Grįžau iš priverstinės ir vidinės emigracijos. Reikia tęsėti pažadą – pratęsti temą „Dingo…“. Neskaičiusiems priminsiu, kad dingo tema apie kelių KTUG moksleivių pražangą.
Sprendimą aš žinojau vos gavęs anoniminį laišką su nuotraukomis. Jis tik sustiprėjo, kai tą atmintiną rytą į mano kabinetą atėjo šeši moksleiviai. Tada man buvo sunku kalbėti, laukė nelengvas išbandymas klinikose, bijojau suklysti nuspręsdamas, todėl paprašiau užbaigti pokalbį. Bet kai viena mergaitė pasakė „Pakalbėkime dar…“, manyje kažkas trūko…
Tą pačią sekundę supratau:
AŠ NIEKADA NIEKO NEBAUSIU!
Tai ir yra šventinė geroji naujiena! Tai ir yra posūkio taškas KTUG istorijoje. Manau, kad tai yra ir naujiena Lietuvos švietimo istorijoje. Kol Seimas svarsto, ar uždrausti fiziškai bausti vaikus, mes žengiame toliau: norėčiau, kad mes niekada nebaustume savo moksleivių!
Reikia paaiškinti. Paaiškinti dvidešimt vienerių metų panoramoje…
***
_Dėl tavęs vienos
Palikau draugus…
Gal jau niekados
Neturėsiu jų…_
***
(Iš mūsų mėgiamos dainos)
***
1989 metais, ant santvarkų slenksčio, tapęs Eksperimentinės vidurinės mokyklos direktoriumi, norėjau netikėtų eksperimentų. Žinojau, kad dėl to neteksiu nemažai šalininkų, palankių man žmonių, bet juk yra dalykų, dėl kurių verta šį tą prarasti, tiesa? Dainoje teisingai pasakyta… Tikėjausi, kad šis mano teiginys bus išgirstas ir suprastas:
***
Visiems gimnazijos bendruomenės nariams (moksleiviams, jų tėvams, mokytojams, administracijai) diegiama samprata, kad niekas gimnazijoje neturėtų būti baudžiamas – nusipelnęs bausmės pats turi palikti gimnaziją.
(Iš KTUG moksleivių taisyklių)
***
Deja, visus tuos metus buvau mažumos premjeras… Visuose trijuose „rūmuose“: moksleivių, jų tėvų ir mokytojų. Keliais sakiniais apie kiekvieną grupę:
-
Moksleiviai. Jie pasirašydavo taisykles, nėmaž nekreipdami dėmesio į principinį įpareigojimą. Taip, kaip girtuoklis vairuotojas pasiima vairuotojo pažymėjimą: taisyklės taisyklėmis, o gyvenimas – sau. Ar mes mažai matome pavyzdžių iš suaugusiųjų gyvenimo? Reikės saugotis, kad nepagautų. Draugų, žinoma, neišduosiu! Išdavikus pasmerkia visi ir visada. Jei pagaus? Žiūrėsime…
-
Moksleivių tėvai. O, kokia gera gimnazija, kokios griežtos taisyklės! Kaip smagu, kad mano vaikas bus su nerūkančiais ir negeriančiais! Mes, tėvai, tikriausiai nesusitvarkytume, bet va kaip gerai – gimnazija mūsų vaikus prižiūrės. O jei prasižengs mūsų vaikas? Atsiprašysime, susitarsime – juk jie dar vaikai, o mokytojai, direktorius – ne žvėrys gi!
-
Mokytojai. Aš tai jau nesikišiu… Neduok, Dieve, dar kokio žymaus veikėjo ar net mūsų pačių mokytojo vaiką pričiupčiau – nebus tada man darbo gimnazijoje, nebus… Apskritai, aš mokau, o bausti, auklėti – administracijos darbas. Bet ką tau jie baus – patys yra įkaitai! Savo vaikų, savo draugų vaikų, savo viršininkų vaikų… O jei mano vaikas pažeis taisykles? Tuoj direktoriui priminsiu visas išimtis, tegu tik pabando išsižioti apie bausmę!
***
Dvidešimt vieneri metai veidmainystės! O, kaip tai sunku… Kartais likdavau visai vienas, kartais padėdavo opozicijos lyderis, bet visada dėl visų sprendimų – kaltas, kaltas, kaltas!
