Eksperimentas su gyvu žmogumi

Šokiruojantis eksperimentas – lyg žvilgsnis į žmogaus sielos gelmes (lrytas.lt).

Tik aš susiruošiau į vidinę emigraciją, tik aš pradėjau galvoti, kaip jums tai, ką reikia parašyti, parašysiu grįžęs, kiek iš to, ką reikia parašyti, parašysiu iškart, kiek dar pasiliksiu ateičiai – ogi lrytas.lt paskelbia straipsnį (žr.pavadinimą viršuje), kuriame dalis to, ką ruošiausi parašyti, jau parašyta! Būtinai perskaitykite! Man, Esperimentinės vidurinės mokyklos kūrėjui 1989 metais, visada buvo įdomūs eksperimentai su gyvais žmonėmis… :-). Dabar, kai grįšiu, rengiuosi jums papasakoti, kaip jautiesi, kai su tavimi pačiu atlieka eksperimentus. Dvidešimt vienerius metus! Eksperimentatoriai – jauni ir vyresni, patyrę ir visai „žali“. Visai nebijantys lemtingai suklysti eksperimentatoriai, nes mano, kad tas, su kuriuo jie eksperimentuoja, dar turi vieni kitą šansą klinikose…

Jau esu rašęs, kad kankinamajam pasireiškia Stokholmo sindromas – jis pripranta, mintimis ir net žodžiu ima ginti savo kankintojus. Jis pradeda jausti mazochistinį malonumą, kad gali visai tai iškęsti, nutylėti visišką idiotizmą, chamiškumą, išdavystes… Vardan ko? Vardan tos, gimnazijos, vardan tų, kuriuos ir po daugelio metų sutikus (kaip šiandien…) širdis pradeda džiaugsmingai spurdėti. Vardan savęs, Nenugalimojo! Tik jau ne dėl “amžinojo atminimo” (spjauti!), pagyrų (spjauti!), pinigų (spjauti!)… Man visada įdomu ieškoti išeičių iš situacijų, į kurias tave įstumia godūs, klastingi, pavydūs, žiopli, nemokšos, bet dar įdomiai ir svarbiau – “gelbėti eilinį Rajaną”, t.y. padėti sau ir jaunai, nepatyrusiai aukai, kai mums abiems gyvenimas nori primesti gyvenimą, kurio mes nenorime gyventi…

Tęsinys – vėliau…

Atsakymai

sonata, 2010-03-27 18:25:46

Nuoširdžiai linkiu, kad tas “eksperimentas” Jums praeitų kuo greičiau ir lengviau. Neabejoju, kad ištversit. Žmogus pats apsibrėžia savo galimybių ribas. Jūsų galimybių aibė artėja į begalybę. (Na blogai mokėjau matematiką, blogai:))

Plinijus, 2010-03-27 18:28:05

Labai geras straipsnis, gaila kad jis publikuojamas šiandien. Per “sunkus” šiam vakarui. Ir diskusijoms yra super gerų pjūvių, deja, malonumą turėčiau tik akivaizdžiai pliekiantis.Tiesiog man per aštri briauna.

P.S.Mielas Burgi, turiu atsiprašyti: Jūs man toookį komplimentą pasakėte, o aš net nepadėkojau.Ačiū!

Rasa, 2010-03-27 20:31:24

Taip,straipsnis geras. Ir taip, kad diskutuoti rimtais klausimais rimtai internete beveik neįmanoma, nes tai būtų straipsniai, ne komentarai 🙂 Ypač sudėtingais klausimais. Internete daug kas suprantama neteisingai ir paviršutiniškai. Rimtai reikėtų kalbėtis gyvai.

Ir sukyla daug minčių, o nuo kai kurių prisiminimų ir pamąstymų apie minią, atsiskyrimą ar pritapimą, apie tai, kas kada teisinga ir kada neteisinga, man net užspazmuoja skrandį. Yra tekę su tuo susidurti skaudžiau, negu būčiau kada patikėjus 🙂 Beveik visiems vienaip ar kitaip tekę, manau.

Burgiui: Jūs mokate pasirinkti teisingai ir labai daug žmonių Jus gerbia, vertina, mėgsta, myli, supranta ar bent bando suprasti :), nori tapti panašiais į Jus ir t.t., nepamirškit to. Nesiplėsiu, nes vėl pusė straipsnio gausis, jei imsiu Jus girti 🙂

Burgis, 2010-03-27 20:50:56

Be panikos! Aš mėgstu kovoti, laimėti ir manau, kad moku pralaimėti… Viskas yra ir bus labai gerai!

Plinijus, 2010-03-27 22:52:45

Valio! Sugalvojau! Pasiimu parkerį bei popieriaus lapą ir sėdu rašyti pokalbį su savimi ir skiriu sau. Ištaisyti gramatines klaidas paprašysiu p.Burgio. Lauksiu patarimo, kaip šią rašliavą perduoti.

Saula, 2010-03-28 18:21:01

P. Burgi, optimizmo, sveikatos, ištvermės ir daug daug sėkmės!

laisvas, 2010-03-30 10:09:51

“Kuo stipriau manome esą savarankiški ar net galintys sukilti, tuo labiau esame linkę paklusti ir tampame lengvai manipuliuojami.”

Aš nesutinku su tokia išvada. Nebent čia kažkas paslėpta. Gal kas galit man tai paaiškinti,”išversti”?

giedrius m, 2010-03-30 10:31:26

Laisvas: turbūt turima galvoje, kad daugeliui žmonių ego svarbu jaustis savarankiškais ir nepriklausomais… Ir paklūsta bet kokiai kitų valiai kol ta iliuzija palaikoma. Nes nereikia atsakyti už savo savarankiškumą.

Burgis, 2010-04-01 15:21:20

laisvam: “išverčiu”: jei jau suprantate tą tiesą, tai nebūsite linkęs paklusti ir nesileisite manipuliuojamas, nebent pats to norėtumėte.

Regina, 2010-04-02 08:03:06

Turiu iš Londono parsivežusi Ph.Zimbardo kn. “Liuciferio efektas: kaip geri žmonės tampa monstrais arba herojais” (anglų klb.) – superextramotografoultrasiautulinga 🙂 O čia Ph.Zimbardo paskaita blogio tema:

http://www.ted.com/talks/philip_zimbardo_on_the_psychology_of_evil.html

Tikras turtas, 2012-08-31 14:12:14

Jau permetus akimis akivaizdu, kad autorius be abejo protingas zmogus.. http://nekilnojamoturto.blog.com