Mano vardas Greta. KTU gimnaziją baigiau pernai, o dabar studijuoju Prancūzijoje, Dižone. Tai Burgundijos sostinė, garsi savo garstyčiomis ir regiono vynais. Viktoro Hugo vardu pavadintoje alėjoje įsikūręs mano universitetas – Institut d‘Etudes Politiques de Paris (arba trumpiau – Sciences Po Paris) padalinys Centrinei ir Rytų Europai. Tai socialinių mokslų universitetas, kurio magistro programos labai įvairios – nuo žurnalistikos ar teisės iki finansų ar komunikacijos. Tačiau pirmuosius dvejus metus studentai mokosi socialinių ir politinių mokslų pagrindų, trečiuosius metus reikia praleisti ne Prancūzijoje, o tada grįžti į Paryžių ir tęsti magistro studijas. Mano tvarkaraštyje dominuoja istorijos, ekonomikos, politikos, sociologijos paskaitos. Taip pat reikia mokytis bent vieną kitą užsienio kalbą negu prancūzų ar anglų bei keletą pasirenkamųjų dalykų. Kadangi šis padalinys orientuotas į Rytų ir Centro Europą (paskaitos dažnai susietos su šių regionų istorija, nagrinėjama Europos Sąjunga), studentai čia susirenka bene iš visos Europos: Estijos, Lenkijos, Čekijos, Slovakijos, Rumunijos, Bulgarijos, Serbijos, Vokietijos ar net Kosovo… Studentai iš kitų šalių čia sudaro apie pusę besimokančiųjų skaičiaus (kita pusė – prancūzai). Įstaiga nėra labai didelė – dviejuose kursuose studijuoja apie 130 žmonių.
Pirmąjį semestrą mokiausi anglų kalba, tačiau didelis dėmesys buvo skiriamas prancūzų kalbos tobulinimui, kadangi nuo antrojo semestro vadinami „anglofonai“ turi pradėti lankyti vien prancūziškai vedamas paskaitas. Tačiau stojant jokio kalbų diplomo nereikia – įgūdžiai įvertinami per interviu.
Gyvenu bendrabutyje (kaip ir kiti čia besimokantys užsieniečiai), pačiame Dižono centre, vos septynios minutės nuo universiteto. Maisto ir kitos parduotuvės, bankas, kavinės ir barai visai šalia bendrabučio, važiuoti autobusu reikia nebent į toliau vykstančias teniso ar tinklinio treniruotes. Kambariai vienviečiai, tačiau virtuvė ir dušai bendri. Mėnesio nuomai išleidžiu vos šiek tiek daugiau negu šimtą eurų – valstybė finansuoja bene pusę nuomos kainos. Pačių studijų kaina skaičiuojama pagal šeimos metines pajamas ir šeimos narių skaičių. Stipendija studijoms skiriama taip pat pagal šeimos metines pajamas, šeimos narių skaičių bei atstumą iki namų. Šiuo metu gaunu tokio dydžio stipendiją, kuri padengia visas mano mėnesio išlaidas (bendrabučio nuoma, maistas, pramogos), lieka net traukinio bilietui iki Paryžiaus.
Žinoma, išvažiuoti ir staiga pradėti visiškai savarankišką gyvenimą nėra lengva užduotis. Mokslo metų pradžioje tikrai mačiau žmonių, kuriems labai trūko savo šeimos ir draugų, seno gyvenimo ritmo. Tačiau antrakursiai ir dėstytojai visada pasirengę padėti, be to, visada gali rasti kurso draugą, su kuriuo gali pasikalbėti. Studijų tempas kartais tikrai būna įtemptas ir darbo susikaupia per akis. Tačiau dabar, kai rašau, už durų skamba linksmi kurso draugų ir gyvenimo Dižone pasiilgusių, grįžtančių po atostogų studentų pašnekesiai.
Tikiuosi, šis pasakojimas neprailgo ir dabar geriau įsivaizduojate, kaip atrodo studentiškas gyvenimas Prancūzijoje.
Greta.
Atsakymai
Burgis, 2012-01-16 16:27:38
Ką manote?…
Iš arčiau, 2012-01-16 16:53:37
Pačios gyvenimo sąlygos Prancūzijoje iš principo yra geresnės negu UK, tiesa, reikia mokėti prancūzų kalbą ir pan. Bet, pažįstų keletą kurie dirbo ir mokės pas Prancūzus, tai vienas malonumas: socialinės garantijos, mokslas iš principo nemokamas (o kai mokamas smarkiai kompensuojamas), maisto ir drabužių kainos sąlyginai su stipedijomis ir darbo užmokesčiu lyginant tikrai vos ne pigiau arba taip pat kaip Lietuvoje. Plius – ypač pietuose – dažniausiai visada geras oras, graži šalis, plati kultūra, tik didžiausia bėda, kad Prancūzai ne UK ir ne Vokiečiai, jie nacionalistai, todėl įsitvirtinimas, ne visada yra lengvas… 🙂
Mr. Student, 2012-01-16 18:09:05
Ką šitas straipsnis turėtų reikšti? Valstybių lyginimas: JAV ar Rusija, DB ar Prancūzija? Nesuprantu esmės šito gyvenimo tarpsnio atpasakojimo.
Burgis, 2012-01-16 19:44:53
Mr. Student, Jums jau neaktualu, Jūs jau studentas, o jauniems žmonėms pasirinkti svarbu.