Dabar jūs laukiate konkrečių faktų? Jų viešai nebus tol, kol gimnazija bus mano vaikas. Nes prieš mane ant stalo visada guli ir gulės vienos buvusios mokytojos laiškas, rašytas 2007 metais. Jis įspėja: neprarask budrumo! Bet koks bandymas ką nors pasakyti viešai bus panaudotas ir prieš tave, ir prieš gimnaziją.
***
Todėl dabar, prieš Atgimimo šventę net laisvamaniams, sakau jums: tai mano apsivalymas, tai mano, vien tik mano sprendimas, todėl tik aš ir atsakau už pasekmes. Netikiu, netikiu, netikiu, kad dabar gimnazijoje prasidės griūtis! Visos taisyklės lieka! Ar mes galime barti moksleivius? Taip! Ar mes galime jų prašyti, įkalbinėti nepažeisti taisyklių? Taip. Ar mes galime viešinti jų pražangas? Beveik niekada! Tikrai niekada – už gimnazijos ribų. Labai retai – už klasės ribų. Bet tikrai galime kalbėti su visa šeima ir siūlyti pasirinkti sprendimą, palankiausią vaikui ir gimnazijai.
***
O jei vis tik griūtis bus? Jei niekas nebeateis į tokią gimnaziją? Kam lemta mirti – turi mirti… Ko verta geriausia šalies gimnazija (licėjus nėra gimnazija… :-))), jei negali teisingai gyventi be prievartos? Jei negali – tai ir nereikia tokios gimnazijos. Bet koks džiaugsmas, kokia šventė gyventi be veidmainystės, išdavysčių! Ateikite į tą šventę!
Atsakymai
Povilas, 2010-04-02 22:12:44
Deginat save, oi deginat. Nekuklus klausimas: ar teko Jums asmeniškai bendrauti su Steponavičiumi? Net jei neteko, Jūs matot, koks įmitęs, savimi patenkintas ir be atodairos vykdantis savo pertvarkymus mokyklose? Jis gyvena be diskomforto, jo, esu tikras, negraužia sąžinė NIEKADA. Kodėl aš jį čia, visai ne laiku, prisiminiau? Už tai prašau atleidimo. Tad pasiūlymas: mažiau deginkit save – steponavičių yra nesuskaičiuojama daugybė, o Jūs – tik vienas. Reikia bent truputį tausoti sveikatą. Gyvenimas toks trumpas. Linkiu sėkmingai sveikti. Nekenktų ir kompiuterį kartais nukišti į kampą.
Burgis, 2010-04-02 22:29:45
Povilui: tik degant man šilta… :-). Nuo prigimties nepabėgsi. Kita vertus, aš jau tiek ilgai ir taip laimingai gyvenu, kad net nekuklu – kažkaip pradedu bijoti, kad likimas nenuskriaustų man artimų žmonių mano sąskaita. Bet ačiū jums už gerą žodį!
rv, 2010-04-03 03:14:44
Atsiprasau, matyt neatidziai bet du kartus perskaiciau, taciau klausima noriu uzduoti, nes vis vien neaisku: tai jeigu as, gimnazistas, pateksiu i blaivykla ir mane, blaivyklos kiemelyje, betraukianti duma pasiims mokyklos direktorius BB, tai ar as galesiu toliau mokintis gimanzijoje kaip niekur nieko?
Gal galima trumpai, ūkiskai, paaiskinti: kas pasikeit?
Gim, 2010-04-03 04:07:24
Manau, jei savigarba tau dar leis vadintis gimnazistu, galesi 🙂 man, asmeniskai, neleistu ^^
Burgis, 2010-04-03 10:52:07
rv: paaiškinu: KTUG gimnazistams, kaip ir visiems šalies piliečiams, galioja visi įstatymai, taisyklės ir net įstatymais numatytos bausmės. Pasikeitė tai, kad KTUG direktorius NIEKADA nebaus savo moksleivių. Taip, net tuo atveju, jei vieną dieną jie VISI į gimnaziją ateis girti! Žinoma, direktorius iškvies tinkamas pagalbos tarnybas, tėvus, žinoma, tai reikš gimnazijos uždarymą visiems laikams, bet vis tiek – NIEKADA NIEKO NEBAUSIU! Prestižinė, aukštos klasės techninė ar socialinė sistema turi būti su savireguliacijos garantija! Ir aš tikiu – KTUG tą garantiją turi.
