Esi geresnis už savo tėvus?

Aš turtingesnis už savo tėvus, o mūsų vaikai turtingesni už mus. Tai aš esu geresnis už savo tėvus, o mūsų vaikai yra geresni už mus.  Oi, ne, turtas nėra gerumo rodiklis! Kodėl nėra?! Juk jei sugebi prasigyventi, tai gal ir esi geresnis – sumanesnis, darbštesnis, išradingesnis…

*

Pranašesnis gal ir esi, bet geresnis – neįrodyta.

Šią temą padiktavo jūsų diskusija apie vaikų auklėjimą kitose temose. Akivaizdu, kad tėvai, auklėdami vaikus, nori, kad tie vaikai bent jau nebūtų blogesni už tėvus. Norisi, kad būtų geresni. O būna? Kuo išmatuoti?

*

Dora, darbštumas, išprusimas, švelnumas, linksmumas, dosnumas, išradingumas, teisingumas, taupumas, sąžiningumas, atvirumas, smalsumas.

Parašiau 12 „gerumo kriterijų“ (labai abejotinų, tiesa?) ir pradėjau pagal juos lyginti save su savo a.a. Mama. Panašu, kad pagal 3-4 kriterijus esu geresnis, pagal 2-3 blogesnis, o pagal kitus esame lygūs. Kas patikrins, įvertins?…

*

Obuolys nuo obels netoli krinta. Man atrodo, kad tai ne visada teisinga. Kartais vidinis vaikų protestas prieš tėvų gyvenimo būdą duoda gerų rezultatų. Jei visi vaikai būtų tokie kaip tėvai, gyventų taip kaip tėvai – visuomenės progresas baigtųsi. Kita vertus, jei vaikai neperimtų iš tėvų to, kas geriausia,  naujieji gyvenimai būtų be pamatų. Kaip rasti balansą?

*

Mes mokome taip, kaip mokė mus. Įsidėmėjau šią protingą mintį, pasakytą apie mokytojus. Teiginys tinka ir tėvams. Ar tikrai? Mane mušė, aš mušiau, tai tegu ir vaikai muša mano anūkėlius? Tegu tik pabando!

Ir gimnazijoje, universitete ta tezė gali būti inversinė: aš mokau (stengiuosi…) ne taip, kaip mane mokė blogi mokytojai, dėstytojai. Bet tikrai mokau taip, kaip mane mokė mano geri mokytojai, dėstytojai. Ir tėvai.

Atsakymai

Burgis, 2013-11-07 08:38:54

Įverčiams…

ir, 2013-11-07 09:07:39

Manau,kad pagrindinis tėvų siekis yra priimti ir mylėti savo vaiką toks koks yra,o nekurti iliuzijų koks jis turėtų būti-geresnis,blogesnis ar pan.Nes neturėjimas tikslo vaiko atžvilgiu atpalaiduoja santykius,nelieka bereikalingos įtampos,suteikia vaikui sparnus.Vaikas nėra mūsų ‘projektas’:)Ir tada nėr prasmės jį lyginti su savim,su kitais.Mano tėvai visą laiką lygino mane su vyresniu broliu ir sese,jie buvo man rodomi kaip pavyzdžiai.Todėl esu perdėtai ,matyt,jautri tam klausimui:)

Burgis, 2013-11-07 09:18:39

ir: na jau, ne! Jei tėvai nenori, kad vaikas būtų geresnis, tobulesnis už juos – jie nemyli savo vaiko!

Pritariu tik dviems teiginiams: negalima lyginti vieno vaiko su kitu; negalima reikalauti, kad vaikas būtų geresnis, nei tuo metu sugeba būti.

ir, 2013-11-07 09:28:28

Bet juk realiai-jei vaikai būtų vis geresni už savo tėvus,tai jau dabar pasaulis būtų tobulas:)Na,neįsivaizduoju,kaip galima pralenkt tokį tėvą kaip jus:)))

Burgis, 2013-11-07 09:49:03

ir: o, mano vaikai toli toli mane pralenkė! Jie skraido po visą pasaulį, jie laisvai kalba ir rašo trimis kalbomis, jie moka naudotis visais šiuolaikiniais įtaisais, jie žymiai daugiau už mane išmano apie aprangą, maistą, muziką…

Na, žinoma, liko sričių, kuriose jie manęs niekada nepralenks… :-).