Airidas, 2012-01-16 19:55:33
Aš dabar studijuoju Belgijoje, kitais metais važiuoju į Prancūziją, pernai mokiausi Indijoje. Visur gerai, išskyrus UK ir JAV, nes ten nuvažiavęs nieko nenustebinsi, nieko išskirtinio neišmoksi ir nieko naujo nepamatysi, ko jau nebūtum matęs iš bukų holivudinių filmų…
Apie filmus, jei norite ko nors kitokio. Man patinka olandų komedija “New Kids Turbo” (ir jo tęsinys “New Kids Nitro”), belgų trileris “Rundskop”, indų veiksmo filmai “Race” ir “Game”, na ir italų pats geriausias “Le conseguenze dell’amore”.
Jei flamandai su savo 6 milijonais gyventojų pastato puikiausius filmus, kodėl mes Lietuvoj nors retkarčiais vieno kito nepadarom??? Gėda prieš flamandus, nes neturiu ko apie Lietuvą papasakot…
Ignas, 2012-01-16 20:38:07
Airidai,
JAV filmai nėra vien holivudiniai filmai, o lietuviai irgi turi savo filmų. Bet kokiu atvėju, kodėl tiek daug reikšmės filmams, negi jie tikrai tokie svarbūs?
Vis stebiuosi žmonių jaučiama neapykanta JAV. Iš kur ji, kodėl? Kiek pastebėjau, daugiausia ją kritikuoja tie, kurie apie ją žino tik iš kelių per TV matytų filmų, kaimynų pašnekesių ir delfi straipsnių.
Airidas, 2012-01-16 20:45:58
Aš nekritikuoju jokios šalies, tik sakau, kad JAV yra nuobodu, nes apie ją viskas žinoma (o apie Katarą pvz. niekas nieko nežino, bet dėl to ten ne mažiau). Dar viena blogybė, kad UK ir JAV jau gyvena daug lietuvių, todėl didelė pagunda su jais visą laiką trainiotis ir tokiu būdu nesiintegruoti, kaip kokiems arabams.
sonata, 2012-01-16 21:03:41
Ignai, aš nepriklausau jaunimui, gal dėl to ir mano požiūris į JAV gana skeptiškas – kažkada buvau išlošus žalią kortą (vyras užpildė abiem, o išlošiau aš). Nusibeldžiau, apsižiūrėjau – ne man. Po to dar du kartus buvau stažuotėse – nuomonė nepasikeitė. Kažkaip viskas lėkšta ir makdonaldiška. Ten, kur ne lėkšta – labai brangu. Na calvin klein džinsai per išpardavimą po penkis dolerius, na dangoraižiai, na namukai “išcackinti” kartoniai. Bet ne senoji geroji Europa… Neapykantos tikrai nejaučiu, tik ne mano svajonių šalis ir tiek.
Ignas, 2012-01-16 21:05:25
Apie JAV viskas žinoma? Koks informacijos rinkinys pilnai apibūdina šalį? Kataras mažiau populiari šalis, todėl mažiau žmonių apie ją kažką žino, todėl, ji -įdomesnė? Nežinau, man “įdomumui” aktualesni kiti kriterijai.
Su kuo trainiojies renkies pats, pagundoms galima ir atsispirti.
“Kaip kokiems arabams” – vien JAV “arabų” yra apie 3 milijonai, tai visi jie iki vieno tokie pat ir nebando integruotis? Prieš kelis metus į tą pati sporto klubą vaikščiodavo nemažai “arabų”, kiek pastebėjau, jie buvo dar labiau linkę bendrauti nei dauguma lietuvių.
Ignas, 2012-01-16 21:19:54
Sonata,
Tai skirta ne visai Jums, bet : JAV – didelė šalis, skirtingi gyventojai (kurių gana didelė dalis yra atvykeliai iš visų kitų likusių šalių) – yra ir lėkštų, yra ir aukščiausių premijų laimėtojų. Skirtingi ir miestai – yra kaimelių, dangoraižiais apstatytų didmiesčių, įvairių vidutinių miestelių. Pastebėti vieną JAV aspektą ir jį taikyti visai likusiai šaliai yra gana dažna žmogaus mąstymo klaida. Patariu paskaityti :
http://daphne.palomar.edu/jtagg/overgeneralization.htm
Neginu JAV, visiškai toleruoju žmonės, kurie nelabai jai prijaučia.
Bet ją kritikuoti, kaip ir kritikuoti bet ką kita neturint nei argumentų, nei įrodymų – paties žmogaus silpnumo išdava.
Jonas, 2013-05-27 03:11:54
Ignai, JAV padare daug nusikaltimu savo gyventojams ir pasauliui. Vienas didziausiu: 9/11 Inside Job. Taip pat netikras buvo Bostono Maraton sprogdinimas, bet aibe kitu. Vien cheminiu take (chemtakai, chemtrails) purskimas danguje tiesiai jums virs galvu, daugumai to net nepastebint, jau si ta reiskia, ir is ten kyla neapykanta JAV ir net labai didele.
As, 2015-01-07 15:18:42
Sveiki,
Norejau paklausti, o stipendijos galimos, norint studijuoti bet kuriame Prancuzijos universitete?
Ar pries vaziuodama mokejote prancuzu kalba?