Woxliuke, 2010-04-03 11:53:10
Tiesą sakant, šiuo nebaudimu jūs nubusit ateinančias kartas, nubausit mano vaikus, nes jie negalės mokytis geriausioje Lietuvos gimnazijoje: arba KTUG išvis nebebus, arba, jei tuo metu KTUG dar gyvuos, ji nebebus prestižinė, tiesiog eilinė mokykla, gal net ir prastesnė – juk nebaudžiami moksleiviai galės elgtis kaip nori.
Nuvylėt mane, direktoriau…
giedrius m, 2010-04-03 11:58:29
Sveikinu priemus ir paskelbus sprendima. Smagiu Velyku! ir geros sveikatos.
burgis, 2010-04-03 12:29:51
Woxliuke: juk aš Tave ne pirmą kartą nuviliu, tiesa? Atsiprašau… Bet gimnazija bus tik dar stipresnė, tyresnė, doresnė – pamatysi!
vilija, 2010-04-03 13:22:36
Kuo geresnė? Anksčiau gimnazistai pasislėpę pasigerdavo prieš šokius, dabar nei slėptis nebereikės. Tai argi taip sunku buvo tiesiai šviesiai parašyti, kad nebėra IV taisyklės?
burgis, 2010-04-03 16:09:51
Vilijai: bet ji YRA ta taisyklė, yra! Bet, žinoma, aš jau seniai nesitikiu, kad visi ir visos mane supras… Kodėl turėtų?
to Woxliuke, 2010-04-03 16:59:55
Manyčiau, kad šitoje vietoje tiktų tokia citata: “The greatest mistake you can make in life is to be continually fearing you will make one.” – Elbert Hubbard
Sėji pyktį savo koncervatyviom pažiūrom 😛
chill out 🙂
giedrius m, 2010-04-03 17:42:56
Manau, kol gimnazistas, pažeidęs taisyklę, nesijaus teisus – tol viskas gerai gimnazijoje. Kol gimnazistai jausis geresniais todėl, kad kažką geriau sugeba ir sieks tapti dar geresniais – tol gimnazija gyvuos visai neblogai.
Ne kažkokių taisyklių laikytis ėjom į gimnaziją, o mokytis ten, kur galėjom tapti dar geresni ir pasiekti daugiau. Taisyklės tik sudedamoji dalis.
Burgis, 2010-04-03 18:30:12
Ačiū, Giedriau! Ačiū, Mečislovai! Apie tokius, kaip jūs, aš ir galvojau, pakeisdamas požiūrį. Dar galvojau taip: kiek metų man prireikė, kol nustojau milicijos, vėliau policijos sulaikytas prašyti nebausti, siūlyti „atsiskaityti grynais“? Dešimt, dvidešimt? Bet pagaliau atėjo diena, kai aš lyg praregėjau: nejaugi negaliu garbingai prisipažinti suklydęs (o taip būna, būna! nes aš nesu vairavimo automatas!) ir teisėtai užmokėti baudą? Arba, jei manau, kad baudžia neteisingai, teisiškai ginčytis, įrodinėti?
Gerai žinau, kaip tai sunku ir… lengva. Esu čia rašęs, kad prie klinikų, bandančiam mane neteisingai ir neteisėtai nubausti policininkui gruziniška pavardę pasakiau gruzinišką citatą: „Aš nemirsiu tol, kol nenudvės šakalas, išdrįsęs įžeisti mirštantį žmogų…“.
Jo šefas, Judickas, supratęs, kad elgiasi neteisingai, gėdingai spruko nuo manęs, o paskui policijoje nubaudė mane juokinga 60 litų bauda… Dabar kaskart, kai nuvažiuoju prie klinikų, pasižiūriu į automobilius, stovinčius ten, kur neva neleistinai stovėjo mano automobiliukas, ir visada pasidžiaugiu – už tiesą reikia kovoti, reikia!
Bet reikia išmokti ir išmokyti garbingai elgtis, kai esi neteisus. Klysti žmogiška, bet klyskime žmoniškai.
DzeiPi, 2010-04-03 22:19:34
Labai žiaurus sprendimas!
Net kunigai už nuodėmes paskiria atgailą, nepalieka nusidėjelio sąžinės slegiamos kaltės jausmo.
Suklydai, nusikaltai – gavai bausmę, ją atlikai ir jautiesi apsivalęs, sąžinės kaltė nebeslegia.