Rungtyniavimas šeimoje yra gėris!

ainana, 2013-11-07 11:27:57

Parasyk Adefaljija, kaip tu aukleji savo vyra ir vaikus?

ak, 2013-11-07 11:38:51

Na, Burgis pamiršo dar kelis dalykus: talentas, laisvės troškimas, drąsa, dvasios kilnumas, elementarus gerumas, sugebėjimas gražiai mylėti merginą. Pavyzdžiui aš taupumo ir darbštumo visai nevertinu – tai jau tarno savybės. Bajoras turi būti kitoks.

Jam visai tiktų O. Chajamo rubajatas:

Ką žemėj šioj turi – suaižės ir sukris

O rankose paliks, tik vėjo sūkurys,

Tu rūpinkis įgyt kitų – ne žemės turtų

Nes žemiškus tiktai vaizduojiesi turįs…

Iš arčiau, 2013-11-07 14:27:32

Mano dukra irgi ko gero mane pralenks, taip ir turi būt. Tikiuosi kad tik kad ne ūgiu 🙂 Išvis kai pagalvoji, eina dar tik į nulinę klasę, o klausimai tokie, kad man į galvą niekada neateitų…

sonata, 2013-11-07 14:52:50

Norėčiau, kad mano n kartos provaikaičiai gyventų tokioj dvasinėj būsenoj, kokią pajutau žiūrėdama kažkodėl uždraustą filmą “La belle verte”. Gal grėsmę pajuto vartotojiškumo ir beprotiškos konkurencijos skatintojai?

…, 2013-11-07 18:07:25

cia is serijos “vyras blogiausias, vaikai geriausi” ;]

Rasa, 2013-11-07 19:06:44

🙂

Prisiminiau seniai skaitytą Neprisiaus mintį: “Sąmoningas žmogus ne lyginasi su kitu, o stengiasi pranokti pats save.”

Matas, 2013-11-07 22:23:10

ak: O jums niekada nekyla noro patarnauti, kaip jūs sakote, kitiems? Bendram gėriui? Darbas gali būti tikra palaima. Žinoma, tik toks, kuris pačiam dirbančiajam atrodo prasmingas ir reikalingas. Iš jūsų pasisakymų kyla įtarimas, kad jūs galite būti paprasčiausiai šiek tiek tinginys… Ir ar jūs rimtai vadinate save bajoru, nes jaučiatės aukščiau už kitus? Nes jei taip, tai būtent toks puikavimasis netinka protingam žmogui, mano manymu.

Visada stengiuosi būti geresnis nei mano tėvai, ir jei turėsiu vaikų, norėčiau, kad jie būtų geresni už mane.

Burgis, 2013-11-08 07:52:10

Na, kas mane pamokys, jei ne ak! Bet aš vis tiek nesupratau, kaip į gerumo kriterijus patenka „talentas, laisvės troškimas“. O „sugebėjimas gražiai mylėti merginą“ tai čia ta prasme, kaip ak „vartojo moteris“?…

ak, 2013-11-08 10:11:09

Na bendram gėriui aš jau esu šiek tiek tarnavęs. Ir dabar jei atsiranda proga aš tokios tarnystės nesibaidau. Tačiau tarnauti kapitalistui, ypač už menką algą, arba būti bereikšmiu biurokratu valdiškoje tarnyboje man nesisekė – bandžiau, beje. O dėl to bajoro nieko negaliu padaryti – tiesiog tokia mano kilmė. Nežinau ar nuo to esu geresnis ar blogesnis, nors jaunystėje tuo didžiavausi. Aukščiau už kitus nesijaučiu – tiesiog esu laisvesnis, mažiau priklausomas – jeigu tai reiškia aukščiau – tai taip. Na, o talentas ir laisvės troškimas savaime suprantama yra geri dalykai. Net nežinau kodėl jie Burgiui atrodo neigiami. Be talento žmogus yra pasmerktas tarnauti ir taupyti – savaime jo gyvenimas tampa pilkas ir nykus. Gi talentingas žmogus būtent gali tarnauti bendram gėriui ir išlikti laisvas būtent savo talento, ypatingų sugebėjimų dėka.

Na o gražiai mylėti mergina vaikinui būtina mokėti, reikia vis tik draugauti gražiai, žmogiškai. Manau, kad mano buvusios draugės gal kiek ir su pašaipa prisimena instituto “bajorą” bet nei pykčio, nei nuoskaudos man tikrai nejaučia. Keletą buvau susitikęs ir bendravome draugiškai, bei visai nebijojome ir nesigėdinome prisiminimų.

