveju, jei įvertinimo sistema gera.

petras, 2014-05-27 16:13:23

Matau jūs ir nelabai suprantat, tiksliau sakant labai siauras požiūris jūsų, ne kaip pas tuos bukagalvius. Koks kvailas turi būti žmogus, kad be atestato jis nesuprastų ar yra raštingas, kiek yra pajėgus išmokti ir ar gerai įsisavino mokyklos lygio žinias. Jei žmogus išlaikęs tarkim egzaminus 100 proc. iki atestato gavimo (aukso medalio) nesuprato, jog jis labai gerai mokosi ir viskas su jo mokykliniu lygiu, “branda” yra ok, tada arba jis iš tikro debilas (kas labai mažai tikėtina) arba jūsų argumentai (kad atestatas reikalingas tik tam, jog sužinot savo brandą) visiškai absurdiškas. O vaikams ir anūkams išvis neįdomus bus tas atestatas ir kodėl turėtų rūpėt jiems kažkoks popiergalis. o kad “trejetukininkai” valdo būtent ta prasme, kaip jūs sakote, tai visiškai natūralu. nes tokia veikla net nereikalauja mokyklinių žinių vertų 5tukams. kad tokias pareigas užimti, reikalingi tam tikri sugebėjimai, būdo bruožai, charakterio savybės ir t.t. kurias gali turėti tiek 3tukininkas, tiek 5tukininkas (kurių yra žymiai mažiau procentaliai), senai jau baigėsi tie laikai, kai kaimiečiai buvo nemokyti ir skaityti nemokėjo. pasižiūrėkit statistiką, raštingumas (nesvarbu kokio lygio) Lietuvoje gal 99 proc. o mokymo sistema dar nuo 19a laikų turbūt nepakitus :DD bet čia kita tema

Rasa, 2014-05-27 16:15:49

Burgiui: aš niekada su tuo nesutikau 🙂 Niekada nevertinu savęs pagal tai, kaip mane vertina visuomenė. Nei kai vertina geriau, nei kai blogiau nei aš pati. Nes pernelyg jau prieštaringai jie vertina 🙂

O man tai nuotaika puiki 🙂 Aš juk nelaikau egzaminų 🙂 Kol kas. Mane jau pavasarį eilinį kartą “praatestavo” 🙂

petras, 2014-05-27 16:28:20

p. Burgi, man sakėte, kad brandos egzamino paskirtis ne sureitinguoti. Bet dabar Rasai sakote, kad visuomenė turi žmogų įvertinti. tai jei brandos egzaminas įvertina visus abiturientus, tai leidžia mums juos palyginti tarpusavyje. t.y. netiesiogiai sureitinguoja (palygina) visus abiturientus.

A., 2014-05-27 19:00:18

Aš tai nesuprantu, jeigu aukščiausi įvertinimai – tie skaičiai, kurie iš tikrųjų nieko nereiškia – yra svarbu, tai kodėl paminklai, skulptūros ir visokie panašūs dalykai yra blogai? Taigi čia lygiai tas pats.

Mano brandos atestate yra irgi įrašyti keli šimtukai, bet tikrai nebūtų nieko baisaus, jeigu vietoj jų būtų šešiasdešimtukai. Niekada savęs su kitais nelyginau pagal tokius kriterijus ir niekada negalvojau, kad kitas prastesnis, nes mažiau iš egzamino gavo kažkada. Tas kitas gal iš tikrųjų už mane žino, supranta ir sugeba milijoną kartų daugiau, tik jis labiau rūpinasi tuo, kas jam įdomu, kas naudinga, vertinga, bet ne ko reikia egzaminui. Ir pavyzdžiui mamos medalis manęs nei kiek nemotyvuoja, nes jis gautas grynai stengiantis tik dėl pažymio ir dabar mama nelabai daug kuo domisi, nelabai kažką daug žino, tai kas iš to medalio? O tėtis jokio medalio niekada negavo, trejetukininkas buvo, bet jis daug kuo domisi, daug žino, daug supranta ir daug geba – tai įkvepia. Pritariu aš Rasai visiškai, kad tos pastangos dėl skaičiukų yra gryna tuštybė.

Iš arčiau, 2014-05-27 20:36:13

Nesutinku ir aš, kad brandos atesteto pažymiai svarbūs… Mano egzaminai išlaikyti aukščiau negu 50 visi, bet mažiau negu 70. Ir nieko, užaugau, darbą turiu, šeimą turiu… Nesijaučiu kvailu. Ir kažkaip niekam neįdomu buvo tiek universiteto diplomas, tiek mokyklinis diplomas. Suvokimas, prisitaikymas ir praktika svarbu daugumai darbdavių ir gyvenimo momentu… Jeigu nepriima į darbą, negi rodysi atestetą ir diplomą “Pas mane vieni 100 ar 10 Jūs privalote mane priimti”… Nėr tikslo, nėr reikalo…

Burgis, 2014-05-27 21:19:44

Paradoksai, paradoksai: Rasą, kuri nusistačiusi prieš vertinimą, jau „praatestavo“, o manęs, pripažįstančio vertinimus, neatestavo… Nes aš nesutikau su idiotiška vertinimo sistema. Yra apie ką pagalvoti…

Rasa, 2014-05-27 21:53:10

🙂 Ponas Burgi, mes turbūt ne apie tą patį kalbam 🙂

Visų pirma, aš nesu prieš vertinimą. Tik visur tie vertinimai nėra ir manau negali būti teisingi, todėl manau, kad nereikia to sureikšminti. Dedi pastangas žinioms, rezultatui, arba dedi pastangas geram įvertinimui, pažymiui. Tarsi abiem atvejais tu tobulėji, bet skirtumas yra. Sau ar “pažymiui”. Vienur reikia realių žinių, kitur kartais užtenka būti tik mėgiamu ar nemėgiamu, pataikyti “kaip reikia” ar tiesiog įtikti egzaminuojantiems.

Paimkim mano atestaciją. Aš puikiai žinau ir tai, kiek aš verta ir kiek gausiu. Ir žinau kiek verta ir kiek gaus “valdžios” numylėtinė 🙂 Tai kaip ir visai smagu būna, nuvažiuojam, papokštaunu, pasijuokiam. Kažkas labai rimtai viską sprendžia, bijo… Nes dar tiki “valdžios” vertinimo svarbumu. Gauna gerą pažymį… O grįžus klausia pas mane patarimo 🙂

Jūs turbūt turėjot galvoje, kad jūs galit rinktis, o aš negaliu? 🙂 Galiu. Juk galiu išeit iš to darbo, juk ne pasaulio pabaiga 🙂 Bet tai neprieštarauja mano įsitikinimams, jei prieštarautų, nedvejodama išeičiau.

Turbūt dar mintyse turit teisę pagalvoti: “kas ta Rasa, kuo ji tapo ir kas aš? ” Turit 🙂 Jūs tapot daug kuo, aš esu tiesiog Rasa. Na va ir viskas visiems aišku. Peace. Taika 🙂

O aš turiu teisę pagalvoti, kad aš esu žiauriai faina, esu savimi ir man visai nusispjaut, kaip mane kas vertina :)))))))) Aš dedu pastangas pralenkti tik vieną žmogų- save… Tai yra didžiausias žmogaus pasiekimas. Kai jis sugeba pranokti save patį 😀

Burgis, 2014-05-27 22:00:55

Taika, Rasa!