Nes sąžinė – pats žiauriausias budelis. Baudžia nuolat, o nuo kaltės neišvaduoja.
phd, 2010-04-04 15:40:19
Kad tie moksleiviai gailisi tik to, kad juos pagavo…
Burgis, 2010-04-04 22:13:43
phd: o kodėl būtinai norite, kad kas nors ko nors gailėtųsi?
phd, 2010-04-04 22:53:17
As nieko nenoriu. Tiesiog manau, jog bausme nebutina tik tada, jei zmogus savo poelgio nuosirdziai gailisi. Piesingu atveju nenubaudimas suprantamas kaip paskatinimas dar karta nusikalsti/nusizangti taisyklems.
Burgis, 2010-04-05 07:29:17
phd: pamatysime…
Liutauras, 2010-04-06 01:06:38
sunkus sprendimas, bet, bendrai paėmus, teisingas.
visos taisyklės yra siekiamybė. bėda atsitiks tada, jeigu taisyklė liks tik forma, kurios turinys – oras. sankcijos padėdavo tą turinį užtikrinti. dabar turinį kontroliuos tų, kuriems taisyklės skirtos, savimonė.
drąsu.
petras, 2010-04-06 12:43:28
o tai tas nusižengimas buvo mokykloj padarytas ??
to_petras, 2010-04-06 17:02:07
Žinoma, kad ne.
Burgis, 2010-04-06 20:35:15
Petrui: ne. Istorija baigta. Pradedama kitokia gimnazijos istorija.
Jūratė, 2010-04-08 11:38:01
DzeiPi: o jūs pabandykite nušokusi/-ęs nuo uolos neatsimušti į žemę. Jei jau šokai/nusikaltai, tai ir priimk su visu tuo susidariusį rezultatą. Juk tie vaikai puikiai žinojo, kad pažeidžia įstatymus. Tai kaip čia gaunasi, humaniška pažeisti įstatymus, jei po to labai gailėsies, bet nehumaniška bausti?
Ar tai yra bausmė? Tai yra tik nuoseklus taisyklių laikymasis.
Burgis, 2010-04-08 12:49:05
Jūratei: aš bijau Jūsų vyriškos logikos…
petras, 2010-04-08 15:46:22
jei ne mokykloj ir ne viešoj vietoj, (+ JEI pilnamečiai), tai įstatymas pažeistas nebuvo :P:)
Rimantas, 2010-04-08 19:09:42
Pritarčiau sprendimui dėl baudimo, bet tik su sąlyga kad žmonės, kuriems taikomos taisyklės suprastų prasmę. Manau kad bėda šiuo metu yra ne tame, ar taisyklės galios, bet kokiems žmonėms jos skirtos. T.y. mano manymu į Gimnaziją patenka netinkami žmonės. Neteigiu, kad testai yra prasti. Pagal Tikimybių teoriją, net geriausi testai duoda tikimybę kad 50% išlaikiųsiųjų bus netalentingi ir neverti “praeiti” testą. Atrinkus tinkamus žmonės nekiltų dilema, kaip elgtis su prasižengusiais.
Kitavertus, nebaudžiamumas už taisyklių nesilaikymą nėra tas pats kas ir taisyklių nebuvimas.
Jūratė, 2010-04-08 21:20:52
Petrai, KTUG yra kaip maža valstybėlė. Jos įstatymai nesikerta su Lietuvos įstatymais. Bet ar aš kažko nesuprantu? Man rodos nepilnamečiams draudžiama gerti/rūkyti ne tik viešose vietose, bet IŠ VISO DRAUDŽIAMA.
Mane stebina ir glumina, kad piktinamasi ne pažeidėjais, o prevencija
Burgis, 2010-04-08 21:53:43
Jūratei: visi, kurie nori bausti gimnazistus pagal Lietuvos įstatymus – maloniai prašom! Bet ar kas nors bent bandė tai daryti per 21 metus?!
Gint, 2010-04-09 08:26:25
Sveiki,
kiekvieną dieną per pietus tenka keliauti pro šalimai ,KTUG kaiminystėje, esančią Varpo gimnaziją.
‘Vaizdelis nekoks’: rūkalių amžius nuo 5 klasės mokinukų iki pačių abiturientų. Rūko po vieną, po du ir miniomis. Jokio slapstimosi, jokios gėdos. Neišimtis ir gimnazistės (jei taip galima jas vadinti). Nuolat vyksta šurmulys. Vieši necenzūriniai žodžiai, ‘spjaudimas lava’ -neišimtis, o kasdienybė, skambanti ‘gimnazistų’ lūpose..
Tai tik vienas pavyzdys, tampantis globaline broblema.