Adefagija, 2013-11-08 11:43:34

Antaną galima visiems rodyti kaip gyvą pavyzdį, kuris buvo vaikystėje nedamuštas. Aš tai griežtai pasisakau už “beržinę košę” – visi vaikai turi gaut lupti, nes tai skatina jų fizinį ir protinį vystymąsi.

O viena nedašutus Seimo narė su ne vietoje nupieštais antakiais, visiems aiškina, kad prieš vaikus negalima net garsiau užriaumoti. Tai kaip juos tada išauklėti, kad pranoktų tėvus?

****

ak, o iš ko jūs išmokot gražiai mylėti merginas?

Man atrodo, kad šituo klausimu, tai jūsų sūnūs patį seniai pranoko. Juk jūsų studentiškos jaunystės laikais net Kamasutros vadovėlio nebuvo galima įsigyti, – ką jau kalbėti apie vaizdinę m-gą youtubeje.

ak, 2013-11-08 12:46:49

Na Kama sutrą aš įsigijau. Turėjau, net JAV sekso enciklopedija, kuri man atrodė primityvi ir grubi. Bet šiaip Adefagija, atsimeni kaip suskydai gavusi mano eilėraštį – dabar įsivaizduok – visai pakenčiamos išvaizdos jaunikaitis atneša tau puokštę rožių, pasikviečia į operą, po to į kokį prabangiausią Vilniaus restoraną, ten gerdamas sukuria tavo garbei eilėraštį, be to tau pastoviai sako komplimentus, deklamuoja rubajatus ir aplamai elgiasi kaip paskutinis įsimylėjęs kvailys. Ar tu tikrai atsilaikytum? Aš nekalbu apie meilę, bet viena iš mano draugių vėliau prisipažino, kad vienintelį kartą operos ir baleto teatre buvo kartu su manimi. Dabar ji dirba mokytoja kažkur Biržų rajone. Na va todėl daugelis panelių visai noriai bendraudavo su tuo bajoru, – beje į operą eidavau pasirišęs “varlikę, o ne kaklaraištį. Taigi ta bajoriška kilmė (žinojimas apie ją) buvo man savotiškas stimulas.

ak, 2013-11-08 12:55:15

PS Beje, kaip mylėti merginas, mane išmokė pačios merginos. Tikrai ne Kama sutra. Šiuos vadovėlius skaičiau šiaipsau – bendram išsilavinimui praplėsti.

Matas, 2013-11-08 18:40:30

ak: Ačiū, supratau. Tikiuosi, kad toks, kaip sakotės, esate ir iš tikrųjų. Šitokiu bajoru būti jokių nematau nieko blogo ir toks žmogaus būdas netgi kažkiek artimas ir man pačiam.

qwerty, 2013-11-09 00:44:12

Būsiu atviras. Man mielesni kiek geranoriškai kvanktelėję, nei racionalūs,skaičiuojantys ir šalti. Tiesiog pirmus aš labiau myliu, jie arčiau dūšios. A.K ir Adefagija man malonūs ir mieli. Artimi.Jie gyvi.Atviri visumoje.Skirtingai nuo kai kurių čia rašančių, kurie siekia tik tam tikro atvirumo.

A.K irAdefagija-aš jus myliu. Mes vieno kraujo!

Burgis, 2013-11-09 08:54:20

Adefagija už nepraustaburniškumą savaitei „pašalinama iš aikštės“.

Žydrūnas, 2013-11-09 19:06:45

qwerty, pasiūlymas susiburti ir sukurti savo svetainę, suburti chebrą, kam eit pas kitus ir piktintis 🙂 iš to gi nieko gero nebus, nemanau, kad perauklėsit čia kažką 🙂

Darius, 2013-11-09 20:19:29

aš jiems ir svetainės adresą sugalvojau: http://www.geranoriskaikvankteleje.lt 🙂

Tik nežinau ar galūnė turi būti .lt ar .com. Gal jie nori į tarptautinius vandenis išplaukti? 🙂

Žydrūnas, 2013-11-10 00:18:08

nieko jie nedarys iš tikro, jiem smagu pas kitus kakot 🙂 reiktų patiem kažką gero pasiūlyt tuom ir..