Nelinkėčiau mano ir Jūsų vaikams eiti į šią ‘gimnaziją’..
atsiprašau už kritiką,
“Lakštingala negali nečiulbėti”.
petras, 2010-04-09 08:32:47
jūratei, rūkyti tai tikrai nedraudžiama. o gerimą kaip ir toleruoja, aišku ne viešoj vietoj (t.y. nebaudžia už tai, nors pgl įstatymą gal ir galėtų, to tiksliai nžn)
Jūratė, 2010-04-09 11:02:52
Petrai, paga įstatymus (o ne praktiką) rūkyti/gerti nepilnamečiams draudžiama.
O kad mokinukai rūko, kaip rašė Gint tai pirmiausia šeimos, toliau visuomenės abejingumo problema
dominykas, 2010-04-09 11:10:15
Kad jokio įstatymo, draudžiančio nepilnamečiams rūkyti/gerti, nėra, draudžiama tik pardavinėti jiems tabaką/alkoholį. Tiesa, ne per seniausiai buvo štai toks siūlymas: http://www.diena.lt/naujienos/lietuva/nepilnameciams-siulo-uzdrausti-rukyti-247478 , bet kad jis ir teliko siūlymu, bent kol kas
petras, 2010-04-09 12:58:50
tai ir sakau, kad įstatymai pažeisti nebuvo 😛 o Jūratė neskaičius įstatymus sako :DD jei suaugę rūko, tai kodėl paaugliai negali ?m diskriminacija 😀
Jūratė, 2010-04-09 13:09:02
tai va, kad Jūratės bėda yra pašonėje su įstatymais dirbantis vyras :D, kuris ją taip ir “suklaidino”. Šiandien ryte, kai šia tema diskutavome, tai sakė, kad įstatymas draudžia. Greičiausiai turėjo omeny draudimą parduoti.
Lina, 2010-04-10 00:11:43
Na dėl testų – taip, į KTUG pakliūna protingi, gabūs, darbštūs, o daugiau nelabai ten ką ir atrinksi. Jei ši gimnazija turi dar kažką ypatingo – tai neeilinės asmenybės – direktoriaus nuopelnas, aš taip manau (ir neturiu priežasčių meilikauti).
Bet kaip bebūtų, tai nėra sterili ir izoliuota nuo likusios visuomenės erdvė. O visuomenė be įstatymų, jų laikymosi priežiūros ir bausmių už nesilaikymą neegzistuoja… deja…
petras, 2010-04-13 09:58:45
JOa, aš tai tabako kontrolės įstatymą kokįtais prabėgom peržėjau. tai pasirodo mokyklos teritorijoje rūkyti draudžiama. o pvz. mano buvusioj mokykloj, mokytojai pasidarę rūkyklą buvo (pačiam pastate, pusrūsy), o kai kurie ir kabinete savo nevengdavo patraukt dūmą. tai jei mokytojai pažeidžia įstatymus (valstybinius, o ne kokias mokyklos taisykles), tai ką čia apie mokinius bekalbėt 🙂 manau gerai, kad nebaudė, nes kaip ir nesąžininga būtų 😀 manau va tokius mokytojus dar grieščiau reiktų baust, nei bet kurį kitą žmogų. kaip manau ir tarkim policininką už tą patį nusikaltimą reik smarkiau baust, nei paprastą žmogų, nes jie turi būt pavyzdžiai geri, o ne blogi 🙂
nesvarbu, 2010-04-20 22:58:05
Nepilnameciai negali pazeisti istatymo, nes jie nera teisiskai patys uz save atsakingi (isskyrus kai kuriuos sunkesnius atvejus). O alkoholio ir tabako kontroles istatymai draudzia ne tik parduoti, bet ir kitais budais perduoti alkoholio ir tabako gaminius nepilnameciams, todel istatymus pazeidzia ne rukantys vaikai, o suaugusieji, is kuriu jie gavo cigaretes (nebent ruko mokyklos teritorijoje arba vartoja alkoholi viesose vietose, bet tai jau butu atskira kalba).
AndriusB, 2010-05-13 21:10:53
Sveikinu!
Iki siol stebimasi, kaip Gimnazijoje apseinama be pazimiu knygeliu, gal apseisite ir be kitu prievartiniu priemoniu. Auksciausios kokybės svietime, galima pasiekti ugdant samoninguma, auklejant pavyzdziu, rodant tikrasias vertybes. Bet tai nebus paprasta, sekmes!